"Вікілікс" - це міжнародна некомерційна організація, яка оприлюднює секретну інформацію, взяту з анонімних джерел. WikiLeaks

19 0 Новини високих технологій

Сьогодні тільки лінивий або байдужий людина не чув про сайт Wikileaks. Цей портал ось вже більше 10 років наводнює світ сенсаційними розслідуваннями, секретними матеріалами, які були взяті або вкрадені в спецслужбах передових країн. Засновник сайту Джуліан Ассанж став культовою фігурою журналістики, в Америці його називають шпигуном і зрадником, в інших країнах – людиною, що борються за свободу слова.

"Вікілікс" - це міжнародна некомерційна організація, яка оприлюднює секретну інформацію, взяту з анонімних джерел. WikiLeaks

Історія

«Вікілікс» – це не просто сайт з журналістськими розслідуваннями, це інформаційна база міжнародного масштабу. Ідеєю створення подібного відкритого для всіх медиафонда стало затвердження іншої точки зору, відмінної від офіційної ідеології. Подібна ідея швидко завоювала шалену популярність у всьому світі. Сьогодні всі викриття і скандали міжнародного масштабу, так чи інакше пов'язані з сайтом «Вікілікс».


Багато звичайні користувачі цікавляться, як перекласти «Вікілікс» на російську. Точного перекладу немає, але загальний сенс – це «витік». Засновник сайту Джуліан Ассанж разом з кількома довіреними особами публікують на своєму порталі інформацію з анонімних джерел. Будь-яка людина, який має якісь цікаві для громадськості дані, може викласти файли без афішування свого справжнього імені. В середньому в команді Ассанжа і його однодумців налічується 5-6 довірених осіб і близько 15 тис. добровольців, таких же дисидентів і борців за справедливість. Розміщувати документи на сайті можуть лише адміністратори. На відміну від інших сайтів з приставкою wiki звичайні користувачі не можуть приймати участь у редагуванні даних.


Цілі підстави

У всьому світі по-різному ставляться до сайту. Хтось стверджує, що «Вікілікс» – це шпигунський проект, метою якого є дезорганізація мислення в суспільстві. За свої сміливі думки Ассанж не раз піддавався ув'язненню, арештів і обвинувачень - як в Америці, так і в Європі. Кожна нова публікація на сайті вибух інформаційної бомби. Досить згадати засекречені документа Пентагону, що підтверджує його зв'язок з ісламістськими терористичними угрупованнями, або скандальне відео 2010 року про те, як американські вертольоти розстрілювали мирних жителів. У той час це відео наробило шуму, хоча офіційні власті продовжували твердити про правомірність своїх дій. Цілі засновника і його сподвижників – розкрити очі звичайним громадянам на ситуацію в світі. Змусити людей критично мислити, бачити правдиві, а не нав'язуються урядом новини. Як стверджували засновники, вони бачили своїм завданням розміщення паралельно з офіційними новинами іншої точки зору на речі і події. Крім того, анонімність дозволяла багатьом людям, які в звичайних умовах не змогли заговорити, висловити свою думку.
"Вікілікс" - це міжнародна некомерційна організація, яка оприлюднює секретну інформацію, взяту з анонімних джерел. WikiLeaks

Біографія Ассанжа

Джуліан Ассанж родом з Австралії. Тут він був відомий як інтернет-ведучий, хакер і журналіст. Ще в молодості мав проблеми із законом, у 20 років разом з іншими хакерами зламав сайт телекомунікаційної програми, був судимий, але відбувся штрафом. Також його підозрювали в крадіжці грошей з рахунків великого банку. У 2006 році разом з іншими однодумцями Ассанж замислюється про створення унікального проекту, де могли б публікуватися розсекречені дані так, щоб можна було відстежити джерела. Це і був «Вікілікс».
За деякими даними, у Ассанжа 4 дітей, але сам він в деяких інтерв'ю говорить тільки про одне сина від офіційної дружини. Після розлучення з його матір'ю Джуліан сам виховував хлопчика і не спілкувався з ним кілька років через свого вимушеного ув'язнення в посольстві Еквадору в Швеції.

