Новини високих технологій
» » Установка і настройка OpenMediaVault

Установка і настройка OpenMediaVault

9-01-2019, 23:30
605
OpenMediaVault (OMV) - основна ОС, яка працює з NAS-орієнтованими серверами. Зовні процес установки і використання веб-інтерфейсу OMV досить простий і інтуїтивно зрозумілий користувачеві. Будучи написаним для Debian, система гарантує стабільність і сумісність з різним обладнанням, а документація доступна на багатьох мовах. Нова версія 4.1 містить безліч поліпшень, виправлених помилок і має ядро Linux 417 що дозволяє легко виконати настройку OpenMediaVault для NAS-сервера практично на будь-якому ПК.

Характеристики інтерфейсу

OpenMediaVault – популярна операційна система, орієнтований на NAS, створення якої було ініційовано учасником проекту FreeNAS. OMV була написана для Debian, і на відміну від інших аналогічних проектів, підтримує різні апаратні засоби. Вона кваліфікується як «дистрибутив NAS», сумісний з мікропланшетами ARM, такими як Raspberry Pi, Odroid або Banana Pi.


Системні вимоги: Поточна версія 4.1 "Arrakis", при розробці якої використовувалася ОС Debian 9. Нова версія 5.0 для Debian 10 знаходиться в розробці. Доступне ядро Linux - версія 417 тому сумісна з архітектурою Apollo Lake. Для правильної роботи необхідні: 64-розрядний процесор x86 , 1 ГБ ОЗУ, диск або USB-накопичувач об'ємом не менше 4 ГБ. Установка проводиться через завантаження ISO-образу з SourceForge, потім продовжують записувати образ системи на USB-накопичувачі. Процес встановлення та налаштування OpenMediaVault знайомий тим, хто працює з операційною системою Debian. Користувальницький інтерфейс добре організований і зовсім не складний для розуміння, його особливість - монохромні іконки. Крім візуального аспекту, система добре організована, в ній легко знайти те, що шукає користувач. Коли програма налаштовується вперше, середа працює як список тем, які потрібно перевірити або завершити.


Установник в текстовому режимі

Установник виконаний в текстовому режимі і схожий на FreeNas. Програма дуже швидко і плавно розгортається на вибраний диск. Якщо комп'ютер підключений до мережі Інтернет, програма автоматично налаштує системні репозиторії. Далі входять до неї через браузер іменем "admin" і паролем "openmediavault". Ці дані змінюють і не можна їх плутати з паролем адміністратора. Для цього переходять в «Загальні параметри», а потім вкладку «Пароль веб-адміністратора», вводять новий, підтверджують і зберігають. Установка і настройка OpenMediaVault проводяться в «звичайної» Debian з додаванням репозиторію OMV.

Принципи налаштування системи

Після зміни вхідних даних адміністрування налаштовують дату і час, режими роботи, пов'язані з мережею, заплановані завдання і оновлюють ОС. Дії виконуються через систему веб-управління. Після початкової настройки базової конфігурації готують диски, RAID-масив і вибирають файлову систему для користувача групи томів. В розділі «Диски» розташовані сховища, використовувані або доступні в системі. Настроюють режим енергоспоживання, який за замовчуванням вимкнено. У розділі «Управління дисками » створюють потрібний тип. Наприклад, два диска, налаштовані в RAID 1 або «у дзеркалі». Якщо RAID не потрібен, пропускають цей етап і безпосередньо створюють файлову систему. У розділі «Права доступу» додають ролі користувачів.

Управління правами доступу

При створенні папки з ім'ям в розділі «Загальні папки» їй призначають дозвіл на читання і запис, для цього переходять до кнопки «ACL». Цей крок дуже важливий і дозволяє виконати налаштування для безперешкодного отримання доступу до файлів користувачами і додатками, які будуть встановлені пізніше. Спільне використання папок є одним з основних кроків при налаштуванні OpenMediaVault. Раніше створені папки можуть спільно використовуватися різними протоколами, наприклад, через SMB , CIFS, NFS або AFS. Корисно задіяти служби FTP або SFTP для доступу до файлів і папок, а SSH - для віддаленого і більш глибокого управління NAS, ніж через веб-управління. NFS - це скорочення від назви мережевої файлової системи і протокол, який дозволяє різним пристроям, підключеним до однієї і тієї ж мережі, отримувати доступ до віддалених документів, як якщо б вони були локальними. Огляд змонтованих файлових систем виконується за допомогою команди showmount -e 1921681.38 сам же процес запускається за допомогою запиту mount 1921681.38://media/nas. Рекомендується активувати SSH-сервер для віддаленого управління та інші служби для функцій SSH. В розділі «діагностика» багато інформації про систему, такий, як стан служб клієнтів, підключених за різними протоколами, журнали, коротка інформація про NAS і запущених сервісах з дуже докладною статистикою.

