Відкритий вихідний код: особливості, терміни та поняття

342 0 Новини високих технологій

Одна з умов програми з відкритим вихідним кодом - постійне вдосконалення, щоб вона могла відповідати всім необхідним вимогам в майбутньому. Це вимога перешкоджає її комерціалізації і захищає права первісного автора. Розповсюджується також може мати додаткові умови, пропоновані автором, наприклад, не повинна перепрограмовуватися для цілей, відрізняються від оригінальних.

Історія розвитку концепції

Відкритий вихідний код: особливості, терміни та поняття
В даний час існує безліч програм з відкритим вихідним кодом відмінної якості: Linux LibreOffice, Firefox, Audacity, WordPress, Emule та інші, які дають уявлення про рівень розвитку і затребуваності цієї ідеї в світі. У кожній програмі сотні людей по всьому світу працюють безкорисливо, відповідаючи за поліпшення і оновлення. Хронологія процесу:
 • 22 січня в 1998 році Netscape оголошує, що він буде випускати вихідний код для Netscape Navigator.
 • 3 лютого 1998 року на зустрічі в Пало-Альто був придуманий термін «відкритий вихідний код», і на наступному тижні Брюс Перенс і Ерік Реймонд запустили проект "opensource.org".
 • 31 березня 1998 року відкрито код Netscape Navigator і вже через кілька годин перші поліпшення надійшли в мережу.
 • 7 травня 1998 року корпорація Corel оголошує про економічному комп'ютері Netwinder, працює під управлінням Linux.
 • 11 травня 1998 Corel повідомляє про свої плани по адаптації WordPerfect і решти свого офісного програмного забезпечення до GNU/Linux.
 • 28 травня 1998 року Sun Microsystems і Adaptec приєдналися до Linux International, першим великим постачальникам устаткування і операційних систем з відкритим вихідним кодом.
 • 13 - 17 липня 1998 року, Oracle та Informix повідомляє, що підключають свої бази даних для GNU/Linux.
 • 10 серпня 1998 року Sun Microsystems пропонує Solaris, операційну систему, призначену для окремих користувачів і освітніх або некомерційних організацій.
 • 1 листопада 1998 року опубліковані плани Microsoft проти GNU/Linux і інших проектів з відкритим вихідним кодом.
 • 16 грудня 1998 IDG оголошує, що частка ринку GNU/Linux збільшилася на 212% в 1998 році.
 • 1 - 5 в березні 1999 року перша виставка Linux World Conference Expo.
 • Hewlett-Packard, IBM і SAP починають підтримку комерційних фірм.
 • 15 березня 1999 Apple запускає Darwin по ліцензії з відкритим вихідним кодом.
 • 4 червня 1999 Microsoft погодився з тим, що Linux в цілому продає більше ліцензій, ніж Windows 98.
 • В період між 1998 і 2019 роками популярність GNU/Linux значно зросла, а також з'явилося багато компаній з OS. Цей рух привернув увагу програмної індустрії, несучи пропозиції консолідованих компаній-розробників, таких, як Sun Microsystems з StarOffice і IBM з OpenAFS.

  Термін Open Source

  Відкритий вихідний код: особливості, терміни та поняття
  Термін «відкритий вихідний код» продовжує залишатися подвійним, оскільки в даний час він використовується програмістами, які не пропонують безкоштовне ПО, а вихідні коди програм для їх перегляду або модифікації. З огляду на це, використання терміна "Open Source Software" є кращим для позначення програм, пропонованих з повною свободою модифікації, використання і поширення у відповідності з неявним правилом не змінювати зазначені свободи в майбутньому. Комп'ютерна концепція англійською «Open Source Software» відноситься до ПЗ у вільному доступі з дозволами модифікації та поліпшення. «Open Source Software» відповідає філософії спільноти, яка прагне до демократизації знань через спільну роботу розробників зі всього світу. Ця ініціатива має на меті по впровадженню інноваційних рішень, пов'язаних з технологіями, за допомогою співпраці, обміну інформацією, гнучкості процесів і зниження витрат. Слід зазначити, що, хоча багато програм OS можуть бути доступні безкоштовно, в якості вродженої характеристики не обов'язково мається на увазі, що всі вони поширюються так. Термін «свобода» робить більше натяків на філософію, частиною якої є спільнота, і менше на ціну.

