Види транспортних засобів, характеристики і призначення

35 0 Новини високих технологій

Транспортний засіб є технічним пристроєм, мета якого – перевезення людей або вантажу на далекі відстані. Сьогодні в світі налічується більше десятка тисяч таких пристроїв. Тому, щоб розрізняти один транспорт від іншого, була придумана людьми стандартна класифікація, завдяки якій усі види транспортних засобів можна умовно розділити за їх призначенням, використовуваної енергії і середовищі переміщення.

Основні види транспортних засобів

Як і було сказано вище, в залежності від певних ознак усі види транспортних засобів можна поділити на три основні групи:
 • за призначенням;
 • по використовуваної енергії;
 • по середовищу переміщення.
 • Так як вищезгадані види транспортних засобів мають свою класифікацію, особливості й відрізняються один від одного за певними ознаками, то їх можна розглянути більш докладно.

  Види транспорту за призначенням

  Види транспортних засобів, характеристики і призначення
  Під призначенням мається на увазі та сфера, в якій конкретний вид транспорту використовується найчастіше. Тобто це можуть бути транспортні засоби:
 • Спеціального користування. До таких відноситься військовий (бронеавтомобілі, танки) і технологічний транспорт (шляхові машини).
 • Загального користування. До цієї категорії належать всі види водного, повітряного і наземного транспорту, використовувані в сфері торгівлі і надання послуг. Наприклад, вантажівку, що перевозить товари, які вже є транспортом, відповідним до категорії загального користування.
 • Індивідуального користування, тобто ті транспортні засоби, якими людина користується особисто. Найпоширеніший індивідуальний транспорт – це особистий автомобіль або мотоцикл.
 • Крім того, існує ще окрема підкатегорія транспорту загального користування. До такої належить міський (громадський) транспорт, тобто той який перевозить пасажирів за визначеними маршрутами, згідно з розкладом і за певну плату. Це можуть бути автобуси, трамваї, тролейбуси і т. д.

  Види транспорту використовуваної енергії

  Види транспортних засобів, характеристики і призначення
  Залежно від використовуваної енергії, бувають транспортні засоби:
 • Приводяться в рух вітряної силою, наприклад, парусні судна (вітрильники).
 • Приводяться в рух мускульною силою (рухомі людиною або твариною). Найпоширеніший транспорт, рухомий людиною, – це велосипед, який приводиться в рух ножними педалями. Крім того, існують менш використовуються у повсякденному житті невеликі гребні суду і веломобілі, які рухаються також за допомогою сили людини. Про транспортних засобах, рухомих тваринами, більш докладно написано нижче під відповідним заголовком.
 • З власним двигуном. Цей вид, у свою чергу, ділиться на транспорт з тепловим і електронним двигуном.
 • Транспорт з тепловим двигуном – механічний транспортний засіб, який працює за рахунок перетворення тепла в енергію, необхідну для пересування. Джерелом тепла в таких двигунах може бути, наприклад, органічне паливо. Один з найвідоміших представників транспорту з тепловим двигуном – паровоз, який приводиться в рух за рахунок обробки (розтоплення) вугілля. Електронним вважається той транспорт, двигун якого наводиться в роботу за рахунок енергії електрики. Основними транспортними засобами подібного типу є трамваї, фунікулери, монорейки, електромобілі і електроходи.


  Види транспорту середовищі переміщення

  Залежно від середовища переміщення транспорт може бути:
 • наземним (автомобільний, залізничний, велосипедний, трубопровідний, а також транспорт, рухомий тваринами);
 • повітряним (авіаційні та апарати повітроплавання);
 • водним (надводні та підводні суду);
 • космічним (апарати і машини, що рухаються по безповітряним шляхах);
 • іншого виду.
 • До іншим видам транспорту належать стаціонарні підйомники (ліфти), елеватори, канатні дороги і т. д.

  Наземний транспорт

  Види транспортних засобів, характеристики і призначення
  Існують різні наземні транспортні засоби, які класифікуються по ряду ознак:
 • По виду рушія є гусеничний (деякі види танків, тракторів і кранів), колісний (автомобілі, велосипеди, мопеди, мотоцикли), а також наземний транспорт, який приводять в рух тваринами.
 • За кількістю коліс бувають: моноцикл (одноколесные транспортні засоби), біцікли (двоколісні), трицикли (триколісні) і квадроцикли (чотириколісний транспорт).
 • За типом видів доріг бувають залізничні та безрейкові транспортні засоби. До залізничного транспорту належить будь-який транспортний засіб, що перевозить вантаж і пасажирів по рейкових коліях. Тобто, це можуть бути локомотиви, вагони, трамваї, монорейки і естакадний транспорт. До безрейкового відноситься будь-який наземний транспорт, в тому числі і автотранспорт, який пересувається по суші.
 • Автомобільні транспортні засоби

  Види транспортних засобів, характеристики і призначення
  Самим популярним і поширеним видом наземних транспортних засобів вважається автомобільний транспорт. До автомобільного належать усі види засобів, за допомогою яких виконується перевезення вантажу і пасажирів безрейковими шляхами. Багато автомобілі призначаються не тільки для перевезення на короткі, але і на далекі відстані, особливо, в тих випадках, коли неможливо доставити пасажирів, продукти або матеріали іншим способом.

