CD - що таке і що потрібно знати?

297 0 Новини високих технологій

Компакт-диски встигли стати популярними і вийти з моди за якихось двадцять років. "Старички" чудово пам'ятають, як ганялися за актуальними "компами" в середині дев'яностих. Ціла епоха уміщається всього в дві літери - CD. Що таке означають ці букви, однак, уявляють собі далеко не всі користувачі. Пора заповнити прогалини і розкласти все по поличках. Тим більше що абревіатура CD - це тільки верхівка айсберга. Насправді є величезна кількість модифікацій, про яких середньостатистичний користувач взагалі ніколи не чув. Тим потрібніше провести невеликий лікнеп і розповісти все, що тільки можна про компакт-дисках.

Історія створення

Приблизно в 1985 році найвідоміша компанія Philips представила на суд споживачів новинку - диск із записаним на нього музичним контентом. Він відрізнявся набагато меншими розмірами, ніж вінілові платівки, і міг вміщати 150 хвилин якісного звуку (44000 герц). Ця штука обіцяла справжню революцію в світі цифрових технологій. Але тоді ніхто в це не вірив. Тим не менш Sony і деякі інші серйозні виробники вирішили випробувати новинку і дуже скоро почали широко використовувати. Результат перевершив всі очікування. І дуже скоро почалося масове виробництво CD. Що таке побачили в новому продукті хлопці з "Соні" - Бог вість. Проте незабаром мультимедійний гігант почав активно просувати новий винахід.


CD - що таке і що потрібно знати?
Справжня популярність до компакт дискам прийшла після виходу альбому гурту АВВА "The Visitors". Він був випущений на CD і швидко розійшовся багатомільйонними накладом. Тут-то і став зрозумілий шкурний інтерес Sony. Ці спритні хлопці прорахували, що народ масово кинеться купувати програвачі компакт-дисків, і вирішили на цьому заробити. Якісні CD-плеєри на той момент могла випускати тільки "Соні". Звідси і зацікавленість в новинці. В наших широтах CD з'явилися лише на початку дев'яностих років минулого століття. Саме тоді впав залізна завіса і колишня Червона імперія почала щосили користуватися плодами демократії. Але справжню ціну "компактів" не розуміли і тоді. А що в наш час являє собою CD? Що таке накопичувач, що вміщає в себе всього 700 мегабайт інформації? Та нічого. І тим не менш CD досі популярний в певних колах. Як і модифікації. Про них і поговоримо.

Класичний компакт-диск

Він же CD-ROM (Read Only Memory). Його можна було записувати тільки один раз. Найчастіше на такому компакт-диску перебувала тільки музика. Проте з часом стало можливо записати на нього й інший контент. Сталося це з виходом таких варіацій компакта, як CD-R,- RW. Цими абревіатурами позначалися диски, призначені для "самопальної" запису на домашньому комп'ютері. На носії першого зазначеного формату можна було записати інформацію тільки один раз. А другі були перезаписуваними. Такими і запам'яталися більшості користувачів CD. Що таке ці "компакти"? Ціла епоха, яка давно пішла. Тим не менше до сих пір використовуються численні варіації компакт-дисків. Та й самі "болванки" CD-R досі активно застосовуються в музичній індустрії.

CD - що таке і що потрібно знати?
Класичний компакт-диск - це ціла епоха. Колись користувачі навіть намагалися записати на нього фільми. І що найцікавіше, виходило. Правда, на один носій зі скрипом містився лише один фільм. Так і переглядати його можна було виключно на ПК. Але користувачі залишалися задоволеними. Варто зазначити, що початкова ємність компакт-диска становила всього 650 мегабайт. Звичний багатьом носій з розміром 700 мегабайт з'явився дещо пізніше. Але він отримав найбільше поширення. Трохи пізніше з'явилися і компакт-диски з об'ємом 900 мегабайт. Однак широкого розповсюдження вони не отримали, так як для їх відтворення потрібні спеціальні приводи. Та й епоха CD закінчувалася.

