Профілактика ПК для стабільної роботи - поради фахівця. Комп'ютерна допомога

320 0 Новини високих технологій

Те, що практично всі сучасні комп'ютерні системи вимагають за собою постійного догляду, по всій видимості, знають всі користувачі. Але не все чітко собі уявляють, в чому це повинно проявлятися. Для підтримки комп'ютера, операційної системи і встановлених програм в максимально працездатному стані необхідно виконувати і профілактику програмної частини ПК, і стежити за апаратними складовими (встановленим обладнанням). Досить часто абсолютно чітку грань між цими напрямками встановити буває важко, оскільки вони взаємопов'язані дуже сильно, і застосовуються методики, наприклад, програмного характеру можуть позитивним чином позначитися на поліпшенні роботи «залізних» компонентів, так само як і навпаки.


Способи профілактики ПК

Для початку давайте чітко визначимося з тим, що в більшості випадків розуміється під профілактикою, орієнтуючись на два вищезгадані напрямки. Само собою зрозуміло, що в першу чергу заходи профілактики ПК, що відносяться до стеження за роботою встановленого обладнання, повинні складатися регулярного очищення комп'ютера від всіляких забруднень і пилу. В даному випадку здебільшого мова йде про стаціонарних блоках, оскільки розбирати ноутбуки самостійно не рекомендується (так, і ймовірність попадання в них пилу набагато нижче, ніж це спостерігається із стаціонарними ПК).
Профілактика ПК для стабільної роботи - поради фахівця. Комп'ютерна допомога
Тому рекомендується періодично робити «прибирання» всередині системного блоку, використовуючи для цього в домашніх умовах самий звичайний побутовий пилосос, включений в режим мінімальної потужності всмоктування (це необхідно для того, щоб не пошкодити встановлені на материнській платі важливі компоненти). По всій видимості, немає потреби говорити про те, що потрапляння пилу може спровокувати появу ситуацій, коли порушиться прилягання контактів, а це загрожує лише тим, що вже операційна система або програма з компонентом працювати коректно не зможе, а поява помилок буде супроводжуватися навіть синіми екранами смерті. Наскільки часто потрібно виконувати очищення? Все залежить від конструкції системного блоку. Але в середньому це може знадобитися хоча б раз на місяць.


Якщо ж розглядати програмні методи спостереження за станом комп'ютера, пропоновані в різних статтях і рекомендаціях з комп'ютерної допомоги, серед основних вживаються користувачем заходів, особливо слід виділити такі, знову ж, регулярно виконувані дії:
 • перевірка на віруси, причому незважаючи навіть на наявність встановлених штатних засобів захисту);
 • перевірка диска на предмет можливої наявності помилок;
 • очищення від сміттєвих файлів, залишків після видалення програм, кеша системи, додатків і браузерів, наявність яких призводить до захаращення диска і реєстру;
 • дефрагментація жорсткого диска для прискорення доступу до часто використовуваних програмних компонентів (диски SSD таких дій не вимагають);
 • своєчасна установка оновлень операційної системи та підтримка в актуальному стані драйверів пристроїв;
 • відключення непотрібних компонентів і служб, які можуть сповільнювати швидкодію ПК;
 • видалення непотрібних додатків і т. д.
 • Само собою зрозуміло, це далеко не всі заходи, а тільки самі основні. Але, якщо орієнтуватися хоча б на їх використання, можна зовсім просто домогтися стабільності в роботі будь-якого комп'ютерного пристрою, оскільки абсолютно всі операції можна виконати самостійно.

  Профілактика вірусів ПК на основі антивірусної програми: інструкція

  На жаль, більшість користувачів помилково вважає, що достатньо просто встановити антивірусну програму і забути про неї (мовляв, вона сама буде забезпечувати необхідний захист). Не все так просто. Справа в тому, що дуже багато залежить від класу самого антивіруса і його можливостей. Деякі навіть популярні пакети начебто Avast! ведуть себе абсолютно неадекватно, пропускаючи загрози, видаючи помилкові спрацьовування, а в деяких ситуаціях і самі можуть піддаватися вірусного впливу. Саме тому настійно рекомендується встановлювати більш потужні і надійні антивіруси від ESET або «Лабораторії Касперського». Умовно-безкоштовні пакети ESET можна активувати кожні тридцять днів, не вдаючись до їх купівлі. Якщо потрібні чисті безкоштовні програми, можна встановити той же пакет від Касперського або досить непогано зарекомендував себе антивірус Panda Cloud. Говорячи про профілактику зараження ПК вірусом, окремо слід сказати, що особливу увагу при виборі антивіруса потрібно приділити системі оновлення антивірусних баз, оскільки нові загрози в тому ж інтернеті сьогодні з'являються як гриби після дощу.
  Профілактика ПК для стабільної роботи - поради фахівця. Комп'ютерна допомога
  Що ж стосується виконання перевірок, настійно рекомендується проводити не рідше одного разу на тиждень, а при постійній роботі з інтернетом – і того частіше. При цьому можна задіяти або S. M. A. R. T-сканування, яке є практично у всіх програмах, або виконання перевірки на вимогу з включенням в список доступних елементів.