  Функції вільного

  Відкритий вихідний код: особливості, терміни та поняття
  Все більше і більше користувачів і компаній інтегрують ПО OS у свою діяльність, і це те, що багато переваги роблять його дуже привабливим робочим інструментом. Вільний термін, або свобода, пов'язаний з наступними функціями:
 • Використання. Можна використовувати програму, незалежно від того, чи була вона призначена для конкретних завдань неї чи ні.
 • Дослідження. Доступність вихідного коду дозволяє аналізувати його більш глибоко, пристосовуючи до потреб користувача і оцінюючи можливі поліпшення, які необхідно виконати.
 • Поширення. Зазвичай зустрічається у місцях безкоштовного скачування та розголошується, без обмежень.
 • Відкритий для поліпшень та інновацій. Надаючи доступ до вихідного коду, користувачі й програмісти з усього світу можуть внести свій внесок у колективні знання і спостереження, обговорення помилок і поліпшення продукту.
 • У діловому світі спостерігається підвищення відкритості, так як організації усвідомили переваги, які вона має, на додаток до прибутковості. Для компаній ці вигоди пов'язані з малими витратами, гнучкістю, свободою, безпекою, відповідальністю і підтримкою колективного робочого співтовариства. Було показано, що це може бути життєздатним в довгостроковій перспективі і постійно оновлюваним.

  Відмінності між безкоштовними програмами

  Відкритий вихідний код: особливості, терміни та поняття
  Багато користувачів чули про вільному програмному забезпеченні і з відкритим вихідним кодом, але не всі знають різницю між цими термінами. В комп'ютерних середовищах ці поняття присутні у повсякденному житті, оскільки вони впливають на програми всіх електронних пристроїв, таких як комп'ютер, планшет або смартфон. Пропрієтарне програмне забезпечення захищає лише інтереси компанії, яка його продає, і це не може бути змінено зовнішніми людьми для задоволення конкретних потреб. Навпаки, забезпечення з відкритим вихідним кодом доступно кожному користувачеві і може бути змінена у відповідності з його вимогами. За словами Річарда Столлман, засновника Руху за вільне програмне забезпечення, «ці свободи мають життєво важливе значення не тільки для користувача, але і для всього суспільства, оскільки вони сприяють солідарності. Його актуальність зростає, оскільки культура і повсякденна діяльність все більше пов'язані з цифровим світом». Для навчальних організацій наявність вільного програмного забезпечення є безцінним перевагою, оскільки воно дозволяє їм економити, на використання пропрієтарного ПЗ. Такі програми життєво важливі для тих, хто хоче навчитися програмувати, оскільки читання чужого коду допоможе отримати нові знання, вирішення проблем і процесу навчання.

  Базові принципи з відкритим вихідним кодом

  Відкритий вихідний код: особливості, терміни та поняття
  Компанії, користувачі й програмісти втягуються в постійне вивчення роботи програми з чіткою метою поліпшити її. Таким чином, можна здійснювати ефективний процес виявлення помилок, виправлення і впровадження нових функцій. Одна з особливостей процесу - відсутність капіталовкладень, так як це не потребує витрат коштів на купівлю ліцензій. Основні принципи платформи:
 • Система з відкритим вихідним кодом знижує бар'єри з інноваціями, так що будь-який користувач може поділитися своєю ідеєю на ринку. Точно так само при використанні цих програм вона більше не залежить від роботи компанії, що займається виключно обслуговуванням, і може відкрити двері будь-якій людині, який володіє знаннями і необхідною здатністю робити це віддалено.
 • ЗА немає обмежень на продаж або розповсюдження продукту, вартість їх значно нижче, ніж продуктів з власницькими ліцензіями, а в більшості випадку є нульовою.
 • Вихідний код доступний, так можна змінювати без будь-яких обмежень, що дозволяє створювати скомпільовані дистрибутиви.
 • Свобода вдосконалення та публікації змін, коли кожен має право змінювати исходник, а також публікувати зроблені зміни.
 • Використання програми безкоштовно для будь-яких цілей.
 • Кожен бажаючий може вільно вивчати, як вона працює і адаптувати її до потреб будь-якого користувача.
 • Вимоги до платформи