  Весь автомобільний транспорт поділяється:
 • На гоночні машини, які, найчастіше, використовують в автомобільних і спринтерських заїздах (дрег-рейсинг, авто-слалом та ін). До таких відносяться, наприклад, монопосты – одномісні автомобілі з відкритими колесами, що використовуються в гонках «Формули-1».
 • На транспортні автомобілі, які служать лише для перевезення вантажу і пасажирів. В залежності від мети призначення, вони бувають легкові (автомобілі особистого користування), вантажні (автомобілі-фургони, тягачі тощо) і перевозными (автобуси, маршрутні таксі тощо).
 • На спеціальні машини, які, крім усього іншого, оснащені додатковим обладнанням, призначеним для тих чи інших цілей. До таких належать, наприклад, машини швидкої допомоги, пожежні автомобілі.
 • Транспортні засоби, рухомі тваринами

  Види транспортних засобів, характеристики і призначення
  Використання тварин в якості засобів пересування люди навчилися тоді, коли інших видів наземного транспорту ще не існувало. Хоч пройшли вже роки, з'явилися сучасні транспортні засоби, багато хто все одно воліють прокотитися верхи на коні або запрягти тварина у віз, щоб транспортувати який-небудь вантаж.
  До транспорту, рухомого тваринами, відноситься:
 • Гужовий транспорт. В якості транспортних засобів для переміщення вантажу та пасажирів на візках, возах, людьми в основному використовуються коні, собаки, верблюди, буйволи, слони і інші ссавці, яких можна приручити і навчити транспортуванні.
 • В'ючний транспорт. Сама назва в'ючної транспорту походить від пакувальної поклажі (в'юка), яку кріплять на спину тварини. Подібне транспортний засіб використовується в тих випадках, коли гужовий транспорт є недоцільним, наприклад, в гірських районах, де дуже круті схили і вузькі дороги, що значно ускладнює пересування возів і возів. Крім гірських районів, в'ючних тварин використовують у сільській та болотистій місцевості, а також у пустелях або в північних регіонах, де присутні погані дороги або їх практично немає.
 • Верхової транспорт, що призначений як для перевезення пасажирів, так і для участі в спеціальних спортивних змаганнях та змаганнях. В основному до верхового транспорту належать коні, верблюди і слони.
 • Трубопровідні транспортні засоби

  Основною метою трубопровідних транспортних засобів є тільки транспортування вантажів (хімічних речовин, рідких і газоподібних продуктів) по спеціальним каналам (трубах). Цей вид наземного транспорту є найдешевшим і популярним, аналогів якому в світі не існує. Наприклад, на території РФ, трубопроводи використовуються для транспортування понад 95% видобутої нафти. Крім дешевизни, трубопровідний транспорт має і інші переваги:
 • швидка перевезення вантажу;
 • низька собівартість транспортування;
 • відсутність утрат вантажу під час доставки;
 • трубопроводи можна прокладати де і як завгодно (не рахуючи повітряних шляхів).
 • Основні види трубопровідних транспортних засобів: каналізація, водопровід, сміттєпровід і пневматичний транспорт (пневмопошта).

  Повітряний транспорт

  Види транспортних засобів, характеристики і призначення
  Літаки з'явилися на початку XX століття та швидко завоювали популярність у всьому світі. До цього виду транспорту належать також вертольоти, дирижаблі, аеробуси, аероплани. Це один з найшвидших, але дорогих видів транспортних засобів, який призначається для пасажирських і вантажних перевезень на далекі відстані (понад 1 тис. км) по повітрю. Крім того, є літаки і вертольоти, які виконують службові функції (наприклад, гасять пожежі, розпилюють над полями інсектициди, санітарна авіація тощо). Зазвичай повітряним транспортом користуються туристи і бізнесмени, що бажають швидше потрапити в іншу країну або навіть на інший континент. Цими транспортними засобами перевозять габаритні і важкі речі, продукти з малим терміном придатності, а також цінні предмети.

  Хоч цей вид транспорту і є гучним, дорогим задоволенням, але він незамінний для наукових експедицій, які відправляються на далекі континенти або в інші важкодоступні місця, куди складно або неможливо дістатися іншим способом.

  Водний транспорт

  Види транспортних засобів, характеристики і призначення
  Це один з класичних видів транспортних засобів. Такий транспорт призначається для перевезень по штучним (водосховища, канали) і природних (озера, річки, моря та ін) водних шляхах. На відміну від повітряного, водний транспорт є одним з найдешевших після трубопровідного. Саме тому подібними транспортними засобами перевозитися практично все: починаючи від будматеріалів і закінчуючи корисними копалинами. А такі плавзасоби, як, наприклад, пороми, здатні навіть перевозити на інший транспорт.
  Але ось пасажирських перевезень останнім часом стало значно менше. Це обґрунтовано досить низькою швидкістю, з якою суду рухаються від одного морського порту до іншого. Основні види транспортних засобів, що рухаються по водним шляхам: надводні (човни, катери, лайнери, кораблі) і підводні суду.

  Космічний транспорт (космічний апарат)

  Космічний транспорт (космічний апарат) – механічний транспортний засіб, призначений для перевезення вантажів і пасажирів безповітряним простором (в космосі). Зрозуміло, говорячи про перевезення людей, мається на увазі те, що вони є одночасно і пасажирами та екіпажем, керуючим космічним апаратом. В основному ж такий транспорт призначений для більш специфічних цілей. Наприклад, космічні станції призначені для різних досліджень рельєфу, океанів і атмосфери, які не можна провести на Землі, а супутники дозволяють людям дивитися міжнародні телевізійні програми і робити прогнози погоди метеорологам. Крім того, деякі космічні апарати використовуються у військових цілях (стеження за зонами бойових дій, розвідка діяльності інших країн, виявлення наближаються космічних об'єктів тощо). З основного космічного транспорту можна виділити: супутники, космічні кораблі, орбітальні та міжпланетні станції, планетоходи.