Аукціон в електронній формі: порядок проведення, правила участі, особливості

344 0 Новини високих технологій

Електронні аукціони є затребуваним способом вирішення різних питань щодо державних закупівель або придбання товарів або послуг різними компаніями. Процедура вважається простою і оперативною, а також не вимагає вкладення значної кількості коштів. Аукціон в електронній формі дозволяє приймати в ньому участь численним виконавцям і виробникам, що забезпечує свободу конкуренції в країні. Регулюється процес проведення торгів ФЗ №44.

Поняття електронних аукціонів

Дана процедура полягає в проведенні торгів з використанням спеціальних торгових майданчиків, званих скорочено ЕТП. Цей спосіб вибору виробника або виконавця вважається вигідним для кожної компанії і всієї держави.


До особливостей процесу відноситься:
 • про проведення онлайн-аукціону попередньо сповіщаються всі постачальники, які можуть надати потрібні товари або надати послуги;
 • інформація про даному процесі публікується в Єдиній інформаційній системі;
 • брати участь в такому аукціоні може будь-який зацікавлена особа, що відповідає вимогам замовника, представленого ініціатором торгів.
 • Для участі в цих торгах потрібно тільки грамотно подати відповідну заявку на вибрану заздалегідь майданчику. Вибір переможця ґрунтується тільки на запропонованій ціні, тому виграє торги виключно компанія або приватна особа, що запропонувала найнижчу вартість за свої послуги або товари.
  Аукціон в електронній формі: порядок проведення, правила участі, особливості

  Види аукціонів

  Існує кілька різновидів таких торгів. Аукціон в електронній формі може бути представлений наступними типами:
 • Базовий або простий. Він проводиться тільки після того, як будуть вивчені всі наявні заявки від виконавців або виробників. Для участі в таких торгах всі учасники повинні подати заявки, до яких прикладаються їх документи. В документації повинні міститися відомості про те, що виконавці відповідають вимогам замовника. Обов'язково тут вказується опис предмета закупівлі, представленого послугою, товаром або роботою. Додатково є відомості про виконавця, тому передаються копії установчих документів, дозволів та інших паперів. Як тільки вибираються всі виконавці, що підходять під наявні умови, то приймається рішення про те, хто допускається до торгів. Публікується замовником спеціальний протокол після підведення підсумків, в якому прописуються положення про закупівлю. У призначений день проводяться торги. Переможцем стає той учасник, який пропонує саму низкую0 ціну. ФЗ №233 вказує, що допускається знижувати вартість до нуля, після чого йти на підвищення.
 • Складний аукціон, на якому подача заявок на участь в електронному аукціоні здійснюється в два етапи. Він вважається специфічним, але більш прозорим, тому відрізняється високою ефективністю використання. Такі торги проводяться на підставі положень ФЗ №94. Суть проведення відкритих аукціонів в електронній формі за таких умов зводиться до того, що подають всі учасники заявку у двох частинах. Зміст кожної частини визначається безпосереднім замовником. Проводяться такі торги виключно в електронному вигляді, так як тільки такі умови гарантують анонімність учасників. Після ухвалення рішення проводяться торги. Беруть участь всі компанії в аукціоні в електронній формі під певними номерами, тому неможливо дізнатися їх назва. Переможець вибирається за найнижчою запропонованою ціною. Далі розглядаються другі частини заявок, де є відомості про учасників, представлені їх статутами, дозволами, сертифікатами та іншими паперами. Деякі учасники можуть відхилятися на цьому етапі. Переможцем стає компанія, допущена до участі в обох частинах і запропонувала найнижчу ціну.
 • Таким чином, кожний вид онлайн-аукціону володіє своїми правилами і особливостями. Найбільш часто використовуються прості торги, але великі державні компанії воліють користуватися прозорими і ефективними ускладненими аукціонами.


  Який встановлюється крок аукціону?