Фігурні компакт-диски

Мало хто знає, але є спеціальний формат оптичних носіїв, який називається Shape CD. Вони можуть мати яку завгодно форму (сердечок, візиток, прямокутників тощо). Ніякої практичної користі від цього немає. Поліпшується тільки зовнішній вигляд. Достеменно відомо, що велика кількість таких носіїв використовується в музичній індустрії. Так, німецька метал-команда In Flames випустила спеціальну версію свого альбому Clayman саме на такому диску. Він мав форму циркулярної пилки (її диска). Виглядає, звичайно, вражаюче. Проте є і мінус. Причому досить істотне. Справа в тому, що такі диски погано сприймаються приводами із-за своєї незвичайної форми. Відомі випадки, коли такі носії розліталися в приводах і приводили їх у неробочий стан. Перед запуском таких носіїв рекомендується скинути оберти приводу за допомогою спеціальної програми. А мультимедійні програвачі і зовсім не потрібно їх вставляти. Загрожує вельми сумними наслідками.
CD - що таке і що потрібно знати?
Тим не менш фігурні компакт-диски користуються великою популярністю серед звичайних користувачів. Воно і зрозуміло. Звична кругла форма диска давно всім набридла. І про безпеку середньостатистичні користувачі не думають. Так, Shape CD - красивий і незвичайний варіант. Але практичної користі від нього немає. Більш того, ці компакт-диски небезпечні. Але про це мало хто замислюється. Виробники знайшли спосіб вибити з потенційних покупців ще трохи грошей і активно ним користуються. А споживачі купують красиві речі. От і все. Здебільшого у користувачів ці диски просто лежать як гарний аксесуар. Або просто висять на стіні. Прикольно. Але не більше того. Проте настав час переходити до наступної реінкарнації компакт-диска.

Місткий DVD

Незабаром компаніям стало мало місця, яке міг надати класичний CD. Що таке 700 мегабайт? Смішна цифра. І тоді виробники напружилися і придумали новий формат. Його назвали DVD. Спочатку він призначався виключно для потреб кіноіндустрії і міг вмістити в себе 45 гігабайт інформації. З часом цей обсяг був збільшений в чотири рази, і формат DVD став надбанням громадськості. Ось тільки для відтворення таких дисків на домашньому комп'ютері користувачам довелося купувати нові CD-DVD-приводи. А з появою двошарових дисків довелося міняти і ці приводи. Навіть побутові ДВД-програвачі не могли справлятися з двошаровими ДВД. Але з часом все прийшло до спільного знаменника. Після революції ДВД знайти CD з чим-небудь цікавим стало вже неможливо. Який толк від 700 мегабайт? Набагато практичніше двошаровий і двосторонній ДВД з 30 гігабайтами на борту.

CD - що таке і що потрібно знати?
В даний час ДВД є найпопулярнішим носієм інформації. Що тільки на нього ні записують! Фільми, музику, фото, книги, програми (файли), ігри, кліпи і багато іншого. Така універсальність зробила даний носій дуже популярним. Тому досі популярні та приводи з програвачами. Якщо ера компакт-дисків вже закінчилося, то ДВД поки рано скидати з рахунків, незважаючи на набираючий популярність Blu-Ray і численні варіанти з USB-накопичувачами. Незважаючи на відносно невелику швидкість запису і читання, ДВД досі на плаву. Багато в чому завдяки грамотній рекламній кампанії. Багато користувачів пам'ятають, як був популярний такий носій у часи повального захоплення фільмами. І до досі використовують цей носій по старій пам'яті. Тільки в різних варіантах. В даний момент активно використовуються двошарові ДВД. І двосторонні. Звичайні вже не котируються.

