Як прибрати сторонній шум?

232 0 Новини високих технологій

Само собою зрозуміло, що всі ті, хто працює зі звуковим матеріалом, нерідко стикаються з появою стороннього шуму. Від цього нікуди не дінешся, якщо тільки явно не використовувати комп'ютерні програми для створення власних музичних треків, в яких поява спотворень і небажаного фону виключається спочатку. Але ось при записі «живого» інструменту, голоси, при підключенні відтворює або записуючого обладнання (підсилювачів, «комбіків», колонок, мікрофонів і т. д.), хочете ви того чи ні, шуми будуть з'являтися завжди.

Що мається на увазі під шумами і небажаними ефектами: найбільш поширені ситуації

Для початку давайте визначимося з самим терміном. Що ми розуміємо під стороннім шумом? По ідеї, якщо говорити в глобальному сенсі, абсолютної звукоізоляції на сьогоднішній день добитися неможливо (хіба що, в космічному вакуумі). Тобто будь-які звуки, що нас оточують, теоретичним можна віднести до категорії шумів. Але у випадку зі звукозаписом або відтворенням під стороннім шумом маються на увазі небажані спотворення, пов'язані з роботою підключеної апаратури, деяких інструментів, що використовують електрику і навіть наведення самої електромережі.


У випадку зі звуковим обладнанням поява шумів в основному може бути пов'язано з наявністю занадто довгих або недостатньо добре екранованих проводів. При підключенні електрогітар, як і у випадку з мікрофонами, шуми можуть з'являтися тому, що самі звукознімачі і мікрофони вловлюють їх. Нерідко причиною шуму стають ті самі наведення в електромережі при перепадах напруги або навіть приходять в непридатність конденсатори. Ще одна проблема – поява наведень у колонках при підключенні мікрофонів, коли динаміків лунає характерний свист. Як же позбутися від усіх таких небажаних побічних ефектів і прибрати сторонні шуми? Для з'ясування оптимального рішення будемо виходити з кожної конкретної ситуації.


Як прибрати сторонні шуми в колонках?

З колонками і підсилювачами справа йде простіше всього. Оскільки основною причиною появи шумів вважається неправильне екранування, нещільне прилягання контактів або занадто довгі кабелі (а це чиста фізика), першим ділом як раз і потрібно перевірити цілісність проводів, наявність заземлення, щільність підключення і т. д.
Як прибрати сторонній шум?
Дроти теж бажано скоротити, якщо, звичайно, є така можливість. В загальному випадку вважається, що чим довше дріт, яким здійснюється підключення, тим вище ймовірність появи стороннього шуму. Але це далеко не єдиний варіант, оскільки побічні ефекти можна зустріти при підключенні головних телефонів (навушників), які, по ідеї, як би закриті від зовнішнього впливу.

Як позбутися від стороннього шуму в навушниках при підключенні до комп'ютера?

У більшості випадків до навушників застосовні ті ж методи, які використовуються в ситуаціях з усуненням шумів в гучномовцях відкритого типу, проте найчастіше зустрічається не тільки проблема поганих контактів, але і невідповідність вхідного опору гнізда чи роз'єму, що служить для підключення самих навушників. У цьому випадку бажано перевірити їх на сумісність. Якщо ж з'являється сторонній шум при підключенні навушників до комп'ютера через колонки, тут доведеться тестувати ще й динаміки, і роз'єми звукової карти комп'ютерного пристрою. Для досягнення оптимального результату іноді доцільно використовувати функції шумозаглушення, які можуть бути передбачені в звукопідсилюючої апаратури чи є у вигляді встановленого інструментального набору в операційних системах або програмних програвачів.

Як прибрати шуми від мікрофона: найпростіша методика

Тепер припустимо, що сторонні шуми з'явилися при підключенні мікрофона. Дуже часто може лунати сильний свист. Пов'язано це з тим, що гучність рівня запису з мікрофону занадто висока в порівнянні з загальною гучністю звуку на динаміки. У цій ситуації його бажано знизити.
Як прибрати сторонній шум?
Негласно прийнято вважати, що при запису з мікрофону рівень вхідного сигналу не повинен перевищувати половину загальної або максимальній гучності. Але тут все залежить виключно від використовуваної моделі мікрофона, звукової карти, колонок або студійних моніторів.

