Надяскраві світлодіоди. Характеристики і параметри

292 0 Новини високих технологій

На зорі ери світлодіодів навіть несильно світіння елемента здавалося проривом, адже навіть кілька штук, об'єднаних воєдино, практично не витрачали енергію. Час минав, а разом з ним розвивались і подібні вироби. Сьогодні вже нікого не здивуєш сверхяркими світлодіодами, які стали використовуватися повсюдно. Але незважаючи на їх поширеність, люди мало що знають про таких LED-елементах. Сьогоднішня стаття виправить цей недогляд.

Надяскраві світлодіоди. Характеристики і параметри

Світлодіоди підвищеної яскравості: загальна інформація

Подібні елементи формально можна поділити на 2 категорії. Одні мають підвищену потужність, інші сконструйовані таким чином, що при невисокому споживанні електроенергії здатні видавати світловий потік, який в кілька разів більше, ніж у звичайних аналогів.


Одними з представників подібних надяскравих світлодіодів є вироби фірми Cree. Вартість подібних чіпів досить висока, що приводить до появи безлічі підробок. Особливо відзначилися на цьому терені китайські виробники. Найчастіше їх вироби спочатку світять навіть яскравіше оригіналу, однак фальсифікат швидко деградує. Вже через 10-15 годин безперервної роботи діод тьмяніє аж до повної відмови. Якщо говорити про SMD-компоненти, то серед них також можна знайти сверхяркие светодиоды, але споживана потужність у них буде значно вище, як і габарити. А ось елементи невеликих розмірів можна знайти під маркою Epistar. Досить непогана якість і довгий термін служби – ось причини популярності цих світлодіодів.
Надяскраві світлодіоди. Характеристики і параметри

Типи подібних елементів і їх характеристики

При виготовленні таких світлодіодів застосовуються певні напівпровідники. Якщо розділити їх за типами, можна виділити 2 основних:
 • AlInGaP – з нього виготовляються елементи жовтого, зеленого, оранжевого і червоного кольорів.
 • InGaN – білі, сині, зелені і синьо-зелені LED-елементи.
 • Характеристики надяскравих світлодіодів дозволяють їх використовувати в абсолютно різних областях. Вони застосовуються для освітлення цехів, вулиць, квартир. Встановлюються такі елементи і на автомобілі в якості денних ходових вогнів, габарити або ближнього світла фар. Однак останній варіант все більше втрачає популярність.


  Надяскраві світлодіоди. Характеристики і параметри
  Справа в тому, що при роботі ультраяскравих світлодіодів сильно нагріваються. Після їх установки в корпус фари працювати їм доводиться практично постійно, що призводить до підвищення температури і швидкої деградації. А ось як габаритів, включаються лише в темний час доби, коли на вулиці значно прохолодніше, вони зарекомендували себе непогано. Але найбільш поширеною областю застосування надяскравих світлодіодів можна назвати ліхтарі. Такий прилад із встановленими в ньому елементами, наприклад Cree, здатний пробити промінням темряву на відстань до 2-3 км. При цьому його енергоспоживання буде залишатися на досить низькому рівні. Найбільш часто налобні варіанти використовують рибалки при нічному лові – світловий потік досягає дна крізь товщу води на 3-4 метри.
  Надяскраві світлодіоди. Характеристики і параметри

  Застосування світлодіодів в автомобільній промисловості

  Для автомобілів підходять не всі LED-елементи. Багатьом видам необхідно харчування всього 2-3 в той час як у бортової мережі машини - 12 Ст. Саме тому виробник пропонує спеціалізовані LED-елементи для авто. Тут головне - зрозуміти, куди можна поставити сверхяркие светодиоды в 12 вольт, а куди їх не слід монтувати. Адже якщо подібні елементи будуть стояти на стоп-сигналах, велика ймовірність того, що вони ослепят водія йде позаду машини, а це ні до чого доброго не призведе. Також не варто їх встановлювати і підсвічування панелі – їхати в темний час доби з подібним «тюнінгом» буде неможливо.
  Прийнятна установка надяскравих світлодіодів в 12 вольт в ліхтарі заднього ходу, габарити, а також у якості підсвічування салону. У цих випадках монтаж подібного обладнання буде виправданий. Можливо включення світлодіодів в схему як ближнього світла, але в цьому випадку необхідна організація якісної повітряного охолодження. Прикладом такого застосування ультраярких елементів служать автомобілі Lexus.
  Надяскраві світлодіоди. Характеристики і параметри

  Робоча напруга LED-елементів

  Цього параметру багато приділяють дуже велике значення, не розуміючи його суті. Справа тут ось в чому. Якщо, наприклад, написано, що номінал сверхяркого світлодіода - 3 вольта, ця цифра означає всього лише падіння напруги на ньому. Більш важливим параметром є робочий струм елемента, який може досягати 1 А.

  Що слід враховувати при виборі і монтажі

  Вибираючи сверхяркие светодиоды для авто або іншого застосування, варто звернути увагу не тільки на заявлені виробником характеристики, але і на зовнішній вигляд виробу, якість його виготовлення. Часто підробку можна виявити навіть при візуальному огляді неозброєним оком. На фальсифікованих світлодіодах можуть бути нерівні краї, чіп під лінзою часто розташовується несиметрично.
  Надяскраві світлодіоди. Характеристики і параметри
  Занижена вартість у порівнянні з середньоринковою також має насторожити покупця. Перед походом у магазин краще ознайомитися з цінами на офіційних сайтах виробників подібної продукції – це вбереже від придбання неякісного товару. Установка ультраярких світлодіодів теж вимагає дотримання певних правил. Навіть при наявності хорошої вентиляції, якщо є можливість додаткового радіатора, це варто зробити. Для з'єднання чіпа з охолоджувачем слід використовувати термопасту.

  За і проти використання яскравих елементів

  Як і у будь-якого обладнання, в таких світлодіодів є прихильники і супротивники. Згідно з проведеними незалежною компанією опитуваннями, «проти» використання подібних LED-елементів висловилося близько 30 % респондентів. Найцікавіше, що причиною виникнення негативного ставлення стало застосування надяскравих світлодіодів для ліхтариків. Люди говорили, що дуже шкідливо, коли таким променем світять в очі. Дивна думка надійшло від жителів Сполучених Штатів Аамерики, де і проводилися опитування по даній темі.
  Надяскраві світлодіоди. Характеристики і параметри
  В основному ж застосування подібних елементів в освітлювальних приладах має більше позитивних, ніж негативних якостей. Звичайно, якщо купувати якісний, фірмовий виріб, вартість його буде висока, однак і воно прослужить набагато довше, ніж низькосортний дешевий діод. Головне в цьому питанні – співставити свої можливості з рівнем необхідність такого придбання.

  Підводячи підсумок вищесказаного

  Надяскраві світлодіоди – це дійсно вершина розвитку LED-елементів на сьогоднішній день. Не варто нарікати на те, що вартість їх досить висока. Як і будь-які інші пристрої, з часом вони впадуть в ціні. Хоча можливо, що інженери розроблять ще якусь новинку, яка затьмарить ультраяскравий світлодіод. Виходячи з темпів прогресу в усіх технічних областях, цього виключити не можна.

  Популярі новини
  Загрузка...