  Відкритий вихідний код: особливості, терміни та поняття
  Для того щоб зрозуміти, чи маємо користувач справу з програмним забезпеченням з відкритим вихідним кодом слід перевірити, чи відповідаєте ЗА наступним вимогам:

 • Використання програми для будь-яких цілей без обмежень.
 • Можливість вивчення, як вона працює.
 • Вільне розповсюдження програми.
 • Вільне зміна.
 • Модель розробки програмного забезпечення OS заснована на обміні знаннями. Це традиційна схема наукових областей і саме тому це була первісна модель, на якій був розроблений інтернет, а також інструменти TCP/IP, Unix, C. У моделі розробки людина або організація координує велике співтовариство незалежних розробників, розподілених по всій планеті. Програмне забезпечення можна побачити, протестувати і змінити навіть до того, як вийде перша повна версія. По мірі просування користувачів і розробників у різних економічних, соціальних і правових умовах, результат набуває велику гнучкість, адаптивність і універсальність.

  Приклади програм

  Відкритий вихідний код: особливості, терміни та поняття
  В інтернеті у відкритому доступі сьогодні існує безліч програм «Open Source Software» з відмінною репутацією і характеристиками. Перелік OS:
 • Linux має відкритий вихідний код. Це багатозадачна, багатокористувацька система, яка забезпечує командний і графічний інтерфейс. Крім того, це найвідоміший приклад відкритого коду.
 • Apache Openoffice. Це потужний текстовий процесор, обчислень і графіки ідеально підходить для сфери освіти. Може збагатити як вчителів, так і студентів.
 • Android. Завдяки тому, що це OS багато розробники можуть використовувати його для створення додатків, які будуть використовуватися цією системою.
 • Firefox. Багато користувачі добре знають цей веб-браузер Mozilla, і велика частина його коду представлена великою спільнотою добровольців.
 • Забезпечення систем безпеки

  Багатьох користувачів турбує питання, чи є вільний ЗА більш безпечним, ніж пропрієтарне. Добре відомо, що користувачі OS, такі, як ті, хто зазвичай працює з комп'ютерами, керованими системами Linux, зазвичай пишаються безпекою, яку ці програми забезпечують по відношенню до найбільш закритим системам, скажімо, Microsoft Windows і Apple Mac.
  Проте з цим сьогодні експерти, після багатьох років дискусій, все ще не згодні. Правда полягає в тому, що обидві сторони мають свої причини для захисту своїх аргументів. Користувачі додатків і систем OS захищають модель, оскільки вихідний код доступний для всіх, набагато простіше виявити можливі дірки в безпеці та вразливості. З іншого боку, багато хто вважає, що закриті системи більш безпечні з-за того, що, обмежена кількість експертів мають доступ до вихідного коду таких програм, тому витоку або вставки шкідливого програмного забезпечення в цьому типі ускладнюються. Безпека має першорядне значення в обох випадках і в будь-якому випадку не доведено те, що безпека не гарантується в будь-якій програмі. Але також вірно і те, що розробники прагнуть до того, щоб ризики нападу були максимально зменшені. Наприклад, системи Linux довгий час вважалися захищеною операційною системою, значною мірою завдяки перевагам, пропонованим її конструкцією. Оскільки його код відкритий, є багато людей, які впроваджують поліпшення і приносять користь іншим користувачам Linux. У цьому - відмінність від пропонованої Windows або MacOS, де ці виправлення, як правило, обмежуються виявленими Microsoft і Apple. Саме тому Windows домінує в середовищі настільних комп'ютерів, Linux широко використовується на серверах та інших елементах, що мають велике значення для забезпечення фундаментальної безпеки.

