Як перевірити ресурс SSD-диска?

289 0 Новини високих технологій

SSD-диски стрімко увірвалися на ринок вінчестерів і майже витіснили їх в лептопах і високопродуктивних персональних комп'ютерах. Твердотільні накопичувачі характеризуються вищою ефективністю в порівнянні з традиційними жорсткими.

Порівняння SSD і вінчестера

Як перевірити ресурс SSD-диска?
Пристрій з флеш-пам'яттю не мають у своєму складі механічних деталей, тому характеризуються безшумною роботою. Для зчитування і запису даних вони споживають менше електроенергії. Крім того, самі процеси зчитування і запису даних здійснюються з більш високою швидкістю. Все це дозволяє продовжити термін служби батареї ноутбука. Самий швидкий жорсткий диск по швидкості запису/зчитування інформації не йде ні в яке порівняння з твердотілим диском. У середньому, якщо записувати на жорсткий диск 50 ГБ даних - це займе близько 15 хвилин. SSD впорається з цим завданням за 3 хвилини.


Операційна система, встановлена на SSD, після завантаження приводиться в готовність до застосування протягом лічених секунд. Всі програми, встановлені на твердотільних накопичувачах, запускаються швидше. Таким чином, SSD-диски володіють більш високою продуктивністю, високою швидкістю і меншим енергоспоживанням. Але у подібних дисків є і недоліки в порівнянні з жорсткими: менший термін служби і низька надійність.

Причина невисокого ресурсу SSD-дисків

Головна причина недовговічності SSD – це обмежене число циклів перезапису. Стандартна флеш-пам'ять має гарантований ресурс 10 тисяч циклів перезапису. У дорогою пам'яті цей ресурс може бути на порядок більше – до сотень тисяч разів. Для попередження проблеми нерівномірного зносу диска можуть застосовуватися різні заходи. Наприклад, може використовуватися контролер для зберігання інформації про кількість циклів перезапису блоків і здійснення запису в блоки, які менш зношені. При виробленні ресурсу SSD-диск переходить в режим читання. Це дозволяє скопіювати не збережені дані.


Як дізнатися ресурс SSD-диска? Для перевірки стану твердотільного диска і контролю його характеристик існує безліч програм. Розглянемо деякі з них.

Crystal Disk Info

Дозволяє контролювати стан і температуру диска. Подібну програму можна використовувати для перевірки як твердотільного накопичувача, так і жорстких дисків інших типів. Цей інструмент дозволяє контролювати характеристики жорсткого диска в реальному часі в період роботи з іншими додатками системи. Крім того, інструмент дозволяє перевірити значення швидкості запису та зчитування, а також має вбудовану функцію самоконтролю жорсткого диска СМАРТ. Програма перевірки SSD-диска на залишок ресурсу Crystal Disk Info має відкритий код і дозволяє отримати достатню кількість інформації про твердотільні накопичувачі. Програма може відображати інформацію про частоті появи помилок, в тому числі про коефіцієнті помилок при зчитуванні. Інструмент дозволяє спостерігати шкали з показниками продуктивності, такими як час пошуку і пропускна здатність.
Як перевірити ресурс SSD-диска?
Інформація про ресурс роботи SSD-диска відображається у рядку SSD Life Left («залишковий ресурс SSD»). В даному випадку залишковий ресурс становить 91% при порозі 10%. Ця ж інформація дублюється у графі «Техстан» (Health Status). Якщо стан диска задовільний - ця кнопка світиться синім кольором. При виявленні яких-небудь проблем з диском кнопка буде мати червоний колір.

Smartmontools

Програма містить в своєму складі дві утиліти: smartctl і smartd - для управління жорстким диском і контролю його стану. Подібний інструмент виконує функцію контролю в реальному часі. Він аналізує стан диска і сигналізує про можливість його руйнування і появи помилок. Інструмент підтримує інтерфейси ATA/ATAPI/SATA-3 може здійснювати контроль до 8 дисків, в тому числі стрічкових пристроїв і пристроїв з підтримкою інтерфейсу SCSI. Програма може бути запущена практично на будь-якої сучасної операційної системи, а також з Live CD.

Hard Disk Sentinel

Програмне забезпечення контролю стану жорсткого диска, підтримує Dos, Linux і Windows. Це засіб контролю SSD призначений для пошуку, тестування, діагностики та вирішення проблем з SSD-диском. Програму можна застосовувати для зовнішніх і внутрішніх SSD-дисків, SSD-дисків, підключених з допомогою USB-кабелю або інтерфейсу e-SATA. Програма може сканувати накопичувач, розпізнавати проблеми, пов'язані з ним, і генерувати звіти для виправлення помилок. Як перевірити ресурс SSD-диска за допомогою програми Hard Disk Sentinel?
Як перевірити ресурс SSD-диска?
На малюнку зображено стан трьох дисків. Стан здоров'я першого жорсткого накопичувача SSD-диска (у лівій частині малюнка, напис Health) – 100%, в той час як у другого жорсткого диска є серйозні проблеми. Про це свідчить червоний колір, яким виділила його програма. Стан здоров'я його становить всього 20%.

