Новини високих технологій
» » Де і як включити відеокарту в Біосі?

Де і як включити відеокарту в Біосі?

14-09-2017, 10:19
1 469
Як правило, питання про те, як включити відеокарту в Біосі, найчастіше задають власники ноутбуків, на яких передбачена установка двох незалежних графічних прискорювачів – інтегрованого і дискретного. Сама операційна система далеко не завжди може розуміти бажання користувача і перемикатися в роботі з одного адаптера на інший. Більш того! Іноді в операційній системі задіяти дві карти одночасно за допомогою штатних засобів буває неможливо. Тому-то й доведеться вирішувати проблему того, як на ноутбуці включити відеокарту в Біосі. Зробити це досить просто, проте не варто забувати і про деяких можливостях самих ОС Windows. Власне, всі ці питання далі і пропонуються до розгляду. Методика досить проста, однак слід звернути увагу на деякі маленькі нюанси.


Як включити відеокарту в Біосі і навіщо це потрібно?

Для початку зупинимося на питанні, пов'язаним з тим, навіщо все це потрібно. Залишимо поки осторонь проблему того, як в Біосі включити інтегровану відеокарту або її аналог у вигляді дискретного прискорювача, а подивимося, яку вигоду з цього можна отримати.
Якщо хто не знає, інтегровані чіпи, на відміну від дискретних, в роботі споживають значно менше енергії. А для людини, яка постійно носить ноутбук з собою і користується ним без підключення живлення, як це раз те, що потрібно. Адже, по суті, таким чином, досягається значна економія заряду батареї, що в деяких ситуаціях може виступати ключовим фактором. Ще один момент пов'язаний з найпростішою ситуацією, коли в один час використовуються самі звичайні офісні засоби, а в інше – ігри або ресурсомісткі програми мультимедіа. Зрозуміло, що для будь-якого редактора начебто Word або Excel максимум можливостей графічного чіпа абсолютно не потрібен. Тут достатньо звичайного інтегрованого адаптера. Але в години дозвілля, коли користувач вирішив, наприклад, пройти черговий рівень нової гри, без дискретної карти не обійтися. І система не завжди сприймає обидва графічні чіпи. Вірніше, вона їх бачить, але використовує лише один, встановлюючи його за замовчуванням. Ось тут-то і знадобляться знання щодо того, як в Біосі включити дискретну відеокарту, якщо на поточний момент в якості основної встановлена інтегрована (або навпаки).


Основні налаштування BIOS

Тепер безпосередньо про саму проблему та її вирішення. Як включити вбудовану відеокарту в Біосі, якщо за замовчуванням система віддає перевагу дискретному прискорювачу? Все гранично просто.
Заходимо в налаштування первинної системи, використовуючи для цього одну клавішу або поєднання декількох (для різних моделей ноутбуків або стаціонарних ПК вони можуть суттєво відрізнятися), після чого переходимо до розділу розширених налаштувань. Зазвичай він називається Advanced. Тут потрібно вибрати меню поточних параметрів чіпсету (Chipset), а потім знайти рядок Boot Graphic Adapter Priority, First Display Boot або щось в цьому дусі. Якщо в налаштуваннях встановлений параметр PCI Express, відповідний залученню дискретної відеокарти, підключеним безпосередньо до шини PCI, параметр потрібно змінити на інший (наприклад, iGPU або Internal). Після цього досить буде зберегти зміни при виході (F10 + Y) і перезавантажити систему.

Включення графічного адаптера без входу в BIOS

З недавніх пір з'явилася досить цікава можливість, що дозволяє вирішити проблему того, як включити відеокарту в Біосі, без здійснення безпосереднього входу в первинну систему.
Для цього потрібно всього лише завантажити так званий емулятор BIOS – програму, яка запускається безпосередньо в середовищі операційних систем Windows в DOS-режимі командної консолі і дозволяє робити налаштування, нічим не відрізняються від дій, вироблених у самій первинної системі. Назви розділів, правда, можуть дещо відрізнятися, але алгоритм включення відеокарт той же.

Як включити відеокарту через БІОС у разі встановлення другого прискорювача або одночасного використання?

