Ноутбук не бачить карту пам'яті: можливі причини, ефективні методи усунення проблеми та рекомендації фахівців

155 0 Новини високих технологій

Завдяки своїй компактності і досить великої ємності карти пам'яті різних типів сьогодні стали одними з найбільш популярних носіїв інформації. Проте для їх читання стаціонарними комп'ютерами і ноутбуками потрібен спеціальний девайс, званий картрідером. Для звичайних терміналів такі пристрої зазвичай є зовнішніми, а от у більшості моделей ноутбуків вони вбудовані прямо в корпус. Але дуже часто трапляється так, що при підключенні носія інформації ноутбук карту пам'яті не бачить. Що може послужити причиною такого явища і як усунути можливі неполадки, далі і спробуємо розібратися.

Чому ноутбук не бачить карту пам'яті: основні причини

Серед основних причин, що викликають появу збоїв, які наводить можна досить довго, можна виділити кілька основних і найбільш поширених. До них належать такі ситуації:


 • порушення в роботі операційної системи;
 • несумісність карти пам'яті з прочитуючим пристроєм;
 • пошкодження та несправності в роботі самих карт пам'яті, перехідників і картридеров;
 • відсутність або неправильна установка драйверів пристрою, що зчитує обладнання;
 • некоректно встановлений шлях до карти пам'яті (буква диска);
 • вплив вірусів.
 • Неправильне форматування в розрахунок не беремо, оскільки практично всі файлові структури, використовувані для карт пам'яті, Windows-системами розпізнаються без проблем. Виняток становить тільки RAW, але її поява найчастіше пов'язано або з пошкодженнями контролерів, або з впливом вірусів.

  Ноутбук не бачить карту пам'яті: що робити? Найпростіше рішення

  Отже, з причинами визначилися. Тепер перейдемо безпосередньо до усунення проблем. Спочатку давайте припустимо, що ноутбук не бачить карту пам'яті фотоапарата або носій будь-якого іншого типу виключно через короткочасних порушень в роботі операційної системи.


  Ноутбук не бачить карту пам'яті: можливі причини, ефективні методи усунення проблеми та рекомендації фахівців
  Досить часто для усунення таких збоїв допомагає звичайна перезавантаження комп'ютерного пристрою з попереднім отриманням носія з слота картрідера. На жаль, покладатися тільки на таке рішення не можна. Принагідно варто перевірити системні компоненти через командну консоль шляхом виконання команди sfc /scannow.

  Проблеми сумісності карти пам'яті і читає пристрою

  Однією з найпоширеніших проблем вважається несумісність зчитувального пристрою з використовуваним типом носія інформації. Так, якщо на лептопі встановлений картрідер, розрахований на читання карт стандарту SDHC, працювати з картами SD (microSD) поколінь 1 і 1.1 він зможе, а от прочитати інформацію на накопичувачі формату SDXC не вийде жодним чином.
  Ноутбук не бачить карту пам'яті: можливі причини, ефективні методи усунення проблеми та рекомендації фахівців
  В цьому випадку доведеться або замінити встановлений пристрій, або купити картрідер зовнішнього типу, для якого заявлена підтримка усіх необхідних стандартів карт.

  Питання встановлення та оновлення драйверів картрідера

  Ще одна причина того, що ноутбук не бачить карту пам'яті SD або будь-якого іншого типу, полягає в тому, що для картрідера, вірніше для контролера пристрою, не встановлено необхідний для коректного функціонування драйвер. Також можна зустріти ситуацію, коли драйвер не інстальований некоректно або його оновлення не було зроблено своєчасно. В цьому випадку в «Диспетчері пристроїв» неробочий обладнання буде відзначено жовтим трикутником зі знаком оклику. Оновлення керуючого ПО засобами Windows, як правило, ні до чого не приводить, оскільки система може встановити власний найбільш підходящий (як їй здається) драйвер, який на самому справі до проблемного девайсу не підходить взагалі. Та й у власній базі даних такого драйвера може просто не виявитися, а система встановить якийсь універсальний контролер.
  Ноутбук не бачить карту пам'яті: можливі причини, ефективні методи усунення проблеми та рекомендації фахівців
  В цьому випадку для інсталяції потрібного ПО рекомендується скористатися спеціальними програмами для автоматичного розпізнавання обладнання, пошуку, встановлення і відновлення проблемних драйверів начебто DriverPack Solution, SlimDrivers, Driver Booster і їх аналогами. Їх перевага, порівняно із засобами Windows, полягає не тільки в повній автоматизації всіх процесів, але і в тому, що вони в пошуках необхідного ВП звертаються до інтернет-ресурсів виробників безпосередньо. Але що робити, якщо ноутбук не бачить карту пам'яті і після ретельного сканування системи такими утилітами?
  Ноутбук не бачить карту пам'яті: можливі причини, ефективні методи усунення проблеми та рекомендації фахівців
  Таке, на жаль, зустрічається дуже часто, тому найбільш прийнятним рішенням стане визначення ідентифікаторів неробочого обладнання в «Диспетчері пристроїв» (на вкладці дані), після чого потрібно буде скопіювати найдовшу рядок з ідентифікаторами VEN і DEV, визначити по ній пошук драйверів в інтернеті, скачати на ноутбук і встановити вручну. Найчастіше установники поставляються у вигляді EXE-файлів або відомостей для встановлення формату INF.
  Ноутбук не бачить карту пам'яті: можливі причини, ефективні методи усунення проблеми та рекомендації фахівців
  У першому випадку досить просто запустити інсталятор від імені адміністратора і слідувати його вказівкам, а в другому слід використовувати меню ПКМ на файлі з вибором пункту установки. Якщо з'явиться повідомлення про те, що такий тип інсталяції не підтримується, в «Диспетчері пристроїв» необхідно задати оновлення неробочого драйвер контролера, після чого вказати місце розташування завантаженого файлу на диску.

