Датчики для "Розумного будинку": види і призначення

300 0 Новини високих технологій

Фраза "Великий брат стежить за тобою" сьогодні актуальна як ніколи: звичайно, до тотального стеження ще не добралися, проте взаємодія інженерних систем можна побачити на власні очі. Величезна кількість датчиків, підключених до контролерів, забезпечує збереження майна, особисту безпеку, комфорт в розумному офісі, будинку, автомобілі або громадському будинку. Датчики для "Розумного вдома" умовно поділяються на дві категорії: датчики руху, датчики відстеження параметрів середовища.

Датчики руху

Датчики для "Розумного будинку": види і призначення
Вони входять в охоронні системи інтелектуального освітлення. Сенсори, які відстежують пересування об'єктів, що відносяться до категорії інтелектуальних. Вони сканують одночасно кілька зон, визначаючи обсяг, масу об'єкта і відстань до нього. Охоронна система з комп'ютером, підключеним встановленим програмним забезпеченням відстежує пересування об'єкта в будівлі і визначає його точне місце розташування.


До категорії стежать не відносяться два типи чутливих елементів, що використовуються в охоронних системах - акустичний сповіщувач розбитого скла і геркон.

Акустичний сповіщувач і геркон

Спрацьовування геркона - електромеханічного пристрою - відбувається при розмиканні контактів. Це супроводжується активацією сигналізації та надсиланням повідомлення в службу швидкого реагування. Геркони бувають бездротовим і дротовим. Вони забезпечують високий рівень безпеки. Акустичні сповіщувачі - датчики для "Розумного будинку", що реагують на звук при розбиванні скла. При зломі зафіксований сигнал відправляється на пульт охоронної системи.

Датчики руху і присутності

Датчики для "Розумного будинку": види і призначення
Принцип роботи датчиків руху ґрунтується на технології відстеження змін ультразвукового та інфрачервоного полів. Подібні сенсори широко використовуються в системах безпеки та автоматичного керування світлом. Застосовувані в освітлювальних системах інфрачервоні датчики оснащені сенсорами освітленості. Деякі моделі датчиків для "Розумного будинку" мають функціоналом дистанційних приймачів ІЧ-сигналу.


Датчики присутності працюють аналогічно датчикам руху, однак відрізняються більшою чутливістю до змін параметрів. Крім інфрачервоних, виділяють ємнісні і індуктивні моделі. Функціонал останніх дозволяє відстежувати металеві предмети в обслуговуваних зонах. Висока чутливість індикаторів присутності не дає можливості використовувати їх в охоронних системах - замість цього їх встановлюють в домашню техніку і системи управління освітленням.

Особливості датчиків

Датчики для "Розумного будинку": види і призначення
Незважаючи на всі свої переваги, основним недоліком датчиків для "Розумного будинку" є можливість їх обходу. Наприклад, легко можна обдурити інфрачервоні датчики, що реагують на зміни температури тіла. З цієї причини для забезпечення повноцінного захисту співробітники охоронних служб рекомендують встановлювати на підпорядкованих об'єктах кілька датчиків різного спектру дії. Повноцінну систему управління "Розумним будинком" побудувати тільки на датчиках присутності і руху практично неможливо. Сигнал не надходить, якщо протягом тривалого часу об'єкт не рухається, відповідно, немає впевненості в тому, що кімната порожня.
Програмне забезпечення системи "Розумний будинок" фіксує кількість людей в приміщенні і зберігає отримані дані. Встановлені в коридорі або отворі фотоелектричні датчики визначають, вийшов чоловік або увійшов. Подібні сенсори фіксують переміщення об'єктів тільки в вузьконаправленому променевому спектрі. Аналогічні датчики встановлюються на шлагбауми, автоматичні гаражні і в'їзні ворота. Обладнання для "Розумного будинку" фіксує, хто проходив у ворота чи ні, автоматично закриваючи або відкриваючи їх. Фотоелектричні сенсори замінюються лазерними на об'єктах, що особливо охороняються зважаючи необмеженого бюджету. Основною їх відмінністю від оптичних аналогів є висока чутливість і відсутність помилок при зчитуванні даних. Вони спрацьовують на великій відстані і реагують навіть на невеликі об'єкти.

Температурні пристрою

Датчики для "Розумного будинку": види і призначення
Це комплекти датчиків для "Розумного будинку", розраховані на функціонування інженерних систем. Сучасні опалювальні прилади оснащуються пристроями температурними різних видів. Зовнішні сенсори відстежують температуру повітря на вулиці. Інформація, одержана від них і домашньої метеостанції, дозволяє встановити оптимальний режим роботи вентиляції і опалювальної системи. Кімнатні температурні датчики "Розумного будинку", встановлені на зворотній і лінії подачі теплоносія, підтримують оптимальну температуру в приміщенні.

