Як з моно зробити стерео: кілька простих прикладів

243 0 Новини високих технологій

Звичайно, сьогодні зустріти звуковий матеріал, записаний з використанням режиму моно, надзвичайно важко (хіба що, деякі старі оцифровані записи). Однак не варто забувати про те, що в студіях ті ж вокальні партії найчастіше в «сухому» варіанті записуються саме в режимі моно, а тільки потім до них додаються додаткові ефекти і обробка. Але давайте подивимося, як з моно зробити стерео, якщо вже виникла така необхідність. В якості прикладів візьмемо програми для редагування аудіо і спеціалізовані секвенсори. Незважаючи на те, що можна скористатися і різного роду конвертерами-перетворювачами, працюють вони за тими ж принципами.

Можна з моно зробити повноцінне стерео?

Для початку кілька слів з приводу того, а чи можна взагалі перетворити звуковий матеріал з моно в стерео? На жаль, в розумінні самого терміну «стерео», коли інструменти або записані партії і ефекти розподілені по різних каналах (по панорамі), отримати зі звичайного монотрека стереозвучання без перезапису всіх партій не вийде, як би ви не старалися. Але от домогтися ефекту так званого псевдостерео можна досить просто.


Як зробити з одноканальної запису двоканальну: приклади використання аудіоредакторів

Для початку припустимо, що у вас є трек, дійсно записаний в монорежимі і тільки на одному каналі. Відкривши такий звуковий файл у будь-якому аудиредакторе в цьому і можна буде переконатися на власні очі. Як з моно зробити стерео? Виділіть весь матеріал на одному каналі і просто скопіюйте його в іншій. Такий спосіб незручний тим, що в результаті виходить дублювання, та ще й не виключається поява ефекту хоруса, який викликає спотворення. У такій ситуації має сенс опрацювати кожен канал еквалайзером, щоб вирізати або додати певні частоти, які можуть накладатися один на одного. Але, щоб справити гармонійну обробку, потрібно володіти тонким слухом.


Як з моно зробити стерео: кілька простих прикладів
Тому в деяких програмах (наприклад, редактор Audacity) можна скористатися вбудованим інструментами на зразок Split stereo track і Make stereo track, в результаті чого і отримаєте двоканальний звук. Однак сьогодні монотреки зазвичай записано так, що в програмах звучать на обох каналах однаково. Щоб отримати стереоефект, наприклад, у програмі Cool Edit Pro (нинішній Adobe autdition), перебуваючи в режимі мультитрека на різні доріжки можна помістити один і той же матеріал, після чого трохи «зрушити» одну з доріжок по часу.
Як з моно зробити стерео: кілька простих прикладів
Для цього потрібно попередньо розкидати треки по панорамі на 100 % (один - повністю вліво, інший - повністю вправо), потім збільшити горизонтальний зум (масштаб) і зрушити одну доріжку з часовою шкалою (наскільки зрушувати, доведеться визначати на слух).

Як з моно зробити стерео в музичних секвенсорах?

У секвенсорах дублювання треків застосовувати теж можна. Але в деяких програмах є досить цікаві можливості. Наприклад, в FL Studio змінювати панораму можна не тільки в степ-секвенсорі, але і на пульті мікшера, після асоціацію обраної доріжки з певним каналом мікшера. Але навіщо виконувати такі безглузді дії, якщо можна скористатися вже готовими інструментами (до речі сказати, аудіоредакторів це теж стосується). Отже, як з моно зробити стерео шляхом маніпуляцій виключно з одним треком?
Як з моно зробити стерео: кілька простих прикладів
Для цього спочатку виставляєте доріжку на вибраний канал пульта, потім подаєте на нього вбудований ефект розширювача stereo (Stereo Enhancer), і встановлюєте бажаний пресет. Великою популярністю як раз і користується режим розширення «For strings». При бажанні встановлені значення зміщення панорами можна відредагувати вручну або створити Send ефект.

Додаткові ефекти обробки сигналу

Втім, можна скористатися й іншими ефектами. Так, наприклад, непогано створює панораму ефект затримки (Stereo Delay), для якого бажано встановлювати мінімальні рівні, щоб результат не особливо відрізнявся від оригінального звучання. Непогано підійде ревербератор (Reverb). Також можна поекспериментувати з хорусами, флэнджерами, еквалайзерами і т. д. загалом, варіантів багато. Залишається тільки дати волю фантазії, але не захоплюватися завищеними параметрами, які можуть спричинити перекручення або сприяти навіть зникнення деяких звукових частотних діапазонів.

Популярі новини
Загрузка...