  При складанні положень про закупівлю обов'язково замовник повинен вказати, який буде крок аукціону. Він може бути представлений в декількох варіантах:
 • фіксований, передбачає установку приблизно 5% від мінімальної початкової ціни;
 • плаваючий, при якому встановлюються певні процентні рамки;
 • із зменшенням кроку, якщо немає ніяких відповідних пропозицій, наприклад, якщо встановлюється ставка в розмірі 5%, то за відсутності пропозицій знижується вона на кілька відсотків;
 • довільне число передбачає можливість знижувати ціну навіть на 1 копійку, але такий варіант використовується вкрай рідко, так як це часто приводить до штучного затягування торгів.
 • Відкритий аукціон в електронній формі найбільш часто проводиться зі змінним кроком, оскільки таке рішення вважається ефективним. Обмеження в цьому разі може бути не тільки у відсотках, але і навіть у сумі.
  Аукціон в електронній формі: порядок проведення, правила участі, особливості

  Час проведення торгів

  Замовник самостійно вирішує, протягом якого часу будуть проводитися торги. Для проведення торгового аукціону можна вибрати два варіанти:
 • встановлюється фіксований час, протягом якого будуть вестися торги, наприклад, починається процедура в 10:00 і закінчується о 15:00 але такий варіант вважається не надто ефективним, так як не завжди до кінця процесу вдається отримати потрібний результат;
 • аукціон з продовженням до того моменту, поки не буде отримана остання ставка, наприклад, починається процес в 10:00 а закінчується тоді, коли буде подана остання ставка.
 • Вибраний варіант обов'язково вказується в положеннях до закупівлі. Додатково вказується, чи буде аукціон звичайним або електронним.

  Відкритий чи закритий?

  Аукціон в електронній формі може бути відкритим або закритим. Кожен варіант має своїми нюансами. В першому випадку публікується інформація про торги на офіційному сайті підприємства, а також на обраній електронному майданчику, де будуть проводитися торги. За таких умов кожна компанія може подати заявку на участь у відкритому аукціоні в електронній формі. Якщо відсутня публікація про торги у відкритих джерелах і на офіційному сайті замовника, то компанія може вибирати проведення закритого аукціону. При таких умовах не включається до торги план закупівель, а також учасниками виступають лише особи, які спеціально запрошуються закупником. Навіть при використанні відкритого аукціону не допускається публікувати в різних джерелах інформацію, що є державною таємницею або входить до відомостей про закупівлі, щодо яких було прийнято рішення Урядом. Всі ці дані перераховуються в ФЗ №223

  Додатково у кожного замовника є право не публікувати відомості про закупівлі, якщо за них витрачається не більше 500 тис. руб.
  Аукціон в електронній формі: порядок проведення, правила участі, особливості

  Плюси відкритих аукціонів

  Організація аукціону в електронній формі володіє багатьма незаперечними перевагами. До плюсів відкритих торгів відноситься:
 • брати участь у торги можуть навіть організації, розташовані на значній відстані від місця розташування замовника;
 • допускається залучення навіть зарубіжних компаній для участі;
 • забезпечується хороший рівень конкуренції;
 • зменшується можливість корупції;
 • проведення аукціону на підставі електронних майданчиків не вимагає витрачати багато часу або коштів на розміщення заявки або на оформлення торгів;
 • навіть невеликі компанії можуть вигравати великі державні замовлення;
 • запобігає можливість використання нецінових методів конкуренції;
 • всі процедури проводяться за невеликий проміжок часу;
 • процеси є відкритими і прозорими;
 • всі заявки конфіденційні, а також забезпечується висока безпека проведення аукціону;
 • всі учасники володіють рівними правами.
 • Для багатьох підприємств раніше такий спосіб участі в аукціоні вважається незвичним. Тому деякі фірми з побоюванням ставляться до електронної форми участі в аукціоні. Але зазвичай керівники підприємств усвідомлюють зручність і привабливість даного процесу.
  Аукціон в електронній формі: порядок проведення, правила участі, особливості

  Коли проводиться?