Створення віртуальної машини

Для цього потрібно завантажити VirtualBox і встановити на ПК. Можна вибирати між 32-і 64-розрядну ВМ. Якщо використовується 32-бітна операційна система, то можна використовувати 32-бітні клієнтські додатки. У правому верхньому куті інтерфейсу натискають «Створити віртуальну машину». На вкладці "Загальні" вказують її ідентифікаційний номер більше 100 і ім'я без пробілу. Вводять обсяг пам'яті, необхідний ВМ, і натискають кнопку «Далі». Слід залишати достатньо пам'яті для правильної роботи ОС. Якщо користувач працює з декількома віртуальними машинами, то не потрібно розподіляти пам'ять, інакше можуть бути збої або порушення коректного режиму функціонування системи. У розділі компакт-диску на вкладці ОС вибирають зберігання, містить ISO-образ OMV 4 і запускають інсталяційний файл. В розділі "Гостьова" ОС вибирають ядро Linux версії 4.X. На вкладці «Жорсткий диск» створюють диск «Блок VirtIO» з ідентифікатором 0. Вибирають простір зберігання Local-lvm, і вводять розмір диска 5 ГБ, OMV після установки займає близько 15 ГБ. На вкладці CPU вводять 1 сокет і 1 ядро типу KVM64. Для звичайної установки OpenMediaVault NFS немає сенсу виділяти більше обчислювальної потужності віртуальній машині. На вкладці «Пам'ять» вибирають 512 МБ фіксованого розміру або 384-768 МБ змінного діапазону. У першому випадку вся пам'ять буде зарезервована для ВМ.

На вкладці "Мережа" призначають віртуальній машині Ethernet-карту в стилі VirtIO і виходять з режиму доступу за замовчуванням. Остання вкладка підсумовує всі параметри створення ВМ: Після завершення нова віртуальна машина з'явиться на ПК. В розділі «Обладнання» будуть присутні налаштовані компоненти. Можна змінити ці елементи в будь-який час існування ВМ. В розділі «Параметри» існують додаткові параметри, такі, як можливість змінити ім'я, автозавантаження додатків при запуску сервера або змінити порядок активації пристроїв.

Установка системи OMV

На даний момент OMV 4 ще не розміщено і віртуальна машина зупинена. Для початку роботи натискають правою кнопкою миші по її імені або кнопки в правому верхньому куті інтерфейсу, запускають знову створену ВМ, і входять у головне меню інсталятора. Алгоритм налаштування мережі OpenMediaVault: Натиснути Enter, а потім вибрати мову. З'явиться перший індикатор виконання установки. Присвоюють ім'я проекту, воно буде відображатися в мережі. Потім установник запросить доменне ім'я. Вводять пароль облікового запису. Підтверджують root-права. З'явиться другий індикатор виконання процесу. Потім вибирають країну, де знаходяться сервери з файлами інсталяції Linux Debian 9 базою virtualbox при налаштуванні OpenMediaVault. Відзначають сервер в списку. Якщо користувач не може з вибором залишають перший у списку. Переходять до наступного екрану із запитом імені проксі HTTP. На фінальному етапі помічник запитає користувача, на який диск буде встановлена завантажувальна програма Grub. Після перевірки цього останнього вікна віртуальна машина перезапуститься, і користувач потрапить в ОС OMV 4 з можливістю керування за допомогою командного рядка. Для доступу до графічного інтерфейсу вводять IP-адресу. За замовчуванням він автоматично призначається сервером DHCP мережі. Якщо ці дані не відомі, можна просканувати мережу для визначення адреси з допомогою програми Advanced IP Scanner.