Датчики середовища

Сенсори витоку газу сповіщають про витік пронизливим сигналом. Надходження палива буде зупинено за умови наявності на вході запірного крана з електромагнітним клапаном. Протипожежні датчики фіксують задимленість повітря в приміщенні або підвищення температури понад встановленої норми. Сенсори витоків перекривають клапани, врізані в систему водопроводу, при попаданні води на відстежують елементи. Датчики тиску води відстежують тиск в трубопроводі. Система "Розумного будинку" автоматично приймає рішення про те, щоб перекрити воду при критичних зміни тиску. Датчик вогкості фіксує рівень вологості повітря в приміщенні і повідомляє про наявність протікань. Він може повідомити про проблеми з опаленням або відкритих вікнах. Датчики дощу, вбудовані в систему, фіксують показання і відправляють їх на домашню метеостанцію, контролюючи роботу інших систем, в тому числі і автополив домашнього ділянки.

Критерії вибору

Датчики для "Розумного будинку": види і призначення
Спосіб підключення датчика - один з основних критеріїв його вибору. Виділяють два варіанти: провідний і безпровідний, однак перший вважається технічно і морально застарілим і не використовується в сучасних системах.
Для бездротового підключення може застосовуватися:
 • Радіоканал. Використовується вкрай рідко, оскільки володіє великою кількістю недоліків, через що втрачає свою актуальність.
 • Канал Z-Wave. Об'єднує до 232 пристроїв. Оптимальний недорогий варіант підключення невеликої кількості пристроїв.
 • Канал ZigBee. Пов'язує до 6500 гаджетів. Це найбільш поширена технологія "Розумного будинку", яка вважається стандартною.
 • Wi-Fi. Не самий зручний спосіб підключення датчиків, оскільки сигнали від різних пристроїв можуть перекривати один одного.
 • Сучасні технології "Розумного будинку" підтримують кілька варіантів підключення сенсорів, проте краще вибирати конкретний. Другий критерій вибору - діапазон налаштувань. Датчики перед експлуатацією налаштовуються на нормальні та критичні межі даних - діапазон спрацьовування. Настройка важлива для сенсорів, які відповідають за клімат і безпека території.

  При виборі датчиків для "Розумного будинку" враховується виробник. Сучасний ринок пропонує широкий асортимент обладнання, є явні лідери, продукція яких відрізняється високою надійністю.

  Варіанти установки

  Датчики для "Розумного будинку": види і призначення
  Електроустановочні вироби для "Розумного будинку" випускаються не тільки у вигляді стандартних датчиків, але і у вигляді сенсорів для монтажу в підвісні стелі. Такий спосіб установки дозволяє розмістити датчики урівень: зовні вони не відрізняються від галогенних світильників. Сама установка може здійснюватися двома способами: настінних і стельових. До першого часто вдаються при установці системи в приміщеннях з високими стелями. Оптимальна висота розміщення датчиків - 2-3 метри. При монтажі враховується максимальне навантаження - кількість одночасно активуються по команді датчика приладів. Сенсори присутності з-за високої навантаження, що надається на них люмінесцентними і світлодіодними лампами, можуть перегоріти. Оптимальна навантаження на диммери і датчики, які підключаються до світлодіодним лампам, повинна бути нижче розрахункової потужності навантаження в 2-3 рази.

  Налаштування

  Сенсори перед монтажем настроюються за допомогою регуляторів, розташованих на корпусі. Так задаються значення порога спрацьовування: рівні чутливості, освітленості, час затримки і спеціальні режими функціонування. Аналогічним чином налаштовується кут огляду датчика. Здійснюється це за допомогою пластикових накладних шторок, що йдуть в комплекті - вони називаються фільтрами відсічення сигналу. Кут огляду коригується шляхом виламування частини пластику шторки по насічках.

  Скільки коштує "Розумний будинок"

  Датчики для "Розумного будинку": види і призначення
  На підсумкову вартість проекту впливає кількість і надійність обладнання, комплекс модулів, придбані мультимедійні прилади, особливості інженерних систем і проводки в будинку. Ціна може змінюватись в залежності від кількості підсобних і житлових приміщень, загальної площі будівлі, числа вікон і квадратури санвузлів. Не менше значення має кількість функцій, модифікація устаткування, виробник, специфіка проведених робіт. З цієї причини відсутня верхня цінова межа. Деякі датчики є обов'язковими до встановлення - наприклад, охоронні системи і системи пожежогасіння. Від яких можна відмовитися без втрати якості і зручності системи. Чимало залежить від індивідуальних потреб. Технологія може включати різні функції, серед яких не дуже популярними називають дистанційне включення і відключення освітлення, опалення "Розумного будинку", автоматичне включення музики, відкриття і закриття штор. Їх виключення з проекту дозволяє заощадити від 20 до 80 тисяч рублів. Аналогічна ситуація з іншими підсистемами. За встановлення обладнання доведеться заплатити 10-20 % від його вартості. Середня ціна на систему "Розумного будинку" становить 400 тисяч рублів, однак максимальна вартість може бути значно більше. Люксові комплекти технології можуть коштувати мільйони.

  Популярі новини
  Загрузка...