Чому пищить блок живлення комп'ютера? Поради

255 0 Новини високих технологій

Іноді відбувається так, що після ранкового запуску комп'ютера замість звичної тихої роботи користувач чує дуже неприємні звуки, які нагадують свист, скрегіт або писк.

Чому пищить блок живлення комп'ютера? Поради
У цьому випадку варто прислухатися до комп'ютера і визначити, звідки саме походить звучання. Як правило, винуватцем стає не сам системний динамік, а один з пристроїв, розташованих усередині ПК. Деякі вважають, що пищить процесор, однак це малоймовірно, адже даний пристрій являє собою монолітний кремнієвий шматок, не здатний видавати якісь звуки. Тому найчастіше пищить і не включається блок живлення. Іноді причиною можуть бути і інші компоненти, тому потрібно провести самостійну діагностику.


Визначаємо точний джерело свисту

В першу чергу рекомендується демонтувати бічну кришку «системника» і уважно оглянути сам процесор, а також кулер, розташований на ньому. Після цього необхідно спробувати включити комп'ютер і акуратно піднести вухо до передбачуваного місця появою звуку. Найчастіше пищить блок живлення, відеокарта, вінчестер або материнська карта. Точніше, звуки видають не вони самі, а вентилятори охолодження. Виходячи з досвіду фахівців, можна з 90% впевненістю заявити, що причиною цієї неприємності є саме БЖ. У цьому випадку необхідно витягнути його і спробувати встановити замість нього інший робочий прилад. Однак дану процедуру потрібно виконувати з акуратністю.

Визначення потужності блоку живлення

Далеко не кожен знає, що в процесі заміни БП необхідно визначати потужність, з якою він працює. Також рекомендується уточнити виробника даного приладу. Якщо старий блок живлення пищить і працює при 300-350 Ват, то і нове обладнання має відповідати цим вимогам. У разі встановлення агрегату, який буде мати велику потужність, гірше не буде. Менше показники бути не повинні.


Чому пищить блок живлення комп'ютера? Поради
Якщо говорити про виробника, то на сьогоднішній день у продажу є величезна кількість китайських виробів, на яких вказується потужність 400-450 Ват. Однак насправді такі БЖ видають максимум 300 Ватт, що негативно позначається на роботі блоку живлення. Як правило, при встановленні таких агрегатів вони виходять з ладу через 6 місяців після експлуатації.

Як правильно зняти старий блок живлення?

Визначившись з новим БП і придбавши його в магазині, необхідно позбутися від старої апаратної частини. Перед початком роботи потрібно обов'язково відключити комп'ютер і кабель, що йде з блоку живлення. Для цього потрібно зняти бічну кришку системного блоку. Після цього проводиться від'єднання всіх проводів, які йдуть від старого блока живлення, а також від інших девайсів комп'ютера і материнської плати. Варто звернути увагу на те, що додаткова проводка може йти від відеокарти, якщо така встановлена. На цьому етапі роботи рекомендується записати, який саме провід, куди був підключений. Це буде корисно в тому випадку, якщо користувач використовує велику кількість девайсів. Потім необхідно відкрутити 4 болта, на яких тримається безпосередньо сам блок живлення, розташований на задній стороні комп'ютера. Після цього прилад можна витягнути.
Чому пищить блок живлення комп'ютера? Поради

Установка нового блоку живлення

Ця процедура також не вимагає ніяких особливих знань. У деяких ситуаціях, наприклад, коли пищить імпульсний блок живлення, цей спосіб стає єдиним рішенням проблеми.
Для того щоб провести монтаж нового БЖ, необхідно спершу прикрутити його до задньої стінки комп'ютера. Після цього, використовуючи підготовлену раніше схему, необхідно підключити всі девайси комп'ютера у відповідні роз'єми. На заключному етапі залишається тільки закрити бічну кришку системного блоку, підключити силові кабелі і включити комп'ютер. Це дозволить ефективніше всього вирішити проблему, якщо пищить блок живлення комп'ютера. Якщо ж міняти пристрій повністю немає бажання або можливості, то в цьому випадку необхідно розглянути й інші вузли, в яких можуть міститися проблеми, викликають подібні звукові сигнали.