  Додаткові дії

  Якщо ж ноутбук не бачить карту пам'яті і після цього, цілком можливо, що розпаковані драйвера доведеться самостійно скопіювати в те місце, куди їх намагається помістити інсталятор. Наприклад, дуже часто такі дії необхідно виконувати при інсталяції драйверів O2Micro. В процесі установки видається помилка з вказівкою на те, що в якийсь директорії потрібні файли не знайдені (зазвичай це папка O2Micro в папці Program Files (x86)). У цьому випадку бажано відразу копіювати всі об'єкти в зазначену локацію і виконати запуск інсталятора саме звідти, а не з місця, де були збережені викачані файли.

  Поломки карт пам'яті і адаптерів

  Тепер давайте подивимося, чому ноутбук не бачить карту пам'яті SD, для роботи з якою необхідний спеціальний перехідник, званий адаптером, за розміром відповідний картами стандарту SDHC. Цілком можливо, що і карта, і перехідник можуть мати фізичні ушкодження. Для початку спробуйте використовувати інший адаптер або перевірте неробочий на іншому комп'ютері. Якщо карта не визначиться, дуже може бути, що і сама вона пошкоджена. Але це можуть бути і фізичні ушкодження, і програмні збої в роботі керуючих контролерів.

  Відновлення роботи контролерів карти

  Тепер припустимо, що ноутбук не бачить карту пам'яті microSD або якогось іншого підтримуваного стандарту через порушення роботи контролерів. Простіше кажучи, у такої карти повністю «злетіла» заводська прошивка. Відновити її можна декількома способами.
  Ноутбук не бачить карту пам'яті: можливі причини, ефективні методи усунення проблеми та рекомендації фахівців
  Найпростіше рішення – скористатися програмами відновлення від виробника або застосувати універсальні автоматизовані утиліти начебто D-Soft Flash Doctor. Також не завадить скористатися утилітою ChipGenius, визначити в ній ідентифікатори карти VID і PID, після чого, як і у випадку з драйверами пристрою, задати пошук керуючого в інтернеті і встановити прошивку вручну. Якщо не допомагає взагалі нічого, можна застосувати кардинальний метод, виконавши низькорівневе форматування за допомогою програми HDD LLFT. А ця утиліта, як показує практика, дозволяє реанімувати носій будь-якого типу в 99 відсотках випадків зі ста.

  Зміна літери диска

  Ще одна часта причина того, що ноутбук не бачить карту пам'яті, полягає в тому, що при підключенні носія до комп'ютерного пристрою літера, що привласнюється накопичувача вже зайнята. Не дивно, що в «Провіднику» карти і не видно. Наприклад, у вас є флешка, що ідентифікується в системі як «Диск F», і карта пам'яті з такою ж літерою. При підключеній флешці карту система розпізнати не зможе.
  Ноутбук не бачить карту пам'яті: можливі причини, ефективні методи усунення проблеми та рекомендації фахівців
  Для усунення проблеми зайдіть в розділ управління дисками, виберіть потрібний накопичувач, через ПКМ перейдіть до пункту зміни букви іл шляху диска, а потім виберіть зі списку потрібну незайняту літеру (бажано ту, що знаходиться в латинському алфавіті після букви «F», а не до неї). Після цього на всякий випадок перезавантажте систему, вийнявши карту пам'яті з картрідера, а після рестарту вставивши знову. Цілком можливо, що такий метод спрацює, і карта визначиться.

  Проблеми вірусного впливу

  Нарешті, не варто забувати, що дуже багато віруси прямо-таки обожнюють обгрунтовуватися на знімних носіях або впливати на них через операційну систему. Якщо проблема саме в цьому, для початку скористайтеся яким-небудь потужним портативним сканером і зробіть поглиблену перевірку. Краще всього для цих цілей підходить утиліта Kaspersky Rescue Disk. Її можна записати на оптичний диск або флешку, а потім завантажитися з такого носія ще до старту Windows і виконати сканування, вибравши із списку все, що є. Часу це може зайняти досить багато (особливо якщо буде виставлений підвищений рівень перевірки), зате результат не змусить себе чекати. В принципі, можна скористатися і звичайними сканерами, запустивши їх прямо в середовищі Windows, однак це бажаного результату може не дати. До того ж деякі з них можуть автоматично видалити потрібні вам програми, вважаючи їх небажаним програмним забезпеченням. Таке часто спостерігається в роботі портативної утиліти Dr. Web CureIt, яка чомусь визначає програмні продукти від компанії iObit, саме як небажані програми.

  Популярі новини
  Загрузка...