Перша модель "Нокіа". Mobіra Senator - перший мобільний телефон

412 0 Новини високих технологій

Фінська компанія "Нокіа" працює давно. Вона розпочала свою діяльність ще в кінці 19 століття, але всесвітньо відомою стала лише в другій половині двадцятого. Спочатку фірма займалася виробництвом паперу і целюллози, потім – гуми і прогумованих кабелів. Деякий час займалася виготовленням побутової електроніки і радіоапаратури для військових. Перший мобільний телефон "Нокіа" компанія випустила лише в 1983 році, майже через сто років з моменту свого виникнення.

Перша модель мобільного дзвонилки

Компанія "Нокіа" довгий час займалася виготовленням радіотелефонів до того, як випустила перший, по-справжньому мобільний телефон "Нокіа". Перші радіотелефони були великими і громіздкими. Використовували переважно як автомобільні телефонні станції, так як важив такий телефон більше 6 кг. Для того щоб дзвонити з такого апарату, необхідно було його зареєструвати. Йому присвоювався номер, який потрібно було вказувати при дзвінку до оператора. Зв'язок відбувалася наступним чином: абонент дзвонив оператору, називав свій номер і просив його зв'язати з іншим. Після цього він чекав відповіді.
Перша модель "Нокіа". Mobіra Senator - перший мобільний телефон
Перший мобільний телефон "Нокіа", який можна було брати з собою і дзвонити звідки завгодно і куди завгодно-лише б було покриття), з'явився тільки в 1983 році. Сьогодні важко уявити собі, що телефон вагою 800 грам і з габаритами цегли міг бути зручним мобільним пристроєм, але тоді це було так. Його можна було брати з собою – він легко поміщався в сумці або портфелі. Заряду батареї вистачало на 8 годин. Для дзвінків використовувалася мережа АТС. Дзвінки здійснювалися так: спочатку власник трубки дзвонив оператору і називав номер телефону, на який хотів подзвонити.

Перші моделі серії Mobіra поставлялася як в західні країни, так і в Радянський Союз. У компанії був укладений договір з СРСР. Вони не тільки постачали телефонні трубки, але і побудували відповідну інфраструктуру. Володарями перших мобільних телефонів були представники партійної верхівки. Достовірно відомо, що у Михайла Сергійовича Горбачова був такий апарат, і він їм користувався. Тому першу модель "Нокіа" іноді називали "Горба". У 1987 році була випущена удосконалена модель, яка важила майже в два рази менше попередньої версії.

Боротьба двох брендів

Перші моделі мобільних телефонів, випущені компанією "Нокіа", CityMan і Mobіra Senator конкурували тільки з однією компанією, якій належить першість винаходу стільникового телефону – Motorola. Ця боротьба тривала довго, і тільки після 2000 року Nokia одержала верх над конкурентом. Слід уточнити, що спочатку перевага була на боці Motorola. Однак компанія Nokia змогла не тільки створити перший мобільний телефон, але і побудувати відповідну інфраструктуру для обслуговування абонентів. Першим кроком до успіху стало створення GSM-стандарту передачі сигналу і обширної зони покриття. З'явилася можливість здійснювати дзвінки прямо. Оператор пов'язував абонентів автоматично, достатньо було тільки ввести номер і зателефонувати. Ще одним конкурентом перших телефонів "Нокіа", як це не дивно, був звичайний стаціонарний телефон, який встановлювався вдома або на вулиці (телефонна будка). Дзвонити з такого телефону було простіше і дешевше. Сигнал був стабільним, так і перешкод теж не було. Однак і з таким конкурентом Nokia впорався.

Перша модель, яка містилася в руці

На зміну громіздким першим конструкціям прийшла зручна і компактна "Нокиа 1011". Вона містилася в руці або в кишені і користувалася великим успіхом не тільки у бізнесменів і політиків, але і у людей з середнім достатком. Це була перша модель масового випуску в історії телефонів Nokia. Випускали їх майже до 1994 року. Передача сигналу здійснювалася за стандартом ATC. Заряду батареї вистачало на день. Трубка важила менше 400 грам (і це був прорив для компанії), мала телефонну книжку на 99 адрес, можливість відправляти текстові повідомлення.
Перша модель "Нокіа". Mobіra Senator - перший мобільний телефон

Трубка-"банан"

Мабуть, самої впізнаваною моделлю "Нокіа 8110", яку в народі прозвали за вигнуту форму бананом. До речі, це була перша модель "Нокіа", яку компанія активно рекламувала. Так, головний герой у першому фільмі "Матриця" отримав у конверті саме "Нокіа 8110". Всього було продано понад 50 млн екземплярів цієї моделі по всьому світу. Слід враховувати, що в дев'яностих роках минулого століття мобільний телефон все ще вважався розкішшю. Дорогим був не стільки телефон, скільки послуги зв'язку. Тому такий обсяг продажів для того часу був свого роду рекордом. Телефон зручно тримати в руці, для захисту кнопок в ньому була встановлена висувна кришка. На перших апаратах цієї моделі кришка виконувала виключно захисну функцію, у більш пізніх варіантах вона виконувала функцію кнопки прийому виклику і висувалася з допомогою коліщатка, а не поздовжніх виїмок з боків.