Кулер

Якщо блок живлення пищить під навантаженням, то це говорить про те, що проблема, швидше за все, у вентиляторі. Так як блоки живлення сучасних портативних комп'ютерів дуже сильно гріються, практично всі вони оснащуються дуже потужними кулерами. У дорогих моделях встановлюються вентилятори безшумного типу, що відрізняються більш тривалим терміном служби. Однак у простих блоках живлення зазвичай коштують кулери, які досить швидко виходять з ладу. Саме це і пояснює, чому блок живлення пищить.
Чому пищить блок живлення комп'ютера? Поради
Найчастіше вентилятори починають гудіти через скупчення пилу. Це пояснюється тим, що в процесі охолодження лопаті вироби захоплюють повітря і, відповідно, накопичують багато бруду. В цьому випадку можна спробувати самостійно розібрати кулер, змастити його і прочистити від забруднень. При цьому не варто нехтувати подібними звуковими ефектами. Якщо блок живлення пищить з-за вентилятора, то кулер може вийти з ладу. Це призводить до серйозного перегріву і пошкодження роботи всіх систем комп'ютера. Тому в цьому випадку деталь потрібно витягти і спробувати відновити своїми силами.

Розбираємо блок живлення

Як і в попередніх операціях, попередньо необхідно вимкнути комп'ютер. Після цього знімається блок живлення (як це зробити, було описано вище). У процесі роботи варто не поспішати, так як в залежно від моделі «системника» БП може розташовуватися як у верхній, так і в нижній частині агрегату. У деяких випадках його досить складно витягнути з системного блоку через додатково встановлених плат. Перед тим як розібрати блок живлення, рекомендується сфотографувати його, щоб не заплутатися потім у підключенні проводів. На наступному етапі необхідно відкрутити гвинти, розташовані на кришці БЖ (зазвичай їх теж 4 але може бути і 6). Після відкриття кришки можна побачити сам кулер. Якщо пищить блок живлення, то його заміна, як правило, допомагає.

Зміна кулера

На цьому етапі роботи не варто поспішати. Можливо, купувати новий вентилятор не доведеться. У першу чергу потрібно обережно провести очищення всіх нутрощів блоку живлення. Для цього можна використовувати ворсову пензлик, балончик зі стисненим повітрям або звичайний пилосос.
Чому пищить блок живлення комп'ютера? Поради
Найбільше уваги варто приділити самого вентилятора, так як на ньому накопичується дуже багато пилу. Якщо подібні маніпуляції не допомагають і раніше пищить блок живлення, то в цьому випадку необхідно піти далі. Потрібно зняти фірмову наклейку з кулера і видалити гумову заглушку, розташовану на підшипнику. Стопорну шайбу знімати необов'язково, прибирати залишки колишньої мастила теж не потрібно. Досить просто закапати всередину трохи дорогого машинного масла і почекати 2-3 хвилини, поки воно не дійде до підшипника. Після цього можна встановити гумову заглушку на її законне місце і приклеїти назад наклейку.

На що звернути увагу?

В процесі роботи потрібно проявити обережність і визначити тип вентилятора. Прилади цього класу бувають як знімними, так і не знімними. У першому випадку підшипник можна без проблем зняти, а потім замінити його на новий. Якщо ж блок живлення оснащений незнімним підшипником, то в цьому випадку всі дроти вентилятора будуть упаяні безпосередньо в плату самого приладу. Залишається тільки обережно зрізати проводку як можна ближче до кулеру і зачистити їх. Після цього придбаний кулер встановлюється на його законне місце, а нові проводи приєднуються методом скрутки.

Якщо пищить блок живлення мобільного комп'ютера

Як правило, такі пристрої працюють без вентиляторів, однак навіть у цьому випадку вони можуть видавати неприємний звук, особливо якщо всередині відбуваються коливання намотування дроту. У цьому випадку виробляються досить прості маніпуляції. В першу чергу необхідно розкрити корпус. Це ускладнюється тим, що більшість моделей склеєні. У цьому випадку необхідно дуже акуратно розрізати пластмасу ножем або скальпелем. На наступному етапі необхідно покрити котушку лаком. Як правило, необхідно обробити 3 або 4 елемента. Однак варто враховувати, що за шум, як правило, відповідають найбільші котушки, які знаходяться дуже близько до джерела змінного струму. Потім досить склеїти корпус і дочекатися, поки лак висохне. Такий метод вирішення проблеми застосовується, якщо пищить блок живлення світлодіодної стрічки.

