Прилади дозиметричного контролю: види, загальні характеристики, принцип роботи

445 0 Новини високих технологій

Якщо відбуваються різноманітні ядерні катастрофи, такі як вибух або аварія, то вони супроводжуються виділенням значної кількості радіоактивних частинок. Останні становлять значну небезпеку. Адже навіть будучи розщепленими на атоми, вони можуть випромінювати смертельну або просто небезпечну дозу радіації.

Про наслідки

При цьому, в залежності від часу дії та потужності зараження навколишнього середовища посилюється. Всі живі істоти, які потрапили під шкідливий вплив, заробляють променеву хвороба. Вона дуже часто призводить до загибелі. Щоб визначити вплив випромінювання на навколишнє середовище, використовують прилади дозиметричного контролю. Завдяки їм можна визначати рівень і дозу, проникаючу здатність. Використовуються прилади дозиметричного контролю для контролю за станом навколишнього середовища та отримання своєчасної інформації про джерела зараження, а також величиною їх потенційної загрози.


Про види випромінювання

Прилади дозиметричного контролю: види, загальні характеристики, принцип роботи
Прилади радіаційної розвідки дозволяють досліджувати місцевість, об'єкти, продукти харчування, шкіру і одяг людини. Вони дозволяють виявити радіаційний фон і ступінь зараження. Найбільш шкідливими для людини є гамма - і бета-промені. Їх специфіка полягає в наступному:
 • Бета-промені. Володіють середнім іонізуючою дією. Воно залежить від щільності середовища поширення. Висока їх небезпека обумовлена значною проникаючою здатністю. Так, звичайна одяг захистити від них не зможе. Необхідно мати спеціальний костюм або використовувати укриття. Відносно безпечна норма для даного виду випромінювання становить 02 мкЗв/год.
 • Гамма-промені. Несуть суттєву загрозу для ведення оптимальної життєдіяльності. Мають короткими хвилями, з-за чого виділяється дуже багато руйнує і проникаючою енергії. Що характерно, людина може не відчувати їх впливу до отримання смертельної дози.
 • Про призначення апаратури

  Прилади дозиметричного контролю: види, загальні характеристики, принцип роботи
  Враховуючи все вищесказане, залишається зробити висновок, що в залежності від цільового завдання і фіксованої випромінювання розрізняють такі прилади дозиметричного контролю:


 • Найпростіші індикатори і рентгенометры. Використовуються як засоби спостереження за місцевістю.
 • Радіометри. Необхідні для визначення ступеня зараження.
 • Дозиметри. Потрібні для контролю опромінення, а також уточнення величини отриманої дози.
 • Дані технічні засоби можуть бути призначені як для професійних служб, так і під побутові потреби. Населення, яке проживає в районах з несприятливою обстановкою, може використовувати найпростіші прилади для того, щоб перевірити навколишнє середовище та продукти харчування на радіоактивність. Давайте розглянемо згадану апаратуру більш докладно.

  Дозиметри

  Ці пристрої використовуються для встановлення величини суми всіх видів опромінення або для визначення потужності дози, одержуваної від гамма-променів або при рентгені. Їх датчики – це внутрішні іонізаційні камери, які заповнені газом. Крім цього, є ще сцинтиляційні і газорозрядні лічильники. Ці пристрої можуть бути як стаціонарними, так і переносними. Крім цього, виділяють також індивідуальні та побутові комплекти.
  Якщо говорити про найвідоміших представників, то необхідно згадати ДП-5В – дозиметр польовий військовий. Це переносний пристрій, що дозволяє працювати і з бета-, і з гамма-випромінюванням. Але популярні і деякі індивідуальні варіанти. Наприклад, комплекс ДП-22В. Він складається з 50 індивідуальних дозиметрів, а також зарядного пристрою для них. Використовуються він на виробничих об'єктах, в яких доводиться взаємодіяти з джерелами радіоактивного випромінювання. Також їх видають людям, яким доводиться працювати на небезпечній території. В один видається урізаний комплект зазвичай входить 5 дозиметрів, а також пристрій зарядки. Хоча якщо мова заходить про установах цивільної оборони і невеликих підрозділах, то може видаватися весь набір з 50 штук. Зазвичай індивідуальний дозиметр розташовують у кишені верхнього одягу. Спостереження поточного значення здійснюється періодично.