Переслідування

З самого початку розуміючи, наскільки важке завдання стоїть перед ними, засновники порталу вирішили зареєструватися в Швеції, відомої своїм лояльним ставленням до журналістів і їх розслідуванням. Пізніше перебування в цій країні засновника «Викиликса» Джуліана Ассанжа зіграло з нею поганий жарт. У 2010 році він був звинувачений у зґвалтуванні якоїсь шведки, ім'я якої не розголошується. Для всієї громадськості питання про законність подібного звинувачення був зрозумілий: влада не знайшла іншого приводу зачепитися за інтернет-бунтаря, тому і було придумано таке нестандартне рішення. За іншою версією, конфлікт стався через ревнощі двох жінок Ассанжа, які не змогли поділити чоловіка. Як би те ні було, суд Великобританії серйозно взявся за справу, і незабаром Ассанжу чекав арешт. Тоді Джуліан попросив притулку в Еквадорі і сховався на території посольства. Більше 5 років він не може вийти з його стін, так як будь-яка поява на території Швеції загрожує негайною арештом. З 2012 року Ассанж живе і працює в невеликій кімнатці з велодоріжкою, душем і комп'ютером. Іноді він виходить на балкон, щоб дати інтерв'ю, також активно спілкується з тими, кого він підтримує. Рішення про його арешт за сексуальні домагання скасували влітку 2017 року, але Ассанж все одно не може покинути будівлю. Кілька років тому він порушив правила перебування під домашнім арештом, що у Великобританії, де повинен був відбутися суд, карається суворо.
"Вікілікс" - це міжнародна некомерційна організація, яка оприлюднює секретну інформацію, взяту з анонімних джерел. WikiLeaks

Едвард Сноуден

Доля цієї людини також стала назавжди пов'язана з «Вікілікс». Сноуден заочно звинувачений у державній зраді і викрадення 17 млн засекречених файлів Пентагону, що стосуються в тому числі і військової безпеки. У 2013 році він встиг втекти в Гонконг, потім у Москву. Тут побіжний хакер отримав вид на проживання і політичний притулок. За деякими даними, живе в Підмосков'ї, але де точно, не розголошується. Саме Сноуден відкрив всьому світу той факт, що кожен житель може бути підданий цілодобового стеження. Спецслужби всіх розвинених країн відстежують поведінку людини в інтернеті, на роботі і навіть вдома. Сноуден свідомо йшов на ризики, розуміючи, що комфортне життя, будинок, хороша зарплата і навіть свобода - все може зникнути. За його словами, він просто не міг жити з думкою про безкарність уряду США.

Сайт

Що це за сайт «Вікілікс»? Коли про нього говорять, в першу чергу згадують його засновників і ще одного товариша Ассанжа – Едварда Сноудена. Цей чоловік ось уже кілька років також ховається від американської влади в Росії. Хоча звинувачення на його адресу куди серйозніше – шпигунство і розголошення державної таємниці. «Вікілікс» в інтернеті став свого роду першовідкривачем. Так сміливо і відкрито про важливі події в світі не говорив ще ніхто. Перші публікації про страти в Сомалі, а також розголошення секретних матеріалів про війну в Афганістані та Іраку швидко зарекомендували портал і його серед засновників таких борців з нав'язуваної ідеологією. Щоб якось убезпечити себе, Ассанж укладав союзи з іншими хакерами і інтернет-піратами. Крім того, разом з Сноуденом вони розмістили понад 4000 Гб файлів секретної інформації, які у разі їх загибелі виявляться у відкритому доступі. Можливо, тому вони досі живі, але переслідували усіма сильними спецслужбами.
"Вікілікс" - це міжнародна некомерційна організація, яка оприлюднює секретну інформацію, взяту з анонімних джерел. WikiLeaks

Публікації

Кожне розміщення на Wikileaks секретних документів стає сенсацією. У 2009 році на сайті були викладені сотні повідомлень високопоставлених осіб про події 11 вересня, які наводять на думку про участь уряду в самому страшному теракту США. У 2010 році на сайті була викладена листування дипломатів США з іншими країнами. Читачі «Вікілікс» змогли без праці дізнатися про прохання Саудівською Аравією допомоги в захопленні Ірану, про кличків і реальне ставлення до провідним світовим лідерам. Великий резонанс у світі викликала інформація, що АНБ вже довгі роки веде прослуховування вищих керівників Європи, в тому числі і Ангели Меркель. Одна з останніх публікацій присвячена злому електронних пристроїв звичайних користувачів.