Якщо шумить кулер на процесорі

Цей елемент також може забитися пилом і видавати характерні свистячі звуки. У цьому випадку кулер теж потребує очищення. Проте все ускладнюється тим, що дані елементи працюють зі змінною частотою обертання, яка залежить від того, наскільки нагрітий центральний процесор ПК. Як правило, в таких виробах висихає термопаста, тому вони виходять з ладу.
Чому пищить блок живлення комп'ютера? Поради
Очистити і змастити цей вентилятор набагато складніше, тому багато хто воліє просто відрегулювати роботу пристрою за допомогою сторонніх утиліт, які встановлюються на комп'ютер. Однак потрібно розуміти, що таке рішення тимчасове.

Інші причини свисту

Якщо блок живлення пищить без навантаження, наприклад, якщо підключити його до мережі, попередньо витягнувши з комп'ютера, то в цьому випадку доведеться проводити більш детальну діагностику. Для цього потрібно використовувати спеціалізовані вимірювальні прилади і протестувати з їх допомогою всі складові обладнання. Також варто звернути увагу, що потужні відеокарти завжди оснащуються власними системами охолодження. В цьому випадку потрібно зняти всю плату та її вентилятор. Обов'язково необхідно буде замінити термопасту. Якщо пищить блок живлення ноутбука, то в цьому випадку самостійний ремонт буде проблематичним. Крім того, ситуація ускладнюється, якщо виробником агрегату є компанія ASUS. Справа в тому, що в таких ноутбуках кулер і блок живлення розташовані самим незручним чином. Як правило, щоб дістатися до вентилятора, необхідно розібрати всі пристрій і зняти материнську плату. Однак навіть при успішному виконанні цих операцій на кулері буде стояти захисна пломба. Якщо її зняти, то буде дуже складно встановити пристрій назад. На інших моделях блок живлення, як правило, знімається дуже просто. Для цього на задній стороні ноутбука потрібно відкрутити декілька гвинтів. При цьому розбирати весь агрегат не доведеться. Тому перед роботою варто докладно розглянути схему пристрою конкретної машини.

Чого не варто робити?

В першу чергу не рекомендується діагностувати неполадки при включеному ПК. Перед тим як знімати кришку пристрою, його потрібно не просто відключити, але і витягти штекер з розетки. Лише переконавшись, що на агрегат не подається живлення, можна починати працювати. При знятті будь плати не можна різко її смикати. Потрібно пам'ятати, що ці елементи, як правило, додатково кріпляться до самого корпусу ПК декількома гвинтами. При використанні пилососа не варто засовувати його глибоко в системний блок. Так можна пошкодити схеми. Крім того, для очищення не рекомендується використовувати жорсткі або гострі предмети. У будь-якому комп'ютерному магазині можна знайти балончик зі стисненим повітрям, які найкраще підходять для таких заходів. Також можна використовувати ватяні палички або м'які китиці.
Чому пищить блок живлення комп'ютера? Поради
При очищенні кулера і інших частин блока живлення можна використовувати невелику кількість спирту. Але заливати його прямо в пристрій не варто. Достатньо змочити ватний тампон в 2-3 краплях міцних рідини, і тоді застаріла термопаста буде видалятися простіше. Однак якщо ПК не використовувався протягом тривалого часу, вона засохне до стану цементу і розмити матеріал буде дуже складно. В цьому випадку можна використовувати спеціалізовані засоби, які також продаються в комп'ютерному магазині.

На закінчення

Неприємний писк в комп'ютері може бути викликаний самими різними проблемами. Однак найчастіше причиною стає система охолодження блоку живлення. І все ж самостійно виправляти поломки рекомендується тільки в тому випадку, якщо користувач чітко розуміє, що робить. В іншому випадку можна випадково завдати більшої шкоди і в підсумку заплатити за ремонт більш значну суму грошових коштів. Тому краще довіритися майстрам.