  Всі нюанси проведення даного аукціону повинні орієнтуватися на вимоги законодавства. З ФЗ №44 електронний аукціон проводиться замовником, якщо йому потрібні різні роботи, послуги або товари, а при цьому не має значення, який класифікатор продукції встановлюється. Але при цьому враховуються обмеження даного закону. Є деякі ситуації, коли неодмінно потрібно користуватися майданчиками електронних аукціонів для закупівлі. До них відноситься:
 • закупівля сільськогосподарських товарів;
 • надання послуг, пов'язаних з/х;
 • виконання робіт, що мають відношення до гірничодобувної сфері;
 • придбання продуктів харчування або напоїв;
 • закупівля паперу або обладнання для комп'ютерів;
 • виконання будівельних робіт;
 • купівля лікарських препаратів.
 • В кожному регіоні може встановлюватися власний перелік закупівель або робіт, для яких обов'язково потрібно проводити електронні торги. Навіть у вищезазначеному переліку, ФЗ №44 електронний аукціон проводиться не завжди. Наприклад, не потрібно його проведення, якщо планується виконання будівельних робіт при складних або специфічних умовах. Додатково сюди включається закупівля продуктів харчування для різних освітніх закладів, так як керівництво таких установ може приймати рішення про проведення торгів, в яких буде брати участь обмежена кількість компаній. Згідно ФЗ №44 (стаття 59), аукціон в електронній формі передбачати можливість застосування різних послаблень по відношенню до зобов'язань проведення торгів. Наприклад, якщо спочатку встановлюється ціна, що не перевищує 500 тис. руб., то замовник може проводити запит котирувань навіть у випадку, якщо не потрапляє проводиться аукціон в обов'язковий список.
  Аукціон в електронній формі: порядок проведення, правила участі, особливості

  Нюанси проведення торгів за держзамовленням

  Держава ефективно користується різними торгами для надання компаніям державних замовлень. Така діяльність вважається ефективною і вигідною для компаній, причому вона прирівнюється навіть до різних пільг або субсидій, пропонованим бізнесу. За законом замовники, представлені державою чи муніципалітетами, зобов'язані до 20% постачань надавати малому підприємництву. Це обумовлено тим, що невеликі фірми можуть концентруватися на спеціалізованих і вузьких товари та пропозиціях, тому можуть постачати дійсно високоякісні товари. Державні замовлення можуть розміщуватися різними методами, до яких відносяться:
 • проведення торгів, поданих електронними аукціонами;
 • запит котирувань;
 • придбання товарів у єдиного постачальника або виконання робіт одним підрядником.
 • Рідко застосовується запит котирувань, так як в цьому випадку вартість самого лота не повинна перевищувати 500 тис. руб. Для державних замовлень така ціна вважається дуже маленькою. Конкурси проводяться за наявності специфічних закупівель, для яких потрібно проводити оцінку не тільки за вартістю, але і по інших значущих чинників. Тому найбільш часто використовуються, доступні і прості у використанні електронні аукціони. Вони не тільки дозволяють заощадити багато часу і коштів, але і є ефективним методом боротьби з корупційними схемами. За рахунок їх використання гарантується висока прозорість укладених угод.

  Процес проведення аукціону

  Процедура поділяється на кілька етапів, причому кожен з них володіє своїми нюансами та особливостями. Самі компанії повинні знати, як виконати процес, щоб отримати вигідний контракт.
  Аукціон в електронній формі: порядок проведення, правила участі, особливості

  Пошук аукціону

  Спочатку фірми повинні знайти оптимальні варіанти для подачі заявки. Для цього треба зайти на Офіційний Загальноросійський сайт, де за тиждень або за 20 днів до початку торгів можна буде подати заявки. Вибирається аукціон з урахуванням специфіки діяльності компанії, а також враховується початкова максимальна ціна участі. У Росії діє 5 електронних майданчиків: Сбербанк-АСТ, «РТС-тендер», ВАТ ММВБ «Держзакупівлі», ГУП «Агентство за державним замовленням, інвестиційної діяльності та міжрегіональним зв'язкам Республіки Татарстан». Кожна площадка має своїм списком аукціонів і можливістю пошуку підходящих торгів.

