Нульова шина в щитку: призначення, установка, обслуговування

309 0 Новини високих технологій

Сучасні розподільні шафи не порівняти з тими, що монтувалися в радянський час. Щити в будинках старої споруди взагалі є проблемною зоною для електромонтерів обслуговуючих компаній. Ні про який захист домашніх мереж тут мови не йде, скоріше навпаки. Стан більшості з них по-справжньому становить небезпеку. І справа тут навіть не у відсутності автоматики, а в способи розведення проводів. Відсутність заземлюючих і нульових шин в щитках призводить до виникнення пожеж та інших аварійних ситуацій. Варто розібратися, чому так відбувається.

Нульова шина в щитку: призначення, установка, обслуговування

Що таке нульова шина і для чого вона потрібна

Так називають латунну пластину з клемами, яка кріпиться всередині розподільного шафи. Вона служить для розподілу нуля по квартирним групами освітлення і силовим лініям. В даний час правилами улаштування електроустановок (ПУЕ) передбачається обов'язковий монтаж нульової шини в щитку з метою забезпечення його відсутності розривів на всьому протязі. При якісному контакті на планці досягається захист від зворотного нагріву.


Кожен, хто один раз розбирав стару розетку, помічав обгорання ізоляції на одному дроті при відсутності таких ознак на іншому. Будь-який досвідчений електромонтер, ледь глянувши на подібне скаже, що почорнілий контакт - це нуль, і буде абсолютно правий. Саме на нього припадає основне навантаження, яка в силовому шафі значно вище. Саме для запобігання подібних ситуацій і потрібно нульова шина в щитку.
Нульова шина в щитку: призначення, установка, обслуговування

Правила установки і підключення контактної планки

Подібний клемник може бути встановлений в будь-якому легкодоступному місці силової шафи. Підключення нульової шини в щитку проводиться наступним чином. До закріпленої планці підводиться входить нуль. Контакт щільно фіксується. Після цього всі відходять на квартирні групи нульові дроти затискаються в клеми. Від нульової шини вони йдуть прямо в приміщення або на пристрої захисного відключення (УЗО) або автоматичні вимикачі диференціального струму (АВДТ).


Важливо, щоб планка була щільно зафіксована. В іншому випадку протягнути нульові контакти якісно не вийде, що призведе до підвищення температури в місці з'єднання. При цьому лише один нещільно зафіксований контакт спричинить за собою нагрівання всієї планки, що призведе до послаблення інших сполук.

Порядок встановлення нульової шини в щиток

Якщо проводиться монтаж нового розподільного шафи, таку роботу виконати простіше. Складніше, якщо доводиться модернізувати стару збірку. У цьому випадку монтери часто стикаються з алюмінієвими проводами, що сильно окислюються, що призводить до ослаблення контактів.
Нульова шина в щитку: призначення, установка, обслуговування
Кріплення нульової шини в щитку проводиться на етапі розташування захисної автоматики ще до початку її підключення. Комутацію виконують одночасно з АВ, УЗО, АВДТ і приладом обліку електроенергії. Для цього від ввідного двополюсного автомата протягують входить нуль, після чого від шини починають робити розводку по групах.

У чому різниця між нульовою і заземлюючою шиною

УЗО або АВДТ для захисту сьогодні застосовуються досить широко. Саме для їхньої коректної роботи потрібно заземлення, яке має бути розподілено так само, як і нуль. Саме для цього використовується така ж планка з клемами. У разі відсутності контуру можна поступити наступним чином. Нульова шина в щитку об'єднується з заземлюючою, після чого від кожної з них йдуть окремі дроти.
Головне, щоб після УЗО або АВДТ вони не стикалися. В іншому випадку про коректної роботи не може бути й мови. Така дія називається захисним занулення. Повноцінним заземленням це не назвати, однак зі своїм завданням вона справляється.

Переваги установки нульової планки в розподільній шафі

Не всі розуміють важливість такого монтажу, вважаючи, що якщо в щитку необхідно об'єднати всього 3-4 жили, це можна зробити за допомогою звичайної скручування. На це можна відповісти, що досить такий комутації опинитися під хорошим навантаженням, і вже через 20-30 хвилин ізоляція почне розігріватися, після чого спалахне. Варто розібрати, які переваги дає установка нульової шини в щитку:
 • Наявність безлічі точок, до яких можна підключити дроти нейтралі.
 • Забезпечення легкого доступу для можливості обслуговування при ревізії електричних силових шаф.
 • Підвищення ефективності роботи елементів захисної автоматики за рахунок відсутності нагріву.
 • Нульова шина в щитку: призначення, установка, обслуговування

  Кілька рад по обслуговуванню нульових шин

  Як і будь-яке інше обладнання силової шафи, подібна планка вимагає постійної уваги. Після введення системи в експлуатацію, через 1-2 тижні слід ще раз протягнути з'єднання. Справа в тому, що оксидна плівка, що утворюється на поверхні жили, до цього часу обгорить, що призведе до ослаблення з'єднання.
  Не рідше ніж 2 рази на рік ця процедура повинна повторюватись, як і у випадку з захисною автоматикою. Необхідно стежити, щоб на нульової шини не накопичувалася пил. В ідеалі, якщо вона буде закрита пластиковою прозорою кришкою. Слід іноді перевіряти планку візуально – поганий контакт видасть себе потемнінням шини або ізоляції дроти біля з'єднання.
  Нульова шина в щитку: призначення, установка, обслуговування

  Підводячи підсумок вищесказаного

  Не варто недооцінювати важливість монтажу нульової шини, задовольняючись скрутками або болтовими з'єднаннями. Така планка – це елемент захисту, який доповнює автоматику, дозволяючи їй коректно працювати і виконувати те, для чого вона змонтована, а саме забезпечувати безпеку експлуатації електропроводки.

  Популярі новини
  Загрузка...