Новини високих технологій
» » Що робити, якщо висне комп'ютер: можливі причини, методи і способи усунення несправностей

Що робити, якщо висне комп'ютер: можливі причини, методи і способи усунення несправностей

22-04-2018, 20:48
1 647
Ситуація, коли комп'ютер зависає і не реагує ні на які дії користувача, по всій видимості, знайома більшості з нас. Що є тому причиною, відразу виявити буває досить складно, не кажучи вже про методи виправлення ситуації. Тому спробуємо розглянути якщо не всі, то принаймні більшість можливих причин гальмування системи з описом найбільш дієвих методів їх усунення. Відразу ж варто сказати, що питання, пов'язані з фізичними поломками устаткування або перегрівом комп'ютера, розглядатися не будуть. Зупинимося виключно на програмних методики, які дозволяють прискорити роботу будь-якого комп'ютерного терміналу.

Чому комп'ютер зависає і не реагує на власні дії?

Як і належить, перш ніж приймати рішення щодо вибору методики виправлення ситуації, необхідно з'ясувати причини, які її викликали. Ось багато користувачів, не розібравшись в першопричинах, починають судорожно кричати: «Допоможіть! Комп'ютер зависає!» Однак насамперед необхідно з'ясувати, чому в певний момент починається гальмування.


За великим рахунком зависання відбувається при неможливості виконання системних або власних процесів в моменти, коли обчислювальні ресурси навантажені, що називається, під зав'язку, тобто центральний процесор і оперативна пам'ять не справляються з обробкою великого об'єму даних. Аналогічна ситуація спостерігається, коли проводяться якісь дії з файлами та папками, але в цей момент до жорсткого диска відбувається звернення службами, що мають більш високий пріоритет. Наприклад, ви копіюєте великий обсяг даних не всередині розділу, а з одного в інший, а при цьому у фоновому режимі виконується завантаження та встановлення оновлень операційної системи. Ось вам і типова ситуація, пов'язана з гальмуванням. Але це тільки загальне розуміння того, що відбувається. Насправді ж причин такого явища може бути набагато більше. Не виключається навіть вірусне вплив, коли вся система виявляється повністю непрацездатною.


Комп'ютер висне намертво. Що робити в першу чергу?

Але давайте виходити з практичних міркувань. Припускаємо, що комп'ютер гальмує і висне. Що робити в такій ситуації? Більшість користувачів в деякому сенсі надходить абсолютно правильно, завершуючи непотрібні процеси, що мають найбільший вплив на завантаження оперативної пам'яті і процесора, в «Диспетчері завдань». Але адже не завжди знаєш, можна завершувати вибраний аплет, і чи не призведе це до ще більш негативних наслідків, які можуть призвести навіть до «вильоту» системи. Таким чином, якщо в певний момент не виконуються якісь дії, які зупиняти не можна, абсолютно логічним рішенням є звичайнісінька перезавантаження, оскільки при цьому завершуються абсолютно всі процеси. Але ось далеко не факт, що певні процеси і служби при рестарті не активуються знову.

Перевірка автозавантаження

За активацію служб і процесів в операційних системах Windows відповідає розділ автозавантаження. Саме там знаходиться більшість аплетів, які стартують безпосередньо при запуску системи, збільшуючи час її завантаження і відразу ж викроюючи для себе шматок обчислювальних потужностей. Саме тому вже при перезавантаженні комп'ютер постійно висне і гальмує. Що робити для виправлення ситуації? Як вже, напевно, зрозуміло, непотрібні елементи автозапуску необхідно відключити.
У системах сьомий модифікації і нижче робиться це на вкладці автозавантаження в конфігураторі, викликаному командою msconfig через консоль «Виконати», а у версіях 8 і 10 – прямо в «Диспетчері завдань». За великим рахунком, з усіх елементів, які можуть бути присутні в списку, необхідно залишити тільки антивірус і службу ctfmon, що відповідає за мовну панель і розкладку клавіатури (в Windows 10 розділ автостарт вона не представлена). Але припустимо, що непотрібні процеси відключені, але все одно комп'ютер висне дуже сильно. Що робити? Потрібно перевірити додаткові параметри автозапуску, які в стандартному розділі недоступні. Так, наприклад, в ньому не показані системні служби, які можна безболісно відключити для Windows. Знайти їх можна на ключі системного реєстру.
Після виклику редактора (regedit), щоб довго не переходити за розділами, скористайтеся пошуком і знайдіть папку Run і RunOnce (для автозавантаження вони будуть розташовані одна за одною, хоча каталогів Run може бути набагато більше). Нас цікавлять папок буде по дві. І саме в них слід видалити всі ключі, залишивши, як у попередньому випадку, тільки клієнта антивіруса і служби мовної панелі.
Примітка: в інших папках Run, якщо поруч немає каталогу RunOnce, проводити видалення ключів забороняється, оскільки зміни зберігаються автоматично, а при неправильних діях відкат виконати буде неможливо.