Завантажувальні Live CD

Ці носії отримали широке поширення в ті часи, коли користувачі обзавелися інтернетом, почали "клепати" власні складання операційних систем і повально їх встановлювати на свої комп'ютери і ноутбуки. Live CD являє собою компакт-диск з опцією в Біосе завантаження під час старту комп'ютера. На таких "болванок" часто бувають записані дистрибутиви операційних систем. Проте в сучасних реаліях для цих же цілей використовуються DVD і USB-накопичувачі. Це тому, що сучасні дистрибутиви мають розмір у 3-5 гігабайт. І ні на один компакт-диск вони вже не влізуть. Останній операційною системою, яка могла встановитися з Live CD, була незабутня (і дико "глючна") Windows Vista. "Сімка" вже вимагала для своїх потреб ДВД. В даний час завантажувальні носії формату CD не використовуються. Все частіше користувачі ставлять ОС на комп'ютер або ноутбук за допомогою USB-накопичувача. Процес відбувається швидше тому, що швидкість читання/запису значно вище.
CD - що таке і що потрібно знати?
Завантажувальні CD в сучасних реаліях використовуються виключно для тестування обладнання. Приміром, "полетів" жорсткий диск, і операційна система не завантажується. Створюється спеціальний Live CD з програмним забезпеченням для тестування жорсткого диска. Такі ж варіанти можливі в тих випадках, коли оперативна пам'ять не хоче працювати. А на болванках DVD-R, RW частенько бувають записані "кастомний" збірки Windows 7 або горезвісної "десятки". Однак використовувати їх не рекомендується. Також завантажувальні диски можуть поставлятися з Live-системою. Вона має той же графічний інтерфейс і призначена виключно для тестування комп'ютера. "Фішка" такої системи в тому, що її не потрібно встановлювати. Саме в такий реінкарнації зараз можливе існування Live CD. Інших варіантів немає. Як немає майбутнього у завантажувальні компакт-дисків. Дуже скоро їх витіснять флеш-накопичувачі. І справа тут не тільки в швидкості читання, але і в банальному комфорт.

Кілька дисків в одній коробці

Здається, ще зовсім недавно виробники записували іграшки на компакт-диски, і вони туди чудово вміщалися. Коли ігри почали ставати більш серйозними, розробники зрозуміли, що на одну "болванку" вони не влізуть. Так з'явилися "бокси", що складаються з двох, трьох і чотирьох дисків, на яких була записана одна гра. Причому перші два диски були настановними, а третій - ігровим (це якщо у виданні було три диска). Принцип полягав у наступному: CD 1 мав у розпорядженні лише інформацію для установки гри на комп'ютер або ноутбук. Користувач запускав процес інсталяції і довго чекав, поки гра встановиться (тодішні приводи не відрізнялися високими швидкостями). Однак на середині процесу установник настійно вимагав вставити в привід CD 2 з необхідною інформацією для подальшої установки. Але і це ще не все. У запалі боротьби з піратством розробники впроваджували різноманітну захист (зразок незабутнього Starforce), і гри ніяк не запускалися без наявності в приводі другого диска (який також називався CD Living).
CD - що таке і що потрібно знати?
Багатодискові релізи були популярні відносно недавно. Правда, замість компакт-дисків в них використовувалися вже більш місткі ДВД. Навіть зараз багато розробники постачають користувачам так звані бокси, що складаються з декількох дисків. Така система буде популярна ще досить тривалий час. Хоча вже і зараз є майданчики кшталт "Стім", які реалізують гри в цифровому вигляді через інтернет. Але поки користувачі (особливо виховані старою школою) воліють фізичні носії віртуальним. І в цьому є здорове зерно. Більш того, деякі розробники операційних систем і серйозного програмного забезпечення до цих пір використовують багатодискові релізи. Так як зовсім недавно це було ознакою престижної фірми. Так і зараз вважається. Проте революція відбувається непомітно. І скоро найбільш просунуті користувачі зрозуміють, що цифрові копії ігор і операційних систем нітрохи не гірше тих, що знаходяться на фізичних носіях. І тоді ДВД пропадуть з прилавків. Але це не точно.
CD - що таке і що потрібно знати?