SSD Tool

Після установки програми необхідно запустити у фоновому режимі інструмент SSD Tool. Він перевірить стан SSD-диска і при виявленні помилок попередить про це користувача. Інструмент може вимірювати в режимі реального часу швидкість передачі даних накопичувача. Це значення може використовуватися для виявлення можливих помилок жорсткого диска і отримання інформації про погіршення його характеристик.

Solid-State Drive Toolbox компанії Intel

Програмне забезпечення управління диском дозволяє користувачеві контролювати стан жорсткого диска, отримувати відомості про розрахунковий ресурс SSD-диска, а також характеристики системи самодіагностики S. M. A. R. T. Програма має функції швидкого і повного діагностичного сканування системи для тестування здібностей SSD-диска Intel за читання і запису інформації. Програма допомагає оптимізувати характеристики SSD-накопичувача за допомогою команди Trim, а також оновити вбудовані програми. Крім того, можна відрегулювати налаштування системи для встановлення оптимальних характеристик SSD, продуктивності та довговічності. Інструмент підтримує функцію безпечного стирання выслужившего свій термін SSD-диска.

Як визначити ресурс SSD-диска за допомогою Solid-State Drive Toolbox, розповімо нижче.
Як перевірити ресурс SSD-диска?
Після вибору потрібного диска інформація про стан його здоров'я відобразиться на кадрі Drive Health. Правіше будуть відображені детальні відомості у відсотках про розрахунковому залишившийся строк служби (Estimated Life Remaining).

Crystal Disk Mark

Інструмент для тестування жорсткого диска по контрольним точкам. З його допомогою можна перевірити жорсткий диск в наступних режимах: Послідовне зчитування/запис, довільне зчитування/запис, QD32. Програма допоможе порівняти характеристики SSD-диска, швидкість зчитування і запису в довільному і послідовному режимах з характеристиками накопичувачів інших виробників. Крім того, вона дозволяє перевірити, чи відповідають характеристики диска параметрам, визначеним виробником. Це найкраще інструментальне засіб з відкритим вихідним кодом для перевірки одного або декількох накопичувачів щодо параметрів зчитування/запису.

Samsung Magician

Програма використовує прості графічні індикатори, що показують стан SSD-диска і загальна кількість записаних байтів. Функція тестування дозволяє порівнювати характеристики і швидкість у різних SSD-накопичувачів. Програма дозволяє оптимізувати диск у відповідності з одним із трьох профілів: максимальна продуктивність, максимальна ємність, максимальна надійність.
Як перевірити ресурс SSD-диска?
Для підвищення продуктивності також можна включити режим RAPID Mode. У цьому режимі операції читання/запису зберігається в оперативну пам'ять. Програма дозволяє перевірити швидкість послідовного і довільного читання/запису. За допомогою інструментарію програми можна оптимізувати SSD-диск, забезпечити швидку і стійку роботу системи. Додаткова опція дозволяє визначити кількість записаних на диск байтів і оцінити залишковий ресурс SSD-диска.
Є можливість проведення тесту сумісності SSD, щоб встановити, чи є конфлікти іншого обладнання з накопичувачем. Функція безпечного стирання дозволяє безпечно знищити будь-які конфіденційні дані, щоб уникнути їх витоку. На жаль для користувачів інших операційних систем, ця програма розроблена тільки для Windows.

Toshiba SSD Utility

Програма з графічним інтерфейсом користувача для OCZ SSD-дисків Toshiba. Панель управління дозволяє забезпечити контроль в реальному часі стану системи, інтерфейсу, ємності, терміну служби та інших параметрів. Toshiba Utility дозволяє оновити прошивку, перевірити залишковий ресурс SSD-диска і вибрати режим для досягнення його максимальної продуктивності.

SSD Life

Програма дозволяє визначити термін служби SSD-диска. Є можливість резервного копіювання даних для аварійних накопичувачів. Вважається одним із кращих інструментів для контролю стану диска. Інформація відображається в реальному часі і містить дані про критичні помилки.
Як перевірити ресурс SSD-диска?
Оцінити ресурс SSD-диска програмою SSD Life нескладно. Після запуску програми достатньо вибрати потрібний диск. У вікні програми відображається інформація про стан диска (Health) і виконується розрахунок терміну служби з точністю до дня. У цьому випадку диск прослужить ще 4 роки 3 місяці і 14 днів.

SsdReady

Інструмент, що працює у фоновому режимі. Постійно відстежує використання SSD-диска і може визначати його залишковий ресурс. Дозволяє оптимізувати роботу накопичувача для продовження строку його служби. SSD-диски мають менший ресурс роботи в порівнянні з жорсткими дисками. Тому рекомендується використовувати програми для регулярної перевірки цих накопичувачів. Для поліпшення продуктивності більшість цих програм мають функції TRIM і Tweak SSD. Ці функції рекомендується використовувати при погіршенні характеристик диска.

Висновки

Як перевірити ресурс SSD-диска?
Таким чином, ресурс SSD-диска TBW (terabytes written) має обмежене значення. Щоб накопичувач прослужив довше, необхідно регулярно контролювати його стан і приймати заходи по продовженню ресурсу. Для цієї мети і служать розглянуті вище програми. У найближчому майбутньому слід очікувати зменшення цін на SSD-диски і збільшення ємності. Проривних технологій, що дозволяють значно продовжити термін їх служби, поки не передбачається.

Популярі новини
Загрузка...