Яку вибрати паяльну станцію для дому: поради майстра

427 0 Новини високих технологій

«Начинка» сучасних приладів з кожним роком стає все складніше, а радіо і електрокомпоненти - все мініатюрніша. Полагодити таке обладнання за допомогою звичайного класичного паяльника просто неможливо. Для монтажу або заміни різних радіоелектронних компонентів (мікросхем, чіпів, процесорів, SMD-елементи) в даний час як професіонали, так і любителі застосовують спеціальні паяльні станції. Таке обладнання значно спрощує процес пайки. Вибір цих пристроїв в даний час досить широкий як за ціною, так і за призначенням і функціональним можливостям. Яку паяльну станцію вибрати, залежить від складності обладнання, яке ви плануєте з її допомогою лагодити. Тільки так і ніяк інакше.


Пристрій і переваги паяльної станції

Технологічно будь-подібний пристрій складається з двох основних складових:
 • пристосування для нагріву місця пайки до потрібної температури;
 • блоку управління і регулювання.
 • Достоїнствами станції (у порівнянні зі звичайним паяльником) є:
 • Можливість установки та контролю робочої температури пайки. Це мінімізує ризик термічного пошкодження монтованою деталі і перегріву сусідніх компонентів.
 • Повна гальванічна розв'язка робочої зони від мережі (220 вольт). Це запобігає вихід з ладу монтованих елементів електричного пробою.
 • Сподіваємося, що наша оглядова стаття допоможе вам розібратися, яка паяльна станція краще і як вибрати пристосування, яке буде найбільш придатним для виконання конкретних завдань з ремонту, обслуговування чи самостійного виготовлення різноманітних радіоелектронних пристроїв.


  Різновиди

  В залежності від конструктивних особливостей, все паяльні станції підрозділяють на кілька основних видів:
 • контактні (розігрів місця з'єднання висновків радіоелектронних компонентів здійснюють за допомогою безпосереднього контакту з ними жала паяльника);
 • Яку вибрати паяльну станцію для дому: поради майстра
 • безконтактні: термовоздушние та інфрачервоні (пайка відбувається під дією потоку гарячого повітря або ІЧ-випромінювання);
 • демонтажні або ремонтні (вони обладнані спеціальним відсмоктуванням, видаляють припій з місця з'єднання);
 • комбіновані (це пристрої «два в одному» або «три в одному», що дозволяють виробляти різні способи пайки).
 • Відповідь на питання про те, яку паяльну станцію вибрати, багато в чому залежить від елементів, які необхідно з її допомогою демонтувати (або навпаки припаяти). Для ремонту побутової аудіотехніки початкового рівня цілком достатньо буде обзавестися найпростішим контактним пристроєм. Для відновлення апаратури з численними SMD-деталями краще використовувати безконтактні станції.

  Основні технічні характеристики

  До основних технічних характеристик сучасних паяльних станцій (незалежно від різновиду) відносять:
 • потужність – від 8 до 3600 Вт;
 • діапазон робочих температур – від 50 до 550 °C;
 • стабільність підтримання встановленої температури протягом усього періоду виробництва робіт (у топових моделей – плюс/мінус 1 °C);
 • час нагріву до максимальної температури (залежить від типу нагрівального елемента і, як правило, не перевищує 1 хвилини).
 • Відповісти на питання про те, яку паяльну станцію вибрати по характеристикам, зазначеним вище, досить складно.
  На замітку! Для тонких ювелірних робіт цілком підійде 8-ватна контактна станція. Для пайки з застосуванням тугоплавких безсвинцевих припоїв необхідна потужність вже в 80-90 Вт і більше.

  Контактні станції

  Контактні станції першими прийшли на заміну «архаичному» паяльнику. Саме вони, завдяки доступній ціні, широкому модельному ряду і звичного для багатьох методом пайки, отримали найбільше поширення в якості домашніх пристосувань. За принципом підтримання постійної температури самого жала паяльника ці вироби підрозділяють на:
 • аналогові (напруга живлення нагрівального елемента періодично відключається за допомогою електромагнітного реле);
 • цифрові (постійна температура жала підтримується за допомогою спеціального електронного регулятора).
 • Нагрівачі у контактних станцій бувають:
 • ніхромові (найдешевші, однак через нетривалого терміну служби та інерційність у сучасних моделях практично не використовуються);
 • керамічні;
 • індукційні (розігрів жала здійснюють за допомогою струмів високої частоти).
 • Щоб визначитися, яку вибрати кращу паяльну станцію (контактні), необхідно ознайомитися з відгуками користувачів. Причому не тільки про самому виробі, але і про його виробника.