  Очищення жорсткого диска і логічних розділів від сміття

  Профілактику ПК неможливо уявити собі без видалення всілякого комп'ютерного сміття, що накопичується в процесі роботи з операційною системою та встановленими програмами. У найпростішому випадку необхідно звернути увагу на регулярне очищення диска і системного і логічних розділів).
  Профілактика ПК для стабільної роботи - поради фахівця. Комп'ютерна допомога
  Для виконання таких дій, якщо під рукою немає якої-небудь сторонньої програми, можна скористатися хоча б стандартними засобами Windows, тільки в списку видаляються елементів слід зазначити всі пункти, виключивши хіба що оновлення. Це дозволить позбутися від кешованих даних системи і програм, тимчасові файли інтернету (але тільки щодо «рідних» браузерів), вмісту «Кошика» і т. д. Якщо задіяти видалення системних файлів, можна провести більш глибоку очистку. А ось у випадку з наявністю сторонніх веб-оглядачів видалення тимчасових компонентів, файлів Cookie та всього іншого сміття виконувати доведеться саме в них (зазвичай такі операції проводяться в розділі очищення історії відвідувань).

  Перевірка і дефрагментація диска

  На жаль, поява помилок на жорсткому диску можна віднести до однієї з найбільш часто зустрічаються проблем. У багатьох статтях з комп'ютерної допомоги дуже чітко вказується, що саме вони можуть призводити до того, що і операційна система, і встановлені в ній програми внаслідок цього можуть працювати зі збоями.
  Профілактика ПК для стабільної роботи - поради фахівця. Комп'ютерна допомога
  У самій системі є стандартний засіб перевірки, що викликається з властивостей диска або розділу в «Провіднику», але дуже часто рекомендується використовувати командний рядок, в якій використовується команда перевірки, що вводиться з кількома додатковими атрибутами. Але і в тому, і в іншому випадку, необхідно задіяти не тільки виявлення помилок, але і їх виправлення, а також відновлення збійних секторів. При бажанні можна виконати і тестування поверхні, але такі дії краще проводити за допомогою спеціальних утиліт. Ще одна проблема, на яку багато рядові користувачі дуже часто не звертають уваги, полягає в тому, що з часом виклик програм і відкриття файлів здійснюється набагато повільніше, ніж це було відразу після установки. Пов'язано це з тим, що в процесі роботи Windows і частою інсталяції додатків або виконання дій з користувацькими файлами жорсткий диск фрагментується, тобто файли виявляються розкиданими по всьому вінчестера, з-за чого швидкість пошуку та старту, в залежності від галузі збереження, знижується. Профілактика ПК в сенсі проведення дефрагментації диска дозволяє перемістити часто використовувані об'єкти в найшвидші області вінчестера (ближче до центральної частини пластин), а заодно і впорядковує файлову структуру. Зверніть увагу, що для SSD-носіїв з їх відрізняється від звичайних вінчестерів конструкцією виконувати дефрагментацію не рекомендується взагалі ні під яким приводом.

  Робота з оновленнями системи

  Постійно встановлюються або запропоновані до інсталяції оновлення системи теж грають далеко не останню роль. Незважаючи на те, що дуже часто пакети бувають, м'яко кажучи, недопрацьованими, а їх установка викликає появу критичних збоїв, що особливо сильно буває помітно в Windows 7 а з недавнього часу і в Windows 10 інсталювати їх у деяких випадках необхідно, оскільки вони можуть містити не тільки інструменти у вигляді латочок для системи безпеки, але і важливі оновлення вбудованих платформ і системних компонентів.
  Профілактика ПК для стабільної роботи - поради фахівця. Комп'ютерна допомога
  Втім, іноді навіть при відключеному автоматичному апдейте, непогано було б задавати пошук доступних пакетів вручну. При бажанні деякі оновлення можна не встановлювати (виключати зі списку апдейти для інших продуктів Microsoft, видаляти збійні оновлення і т. д.). Дуже часто без наявності останніх оновлень навіть деякі сторонні програми працювати відмовляються.