Найбільш продавана модель телефонів Nokia

В кінці дев'яностих на ринок стільникових телефонів вийшли й інші виробники електроніки: Alcatel, LG, Sony та інші. Однак лідерство залишалося за Motorola і мобільними телефонами Nokia. Завдяки поширенню єдиного стандарту передачі даних GSM, створення інфраструктури і великим покриттю послуги зв'язку значно подешевшали. Все це дало можливість реалізувати ідею недорогого мобільного телефону для всіх і кожного.
Перша модель "Нокіа". Mobіra Senator - перший мобільний телефон
Першою моделлю телефону "Нокіа", що стала масовою, є Nokia 1100. Це проста модель мала простий для свого часу набір функцій: телефонна книга на сотню номерів, підтримка основних на той момент стандартів зв'язку (GSM) і передача SMS-повідомлень. Простенька, нічим не примітна сірувато-біла трубка, з маленькою чорно-білим екраном і захищеними від пилу і вологи клавішами (маленька хитрість від виробника). Призначався він для продажу в країнах, однак і в інших країнах трубки продавалися добре. Всього було продано понад 260 млн мобільних телефонів "Нокіа". Більш того, пристрій добре продається до цих пір, правда, його сьогодні не випускають, а продають залишки зі складів.
Перша модель "Нокіа". Mobіra Senator - перший мобільний телефон

Безсмертна модель

Міцний корпус кнопкового "Нокіа 5210" закріпив за ним славу невбиваного. Яких тільки мемів і жартів про нього не придумано! Особливо часто цю модель порівнюють з сучасними сенсорними телефонами, які не відрізняються особливою міцністю (слабке місце таких телефонів – великий екран). Такий же корпус був і на "Нокіа 3310", на якому можна було міняти панельки. Вони були різнобарвними, а в телефоні вперше з'явилась гра "Змійка". Він став легше свого попередника. Вперше телефон перетворився з апарату для бізнесменів і політиків в модний аксесуар.

Період розквіту

Після того як світ перевалив через 2000 рік, серії телефонів "Нокіа" стали найпопулярнішими. Багато марки не витримали такої сильної конкуренції на всіх сегментах ринку. Пізніше всіх здалася Motorola. Ринок був буквально завалений моделями "Нокіа". Компанія захопила всі сегменти ринку, починаючи від простеньких бюджетних моделей і закінчуючи пристроями екстра-класу. Виділити якусь окремо модель "Нокіа", яка дійсно була б культовою в той час, складно. Асортимент кнопкових телефонів "Нокіа" у той час був просто запаморочливим. Моноблоки, розкладачки, слайдери, звичайні і оригінальні. Були зовсім незвичайні моделі, наприклад "Нокіа 5510". Але в ній виробник занадто перемудрував, тому продажі були низькі. Це був не перший мобільний телефон Nokia, при розробці якого були допущені серйозні маркетингові та технічні прорахунки.

Взагалі, компанія в той час мала можливості для експериментів. Бренд був відомим і популярним, обсяг продажів був високим. Навіть коли компанія Apple випустила в 2008 році перший сенсорний телефон, ринок не відразу відреагував. Майже до 2012 компанія Nokia не відчувала проблем з продажем мобільних телефонів.
Перша модель "Нокіа". Mobіra Senator - перший мобільний телефон

Спроби пробитися на ринку ноутбуків і кишенькових комп'ютерів

Компанія "Нокіа" протягом тривалого часу не залишала спроб створити мобільний пристрій, який за своїм функціоналом і комфорту не поступалося б потужним, але громіздким ноутбуків. При цьому користувачі пристрої могли використовувати його як міні-ноутбук з доступом в інтернет, і як мобільний телефон для дзвінків і SMS. Першою моделлю "Нокіа" з кнопками на клавіатурі комп'ютера став Communicator Nokia 9000. Однак ноу-хау не було оцінено ринком. Телефон вийшов громіздким, його маса становила 400 грам, що в той час вважалося істотним недоліком. До того ж користувачі не розуміли, навіщо переплачувати за малопотужний комп'ютер з обмеженим функціоналом, коли за ті ж гроші можна було придбати ноутбук або комп'ютер і ще залишалися кошти на підключення дротяного інтернету і модем. Було продано по всьому світу менше 8 млн примірників. Лінійку таких мобільних пристроїв довелося закрити.
Перша модель "Нокіа". Mobіra Senator - перший мобільний телефон