Стандартна процедура видалення шумів при запису вокалу або «живого інструменту» з використанням аудіоредакторів

З найпростішими проблемами ясність начебто внесена. Тепер давайте розберемося з методиками усунення побічних ефектів і шумів при записі інструменту або голосу в студії або в домашніх умовах. Для запису вокалу в будь-студії повинно бути обладнане спеціальне приміщення з відповідною звукоізоляцією. Це не обговорюється. Але при запису тієї ж електрогітари від шуму просто так не позбудешся. Для видалення побічних ефектів можна скористатися спеціальними додатками у вигляді аудіоредакторів і прибрати шуми їх вбудованими засобами. Застосовувати можна пакети начебто Sound Forge, Adobe Audition, Зухвалість та їм подібні. Непогано підійде і віртуальна студія Pro Tools, але для рядового користувача вона може виявитися надто складною в освоєнні, тому обмежимося редакторами аудіо і спробуємо видалити шуми вже записаному матеріалі. Для прикладу візьмемо програму Cool Edit Pro, яка була викуплена у компанії Syntrillium корпорацією Adobe і перейменована в Audition (дії в обох програмах практично не відрізняються).
У самій програмі можна скористатися двома методами, але одним з найбільш простих вважається застосування власного вбудованого фільтра.
Як прибрати сторонній шум?
Автоматичне видалення можна задіяти через меню ефектів з вибором інструментів редагування шумів, які знаходяться у відповідному розділі. Проте це хоч і простий, але далеко не найкращий спосіб. Позбутися з його використанням можна тільки від стандартних перешкод на зразок наведень електромережі, скрипу вінілових пластинок при оцифрування звуку або чогось ще. А що робити, якщо ви записували голос вдома, а мікрофон вловив сторонні звуки з вулиці?

Ручне видалення шумів на основі еталона шуму

У цьому випадку можна максимально розтягнути звукову хвилю по горизонталі, а потім виділити фрагмент, у якому є шум, але немає голосу. На його основі програма усуне перешкоди самостійно. Але адже все передбачити неможливо!

Як прибрати сторонній шум?
Щоб отримати найбільш повну картину, краще окремо записати звукову доріжку з шумами (чим довше, тим краще), зберегти її в окремий файл, а потім завантажити в якості шаблону шуму при використанні інструментарію Noise Reduction, як показано на зображенні вище.

Видалення шумів у відеороликах

Що стосується видалення шуму з відео, найпростіше скористатися невеликий, але досить потужною і цікавою утилітою під назвою Movavi.
Як прибрати сторонній шум?
В ній необхідно завантажити своє відео, зробити подвійний клік на аудиодорожке в тимчасовій шкалі, а потім на вкладці налаштувань аудіо вибрати пункт стандартного видалення шумів або відрегулювати рівень з використанням спеціального повзунка шумозаглушення. Примітка: точно так само просто можна скористатися редагуванням доріжки в будь-якому сучасному аудиоредакторе, оскільки практично всі відомі програми цього типу підтримують імпорт відео і дозволяють працювати не тільки зі звуком, але і з самим зображенням (наприклад, при необхідності можна відрегулювати навіть розкадрування у вигляді рівня FPS).
Як прибрати сторонній шум?
Також можна витягти аудіо з відео, відредагувати його, а потім замінити вихідну доріжку в ролику матеріалом, що не містить шуми.

Епілог

Такі нехитрі і найпростіші методи, що дозволяють без особливих зусиль позбутися від всіляких небажаних перешкод або шумів, які можуть з'являтися в кожній ситуації. За великим рахунком, універсальною методикою можна назвати саме використання редакторів аудіо професійного або напівпрофесійного рівня, оскільки з їх допомогою можна позбавитися абсолютно від усіх перешкод, а спочатку виробляти якісь додаткові дії по забезпеченню належної звукоізоляції взагалі не потрібно.

Популярі новини
Загрузка...