Комп'ютер пищить і не включається: можливі неполадки та їх усунення

3937 0 Новини високих технологій

Будь-яка техніка ламається, однак з комп'ютерної це відбувається частіше. Багато користувачі стикалися із ситуацією, при якої комп'ютер пищить і не включається. Відразу виникають питання: що сталося і як це виправити? Про це і поговоримо.

Комп'ютер пищить і не включається: можливі неполадки та їх усунення

Що може пищати всередині?

Писк комп'ютера виходить від динаміка, і його основне призначення – пищати. Він інформує користувача про будь-якої апаратної або програмної помилки системи (найчастіше апаратної). Знявши кришку корпуса, можна помітити невеликий круглий чорний динамік, який зазвичай закріплений на самому корпусі. Саме цей динамік і видає писк, інформуючи користувача про можливі програмних або апаратних помилки.


Чому комп'ютер пищить і не включається при цьому?

Якщо з комп'ютером все в порядку, то при його включення можна почути лише один слабкий писк, який говорить про те, що з системою все гаразд. Однак таких піско у разі несправності системи буде набагато більше. Добре, коли на екрані відображаються символи або слова, за якими можна зрозуміти проблему і визначити характер несправності. В гіршому випадку монітор блимає і комп'ютер не включається взагалі. Характерний писк при цьому обов'язково присутній. З його допомогою система намагається нам пояснити, на якому рівні має місце збій.
Комп'ютер пищить і не включається: можливі неполадки та їх усунення

Порядок дій

Отже, ви зіткнулися з ситуацією, коли комп'ютер пищить і не включається. Що робити в цьому випадку? Порядок дій наступний:
 • Дізнатися версію BIOS комп'ютера.
 • Порахувати, скільки саме піско видає динамік.
 • Знайти в інтернеті з телефону, наприклад) таблицю несправностей свого BIOS і звірити по ній, що означає певне число піско.
 • Усунути несправність.
 • Як дізнатися версію BIOS?

  Для визначення несправності обов'язково потрібно уточнити версію BIOS. Є кілька способів зробити це. Найпростіший – відкрити керівництво по експлуатації до материнської плати, але якщо його немає, то можна просто зняти кришку корпусу і знайти на материнській платі схему з написом BIOS. Там же буде вказана версія.


  Якщо при включенні комп'ютера протягом трьох-чотирьох секунд можна бачити якісь написи на екрані, то там теж можна помітити версію BIOS. Також можна перейти в налаштування, натиснувши кнопку Delete при завантаженні системи. Найбільш популярними версіями є наступні: Phoenix, Award, AMI, але бувають і інші.

  Сигнали AWARD

  Комп'ютер пищить і не включається: можливі неполадки та їх усунення
  Отже, якщо комп'ютер пищить короткими сигналами і не включається, а версія BIOS нам вже відома, дізнатися причину легко. Для AWARD BIOS характерні такі сигнали.

  Единиччный короткий сигнал  Проблем у роботі немає  Два коротких  Мають місце помилки при завантаженні. Можливо, шлейфи слабо закріплені. Це незначні помилки, які можна усунути навіть програмно. Хвилюватися не варто  Три довгих сигналу  У контролері клавіатури є які-небудь несправності  Два сигнали різної довжини  Проблема з ОЗУ. Як мінімум, можна витягнути планки ОЗУ, протерти їх контакти спиртом і поставити на місце. Якщо сигнали не зникли, то варто спробувати замінити обидві або одну з планок і спробувати завантажити систему знову. Так можна виявити несправний модуль ОЗП і замінити його  Один довгий писк, два коротких  Можлива поломка графічного адаптера. Слід вимкнути системний блок з розетки, витягнути відеокарту, почистити контакти і підключити її назад. Якщо сигнали залишилися, то комплектуючий доведеться нести в ремонт або повертати по гарантії продавцю  Довгий, три коротких  Збій відеокарти  Один довгий сигнал, дев'ять коротких  Проблема читання ПЗУ  Короткий повторюваний  Проблема з ПБ  Повторюваний довгий  Проблема з ОЗП  Повторюваний сигнал з змінними частотами (висока і низька)  Проблема з процесором  Безперервний писк  Поломка блоку живлення. Можна постаратися очистити його від пилу, але якщо писк залишиться, то його доведеться нести в ремонт або замінити повністю

  У таблиці перераховані основні сигнали, які мають місце при використанні материнських плат з версією BIOS AWARD.