Вдосконалений IP-сканер

Утиліта Advanced IP Scanner працює в портативному режимі, тобто не вимагає розпакування та встановлення програмних файлів на ПК користувача. Для запуску досить клацнути правою кнопкою миші на значку програми і вибрати в контекстному меню пункт «Виконати». В процесі завантаження програми необхідно підтвердити прийняття умов ліцензійної угоди і вибрати мову. В інтерфейсі вводять діапазон IP-адрес мережі, і запускають сканування. Користувач повинен побачити машину VM-OMV 4. Цілком можливо, що ім'я не відображається безпосередньо. У цьому разі, натиснувши на маленьку стрілку на початку рядка, можна отримати більш детальну інформацію про всіх доступних підключення до ПК. Далі, потрібно ввести IP-адресу віртуальної машини OMV 4 в інтернет-браузері. З'являться налаштування для призначення фізичного диска, щоб мати можливість обмінюватися файлами.

Віддалений доступ з OpenVPN

Користувач NAS з OpenMediaVault може отримати віддалений доступ до файлів. Для цього необхідно переконатися в наявності статичної внутрішнього IP-адреса для NAS і перенаправленного порту, наприклад, 1194. Якщо він не встановлений, то можна втратити доступ до NAS і, можливо, доведеться повторити кроки. Процес призначення внутрішнього статичного IP-адреси змінюється в залежності від маршрутизатора. Допомогу в його отриманні та налаштування можна отримати, зв'язавшись зі службою підтримки інтернет-провайдера. Іншою альтернативою є використання служби динамічного DNS, такий, як DuckDNS. Це дозволяє використовувати домен, який автоматично оновлюється разом з публічним IP-адресою. Для початку переходять в систему OMV Extras. У рядку пошуку вгорі знаходять OpenVPN, вибирають його. Для завершення установки може знадобитися перезавантажити. Для подальшої експлуатації програми необхідно налаштувати OpenVPN, виконуючи маніпуляції в розділі «Сервіси». В цьому вікні перевіряють наявність аутентифікації PAM в рамках загальних налаштувань, режим роботи шлюзу, використання стиснення даних і параметри переадресації порту для IP-адреси NAS. Далі потрібно встановити програмне забезпечення VPN-доступу. Після знаходять папку, звичайно розташовану в C:Program Files і поміщають елементи з завантаженого архіву *.rar в папку "Config". Як тільки файли сертифіката знаходяться в папці, запускають OpenVPN GUI.

Плагін передачі мережевого сховища

OpenMediaVault - працює на системах x64 і x86. Установка плагінів виконується через його інтерфейс: Відкривають браузер і переходять по IP на пристрій з OMV. Вводять в якості пошукового запиту текст передачі. Встановлюють прапорець поруч із «openmediavault-transmissionbt 1.4», і підтверджують дію. Встановлюють плагін Transmission. Після чого виконують його включення. В інтерфейсі переходять в розділ «Служби», «BitTorrent», вкладку «Файли і місця розташування» і обирають загальну папку. Створюють каталог для завантаження і натискають «Зберегти» Переходять на вкладку «Налаштування», вибирають «Включити», натискають «Зберегти». Тепер настав час надати групі спільний доступ до спільної папки. Переходять в «Керування правами доступу», «Загальні папки» виділяють ту, до якої вона повинна мати доступ. Підтверджують ACL. Знаходять персоналізовану групу і надають необхідні дозволи, що підтверджують дії кліком по кнопці «Застосувати». Плагін Transmission доданий в OMV.

Налаштування служби SSH

OMV використовують для зберігання резервних копій віддаленого сервера. Першим кроком є створення нового користувача, обліковий запис якого будуть використовувати для аутентифікації на віддаленому сервері і збереження резервних копій в домашній папці. Настроювання облікового запису OpenMediaVault користувача виконуються наступним чином: Відкрити «Керування правами доступу» - «Користувач» вибрати «Додати». Вибирають нового користувача, ім'я та задають надійний пароль. Потім на вкладці налаштувань включають домашні папки користувача та вибирають загальний ресурс. Натиснути «ОК», щоб зберегти зміни. Включити службу SSH щоб дозволити доступ до сервера OMV в розділі «Сервіси». Поставити галочку «Включити стиск», щоб прискорити передачу і «ОК», щоб зберегти зміни. На цьому етапі налаштування OpenMediaVault завершена. В інтерфейсі BackupAssist налаштовує нове завдання «rsync» і на екрані призначення вводять внутрішній IP-адресу сервера OMV. Якщо користувач підключається до віддаленого сервера через інтернет, можна використовувати загальнодоступний IP, при необхідності, трансляцію порту NAT на порт SSH. Далі вказують внутрішній IP-адресу сервера. Поміщають копії в папку «Резервні копії» в кореневій домашній папці. Натискають «Зареєструватися на сервері» для перевірки з'єднання з SSH. Виконують налаштування OpenMediaVault rsync, після чого можна запускати завдання BackupAssist для резервного копіювання даних за допомогою Rsync через SSH.

