Новини високих технологій
» » Карданний вал КамАЗа: опис, ремонт і заміна

Карданний вал КамАЗа: опис, ремонт і заміна

3-01-2018, 13:21
779
Автомобілі марки КамАЗ дуже популярні в Росії. Ці машини люблять за їх високу ремонтопридатність і дешевизну обслуговування. Техніка відмінно витримує суворі сибірські морози. Всі автомобілі марки КамАЗ мають задній привід з конфігурацією 6 х 4. Зважаючи на вантажівці обов'язково використовується карданний вал. КамАЗ має кілька таких елементів у конструкції. Для чого потрібна ця деталь, як вона обслуговується і як працює? Про все це і не тільки читайте в нашій сьогоднішній статті.

Опис

Отже, що це таке? Карданний вал являє собою складову частину трансмісії автомобіля КамАЗ. Карданні вали на ці авто виробляють на Гродненському заводі. Механізм покликаний передавати енергію обертання від вторинного валу КПП на редуктор переднього або заднього моста. Як ми вже зазначили раніше, КамАЗ має колісну формулу 6 х 4 (якщо розглядати більшість моделей). Через це в конструкції є і вал карданний міжосьовий. Камази з колісною формулою 4 х 2 (наприклад, сідельний тягач моделі 5490) таким елементом не оснащуються.
Завдяки міжосьовій валу сила обертання передається не тільки на передні, а й на задній редуктор. Це дозволяє обертати відразу чотири, а не два колеса. Зазначимо, що основний карданний вал КамАЗа завжди довша, ніж міжосьовий. І якщо перший може складатися з кількох частин і підвісного, то другий завжди цілісний і встановлюється строго між редукторами.

Види

Відзначимо, що в конструкції цієї вантажівки присутній не один і не два таких елемента. Карданний вал може бути: Основним. Покликаний працювати в якості опори для приводів провідних коліс. Може складатися з декількох частин, як у випадку з колісною формулою 6 х 4. Також його при необхідності подовжують і кріплять на підвісній підшипнику. Останній не дає валу зміщуватися в бік при обертанні. Допоміжним. Такий механізм використовується для підсобних вузлів. В якості прикладу можна виділити рульової карданний вал КамАЗа. Тут теж є редуктор і хрестовини. Однак енергія від обертання керма тут передається на колеса не безпосередньо, а за допомогою спеціальних тяг. Також в цьому процесі задіяне гідравлічний підсилювач. Відзначимо, що обидва типи елементів здатні витримувати колосальні навантаження. Цей параметр особливо важливий у комерційному транспорті. Тому виготовляється карданний вал КамАЗа з високоміцних марок сталі.
Ще одна властивість цього елемента – висока ремонтопридатність. Що це означає? Елемент не обов'язково міняти на новий. Можна зробити ремонт карданного валу КамАЗа. Відновлений механізм буде абсолютно придатний до експлуатації. У пристрої немає складних деталей, тому при відсутності механічних деформацій воно прослужить ще дуже довго. Є живі приклади, коли карданний вал КамАЗа без заміни експлуатувався 400-600 тисяч кілометрів.