  Сигнали AMI

  Комп'ютер пищить і не включається: можливі неполадки та їх усунення
  Якщо комп'ютер при включенні пищить і не включається за версією BIOS AMI, то про характер несправності можна судити за такими сигналами.

  1 короткий  Завантаження системи здійснюється нормально, все працює справно  2 довгих, 1 короткий  Несправний БЖ  2 коротких  Можливі неполадки з планкою ОЗП  3 коротких  Знову проблема з оперативною пам'яттю. Які-небудь її компоненти працюють неправильно. Як мінімум, можна знову дістати планки ОЗУ, протерти їх контакти спиртом (знежирити) і поставити назад. Якщо планок декілька, то потрібно намагатися включати комп'ютер з установкою спочатку однієї планки, а потім з іншого. Це дозволить виявити несправний модуль.  4 коротких  Таймер у системі працює неправильно.  5 коротких  Проблема з процесором. Самому тут нічого не зробити. Потрібно нести комп'ютер в ремонт. Можливо, буде потрібно заміна ЦП  6 коротких  Проблема в контролері  7 коротких сигналів  Поломка в материнській платі  8 коротких  Проблема з відеопам'яттю  9 коротких  Несправність в прошивці БІОС  10 коротких  Неможливо прочитати пам'ять CMOS. Можлива неправильна її робота  11 коротких  Проблема з кеш-пам'яттю, яка знаходиться на материнський платі  Довгий, 2 коротких  Несправність відеосистеми Mono-CGA  Довгий, 3 коротких  Несправність відеосистеми EGA-VGA  Довгий, 8 коротких  Роз'єм монітора відійшов або згорів  Безперервний писк  Поломка блоку живлення

  У деяких випадках ніяких звуків взагалі немає і при включенні комп'ютера чорний екран. Що робити в цьому випадку? Варто перевірити центральний процесор. Є ймовірність, що один контакт на мікросхемі був зігнутий. У цьому випадку показана заміна ЦП.

  Сигнали Phoenix

  Комп'ютер пищить і не включається: можливі неполадки та їх усунення
  Зазвичай, якщо виходять гудки, але комп'ютер не включається, причини є типовими і для материнських плат з BIOS Phoenix. От тільки тут сигнали трохи нетипові, тому їх потрібно розбирати, використовуючи сигнальні коди. Наприклад, сигнал 1-1-2 буде означати наступне: сигнал – пауза – сигнал – пауза – два сигналу.

  1-1-3  Проблема з CMOS-пам'яттю  1-1-4  Помилкова контрольна сума BIOS. Швидше за все, знадобиться оновлення прошивки даної мікросхеми  1-2-1  Серйозна поломка материнської плати. Самостійно тут нічого зробити не можна, доведеться її нести в ремонт або замінювати  1-2-2  Проблема з DMA-контролером  1-3-1  Порушення в роботі ОЗП  1-3-3 і 1-3-4  Ще одна помилка ОЗП. Зокрема, такий код говорить про те, що не вдалося прочитати перші 64 Кб ОЗП. Необхідно знімати планки поступово і пробувати включити комп'ютер  1-4-1  Помилка при підготовці до запуску материнської плати. Найчастіше потрібна заміна плати  1-4-2  Знову проблема в ОЗП  1-4-3  Неправильно працює системний таймер. Найчастіше проблема вирішується в майстерні, однак може знадобитися і заміна плати  1-4-4  Несправність на порти введення/виводу. Зовнішні пристрої можуть працювати неправильно  3-1-1  Помилка при визначенні DMA-каналів  3-3-4  Збій відеопам'яті  3-2-4  Неможливо визначити контролер клавіатури  3-4-2  Неможливість визначення БІОС відеокарти  4-2-4  Процесор функціонує неправильно. Можливо, буде потрібно заміна ЦП  4-4-3  Не вдається визначити математичний процесор  4-3-1  Неправильне функціонування планок ОЗП  4-2-3  Контролер клавіатури працює неправильно  4-3-2 і 4-3-3  Неправильна робота першого і другого таймерів  4-4-1  Не вдається визначити послідовний порт  Довгі сигнали не припиняються  Материнська, швидше за все, згоріла  Звук з переходом з високою низьку частоту  Можливо, здулися конденсатори на відеокарті. Їх потрібно перевірити і замінити  Комп'ютер безперервно пищить і не включається  Говорить про несправності кулера процесора. Бажано заглянути всередину системного блоку і подивитися, чи обертається кулер