  Підтримання драйверів в актуальному стані

  Ще один камінь спотикання у профілактиці ПК – драйвери пристроїв. Вони найбільшою мірою, якщо не брати до уваги проблеми з жорсткими дисками оперативною пам'яттю, викликають найбільш критичні збої в роботі системи, свідченням яких і стають ті самі сині екрани смерті.
  Профілактика ПК для стабільної роботи - поради фахівця. Комп'ютерна допомога
  В «Диспетчері пристроїв» оновлення керуючого ЗА краще не виконувати, а довірити цю процедуру спеціальними програмами на кшталт Driver Booster, які звертаються до інтернет-ресурсів виробників обладнання і встановлюють самі останні версії такого самостійно, що виключає проникнення вірусів, і відмова в роботі самого обладнання.

  Оптимізація швидкодії

  Тепер кілька слів про те, як зробити профілактику комп'ютера вдома, якщо мова йде про деяких програмних компонентах, які можуть гальмувати систему.
  Профілактика ПК для стабільної роботи - поради фахівця. Комп'ютерна допомога
  В даному випадку мова йде не тільки про розподіл автозавантаження, в якому багато встановлювані додатки створюють власні модулі, що запускаються разом з Windows, а і про деяких невикористовуваних службах і системних компонентах. Відключити все це можна і вручну, але треба чітко собі уявляти, що саме можна деактивувати без суттєвих наслідків. У цій ситуації можна скористатися сторонніми утилітами начебто Windows Manager, які мають засоби управління такими компонентами.

  Видалення непотрібного ЗА

  При установці програм теж слід бути обачним, тим більше що деякі з них можуть додатково інсталювати і якесь партнерську (якщо хто не знає, інформація про кожному файлі вноситься до реєстру, і чим він більше, тим довшою буде старт системи). Для проведення профілактики ПК в цьому відношенні для початку просто зайдіть у розділ програм і компонентів, після чого видаліть все, що ви не використовуєте в повсякденній роботі.

  Використання автоматизованих дєїнсталлятор

  Але, оскільки власні вбудовані засоби видалення програм часто встановлені програми видаляють далеко не в повному обсязі, найкраще позбавлятися від них за допомогою вузьконаправлених утиліт. Однією з найбільш потужних можна назвати програму iObitn Uninstaller.
  Профілактика ПК для стабільної роботи - поради фахівця. Комп'ютерна допомога
  З її допомогою можна деінсталювати не тільки користувальницькі додатки, а й багато розширення або панелі браузерів. Позбутися можна навіть від вбудованих в оболонку операційної системи програм. При цьому такі програми автоматично видаляють абсолютно всі залишкові компоненти, включаючи файли, теки і ключі реєстру.

  Автоматизовані програми-оптимізатори

  Нарешті, виконати оптимізацію, автоматизувавши багато процесів, можна за рахунок застосування спеціальних програм, званих оптимізаторами (CCleaner, Advanced SystemCare та ін). У більшості таких програм є безліч засобів для тонкої настройки і обслуговування ПК, включаючи навіть модулі швидкої оптимізації в один клік.
  Профілактика ПК для стабільної роботи - поради фахівця. Комп'ютерна допомога
  Достатньо просто зазначити потрібні інструменти і запустити сканування, після чого виявлені проблеми будуть усунені автоматично. Серед найбільш актуальних модулів особливо варто виділити чищення, виправлення і дефрагментацію реєстру, видалення небажаного ПО, оптимізацію завантаження системи, перевірку та дефрагментацію диска, зміцнення безпеки і багато іншого.

  Короткий підсумок

  Підводячи підсумки, можна сказати, що профілактика комп'ютера і його комплектуючих здебільшого виконується саме описаними методами. Однак, щоб провести комплексне обслуговування, застосовувати їх потрібно паралельно. Звичайно, оптимізатори виглядають досить ефективно, проте деякі операції з їх допомогою виконати вдається не завжди (наприклад, оновлення драйверів або забезпечення антивірусного захисту). Якщо ж під рукою немає взагалі нічого, використовуйте по максимуму і стандартні засоби системи. Нарешті, якщо маєте необхідні знання, не забувайте своєчасно оновлювати прошивку первинних систем BIOS/UEFI, що іноді дозволяє запобігти появі безлічі проблем з новим обладнанням, яке старими прошивками може не підтримуватися.

  Популярі новини
  Загрузка...