Пристрій

Як ми вже сказали раніше, даний механізм може складатися з декількох секцій. Все залежить від його типу та довжини транспортного засобу. В такому випадку вал на місці зламу кріпиться підвісним до рами. Це дозволяє заощадити місце і збільшити кліренс. Сам карданний вал КамАЗа складається з пустотілої сталевої труби, до якої приєднуються хрестові наконечники. Крім цього, в конструкції обов'язково присутні: карданні шарніри; еластична муфта; проміжний і основний вал; опора з підшипником; з'єднувальні елементи (різні болти і гайки). Еластична муфта виконана із щільної гуми і містить у собі декілька отворів з металевими втулками. Саме сюди закріплюється кінець карданного валу. Елемент може виходити з ладу в разі, якщо крутний момент передавався ривками і зі значними перепадами. Для чого він потрібен? Еластична муфта покликана гасити коливання і вібрації. Щоб її не рвало, всередині гуми є армувальні нитки. Муфта за допомогою декількох фланців кріпить передній кардан з коробкою перемикання передач. Поєднуються обидва механізму допомогою центруючого кільця і втулки. Перша деталь знаходиться на валу трансмісії, а друга розташована під фланці карданного валу. Передній вал додатково оснащений шліцьових наконечниками спереду. Ззаду можна побачити вилки карданних шарнірів. Але це ще не все тонкощі конструкції.
Карданний вал КамАЗа: опис, ремонт і заміна
Якщо довжина автомобіля більша, карданний вал КамАЗа розділяється на дві частини, що з'єднуються за допомогою шарніра. В якості проміжної опори виступає підшипник кулькового типу. Він закріплюється всередині гумової подушки. Остання дозволяє пом'якшити вібрації, що передається на раму при обертанні вала. Карданний шарнір виготовлений з двох вилок. Вони з'єднуються між собою хрестовиною. На її шипах є голчасті підшипники – саме вони і забезпечують обертання елемента. Дані підшипники змащуються при складанні і закриваються ущільнювальними кільцями.

Чому не можна застосувати замість хрестовин Шруси, адже максимальний кут передачі крутного моменту у перших 25-30 градусів? ШРУС (шарнір рівних кутових швидкостей) менше ремонтопридатний і сильно схильний до впливу вологи. Якщо порветься його пильник, шарнір прийде в непридатність. В цьому плані хрестовини для карданного вала більш надійні і прості в обслуговуванні. Також вал на ШРУСах значно збільшує вартість самого автомобіля.

Як працює?

Принцип дії КВ досить простий. Він входить в зачеплення одночасно з двома деталями – валом коробки передач і редуктор заднього моста. Коли автомобіль приводиться в рух, обертається хвостовик КПП. Разом з ним енергія обертального моменту йде на вал, а далі – на редуктор. Потім ця сила змушує рухати колеса за допомогою півосей. Якщо у КамАЗа два ведучих моста, вони жорстко з'єднані ще одним карданом. Енергія на другий міст автоматично передається від першого, оскільки вал жорстко скріплений з механізмами. Таким чином, головне завдання даного елемента – це передача крутного моменту від коробки на виконавчі механізми. В даному випадку це міст і півосі. Якщо говорити про рульової системи, то тут вал взаємодіє з рульовою колонкою і черв'ячним редуктором (розташований він між ними). Принцип роботи елемента все той же. Єдине, в конструкції немає підвісної – тільки хрестовини.
Зверніть увагу: якщо перевищити кут викривлення валу (з хрестовинами це не більше 20 градусів), загубиться опора механізму, в результаті чого елемент розбалансовуються. Вібрації будуть переходити на раму та інші вузли автомобіля. Гумова подушка не в змозі гасити такі навантаження, а підшипник буде поступово розбиватися навіть при наявності мастила.

Характеристики

Розглянемо вал сідельного тягача КамАЗ-5410. Він має наступні характеристики: Мінімальна довжина – 638 міліметрів. Вага карданного валу КамАЗа 5410 – 30 кілограм. Осьовий хід – 165 міліметрів. Використовувана хрестовина – «євро» зі стопорними кільцями. Розмір хрестовини – 50 на 135 міліметрів. Якою має карданний вал КамАЗа розміри фланця? У ньому чотири отвори просвердлені по 16 міліметрів. Розмір по центрам протилежних отворів фланця – 140 міліметрів. На даний момент вартість основного карданного валу для вантажівки КамАЗ 5410 становить 11 тисяч рублів. Дещо інші характеристики у самоскида моделі 55111. Тут карданний вал має довжину в 786 міліметрів і важить 409 кілограма. Розміри отворів на приєднувальному фланці – 15 на 150 міліметрів. Що примітно, хрестовина карданного валу самоскида КамАЗ такого ж типу, як на тягачі – «євро» зі стопорними кільцями. Вартість елемента – від 11 до 15 тисяч рублів. Корисно знати: максимальний переданий крутний момент карданного валу КамАЗа становить 125 тисяч Нм.