Відключення невикористовуваних служб

Розглянемо ще один момент, пов'язаний з тим, що комп'ютер часто висне. Що робити, адже, по ідеї, елементи автозапуску вже відключені? Відключені, так не все. Справа в тому, що у фоновому режимі багато системні служби все одно залишаються активними. Можна, звичайно, спробувати деактивувати їх у відповідному розділі (services.msc), однак без чіткого розуміння, який саме елемент слід зупинити для виконання або вимкнути автоматичне спрацьовування, займатися такими речами не рекомендується. На перший випадок вистачить і звернення до розділу програм і елементів, де потрібно перейти до списку компонентів системи і деактивувати непотрібні елементи. Які саме?
Наприклад, у вас не встановлений принтер, і взагалі, виведення документів на друк на комп'ютерному терміналі або ноутбуці не передбачено. Так навіщо тримати включеною службу друку або віртуальні принтери? Ви не працюєте з віртуальними машинами і не збираєтеся їх встановлювати. Вам не потрібен модуль Hyper-V. Для серфінгу по інтернету ви ніколи не використовуєте браузер Internet Explorer. Відключайте і його. Загалом, є що відключити.

Перевірка конфігурації для визначених додатків

Тепер подивимося на деякі користувальницькі дії. Наприклад, користувач встановив якусь програму, а вона гальмує або не працює, через що проблеми починаються вже в самій операційній системі. Користувач відразу ж вимагає ради, мовляв, допоможіть, комп'ютер зависає геть, що робити? По всій видимості, конфігурація на коректну роботу встановленої програми і не розрахована. Перед інсталяцією адже не дарма рекомендують подивитися хоча б на мінімальні системні вимоги. Що тут скажеш? Потрібно або робити апгрейд комп'ютера, або змінювати його цілком і повністю на більш потужний. Дуже часто такі ситуації спостерігаються з установкою сучасних ресурсномістких і дуже вимогливих до «заліза» ігор, для нормальної роботи яких потрібні відповідні процесори, обсяги оперативної пам'яті і потужні відеоприскорювачі. Можна, звичайно, спробувати виставити параметри відео на мінімум, але ж це не вихід! Власне, і при запуску такої гри гальмування системи вам буде забезпечено на всі сто.

Драйвери і оновлення

На жаль, не тільки все вищеописане може впливати на коректну роботу системи. Давайте подивимося на ситуацію, коли раніше все було нормально, але з часом комп'ютер почав виснути. Що робити? Для початку слід перевірити стан абсолютно всіх драйверів пристроїв. Цілком можливо, що така поведінка системи якраз і пов'язане з їх старінням по відношенню до встановлюваних оновлень самої системи. На жаль, Windows самостійно і в автоматичному режимі оновлювати драйвера не вміє, а якщо і оновлює, то тільки шляхом встановлення найбільш відповідного керуючого програмного забезпечення з власних джерел, внаслідок чого устаткування може працювати некоректно або не працювати взагалі.
Якщо вже на те пішло, в цій ситуації краще віддати перевагу програм ніби Driver Booster, які дозволяють виробляти пошук і установку самих свіжих версій драйверів абсолютно для всіх пристроїв, присутніх у комп'ютерній системі (за рідкісним винятком) в автоматичному режимі, завантажуючи програмне забезпечення з офіційних сайтів виробників пристроїв і розроблювачів супутнього ПО. Принагідно варто сказати кілька слів з приводу і самих оновлень операційної системи. Не секрет, що вони виходять для всіх модифікацій з завидною регулярністю, правда, далеко не всі апдейти є повністю працездатними. Крім того, застарілі пакунки з жорсткого диска не видаляються і можуть висіти мертвим вантажем, займаючи невиправдано багато місця. Але давайте припустимо, що саме після встановлення якогось оновлення комп'ютер став виснути. Що робити? Все просто! Потрібно видалити зіпсований пакет, задати ручний пошук доступних оновлень та виключити його зі списку обов'язкових для установки. Щоб спростити собі роботу в цьому напрямку, краще всього скористатися спеціальними програмами-деинсталляторами. На них зупинимося окремо. А от оновлення деяких платформ потрібно залишити. Наприклад, що робити, якщо на комп'ютері висне гра, але конфігурація відповідає її вимогам повною мірою? Тут потрібно перевірити актуальність стану платформ DirectX і .NET Framework (іноді і MS Visual C++). Саме вони забезпечують коректну роботу ігрових додатків. Примітка: Windows 10 у додаток до всього оптимізувати запуск і функціонування ігор можна за рахунок встановлення пріоритету запущеного додатка в ігрової консолі (Win + G), коли всі ресурси будуть спрямовані тільки на забезпечення ігрового процесу.