  Переваги Open Source

  Відкритий вихідний код: особливості, терміни та поняття
  Програмне забезпечення OS (Open Source), відрізняється від, з закритим вихідним кодом особливої ліцензією. Для гарантії прав користувачів OS, всі копії повинні поширюватися разом з повідомленням про авторські права, копією ліцензії і попередником. Авторське право вказує на власника, тому воно не може бути присвоєно третьою стороною, в той час як ліцензія гарантує її статус OS, а код є основою для вивчення і модифікації. Переваги:
 • Користувач не платить за ліцензію на використання програми.
 • Постачальник стягує плату тільки за послуги, які він надає.
 • Незалежність від провайдера і поліпшення послуг.
 • Клієнт не залежить від провайдера, оскільки, маючи вихідний код, будь-провайдер може продовжити роботу з того місця, де закінчився попередній.
 • Оскільки постачальник сплачує тільки за свої послуги, а клієнт не має зв'язків, перший концентрує свої зусилля для забезпечення гарного обслуговування клієнтів.
 • З усім доступним кодом будь-яка нова розробка може використовувати дані і процеси клієнта, інтегруючи різні програми.
 • Створені дані завжди будуть доступні, не примушуючи клієнта вкладати кошти в ліцензію.
 • Користувач не потрапляє під санкції за використання програми.
 • Має періодичні оновлення з високою частотою випуску в мережу.
 • Продукт 100% без вірусів.
 • Має велике співтовариство підтримки.
 • Технологічна незалежність.
 • Гнучкі комп'ютерні рішення.
 • Економічний варіант, з низькою або нульовою вартістю продуктів.
 • Вільне використання та поширення.
 • Має стандартні формати, які забезпечують більш високу сумісність між системами.
 • Бізнес з відкритим вихідним кодом

  Відкритий вихідний код: особливості, терміни та поняття
  Компанії, які присвячують себе OS, застосовують тарифікацію не за ліцензії на програмне забезпечення, а за послуги, які вони надають своїм клієнтам. Зокрема, вони концентрують свої доходи на видах діяльності, таких, як навчання, консалтинг, консультування, сертифікація та індивідуальні розробки. Таким чином, клієнти не платять за можливість використання програмою, але інвестують наявність у постачальника послуг, оптимізуючи свої інвестиції, і залишаються незалежними від постачальника. З іншого боку, одна з послуг, яку може надати провайдер, полягає в розробці функціональності, якої немає в додатки з відкритим вихідним кодом. Фактично, з допомогою закритого коду, за допомогою продажу ліцензій, клієнти фінансують подальшу розробку системи і, як правило, продовжують платити за її використання, коли розробка вже повністю профінансована. В OS клієнт фінансує, якщо він того бажає, ту функціональність, яка йому потрібна. Таким чином, це також сприяє розвитку системи, приносячи користь іншим фірмам в тій же мірі, в якій це допомогло розвитку, фінансованому іншими компаніями. У програмного забезпечення завжди є власник. Це вказується в примітці про авторське право. Ось чому так важливо, щоб кожна копія поширювала зазначену замітку.

  Перспективи розвитку

  Відкритий код - це концепція, яка змінила світ. Вона відноситься до того, що «може бути змінено та передано, тому що згідно Open Source, його дизайн доступний для всієї громадськості». Більшість використовують OS не тому, що воно безкоштовне, а тому, що воно безпечно і, як правило, є найкращим з доступних на ринку, маючи підтримку спільноти. Одна з останніх новин про відкритих джерелах відноситься до системи штучного інтелекту Google. Пошуковий титан випустив внутрішнє ПО в цій області. Він називається TensorFlow, і його навчальні бібліотеки були передані спільноті для прискорення процесу розробки. Для громадськості були відкриті не тільки бібліотеки коду, але також навчальні посібники і приклади, які працюють під ліцензією Apache 2.0 так що будь-яка установа має можливість скористатися пропозицією. Деякі відзначають, що IBM просуває використання Linux в компаніях, щоб згодом вони були прив'язані до своїх додаткам. Ось чому важлива не система з відкритим вихідним кодом, подібна Linux, а використання ліцензій. Майбутнє цієї системи дуже багатообіцяюче, експерти стверджують, що до 2020 року комп'ютерне обладнання отримає більше 80 % своїх компонентів через добровільні співтовариства Open Source.

  Популярі новини
  Загрузка...