Ще одна ситуація, яка в досить сильній мірі хвилює всіх користувачів, пов'язана з визначенням можливості роботи другого прискорювача, скажімо при купівлі, дискретної карти додатково до існуючої інтегрованою.
В цьому випадку питання того, як включити відеокарту в Біосі, вирішується із застосуванням вищевказаних параметрів, і з установкою автоматичного їх автоматичного задіяння (параметр Auto), що задає певну секвенцію перемикання з одного адаптера на інший. Однак здебільшого це стосується вибору бажаного чіпа при завантаженні системи. Тому додатково доведеться задіяти ще й інші налаштування.

Що потрібно для роботи двох прискорювачів?

Само собою зрозуміло, що в системі повинні бути коректно встановлені драйвери для обох пристроїв. З інтегрованими чіпами, як правило, проблем немає, оскільки Windows-системи їх керуючі компоненти інсталюють автоматично.
А ось для дискретних карт одних драйверів буде мало. Тут потрібно встановити ще і супутнє програмне забезпечення.

Автоматичне перемикання між адаптерами

Розглянемо ситуацію на прикладі відеоприскорювачів лінійки Radeon. Нам знадобиться невелика утиліта під назвою AMD Engine/CatalystControl Centre.
Після її установки і запуску (природно, від імені адміністратора), необхідно вибрати пункт параметри AMD PowerXpress. Що найцікавіше: програма автоматично визначить не тільки співставлений їй дискретний графічний чіп, але і вбудовану карту з відміткою того, яке саме пристрій задіяно в даний момент. Для вибору другого прискорювача потрібно просто виділити його і натиснути кнопку застосування використання. Для автоматичного перемикання між адаптерами – задіяти пункт автоматичного вибору енергоспоживання GPU при роботі від акумулятора (батареї).
Точно така ж ситуація спостерігається і з відеокартами NVIDIA, для яких розроблені власні утиліти. Крім того, додатково можна використовувати різного роду «рідні» програми для налаштування продуктивності чіпів, їх тестування і розгону програмним методом або адаптації до комп'ютерних ігор, що в кінцевому підсумку дасть відчутний результат в плані швидкодії самого чіпа і продуктивності графічного процесора.

Замість післямови

Якщо підвести якийсь умовний підсумок за рішенням проблеми того, як включити відеокарту в Біосі, неважко зробити висновок про те, що одними тільки налаштуваннями первинної системи вводу/виводу справа може не обмежитися. Якщо ви дійсно хочете задіяти обидва адаптера і всі їх можливості, що називається, на всі сто, та ще й з автоматичним перемиканням між ними, в залежності від режиму роботи ноутбука, без комплексних заходів не обійтися ніяк. Для стаціонарних терміналів зміна використання прискорювачів є суто номінальною, оскільки режим роботи від незалежних джерел в них, як правило, не застосовується (хіба що, при відключенні електроенергії, коли харчування здійснюється за рахунок блоку безперебійного живлення).
Цікаво по темі
Вирішуємо проблему: формат AC3 не підтримується MX Player. Можливі причини і способи розв'язання проблеми
Вирішуємо проблему: формат AC3 не підтримується MX Player. Можливі причини і способи розв'язання проблеми
Багато користувачів мобільних пристроїв, що працюють під управлінням операційної системи Android, програмний програвач MX Player вважають одним з
Як подивитися відеокарту на Windows 10 і нижче: основні методи
Як подивитися відеокарту на Windows 10 і нижче: основні методи
Зрозуміло, що багато користувачі досить часто стикаються з проблемою того, як подивитися відеокарту на Windows 10 яка встановлена на стаціонарному
Чому комп'ютер не бачить відеокарту?
Чому комп'ютер не бачить відеокарту?
Графічний адаптер, встановлений у комп'ютері, поряд з центральним процесором і оперативною пам'яттю...
В Біосі не працює клавіатура: причини несправностей і їх усунення
В Біосі не працює клавіатура: причини несправностей і їх усунення
Проблему того, що в Біосі не працює клавіатура, користувачі зазвичай помічають при перевстановлення операційної системи, коли потрібно виставити
Як включити в Біосі дисковод будь-якого типу?
Як включити в Біосі дисковод будь-якого типу?
Дуже багато користувачів стикаються з проблемою покупки нових дисководів, будь то зовнішні жорсткі диски, або приводи для оптичних носіїв. Здавалося