Гучні скандали

Багато хто вважає, що «Вікілікс» – це сайт, створений з метою дискредитувати і зупинити владу США та її військової машини. Більшість публікацій стосується саме Америки, развязываемых нею воєн та наслідків бойових дій. Одним з найбільш гучних викриттів, що вдарили по іміджу США, стала публікація про нелюдські тортури у в'язниці Гуантанамо. Фото і відео чинилися солдатами звірств ледь не коштували Бараку Обамі президентського крісла і боляче вдарили по іміджу країни.
"Вікілікс" - це міжнародна некомерційна організація, яка оприлюднює секретну інформацію, взяту з анонімних джерел. WikiLeaks
Ще одне інформаційною бомбою світового масштабу стало розслідування Сноудена про глобальне спостереженні за всіма людьми. Зараз тема контролю держкорпорацій не вщухла, а все більше розростається. Є припущення, що всі дані з телефонів, комп'ютерів, листування в соціальних мережах доступні спецслужбам. Що без санкцій та дозволів ФБР, ФСБ та інші спецслужби можуть стежити за життям будь-якої людини. Масла у вогонь підлили хакери, відомі особистості та звичайні обивателі, які активно тиражують ідею, що спостереження можна вести навіть з непрацюючого телефону або ноутбука через вимкнену камеру.
"Вікілікс" - це міжнародна некомерційна організація, яка оприлюднює секретну інформацію, взяту з анонімних джерел. WikiLeaks

«Вікілікс» російською

На самому початку роботи Ассанж досить скептично ставився до Росії і в своїх публікаціях заявляв, що його мета – відкрити факти репресій останніх років у цій країні та Китаї, а також вивести на чисту воду багатих і кримінальних бізнесменів. Але з часом ставлення засновників «Вікілікс» до Росії та її ролі у світовій політиці багато в чому змінилися. ЗМІ зауважують, що думку Ассанжа і офіційної Москви часто збігаються, з-за чого засновника сайту не раз звинувачували в зв'язку з Росією і особисто Путіним. Тим більше, що ось уже кілька років в Підмосков'ї живе і працює Едвард Сноуден. Так, Ассанж в інтерв'ю російськомовному каналу RT підтримав дії Путіна на Україні, а пізніше і в Сирії. «Вікілікс» російською так і не отримав широкого розвитку і знаходиться в розробці. Для російськомовних користувачів журнал «Російський репортер» переводить і публікує інформацію на своєму порталі. Деякі перекази доступні завдяки волонтерам або просто зацікавленим користувачем.

Боротьба з сайтом

Спроби закрити проект відбувалися неодноразово. Вже після перших публікацій сайт піддався жорсткій інтернет-атаці і навіть кілька днів був недоступний для відвідувачів, матеріали «Викиликса» при цьому не постраждали. Після арешту Ассанжа і публікацій про дипломатичних іграх Уряду США в деяких країнах була заморожена обліковий запис «Вікілікс», закриті рахунки на прийняття пожертвувань. Але адміністратори вийшли з положення і стали приймати грошові «подарунки» у біткоінах, електронній валюті.
"Вікілікс" - це міжнародна некомерційна організація, яка оприлюднює секретну інформацію, взяту з анонімних джерел. WikiLeaks

Думка у світі

Далеко не всі правильно розуміють і сприймають призначення сайту «Вікілікс». Деякі називають його засновників героями, борцями за справедливість, інші вважають подібне втручання державною зрадою і бажанням прославитися. Прихильники ідеї про «п'ятій колоні» кажуть, що «Вікілікс» - це гігантська американська інформаційна гармата, частина продуманої компанії Вашингтона. І вся скинута інформація - лише мала дещиця цієї бази даних. «Вікілікс» завжди ставлять у приклад вільного журналістського розслідування, без напору офіційної влади, спецслужб або офіційної ідеології. Незважаючи на величезний резонанс у суспільстві, сайт, загалом-то, досяг своєї первісної мети. Мільйони людей змогли побачити реальність по-іншому, не так, як розповідають центральні ЗМІ. Інших порталів, схожих з «Вікілікс», поки що не існує. Є окремі люди, хакери, волонтери, громадські діячі, які намагаються протистояти системі, але такого потужного «зброї», як дітище Джуліана Ассанжа, більше немає.