  Порівняння можливостей

  Прилади дозиметричного контролю: види, загальні характеристики, принцип роботи
  Прилади, призначені для дозиметричного контролю, розрізняються по своїх характеристиках. Тобто по робочому діапазону, розмірами, умовами транспортування. Щоб розібратися в темі більш докладно, давайте порівняємо характеристику двох різних представників. Першим буде вже згаданий ДП-5В. Незважаючи на те, що це військова модель, вона отримала широке розповсюдження і популярність і серед цивільного населення. Наприклад, його люблять так звані «выживальщики». Другий об'єкт порівняння – це ДП-22В. Що ж, приступимо:


  Характеристикамодель  22В  Межі вимірювань  005-200 мР/год-Р/год  0-50 Рентген в годину  Вага  35 грам  32 кг  Повний комплект  55 кг  82 кг  Робочий діапазон температур  -50+50 ?С  -40+50 ?С

  Як бачите, переносний дозиметр – це не завжди абсолютно схожі пристрої.

  Індикатори, рентгенометры і радіометри

  Основний інтерес для нас в рамках статті є дозиметри. Але якщо вже були порушені прилади радіаційної розвідки, то обійти їх увагою не вийде:
 • Індикатори. Це найпростіший вид приладів, що дозволяють здійснювати радіаційну розвідку і контроль. Служать вони в основному для того, щоб виявляти підвищений рівень випромінювання. Їх недоліком є той факт, що вони надають тільки орієнтовні свідчення. Щоб уточнити величину випромінювання, доводиться використовувати додаткові кошти. В їх ролі детектора виступає газорозрядні лічильник. Найпоширеніші варіанти - це ИМД-21 і ДП-64.
 • Рентгенометры. Це вже більш складні пристрої. Ці прилади використовуються для вимірювання одержуваної дози рентгенівського або гамма-випромінювання. В якості датчиків використовуються газорозрядні елементи або іонізаційні камери. Все залежить від типу пристрою. Вони можуть нормально функціонувати при температурному режимі від 0 до +50 градусів тепла. Джерело живлення дозволяє працювати рентгенометрам до 25 діб. В якості прикладу можна навести ДП-3Б. Він дозволяє здійснювати радіаційну розвідку на різних транспортних засобах (водних, наземних, повітряних).
 • Радіометри. Застосовуються для визначення величини поверхневих забруднень радіоактивними частками. Ці пристрої дозволяють вивчати радіаційний фон в найрізноманітніших умовах і середовищах, таких як газ, аерозоль, рідина. Розрізняють транзисторні, гнучкі, мініатюрні і ультратонкі радіометри.
 • Ось такі прилади радіаційної розвідки існують.

  Як же з ними працювати?

  Прилади дозиметричного контролю: види, загальні характеристики, принцип роботи
  Знати, які професійні та побутові дозиметричні прилади існують – це ще півсправи. Необхідно ще й вміти їх запускати. Щоб якісно зняти показники, треба правильно експлуатувати апаратуру. Слід пам'ятати, що сильна струс або удар можуть негативно позначитися на одержуваних значеннях. Також помилки в їх роботі можливі після тривалого впливу прямих сонячних променів, низьких температур або потрапляння на корпус вологи. Тому необхідно стежити за тим, щоб прилад був чистий. Треба своєчасно очищати його від забруднення і пилу. Для цього краще використовувати чистий промаслений матеріал. Увага! Після тривалої експлуатації в умовах високого радіаційного випромінювання, після роботи необхідно провести дезактивацію. Для цього екран і корпус пристрою протирають вологими тампонами.

  Особливості експлуатації та догляду

  У перервах між діяльністю необхідно вимикати пристрій. Також не слід докладати надмірну фізичну силу до обертових елементів. Потрібно контролювати, чи достатньо мастила в корпусі зонда. Також кожні два роки необхідно робити профілактичну настроювання приладів. При цьому не слід забувати про градуюванні шкали. При наявності сильних збоїв можна здійснити позапланову відправку на проведення метрологічної операції. Якщо прилад транспортується, то він повинен бути поміщений в герметичний футляр, що дозволяє забезпечити максимальний рівень захисту від ударів і поштовхів. Також не забувайте стежити за рівнем заряду. Перевірка робочого стану проводиться на світло.

  А що вибрати?