  Популярні моделі контактних паяльних станцій

  Компактна контактна паяльна станція Rexant ZD-99 з аналоговим регулятором температури (в діапазоні від 100 до 450 градусів), 48-ми ватним паяльником (з керамічним нагрівальним елементом), зручним утримувачем (з губкою для очищення жала) на сьогоднішній день варто 1700-1800 рублів.
  Яку вибрати паяльну станцію для дому: поради майстра
  Вартість контактної цифрової станції 937D становить близько 3000 рублів. На російському ринку вона відома під різними брендами: Kendal, Element, WEP, Zeny. З особливостей варто відзначити світлодіодний індикатор робочої температури і набір з шести змінних жав (входять в комплект поставки). Потужність – 50 Вт, робоча температура – 200-480 °С.
  Яку вибрати паяльну станцію для дому: поради майстра
  Яку вибрати паяльну станцію - аналогову або цифрову? Якщо захочете заощадити – то першу, якщо вам важлива точність установки робочої температури (і як наслідок безпечний монтаж радіоелектронного компонента) – другу. Індукційна станція Quick 202D забезпечує швидкий розігрів жала струмами високої частоти (400 кГц). Потужний паяльник (90 Вт) і широкий діапазон регулювання температури (від 80 до 480 °C) дозволяють застосовувати це пристосування для пайки самих різних елементів і деталей (у тому числі і бессвинцовыми припоями). Термодатчик, вмонтований у кінчик жала, забезпечує точне (±2 °С) підтримання заданої температури на протязі всього процесу пайки. Регульований режим автоматичного вимкнення (в діапазоні від 1 до 99 хв), рідкокристалічний дисплей і звукова сигналізація (при відхиленні температури від заданих значень) доповнюють зручність при використанні. Вартість такого пристрою складає 9500-9700 рублів.

  Яку вибрати паяльну станцію для дому: поради майстра

  Термовоздушние паяльні станції

  Як працює термовоздушная паяльна станція і яку вибрати? У таких пристроях місце пайки розігрівають до необхідної температури за допомогою потоку гарячого повітря. Конструктивно така станція складається з:
 • пристосування для подачі гарячого повітря (феном);
 • нагрівального елемента;
 • нагнітального насоса (турбіни або компресора);
 • блоку управління.
 • Розрізняють два різновиди таких станцій:
 • компресорні (нагрівальний елемент і насос встановлені в блоці управління, а гаряче повітря подається до фену через шланг);
 • турбінні (нагрівальний елемент і насос змонтовані в самому фені, який з'єднаний з блоком керування за допомогою електричного кабелю).
 • Обидві різновиди мають регулятори температури і інтенсивності повітряного потоку. Яку паяльну станцію з феном вибрати для будинку: компресорну або турбінну? Перші оснащують більш довговічними нагрівальними елементами і насосами, однак при їх використанні необхідно не допускати перегинів (або затискачів) повітряного шланга. Другі більш зручні в експлуатації, і що важливо дешевше. Безперечною перевагою обох різновидів є можливість одночасного прогріву кількох висновків будь-якого радіоелектронного компонента, незалежно від його геометричної конфігурації. На замітку! Для автомобілістів відповідь на питання яку паяльну станцію вибрати для бамперів (ремонт тріщин і сколів у яких припадає робити досить часто) однозначна – термовоздушную. Адже в якості припою можна без праці підібрати шматочок пластику (аналогічного матеріалу, з якого виготовлений обтічник бампера вашого автомобіля).

  Моделі термовоздушних станцій

  У численних власників ігрових приставок, мають певні знання в радіоелектроніці і звикли відновлювати працездатність домашніх побутових приладів своїми руками, виникає питання яку паяльну станцію з феном вибрати для ремонту PS3 PC4 і їм подібних. Однозначної відповіді немає, проте, за відгуками користувачів, можемо рекомендувати дві найбільш популярні за співвідношенням ціна/якість моделі. Компресорна термовоздушная станція Yihua 850 стоїть на сьогоднішній день 3400-3500 рублів. Температура потоку гарячого повітря регулюється в межах 200-480 °C. Фен з'єднаний з блоком управління гнучким шлангом з термостійкого силікону довжиною близько 1 метра.
  Яку вибрати паяльну станцію для дому: поради майстра
  Ціна більш компактною турбінної моделі SumSor 858D становить 2400-2500 рублів. Діапазон регулювання температури – 100-450 °C. Довжина електричного шнура від фена до блоку управління – 1 метр.
  Яку вибрати паяльну станцію для дому: поради майстра
  У комплект обох станцій входять 3 насадки на фен різного діаметра.

  Комбіновані пристрої

  Якщо ви вагаєтесь і не можете вирішити, яку паяльну станцію вибрати для ремонту стільникових телефонів, то варто задуматися над придбанням універсального пристрою «два в одному». Воно поєднує в собі всі переваги контактної і термовоздушной паяльних станцій. Наприклад, для заміни роз'єму підключення зарядного пристрою або контактів акумуляторної батареї можна з успіхом використовувати паяльник. А ось для установки елементів поверхневого монтажу краще використовувати фен. Правильний вибір методу і температури пайки дозволить успішно відремонтувати мобільний гаджет. Універсальна станція «2 в 1» Lukey 702 з 50-ватним паяльником 750-ватним феном варто 4200-4500 рублів. Незалежні регулятори температури обох нагрівальних елементів і два роздільних індикатора температури дозволяють використовувати обидві частини станції (контактну та термовоздушную) одночасно. Компактні розміри (300х250х140 мм) і невелику вагу (близько 1 кг) полегшують зберігання та транспортування пристрою.
  Яку вибрати паяльну станцію для дому: поради майстра
  Яку паяльну станцію вибрати - вузькоспеціалізовану або комбіновану, - залежить, звичайно, від особистих переваг і фінансових можливостей. Однак багатофункціональність універсальних пристосувань сприяє їх зростаючої популярності серед людей з «умілими ручками».

