Комп'ютерна клавіатура: історія створення, розкладка, сучасні моделі

328 0 Новини високих технологій

Всі звичні для нас предмети, з якими ми стикаємося щодня, мають історію. Клавіатура - пристрій для введення, яке бачить кожен, у кого є ПК, ноутбук, смартфон або планшет. Але коли, чому і для чого вперше воно з'явилося? Чому ми використовуємо саме QWERTY-розкладку?

Про влаштування

Навряд чи ви нічого ніколи не чули про клавіатурі. Це пристрій є помічником користувача. Воно допомагає вводити інформацію в комп'ютер нарівні з мишкою, геймпадом і пр. Може бути різної форми та призначення, але представлений набором кнопок, розташованих у певному порядку.

Винахідник

Історія клавіатури починається в далекому 1868 році. Тоді популярним став винахідник Крістофер Лэтем Шоулз. Це сталося завдяки його розробці - першої випускається серійно друкарської машинки. У той час учений зі своїми друзями отримав патент і став працювати над удосконаленням пристрою.
Комп'ютерна клавіатура: історія створення, розкладка, сучасні моделі
Після того як перший аналог з'явився, необхідно було все одно працювати над ним. Але оскільки грошей у Шоулза не було, він продав винахід. Дуже скоро покупцями друкарської машинки стали письменники, редактори та бізнесмени.

Розкладка клавіатури

Тоді ж почала формуватися і історія розкладки клавіатури. Справа в тому, що поки Шоулз працював над друкованим механізмом, що він постійно змінював розташування кнопок в кожному новому зразку.

Формування розкладки завершилося лише до 1878 році. Що заважало відразу придумати вдалу розкладку? Справа в тому, що багато чого залежало від механічної конструкції машинки. З часом починали виявлятися проблеми, пов'язані зі швидкістю друку. Вона обмежувалася близьким розташуванням літерних важелів один до одного. Якщо ви хоч раз бачили і використовували друкарську машинку, то знаєте, за яким принципом вона працює. Якщо при швидкісного друку використовувати важелі, розташовані поруч одна з одною, то вони можуть перетнутися раніше, ніж дійдуть до точки дотику з папером. Таким чином механізми може заклинити між собою.
Комп'ютерна клавіатура: історія створення, розкладка, сучасні моделі

Розташування кнопок

Перед винахідником стояло непросте завдання. Оскільки Шоулз був англійцем, йому потрібно було помістити на клавіатуру всі букви англійського алфавіту, а також виділити місце для цифр від 0 до 9 і не забути про поширені розділові знаки і символи. Фахівці з'ясували, що їм необхідно 46 кнопок разом з пропуском. Спочатку стали використовувати приклади клавішних інструментів. На основі такої розкладки і до цього намагалися розробити пристрої, але як показала практика, цей варіант не самий зручний.

У першому зразку Шоулза було вирішено прибрати цифри 1 і 0 а замінити їх буквами I і O. Таким чином вийшло скоротити кількість кнопок. Літери були розташовані в два ряди в алфавітному порядку. Цифри також поділили на дві групи по черзі. Таким чином клавіатура вийшла довгою і не дуже зручним. До того ж виявилося, що при алфавітному розташуванні кнопок, важелі сплутуються, а швидкість друку дуже низька.
Комп'ютерна клавіатура: історія створення, розкладка, сучасні моделі

Нові спроби

В історії клавіатури розвиток розкладки зайняло близько 10 років. Вже через два роки після винаходу Шоулза з'явилася трирядна клавіатура. Вирішено було все символи розмістити в три ряди. Алфавітний порядок вирішили порушити, але не повною мірою, тому можна було виділити цілі блоки з порядковим розміщенням літер. У 1872 році з'явився ще один зразок розкладки, який схожий на сучасну клавіатуру комп'ютера. Кнопки були розміщені в чотири ряди, а також були додані два нових символів. Відрізнявся такий варіант розкладки від сучасного всього чотирма параметрами:
 • поміняти місцями X і C;
 • замість ? помістити літеру M;
 • щоб отримати комбінацію QWERTY, необхідно було замість крапки поставити літеру R;
 • після O повинна слідувати буква P, а не тире.
 • Після цього вийшла ще більш схожа розкладка на сучасну в 1873 році. А вже в 1878 році стала відома комбінація QWERTY.