Про несправності

Незважаючи на простоту конструкції, даний механізм може втрачати працездатність. Це відбувається з кількох причин: знос підшипників; пошкодження сальників деформація карданного вала; пошкодження захисного чохла шарніра; ослаблення кріпильних механізмів.

Що часто виходить з ладу?

В основному, виходять з ладу підшипники підвісної і хрестовин. Це відбувається через відсутність мастила або зайвих вібрацій. Також відзначимо, що мастило з часом може засохнути. Тому потрібно використовувати спеціалізовані продукти, які не втрачають своєї в'язкості довгий час. При дбайливої експлуатації шарніри можуть прослужити мінімум до 200 тисяч кілометрів.
Що стосується труб, то вони при відсутності механічних ушкоджень можуть служити десятиліттями без заміни. Карданний вал КамАЗа досить міцний. Щоб не проводити ремонт елемента, регулярно стежте за станом захисних чохлів шарнірів. Це стосується і підвісного підшипника.

Коли вал може виходити з ладу частіше покладеного?

Даний елемент виходить з ладу при: пробуксовці в бруді; експлуатації за сніговим дорогами з глибокою колією; неправильному виборі швидкостей, із-за чого на вал впливає сильний удар.

Ремонт і обслуговування

Дана операція полягає в знятті валу і змащення хрестовин, а також шліцьових з'єднань. Рекомендується для цього використовувати "Литол-24". Це густе масло, яке не засихає тривалий час. Закачується продукт в шліцьові з'єднання за допомогою прес-маслянок.

Як демонтується карданний вал КамАЗа?

Спочатку потрібно підготувати наступний набір інструментів: торцеві ключі; викрутки; молоток; щітку з металу; мідну або алюмінієву наставку. Роботи краще робити при наявності естакади або оглядової ями. Спочатку необхідно зробити мітки, де вал кріпиться до муфти. Так ми виключимо можливий дисбаланс при подальшій установці. На другому етапі слід відкрутити гайки, що з'єднують вал з хвостовиком заднього моста. Часто вони прикипають, і їх доводиться вибивати молотком.
Зверніть увагу: якщо на болтах злизана різьблення, повторної інсталяції вони не підлягають. Слід придбати нові болти, виготовлені із загартованої сталі. Далі витягуються фіксатори і стопорні кільця. Останні повинні знаходитися зверху. Потім за допомогою оправки і молотка вибиваємо чашку. Далі чистимо вушка, змащуємо канавки для стопорних кілець.
Монтується на місце карданний вал таким же чином. Щоб правильно встановити хрестовину, треба зняти чашки, протилежні один одному, і заправити елемент у вушко. Після цього зводимо деталь в бік, надягаючи одночасно чашку. Пам'ятайте, що при складанні потрібно перевіряти цілісність з'єднувальних болтів. Якщо вони пошкоджені, їх слід замінити на нові.

Про балансування

Один з найважливіших етапів ремонту – це балансування. Виробник відзначає, що допустимий дисбаланс карданного валу КамАЗа становить 123 грами на сантиметр. На ділі це можна відчути по вібрацій на швидкості від 60 і більше кілометрів на годину. Балансувати карданний вал краще на спеціалізованому обладнанні. Це стенд, що працює за принципом балансування коліс автомобіля. Після замірів майстер визначає дисбаланс і наваривает спеціальні вантажі. І так до тих пір, поки відхилення повністю не будуть усунені.
Балансування можна зробити і своїми руками. Для цього візуально поділяємо вал на чотири частини і кріпимо невеликий металевий вантаж масою до 40 грам. Потім вирушаємо на тест-драйв. Але проблема даного способу полягає в неможливості точного балансування. Через це багато радять звернутися за допомогою в спеціальні майстерні. Це значно заощадить час і зусилля.

На закінчення

Отже, ми з'ясували, що таке карданний вал і для чого він встановлений на автомобілі КамАЗ. Це невід'ємний елемент трансмісії, оскільки через нього передається вся енергія обертального моменту на задні мости. Конструкція його, як ми вже переконалися, досить проста. Але щоб вал прослужив дійсно довго, його потрібно періодично обслуговувати – змащувати і балансувати.