  Особливості використання інфрачервоних паяльних станцій

  Класичні мікросхеми або чіпи, у яких контакти розташовані по периметру корпусу у вигляді металевих «вусиків», можна з успіхом випаяти/впаяти з допомогою теплового фена (а в деяких випадках навіть застосовуючи звичайну контактну станцію). Широко використовуються в сучасній комп'ютерній техніці мікросхеми в корпусі BGA мають характерну технологічну особливість: контакти розташовані на нижній частині корпусу і являють собою мініатюрні металеві майданчики, тому монтаж/демонтаж таких елементів неможливий з використанням стандартних методів пайки. Якщо не знаєте, яку паяльну станцію вибрати для ремонту ноутбуків та телефонів (а також різних ігрових консолей), де чіпи BGA використовують досить широко, зверніть увагу на спеціальне високотехнологічне пристосування з тепловим інфрачервоним випромінювачем, що працюють в діапазоні від 2 до 10 мкм. В конструкції таких пристроїв встановлено два нагрівальних елемента: верхній і нижній. Перший рівномірно прогріває контакти чіпа. Причому для запобігання перегріву сусідніх деталей застосовують спеціальні фокусують шаблони, розміри яких відповідають габаритам замінного елемента. Другий прогріває плату знизу (в місці установки чіпа), що значно полегшує процес паяння і запобігає температурне викривлення текстоліту. Відповідь на питання про те, яку інфрачервону паяльну станцію вибрати, залежить від того, як часто і для яких цілей ви плануєте її використовувати. Якщо вашим хобі є ремонт ноутбуків для друзів і знайомих, то доцільно придбати спочатку найпростіший комплект, що складається лише з інфрачервоною гармати-випромінювача і блоку управління. Потренувавшись на призначених на викид материнських платах і докупивши додаткові необхідні (виключно за вашу думку) аксесуари (наприклад, штатив і нижній нагрівач), через зовсім короткий час ви по достоїнству зможете оцінити переваги ІЧ-пристосувань для пайки. Якщо ж у процесі професійної діяльності доводиться стикатися з відновленням працездатності материнських плат не тільки ноутбуків, але і серверів, різних ігрових консолей і іншої сучасної цифрової електроніки, то без багатофункціональної ІЧ-станції, обладнаної спеціальним монтажним столом і укомплектованої усіма необхідними пристосуваннями не обійтися.

  Моделі паяльних станцій з ІЧ-нагрівачами

  Найпростіша модель Tornado Infra Station з ручним керамічним нагрівальним елементом (гармати), максимальною зоною прогріву діаметром 50 мм, температурним діапазоном від 130 до 520 °С, цифровим блоком управління і 4-розрядним рідкокристалічним дисплеєм стоїть на сьогоднішній день близько 14000 рублів. Температуру в робочій зоні контролюють за допомогою спеціального виносного термометра (який входить в комплект поставки). Природно, для ефективної роботи з таким інструментом буде потрібно витратити певний час на проведення тренувальних (пробних) демонтажних/монтажних операцій.
  Яку вибрати паяльну станцію для дому: поради майстра
  На запитання "яку інфрачервону паяльну станцію вибрати для професійного ремонту комп'ютерної техніки будь-якої складності" (у тому числі для демонтажу/монтажу мікросхем в корпусі BGA), багато фахівці дають однозначну відповідь – ремонтний комплекс Jovy Systems RE-8500. І хоча ціна на сьогоднішній день складає близько 92000 рублів, його використання для спеціалізованих сервісних центрів економічно цілком виправдано. Характеристики та функціональна оснащеність даного пристрою вражають:
 • максимальний розмір компонента (для монтажу/демонтажу) – 60х120 мм;
 • сумарна потужність нагрівальних елементів – 3600 Вт (верхній – 600 Вт; три нижніх – по 1000 Вт кожен);
 • зручний монтажний стіл для фіксації материнських плат;
 • здійснення контролю робочого процесу за допомогою комп'ютера через вбудований порт USB;
 • набір відбивачів для верхнього нагрівального елемента (під різні типорозміри чіпів);
 • вакуумний підйомник демонтованого чіпа (вагою до 200 г);
 • збереження в пам'яті пристрою налаштувань для часто повторюваних процесів.
 • Висока продуктивність такого виробу дозволяє застосовувати його навіть на невеликих заводах, що спеціалізуються на розробці і виробництві електроніки різного призначення.
  Яку вибрати паяльну станцію для дому: поради майстра

  На закінчення

  Сподіваємося, що вищевикладена інформація допоможе вам відповісти на питання про те, яку паяльну станцію вибрати для будинку. У будь-якому випадку навіть найпростіше аналогове контактна пристосування у використанні буде набагато ефективніше старого паяльника.

  Популярі новини
  Загрузка...