Контролер жорстких дисків: опис і особливості

252 0 Новини високих технологій

Жорсткий диск - це один з головних компонентів в комп'ютері, без якого система не зможе функціонувати, так як всі дані, включаючи операційну систему, зберігаються саме на ньому. Як у будь-якого пристрою, у жорсткого диска контролер теж є. Механічне будова жорсткого диска стає найбільш вразливим місцем у всьому системному блоці. Це єдине комплектуючий, яке не підлягає простої заміни, так як є постійним сховищем даних.

Що таке контролер і для чого він потрібен

Контролер жорстких дисків: опис і особливості
Контролер жорсткого диска пристроєм, що розташована на материнській платі з метою підключення до нього накопичувача. Його завдання полягає в тому, щоб забезпечувати безперебійну передачу інформації в обидва кінця, тобто від жорсткого диска до комп'ютера або аналогічного накопичувачу, і навпаки.


Даний пристрій може бути інтегрована в материнську плату, а контролер зовнішнього жорсткого диска може бути приєднаний до плати розширення на материнській платі. Проте все частіше можна побачити в експлуатації мультипорты, які включають в себе асинхронний адаптер, ігровий слот і контролер диска. Він може виступати в ролі контролера зовнішнього жорсткого диска.

Драйвери для пристрою

Контролер жорстких дисків: опис і особливості
Завдяки драйвер контролера жорстких дисків БІОС розпізнає накопичувач у системі, що дає можливість користуватися ним. Якщо так вийшло, що БІОС упізнав жорсткий диск без наявності драйверів, турбуватися про їх потреби не потрібно. У разі відсутності драйверів потрібно завантажити їх на диск або флеш-накопичувач, щоб встановити. Для цього знадобиться дізнатися, який інтерфейс використовується для підключення, так як у кожного роз'єму своя швидкість передачі даних. Встановлюються дані драйвери через БІОС, який потрібно активувати при запуску комп'ютера.


Діагностика неполадок

Контролер жорстких дисків: опис і особливості
Поломки в рядах контролерів жорстких дисків зустрічаються часто, але не завжди це можна побачити. Найчастіше причини неполадок можуть бути наступними:
 • Некоректна робота блоку живлення комп'ютера, яка не забезпечує стабільну подачу живлення до контролера.
 • Неякісна система охолодження корпусу або її повна відсутність, призводить до перегріву деталей або пристрою в цілому.
 • Неправильна експлуатація призводить до потрапляння і налипання сторонніх часток, а вони, в свою чергу, сприяють вигоряння контактів.
 • Необережне використання може спровокувати механічні пошкодження - досить легкого поштовху, щоб контролер і жорсткий диск вийшли з ладу.
 • Не почувши характерного обертання головок жорсткого диска, можна логічно припустити, що пристрій в несправному стані. Однак існують такі неполадки, як залипання магнітних головок або заклинювання двигуна. Тобто проблема не завжди криється в несправності контролера жорстких дисків. Що потрібно зробити, щоб збільшити ресурс диска:
 • Для запобігання поломки потрібно грамотно підібрати блок живлення. Виходячи з даних енергоспоживання всієї системи, можна визначити, якої потужності блок живлення потрібен. Завжди потрібно звертати увагу на сертифікат якості - він зображений на упаковці.
 • Наявність додаткових вентиляторів у корпусі ПК ніколи не зашкодить, до того ж охолодження всієї системи буде зберігати життя комп'ютера.
 • Не можна постійно тримати системний блок у відкритому стані - це провокує присутність сторонніх частинок всередині корпусу.
 • Заміна контролера жорстких дисків

  Контролер жорстких дисків: опис і особливості
  При несправності контролера накопичувача варто задуматися не про його ремонт, а про повну заміну плати, так як це є найоптимальнішим варіантом. Але не все так просто. Справа в тому, що на самій платі перебуває ПЗУ, володіє функцією запуску жорсткого диска. Вона відповідає за запуск інших систем диска - двигуна, ідентифікацію головок, доступу до службових микропрограммам. Ще одна заковика полягає в тому, що для кожного жорсткого диска енергозалежна пам'ять індивідуальна. Тобто, перш ніж переміщати ПЗУ на справну плату, необхідно прошити "рідну" пам'ять. Для цих цілей існує програмно-апаратний комплекс PC3000Express. Якщо у контролера більше немає поломок, то можна починати процедуру зчитування інформації. У деяких випадках, коли програми немає або вона не працює з ПЗУ, доводиться випаювати її з одного плати і ставити на іншу. У будь-якому разі при виявленні або підозрі на неполадки щодо жорсткого диска варто звернутися в комп'ютерний сервіс, де фахівці зможуть визначити характер поломки і допомогти відновити дані.

  Популярі новини
  Загрузка...