Перші проблеми

Поява телефонів з сенсорним управлінням трохи похитнула позиції кнопкових "Нокіа", але про втрату всього ринку говорити було рано. Компанія спробувала розробити власну лінійку мобільних пристроїв з сенсорним екраном, але серйозним проривом це навряд чи можна назвати. Перша модель від "Нокіа" з сенсорним екраном - 5800 XPress - працювала на операційній системі Symbian, мала не зовсім якісну збірку, з-за цього корпус скрипів в руках. Важив значно більше, ніж Samsung з такими ж технічними характеристиками, але коштував дорожче. До того ж Samsung працював на більш популярною OS Android. Але найбільшого удару по компанії завдали не великі промислові гіганти, а китайські та індійські виробники дешевих і зручних смартфонів з сенсорним екраном.

Нова спроба

Після того як Microsoft придбав фінську компанію, керівництво MS не стало міняти назву Nokia випустила лінійку сенсорних телефонів Nokia Lumia. Вони спробували взяти все найкраще з попередніх моделей мобільних телефонів "Нокіа" – це міцний корпус, потужна камера і процесор, і додати своє. В якості нововведення Microsoft додав оригінальний дизайн корпусу, великий сенсорний екран і операційну систему MS Phone.
Перша модель "Нокіа". Mobіra Senator - перший мобільний телефон
Nokia Lumia продавалися значно краще, ніж попередні сенсорні моделі компанії. Однак слабка підтримка з боку розробників стороннього програмного забезпечення та низька популярність OS Windows Phone на мобільних пристроях призвели до того, що компанія Microsoft була змушена частина апаратів перевести на OS Android. Хоча бренд залишився, але сама компанія вже має іншу назву і належить Microsoft.

Випускає компанія кнопкові телефони сьогодні

Незважаючи на те що компанія переорієнтувалася на випуск високотехнологічних смартфонів, вона не перестає розробляти і випускати в продаж сучасні кнопкові телефони "Нокіа". Нові моделі розробляються у відповідності з сучасними стандартами якості і мають відповідні стандартизовані роз'єми-під зарядний пристрій і гарнітуру. В основному це бюджетні моделі.

Чи можна придбати старі телефони, і будуть вони працювати сьогодні

Багато старі моделі телефонів компанія перестала випускати, але вони у великій кількості є на складах. Старі моделі телефонів "Нокіа" збувають через інтернет-магазини різні посередники. Коштують вони дешевше, ніж в момент першого випуску, при цьому вони повністю працездатні, а так як зв'язок стандарту GSM ще нікуди не зникла, то ними можна користуватися, дзвонити і відправляти SMS, навіть використовувати як модем, так як деякі моделі підтримували 2G і 3G-стандарти ще на початку двотисячних. Найбільшою популярністю користуються такі моделі, як Nokia 110062006300. Однак не всі пристрої можна придбати дешево. Наприклад, перші моделі "Нокіа" серії Mobiro сьогодні вважаються раритетними. Їх залишилося небагато і коштують вони дорого, продаються не зі складу, а з рук. Ціна у них, найчастіше, така ж, як і в той час, коли мобільник був в новинку. При наявності на ринку більш сучасних пристроїв, які коштують у кілька разів дешевше, така ціна здається непомірно високою.

Значення роботи компанії в розвитку сучасних комунікацій

Хоча "Нокіа" втратила ринок і пішла "з молотка", її внесок в розвиток сучасних засобів комунікацій оцінюється дуже високо. По суті, саме завдяки їй з'явилися перші стандарти якісної передачі даних: GSM, WAP/GPRS, а слідом 3G. Компанія "Нокіа" розробила сам принцип передачі сигналу і установки станцій на певній відстані один від одного, створюючи, таким чином, більшу зону покриття і стабільний прийом-передачу сигналу. Багато ідей, які намагалася втілити у своїх пристроях компанія, були успішно застосовані іншими виробниками мобільних телефонів і смартфонів. "Нокіа" завжди йшла на кілька кроків попереду своїх конкурентів, пропонуючи пристрої, які не завжди були зрозумілі користувачам. В результаті позбулася позицій і втратила більшу частку ринку. Але, незважаючи на невдачі, мобільні телефони "Нокіа", як і раніше користуються високим попитом. Цьому бренду довіряють. Вони продовжують виконувати свою головну задачу: з'єднують людей в різних куточках землі.

Популярі новини
Загрузка...