Призначення фізичного диска ВМ

Після введення IP-адреси для віртуальної машини OMV 4 в інтернет-браузері користувач отримує доступ до інтерфейсу, і з'являється невелике вікно аутентифікації. При першому вході в систему вводять ім'я користувача «admin» а пароль – «openmediavault». Потім користувач потрапляє на панель керування налаштуваннями OpenMediaVault 4 яка відображає стан основних служб і деяку інформацію про систему. Віртуальний процесор тепер відомий як процесор Common KVM. Призначають статичний IP-адресу віртуальній машині OMV. Переходять в меню «Система», потім на вкладку «Мережа» і «Інтерфейси». IPv4-адресу призначається сервером DHCP в локальній мережі. Натискають Edit і вибирають метод Static. Не вказуючи IPv6 вводять один або кілька адрес DNS-серверів, розділених комою або крапкою з комою. Зберігають зміни і застосовують їх. Потім знову підключаються за новою адресою. Тепер змінюють пароль для облікового запису адміністратора, перейшовши в меню «Система», а потім «Загальні налаштування» та виберіть вкладку «Безпека адміністратора».

Плагіни з функціями OMV

OMV має підтримку плагінів, які розширюють функції ОС до абсолютно нового рівня. Деякі плагіни доступні через вбудований інсталятор. Крім того, вбудована система оновлень підтримує актуальність версій Linux і Openmediavault. Можна повністю оновити систему прямо з графічного інтерфейсу. В залежності від використовуваної версії OpenMediaVault ups, налаштування передбачена для встановлених плагінів. Наприклад, після установки можна включити: Передачу BitTorrent. Антивірус. Протоколи Apple Сервер DLNA. OpenVPN, DNS і DHCP сервер. Можна розширити OMV з допомогою Docker, Emby, Greyhole, HPRaid, Media Browser, медіасервера PLEX, плагіну VDR, VirtualBOX, ZFS та інших, які можна скачати зі сторонніх сайтів, виконавши налаштування OpenMediaVault ftp, потім перейти в меню плагінів і натиснути кнопку «Завантажити». Запуск інсталяції відбувається по кліку на «Встановити». Меню з'явиться в списку плагінів і дозволить налаштувати репозиторії системи. Для доступу до нових підключеним плагінів досить повернутися у відповідне меню. Можна виконати налаштування плагіна для OpenMediaVault ups і додати мультимедійні функції з допомогою minidlna і Plexmediaserver, бази даних mysql, інструментів резервного копіювання і зробити деяку віртуалізацію OMV з Virtualbox і Docker. Очевидно, що OMV, хоча і є молодим проектом, має кілька стабільних версій і має великі перспективи.
Цікаво по темі
Як змінити мову системи Windows 7 різних модифікацій: найбільш актуальні рішення
Як змінити мову системи Windows 7 різних модифікацій: найбільш актуальні рішення
Кому доводилося стикатися з ситуацією, коли на комп'ютері або ноутбуці, привезеного з-за кордону, начебто і була встановлена ОС Windows 7 але ось
Установка і настройка NAS4Free
Установка і настройка NAS4Free
NAS4Free - це дистрибутив NAS (Network Attached Storage), призначений для установки на будь-який пристрій зберігання інформації: жорсткі диски
MiniDLNA - настройка сервера, поради по установці, конфігурації
MiniDLNA - настройка сервера, поради по установці, конфігурації
MiniDLNA надає безкоштовне рішення для обміну цифровими медіа між пристроями, з можливістю використовувати цю технологію в локальній мережі.
Налаштування Mozilla Thunderbird: інструкції. Поштова програма Mozilla Thunderbird
Налаштування Mozilla Thunderbird: інструкції. Поштова програма Mozilla Thunderbird
Mozilla Thunderbird - це програма для автономної роботи з електронною поштою. Вона була створена з метою позбавити клієнта від необхідності
Налаштування роутера Mikrotik: покрокова інструкція
Налаштування роутера Mikrotik: покрокова інструкція
Mikrotik широко використовується інтернет-провайдерами, постачальниками вай-фай або власниками кафе. Маршрутизатор наділяє комп'ютер різними