Системний кеш: що це, для чого використовується і як змінити його розмір у Windows?

788 0 Новини високих технологій

Більшість користувачів комп'ютерів чули про поняття системного кеша, але тільки далеко не все чітко собі уявляють, що це таке і для чого потрібно. А багато хто до кінця не розібравшись, яка роль відводиться цьому компоненту в операційній системі, відразу намагаються проводити з ним дії, що стосуються зміни розміру. Наскільки доцільно виробляти зміна стандартних параметрів - розглянемо далі.

Для чого потрібен кеш, і наскільки доцільно її збільшення?

Почнемо з того, що є кілька видів кеша. Системний кеш, як вже зрозуміло, що використовується під потреб Windows, а кеш програм призначений для коректного функціонування додатків. Найчастіше з поняттям кешу користувачі стикаються при роботі з інтернет-браузерами. Але що це таке і для чого потрібно? Кеш, незалежно від типу, є своєрідним сховищем тимчасових файлів, за рахунок використання яких збільшується швидкість завантаження програми або відкриття тих же сторінок в Інтернеті. Тобто користувач має справу з якимось резервируемым на жорсткому диску простором, який використовується операційною системою або окремо взятим додатком.


Як збільшити системний кеш або кеш програм, поки не розглядаємо. Для початку давайте визначимося, чи варто це взагалі робити? З одного боку, немає нічого поганого в тому, щоб зарезервувати для зберігання тимчасових файлів побільше місця на диску. Так думає більшість пересічних користувачів. Але насправді кеш можна збільшувати лише до певної міри, оскільки установка занадто великого розміру призведе до того, що системі при виконанні якоїсь операції доведеться перебрати дуже багато об'єктів для завантаження, поки вона знайде необхідний. Відповідно, і час запуску програм істотно знизиться. Крім того, слід звернути увагу, що кеш резервується на жорсткому диску, а швидкість звернення до нього може істотно знижуватися, наприклад при виникненні помилок, фрагментації файлів і т. д.


Як збільшити системний кеш в Windows 7 або в іншій системі?

Тепер перейдемо безпосередньо до зміни розміру зарезервованого простору. Для початку розглянемо системний кеш Windows 7.
Системний кеш: що це, для чого використовується і як змінити його розмір у Windows?
Для автоматичного збільшення його розміру необхідно використовувати меню властивостей комп'ютера з переходом до додаткових налаштувань. Параметри швидкодії на вкладці «Додатково» необхідно відзначити пункт оптимізації роботи фонових служб і кеша. Вважається, що саме таким способом можна трохи знизити навантаження на оперативну пам'ять і прискорити запуск програм.

Параметри файлу підкачки

Іноді поряд із зміною розміру кеша в бік збільшення деякі фахівці рекомендують провести додаткові дії з так званим файлом підкачки, який відповідає за роботу і використання віртуальної пам'яті – такого ж зарезервованого обсягу на жорсткому диску, але використовуваного для вивантаження програмних компонентів в разі нестачі оперативної пам'яті. Як і у випадку з системним кешем, потрібно бути гранично обережним. При малому обсязі ОЗП файл підкачки дійсно можна трохи збільшити, встановивши для нього значення, яке в 15-2 рази перевищує визначається або рекомендоване системою за замовчуванням. Але і тут слід пам'ятати, що при установці занадто великого об'єму можна досягти зворотного ефекту, коли програми у пріоритеті будуть виробляти звернення не до оперативної, а до віртуальної пам'яті. Повторимося: швидкість доступу до вінчестера нижче, ніж до планок ОПЕРАТИВНОЇ пам'яті. З-за цього ми отримуємо гальмування програм при запуску або в процесі роботи.
Системний кеш: що це, для чого використовується і як змінити його розмір у Windows?
Негласно вважається, що при встановлених обсягах оперативної пам'яті на рівні 8 Гб і більше файл підкачки можна вимкнути зовсім, що ніяким чином не позначиться на працездатності системи в негативну сторону. Навпаки, іноді можна добитися підвищення продуктивності.

Параметри системного кеша в системному реєстрі

Параметри віртуальної пам'яті або кеша можна поміняти і в системному реєстрі. Що стосується стандартного автоматизованого збільшення системного кеша Windows 10 його краще проводити саме в цьому редакторі (regedit). Тут потрібно використовувати гілку HKLM і через розділ SYSTEM і параметри поточного контролю перейти до папки MemoryManagement.
Системний кеш: що це, для чого використовується і як змінити його розмір у Windows?
Тут нас цікавлять два параметра: DisablePagingExecutive і LargeSystemCache, яким можуть бути присвоєні значення нуля (відключення), або одиниці (включення). Перший ключ фактично дублює відключення віртуальної пам'яті, а другий збільшує системний кеш (система буде використовувати не 8 Мб, встановлених за замовчуванням, а всю пам'ять, за винятком останніх 4 Мб).

Налаштування кешу веб-браузерах

В браузерах теж є, налаштування кешу. Відповідно, зарезервований об'єм можна змінити. Для цього використовуються відповідні налаштування. Правда, в залежності від розробника самого браузера вони можуть перебувати в абсолютно різних розділах.
Системний кеш: що це, для чого використовується і як змінити його розмір у Windows?
Наприклад, у старій версії «Опери» опції виставляються у налаштуваннях історії. У новій модифікації браузера слід використовувати властивості ярлика, а в шляху до виконуваного файлу в полі типу об'єкта дописати поєднання —disk-cache-size=Обсяг і потрібний розмір кеша в кілобайтах (наприклад, для 1 Гб це буде 1073741824 Кб).

Очищення кешу

Із зміною розміру кеша начебто все зрозуміло. На завершення залишається додати, що проводити очищення кешу рекомендується якщо не постійно, то хоча б періодично, оскільки накопичення часових файлів може істотно сповільнювати роботу і системи, і програм. Виробляти ці дії в Windows можна шляхом звичайного очищення системного диска, в браузерах – очищенням історії відвідувань, кешу і файлів Cookies.
Системний кеш: що це, для чого використовується і як змінити його розмір у Windows?
Більш зручним є використання всіляких програм-оптимізаторів, в яких необхідно просто задіяти відповідні модулі оптимізації системи і очищення конфіденційності в розділі виконання перевірки та усунення проблем в один клік.

Популярі новини
Загрузка...