  Альтернативні розкладки

  Незважаючи на те що історія клавіатури QWERTY утвердилася ще у 1878 році, в середині XX століття деякі вчені намагалися придумати альтернативні варіанти розкладки. Наприклад, у 1936 році стала відома розкладку Дворака. Серпень Дворак вирішив розробити більш ергономічну комп'ютерну клавіатуру, помінявши місцями кнопки. Розкладка не отримала широкої популярності, хоча і входить в список розкладок будь-якої версії Windows. Працюють з нею менше 2 % користувачів.
  Комп'ютерна клавіатура: історія створення, розкладка, сучасні моделі
  У 2006 році стала популярна розкладка Colemak. Шай Коулман вирішив вплинути на історію клавіатури, внісши власні зміни. Назва є комбінацією двох прізвищ винахідників Коулмана і Дворака.
  Комп'ютерна клавіатура: історія створення, розкладка, сучасні моделі
  Винахідник стверджує, що за допомогою цієї розкладки можна вирішити безліч проблем:
 • збільшення швидкості друку за рахунок зниження навантаження на мізинці і використання чергування рук;
 • існує часткова схожість з QWERTY, тому розкладки можна комбінувати, використовуючи одну вдома, а другу на роботі;
 • всі важливі команди залишилися на своєму місці;
 • спрощене програмування.
 • Адаптація під певний мову

  В російськомовних країнах розкладка клавіатури називається "Йцукен", за таким же принципом, як і англомовна: за першим шести літер верхнього ряду. На території Росії такий варіант став популярний у 1930-х роках.
  А ось французи використовують розкладку AZERTY. Такий варіант поширений у Франції і Бельгії повсюдно, а також може зустрічатися у Швейцарії, Люксембурзі та Монако.
  Комп'ютерна клавіатура: історія створення, розкладка, сучасні моделі

  Комп'ютерна клавіатура

  Після переходу з друкарських машин до комп'ютера, почалася розробка комп'ютерних клавіатур. В цілому фахівцям було на що спиратися, тому кардинальні зміни не торкнулися ПК. Якщо, звичайно, йдеться про розкладці. А ось історія створення комп'ютерної клавіатури в якийсь момент почала набирати обертів. Перший прототип сучасного пристрою став популярний в 1948 році. Тоді він виглядав дещо примітивно, і замість кнопок використовували важелі. У 1960 році з'являється ємнісна клавіатура, яка була частиною електричної друкарської машинки. Рушійною силою такого механізму стали конденсатори. За рахунок зменшення використання ємності, друкувати стало швидше і легше. На початку 1990-х років стали з'являтися перші персональні комп'ютери. Ці пристрої були монолітними і складалися з монітора, клавіатури і самого комп'ютера. Пристрій введення отримало нові клавіші: Ctrl, Alt і Enter.
  Комп'ютерна клавіатура: історія створення, розкладка, сучасні моделі

  Шлях до сучасних моделей

  Вже через якийсь час клавіатури стали самостійним пристроєм. Незважаючи на те, що виробники всіляко намагалися внести якісь корективи в роботу цього обладнання, на ділі воно було практично ідентичним сучасному. В кінці 1990-х років з'являється розширена клавіатура, яка є у кожного сучасного користувача. На ній розташована 101 клавіша, з'явилися функціональні клавіші F1-F12. Також були продубльовані кнопки Ctrl та Alt. Зараз кількість кнопок на клавіатурі може відрізнятися. Найбільш поширені моделі мають 104 клавіші. Деякі ігрові моделі містять 87 кнопок.
  Комп'ютерна клавіатура: історія створення, розкладка, сучасні моделі
  Також може відрізнятися тип клавіатури: механічний, мембранний, комбінований. Різниця в даному випадку в перемикачах. Дорогою на ринку вважається механічна клавіатура.

  Популярі новини
  Загрузка...