Неосяжний Blu-Ray

Це вершина еволюції оптичних носіїв. Ці диски з'явилися одночасно з форматами відео HD і FullHD. Вони забезпечували неймовірно чітку картинку, але вимагали дуже багато місця. Тому і були придумані Blu-Ray диски. І все б нічого, але стандартні CD-DVD програвачі та приводи не вміли працювати з цими носіями. А купувати спеціальні плеєри народові не хотілося. Виявилося, що приводи Blu-Ray куди дешевше, ніж плеєри. Тому цей формат потихеньку перемістився на комп'ютер. Але з часом універсальні програвачі впали в ціні, з'явилися цілі домашні кінотеатри, і Blu-Ray стало зручніше дивитися саме за допомогою цих пристроїв. Ніхто вже й не згадував про "збитковий" CD. Що таке ці дві букви означають? Саме таке питання виникало у нового покоління. Незабаром компакт-диски стандартного типу стануть таким же раритетом, як і вінілові платівки. Користуватися ними будуть тільки досвідчені "олдфаги" і "гіки". Але до цього поки що далеко.

Інші варіанти тлумачення абревіатури

Як це б дивно не звучало, але іноді абревіатура CD не означає "компакт-диск". Вона буває безпосередньо пов'язана з курсом геометрії. AB, CD можуть бути сторонами трикутника. В геометрії часто використовується таке. Всі ці абревіатури вводять в ступор школярів і сняться в кошмарах студентам. Потрібно сказати, що нічого дивного в цьому немає. Для позначення сторін тієї чи іншої геометричної фігури використовуються перші літери латинського алфавіту. Тому і виходить така подібність. А до компакт-дисків це ніякого відношення не має. Так, наприклад, є задача: "У паралелограма ABCD AB=CD, AB?CD, знайдіть значення X". Для підручників з геометрії таке - стандартне явище. Виходячи з цих знань, потрібно знайти якийсь Х, який (швидше за все) є кутом.

Алгебра і все, що з нею пов'язано

Як не дивно, але такі речі, як ABCD і CD можуть використовуватися і в алгебрі. Однак їх можна знайти тільки в рівняннях. І найстрашніше рівняння неправильні. У них може бути саме різне кількість букв і зовсім трохи цифр. Вирішувати такі речі дуже складно. Бентежить велика кількість букв. Всі ці AB, CD і іже з ними. Але тим не менше ці дві букви зустрічаються і в точних науках. І ніякого відношення до оптичних носіїв інформації вони не мають. Варто відзначити, що абревіатуру CD потрібно сприймати в залежності від контексту. Якщо мова йде про точних наук (алгебра, геометрія і іже з ними), то зі стовідсотковою гарантією можна сказати, що в даній ситуації є на увазі боку якої-небудь фігури або невідомі рівняння. А ось якщо чтиво являє собою журнал про комп'ютери (або підручник з інформатики), то абревіатура CD - це безперечно позначення компакт-диска.

Висновок

Отже, ми з вами розібрали абревіатуру CD. Що таке ховається під цими двома літерами? Варіантів кілька. Перший - це позначення компакт-диска (що, швидше за все, і буде матися на увазі). Біда в тому, що таке позначення нечасто зустрічається навіть в комп'ютерних журналах, так як компакт-диск на сьогоднішній день безнадійно застарів. В даний час він активно використовується тільки в музичній індустрії. У другому варіанті тлумачення цієї абревіатури деяким чином причетна геометрія. Наприклад, нам потрібно знайти кут CD, якщо AB = BC і CD не дорівнює AB. Щось в цьому роді. Але здебільшого CD - це компакт-диск. Часто "сидюками" називають і приводи, які ці самі диски читають. Загалом, варіантів маса. Але краще брати під увагу найпоширеніший. Якщо, звичайно, у вас в руках не підручник з геометрії або алгебри.

Популярі новини
Загрузка...