  Оформлення ЕЦП

  Для участі в електронних торгах у компанії повинна містити електронний цифровий підпис. Вона набувається в засвідчують центри, що володіють акредитацією на конкретній електронному майданчику, де планується брати участь в аукціоні. Оформлення ЕЦП вважається не надто складним процесом, але при цьому він займає близько трьох днів. Саме на підставі такого підпису кожного електронного документу може присвоюватися юридичний статус. За рахунок цього у кожного учасника з'являється матеріальна відповідальність за всі рішення, що приймаються в процесі проведення аукціону.

  Акредитація

  Наступний етап передбачає акредитацію на вибраному майданчику. Для цього заповнюється відповідна форма на сайті майданчики. До заяви додаються установчі документи компанії, протокол рішення та інші папери. Попередньо оцінюються всі вимоги організації. Додатково правильно настроюється браузер. Розгляд заявки на електронний аукціон здійснюється протягом п'яти днів, після чого підтверджується доступ до участі в торгах. Якщо є негативне рішення, то воно повинно бути обумовлено вагомими підставами, тому обов'язково перераховуються перешкоди і помилки. Відсутні обмеження кількості спроб проходження акредитації. Після акредитації надається доступ в особистий кабінет користувача, за допомогою якого здійснюється подача заявок на участь в торгах.
  Аукціон в електронній формі: порядок проведення, правила участі, особливості

  Переказ грошей

  Для участі в торгах потрібно наявність потрібної кількості грошей на рахунку. Якщо беруть участь представники малого підприємництва, то потрібно перевести приблизно 2 % від початкової ціни замовлення. В інших ситуаціях платіж становить 5 % від цього значення. Тільки при наявності потрібної кількості коштів можна відправити заявку.

  Формування заявки

  Для участі в аукціоні важливо грамотно сформувати заявку. Для цього попередньо вивчаються всі офіційні документи на сайті. Складається заявка з двох частин:
 • перша анонімна частина включає згоду фірми на поставку товарів або надання послуг, а також наводяться їх характеристики;
 • друга частина включає інформацію про учасника, тому до неї додаються документи, що підтверджують відповідність компанії вимогам закупника.
 • Як тільки закінчується термін подачі заявок складається протокол електронного аукціону, в якому містяться відомості про те, хто допущений до участі.

  Безпосереднє проведення аукціону

  Учасники в процесі торгів повинні враховувати, скільки часу залишилося до закінчення аукціону, а також який його крок. У кожного учасника є лише 10 хвилин, щоб прийняти рішення про зниження ціни. Торги будуть завершені, якщо через 10 хвилин не буде матися більш вигідної пропозиції від інших компаній. Далі автоматично складається протокол, який містить дані про кращих ставках. Всі учасники представлені номерами, тому неможливо зрозуміти, яка саме фірма виграла. В кінці аукціону замовники отримують інформацію про виконавця, для чого розкривається зміст другої частини заявок. Переможцю пересилається контракт. При цьому надається забезпечення, рівне до 30% від початкової максимальної вартості. Таким чином, електронні аукціони вважаються вигідним, ефективним і надійним способом вибору виконавця за різними замовленнями. Вони проводяться тільки на обмеженій кількості майданчиків. Для участі в торгах потрібно акредитація на майданчику. Процес участі в аукціоні передбачає виконання кількох послідовних етапів. За рахунок участі в торгах забезпечується чесна і вільна конкуренція між різними компаніями.

  Популярі новини
  Загрузка...