Що таке стерео? Його розвиток і способи відтворення

384 0 Новини високих технологій

У даній статті ми розглянемо, що таке стерео, ніж такий звук відрізняється від моно, і способи передачі механічних коливань з носія на динаміки, а також дізнаємося історію походження звукозаписних пристроїв і тонкощі радіотехніки.

Відмінності способів звукозапису

Для початку розглянемо головне поняття в цій галузі. В акустиці під звуком розуміють механічні коливання в різних середовищах і те, як вони сприймаються тваринами або людьми. Тобто це все, що чують вуха. Під моно розуміється такий метод звукозапису, при якому всі коливання наносяться на носій інформації однією доріжкою і одним мікрофоном. Якщо говорити простіше, то це схоже на сприйняття звуку одним вухом. В даному випадку не відчувається так званої "звукової панорами", все чується в одній площині. Цей метод використовувався повсюдно аж до 50-х років минулого століття з-за технічної складності втілення запису кожного окремого інструменту та суміщення отриманого результату в одну доріжку. При цьому даний спосіб запису дешевше інших і дозволяє фонографировать при допомогою лише одного мікрофона, тому його досі застосовують у різних сферах діяльності. Наприклад, в радіомовленні.


Що таке стерео? Його розвиток і способи відтворення
На відміну від моно, стерео дозволяє використовувати запис з двох і більше мікрофонів, що дає відчуття повної присутності при прослуховуванні. Є й інший спосіб отримати цей ефект, для якого застосовується спеціальний апаратний інструмент, званий мікшером. У цьому випадку ефект занурення досягається за рахунок рознесення по різних каналах монофонічних записів. Спочатку використовувався перший спосіб досягнення стерео, але із-за складності подібної звукозапису, з початку 60-х років минулого століття повсюдно стали застосовувати мікшерний метод, званий також псевдостерео.

Історія звукозапису

Першопрохідником в області нанесення звуку на носій є Томас Едісон. Він винайшов апарат, який був здатний за допомогою голки записувати механічні коливання на фольгу і відтворювати отриманий результат. Даний агрегат називали фонографом. Це винахід послужило великим поштовхом для монозаписи, так як що таке стерео, на той момент не знав ніхто.


Що таке стерео? Його розвиток і способи відтворення
До фонографів використовувалися механічні музичні інструменти. Вони вміли відтворювати мелодії, але мали великі обмеження: інструменти були не здатні записувати сторонні звуки, такі як людський голос. Ці винаходи могли "читати" звуки, записані на різного роду предмети. Так музику записували на дерево, папір і навіть металеві пластини. Механізм механічних винаходів приводився в дію в основному за допомогою людських рук, але також для цього могли бути використані сторонні способи: електрика, пісок, вода і т. д. На зміну таким музичним інструментам прийшла механічна запис. Першим винаходом в цій області вважається фоноавтограф, який є експериментальним пристроєм, не здатним відтворювати зроблений запис. Вирішити цю проблему вдалося лише в кінці XIX століття Т. Едісону зі своїм згаданим вище винаходом.

Радіотехніка (стерео-система)

Що таке стерео? Його розвиток і способи відтворення
Технології не стоять на місці, і в кінці 80-х років на ринку з'являється стереосистема "Радіотехніка". Вона відрізняється високою якістю відтвореного звуку. Заявлена виробниками потужність даного винаходу становить 35 Вт, але ці цифри не є кінцевим результатом, на який здатне це "чудо інженерної думки". А правильно підібрані підсилювачі збільшать гучність пристрою в кілька разів. Звук виходить настільки якісним, що таке стерео оцінять навіть самі прискіпливі слухачі. Ця стереосистема славилася не тільки якістю свого звучання, але також оригінальним дизайном, який чудово виглядав у інтер'єрі радянських квартир.

Програвання стерео по Bluetooth

Що таке стерео? Його розвиток і способи відтворення
Але справжнім технічним проривом є передача звуку по Bluetooth. Це метод розповсюдження стереозвуку допомогою радіозв'язку. Ще кілька років тому здавалося, що таке стерео відтворити неможливо. Діапазон дії Bluetooth володіє порівняно невеликою відстанню, але його виявляється достатньо для використання бездротової гарнітури. Головною перевагою прослуховування музики з використанням Bluetooth-техніки є зручність. Адже даний спосіб передачі звуку звільняє користувача від застарілих і таких незручних дротяних навушників.

Популярі новини
Загрузка...