  Тепер зрозуміло, що якщо комп'ютер при включенні пищить і не включається, то проблема може критися в будь-якому місці з тих, що перераховані вище.

  Інші системи BIOS

  Вище наведені сигнальні коди помилок тільки для трьох систем BIOS, хоча їх існує більше. У будь-якому випадку в керівництві по експлуатації можна знайти ці коди конкретно для своєї материнської плати. Перевірте її. Втім, є способи визначити проблему, не вдаючись до BIOS.

  Визначення несправності іншими способами

  Комп'ютер пищить і не включається: можливі неполадки та їх усунення
  Якщо не включається комп'ютер, блимає лампочка і при цьому є характерний писк, то це ще не означає, що з комп'ютером трапилася серйозна поломка. У першу чергу потрібно спробувати вдатися до простим способам усунення несправності:
 • Потрібно перевірити, чи правильно підключені до комп'ютера зовнішні прилади: принтер, веб-камера, мишка і т. д.
 • Відключити живлення і щільніше затиснути всі роз'єми всередині системного блоку. Може виявитися, що який-небудь роз'єм живлення нещільно прилягає до комплектує. В результаті система думає, що відеокарта, наприклад, відсутній і тому користувач бачить чорний екран при вмиканні комп'ютера. Що робити в цьому випадку? Просто притиснути коннектор сильніше.
 • Очистити материнську плату від пилу. Ні в якому разі не можна робити це за допомогою вологої і тим більше мокрої ганчірки.
 • Дослідити материнську плату і пошукати роздуті конденсатори. Якщо такий є, його необхідно замінити (отпаять і припаяти такий же).
 • Перевірити плату на предмет наявності гарі.
 • Також можна спробувати зняти всі комплектуючі та встановити їх заново.
 • Комп'ютер пищить і не включається: можливі неполадки та їх усунення
  У деяких користувачів, у яких не включається комп'ютер, причини взагалі залишаються невідомими. Навіть фахівці не можуть визначити несправність. У такому випадку доводиться просто міняти плату. Немає певної статистики, яка дозволила б зрозуміти, який саме модуль виходить з ладу найчастіше. Кожен випадок є індивідуальним, тому в разі поломки, швидше за все, доведеться відносити плату в ремонт.

  Саме пройде?

  У винятково рідких випадках у користувачів проблема вирішується сама собою, і через певний час простою комп'ютер починає працювати нормально. Таке може бути, якщо в мережі було недостатня напруга, з-за чого блок живлення не зміг забезпечити всі комплектуючі енергією достатньої потужності. Трапляється таке дуже рідко, але виключати такий варіант теж не можна. Однак не варто сподіватися, що комп'ютер постоїть і через якийсь час включиться без проблем.

  Висновок

  Отже, ми з'ясували, чому комп'ютер пищить і не включається. На жаль, якщо це відбувається, то самостійно вирішити проблему вдається вкрай рідко. Материнська плата і взагалі комплектуючі комп'ютера – це досить складні пристрої, тому в разі їх поломки бажано звертатися за професійною допомогою. Це дозволить заощадити багато часу, а іноді і грошей, оскільки в процесі самостійного ремонту користувачі часто погіршують ситуацію з причини своєї технічної неграмотності.

  Популярі новини
  Загрузка...