  Прилади дозиметричного контролю: види, загальні характеристики, принцип роботи
  Давайте розглянемо це питання з точки зору звичайного населення. На користь чого краще зробити свій вибір? Існують численні прилади дозиметричного контролю для населення, дозволяють визначати радіаційний фон. Вони призначаються для використання в походах, при польових роботах цивільних фахівців, так і просто для любителів проведення часу в стилі "постапокаліпсису". Такі персонажі, мабуть, зроблять свій вибір в такому ключі: тільки військової дозиметричний прилад! Але якщо просто є занепокоєння з приводу потенційно небезпечного об'єкта в окрузі, то підійде і щось простіше, наприклад індикатор з можливістю звукової сигналізації про підвищення радиационнного фону. Можна вибрати побутовий дозиметр радіації, як окремий пристрій, так і в комплекті з супутнім спорядженням та іншими датчиками, які дозволять більш точно оцінити стан навколишнього середовища. В цілому це залежить від поставлених цілей, доступних фінансових можливостей і ряду інших індивідуальних чинників.

  Де вони використовуються?

  В першу чергу згадується армія і служби надзвичайних ситуацій. Прилади дозиметричного контролю в деяких випадках мають надзвичайно важливе значення. Як правило, вони використовуються для навчання. Але все це робиться на випадок виникнення небезпечної ситуації, коли слід тримати під контролем радіоактивне зараження людей, матеріальних засобів, техніки, води, продовольства. При цьому вони виконують такі завдання:
 • Підтверджують відповідність встановленим вимогам чинного санітарного законодавства з радіаційно-гігієнічної позиції, а також виявляють небезпеки.
 • Розраховують поточні та прогнозовані рівні опромінення для різних об'єктів.
 • Забезпечують вихідну інформацію для розрахунку доз, а також прийняття відповідних рішень у разі виникнення аварійного опромінення. Також підтверджують якість і ефективність існуючої радіаційного захисту людей.
 • І це все?

  Ні, отримані дані також використовуються для:
 • Вдосконалення використовуваних, а також розробки нових технологій.
 • Надання населенню інформації, що дозволяє зрозуміти характер і розмір опромінення.
 • Епідеміологічного спостереження за постраждалими людьми.
 • Кілька слів про іонізацію і класифікацію приладів

  Прилади дозиметричного контролю: види, загальні характеристики, принцип роботи
  Як же, власне, виявляється радіоактивне випромінювання? Який принцип роботи даних приладів? В основі їх функціональних можливостей покладена здатність випромінювання іонізувати речовину середовища, в якій воно поширюється. Це призводить до хімічних і фізичних змін в речовині. Все це визначається і фіксується. Що ж це за зміни? Серед найбільш частих слід виділити:
 • Зміна електропровідності (твердих матеріалів, рідин, газів).
 • Люмінесценція (світіння) окремих речовин.
 • Зміна забарвлення, кольору, опору електричному струму та прозорості деяких хімічних розчинів.
 • Засвітка фотоплівки.
 • Відповідно до перевірочної схемою, в залежності від методологічного призначення дозиметри ділять на робочі і зразкові. Перші використовуються для реєстрації та дослідження іонізуючого випромінювання. Другі необхідні для перевірки точності робочих пристроїв. Також прилади можуть бути поділені на групи в залежності від виду ефекту взаємодії. Наприклад: сцинтиляційні, фотографічні, іонізаційні. Також розрізняють стаціонарні, переносні і портативні пристрої. Вони можуть бути з автономним живленням, підключені до мережі, а також взагалі не вимагати витрат енергії. Ще можна торкнутися питання позначення. На детекторах можна знайти до трьох цифр. Перша вказує на те, який тип пристрою, друга позначає реєстроване випромінювання, а третя – область застосування.

  Висновок

  Прилади дозиметричного контролю: види, загальні характеристики, принцип роботи
  Слід зазначити, що прилади дозиметричного контролю – це не така складна річ, як може здатися на перший погляд. Але щоб розібратися, як працює конкретний пристрій, напружити мізки все ж необхідно. Для цього, як правило, достатньо просто ознайомитися з інструкцією, яка супроводжує прилад. Якщо вона не зрозуміла, то слід перечитати ще раз. Не допомогло? Тоді необхідно звернутися до досвідчених людей, щоб вони пояснили, як працює конкретний пристрій.

  Популярі новини
  Загрузка...