Брак місця в системному розділі

Ось ми і підійшли до одного з найголовніших чинників, що впливають на роботу операційної системи – наявності вільного простору на системному диску. Що робити, якщо комп'ютер, висне саме через його нестачі? Почистити диск, видаливши непотрібні сміттєві файли. Але які? У більшості випадків це тимчасові об'єкти і кеш системи, залишки від видалених програм і т. д., не рахуючи деяких специфічних файлів. Взагалі, вважається, що для нормального функціонування Windows системний розділ постійно повинен мати вільним обсяг, становить не менше десяти відсотків від його загального розміру. Деякі стверджують, що достатньо і п'яти відсотків, але з цим можна не погодитися.
Провести видалення сміття можна засобами самої системи, вибравши у властивостях для диска або розділу очищення, після чого зазначивши в списку непотрібні більш компоненти, включаючи тимчасові файли, кеш і т. д. Видалення встановлених апдейтів – за бажанням. Якщо автоматичне оновлення не відключити, вони потім все одно знову встановляться. Попутно можна використовувати кнопку видалення системних файлів. На всякий випадок можна скористатися і ручною очисткою. Принаймні можна запросто знайти папки тимчасових файлів (TEMP) і почистити їх вміст самостійно.

Файли підкачки і глибокого сну

Ці два компоненти теж можуть впливати на ситуації, пов'язані з тим, що комп'ютер гальмує і висне. Що робити з ними? Відключити їх використання. Файл підкачування при завданні занадто високого значення розміру може резервувати вже дуже багато місця на диску, та ще й перебивати пріоритет прямого звернення програмами до оперативної пам'яті, замінюючи її віртуальної. А швидкість звернення до жорсткого диска набагато нижче. Файл гібернації теж має досить значний розмір, але просто так вилучити його із системи неможливо.
До файлу підкачки можна дістатися через налаштування швидкодії у властивостях системи. На сучасних комп'ютерах з обсягами оперативної пам'яті на рівні 8 Гб і вище його використання абсолютно недоцільно. Тому потрібно виставити його відключення. Для відключення режиму сну використовується командна рядок, запущена з правами адміністратора, в якій прописується поєднання «powercfg –h off» (природно, без лапок). Після виконання цієї команди і перезавантаження системи файл сну (hyberfil.sys) буде автоматично видалений.

Питання повного видалення встановлених програм

Тепер подивимося, що робити, якщо комп'ютер висне через вкрай захаращеності, не беручи в розрахунок виконану очищення диска. Справа в тому, що як сміттєві файли залишки віддалених додатків система не розпізнає. А позбуватися від них вручну – справа досить клопітка.
Виробляти деінсталяцію програм краще всього відразу з допомогою утиліт начебто iObit Uninstaller. Такі програми здатні видаляти залишки у вигляді папок, файлів і записів в реєстрі автоматично. А ось позбавлятися від залишкових компонентів, якщо вони не були видалені в процесі стандартної процедури деінсталяції засобами Windows, краще з використанням оптимізаторів. До речі сказати, деинсталлятори гарні ще й тим, що дозволяють абсолютно елементарно видалити навіть «вшиті» в систему програми, а також позбутися від усіляких надбудов і панелей інтернет-браузерів.

Виправлення помилок диска і дефрагментації

Нарешті, ще одна ситуація, характерна для жорстких дисків, при якій комп'ютер дуже висне. Що робити, якщо вона пов'язана з наявністю помилок і розкидом файлів? Для початку слід використовувати перевірку засобами системи (у властивостях використовується вкладка сервісу). Якщо такий варіант вас не влаштовує, можна застосувати інструментарій командного рядка у вигляді команди chkdsk з додатковими атрибутами, наприклад, для автоматичного виправлення збійних секторів. Нерідко помилки можуть бути пов'язані з ушкодженнями системних компонентів. Для такого випадку застосовується команда sfc /scannow. Що ж стосується дефрагментації, її суть полягає в тому, щоб згрупувати файли найбільш часто використовуваних додатків і помістити їх для прискорення доступу в найшвидші області жорсткого диска. За рахунок прискорення звернення до вінчестера і програми будуть запускатися швидше (запускатися, але не функціонувати).

Доцільність використання візуальних ефектів

Тепер давайте подивимося на випадки, коли після виконання вказаних дій комп'ютер гальмує і висне. Що робити? Звернемо увагу на швидкодію. Різного роду візуальні ефекти досить сильно споживають системні ресурси. Незважаючи на відповідність конфігурації мінімальним вимогам, як раз всі ці оформлювальні штучки і можуть знижувати швидкодію, причому в дуже високій мірі.
Просто заради інтересу у налаштуваннях включите опцію забезпечення оптимальної швидкодії. Вид інтерфейсу, звичайно, буде не самим вважати (а-ля Windows 95), зате на продуктивності це позначиться не найкращим чином. Це буде помітно відразу. Якщо такий варіант не подобається, можна відключити деякі ефекти вибірково, наприклад, щоб особливо не навантажувати інтегровану відеокарту.

Віруси

Ще кілька слів варто сказати з приводу того, що робити, якщо комп'ютер висне з-за вірусного впливу. В залежності від природи проникла в систему загрози, позбутися від неї можна навіть ручним способом (наприклад, при видаленні рекламних вірусів, званих викрадачами браузерів). Однак для виявлення більш серйозних загроз краще всього використовувати портативні сканери або дискові програми, скажімо, Kaspersky Rescue Disk. З допомогою дискових утиліт можна завантажитися з usb-носія до старту Windows, а потім провести поглиблене сканування комп'ютера, яке торкнеться не тільки абсолютно всі області жорсткого диска, але і оперативну пам'ять, в якій віруси теж можуть обґрунтовуватися. Так, і в якості штатного засоби захисту системи краще встановлювати не безкоштовні програмні продукти начебто Avast, а використовувати більш серйозні розробки, незважаючи навіть на те, що їх доведеться активувати кожні тридцять днів (як у випадку з антивірусними утилітами від Eset). Зате система буде, що називається, на замку.

Автоматизовані утиліти-оптимізатори

Але буває і так, що на роботу системи впливає не один з описаних факторів, а одночасно кілька. У цьому випадку теж комп'ютер іноді висне. Що робити в такій ситуації? В цьому випадку доцільно використовувати програми-оптимізатори для проведення комплексного обслуговування. У них є достатньо засобів для оптимізації завантаження, усунення проблем з реєстром, жорстким диском і т. д. Для зручності використання таких утиліт в більшості з них передбачений режим оптимізації в один клік. Потрібно просто вибрати необхідні модулі та включити перевірку з подальшим усуненням проблем.

Замість підсумку

Що робити, якщо комп'ютер зависає, вже, здається, трохи зрозуміло. Що ж стосується практичних дій, важко радити щось одне. Проте абсолютно очевидно, що є два пункти, рекомендовані до використання: видалення програм за допомогою дєїнсталлятор і оптимізація з допомогою відповідних комплексних програм. А її виробляти слід якщо не щодня, то хоча б раз на тиждень. Втім, якщо для таких інструментів буде увімкнено режим автоматичного обслуговування, турбуватися не про що. Так, та зверніть увагу, що вище були наведені лише загальні рекомендації, а ситуації, пов'язані, наприклад, з зависаннями при перегляді відео, прослуховування музики або при відвідуванні якихось ресурсів в інтернеті, не розглядалися взагалі.
Цікаво по темі