Установка Ubuntu поруч з Windows 10: покрокова інструкція

194 0 Новини високих технологій

Багато, хто зайшов на цю сторінку, вперше чують, що є можливість встановити дві операційні системи поруч один з одним, однак така можливість є. Дана стаття призначена для тих людей, хто хоче дізнатися, як відбувається установка Ubuntu поруч з Windows 10. У статті детально розібрані всі аспекти представленої операції, від самого початку і до останніх етапів.

Установка Ubuntu поруч з Windows 10: покрокова інструкція

Навіщо потрібно встановлювати Ubuntu поруч з Windows?

Спочатку варто поговорити про те, навіщо це взагалі потрібно. Адже багато людей протягом всього життя користуються лише єдиної операційної системи, встановленої на комп'ютері, і не скаржаться. Звичайно, потреба у такій установці у кожного своя, але в будь-якому випадку стверджувати те, що вона необхідна, нерозумно.


Установка Ubuntu поруч з Windows 10: покрокова інструкція
Щоб розібрати це питання докладно, потрібно спочатку ознайомитися з самими операційними системами, тобто з Ubuntu і Windows. І якщо про Windows знає практично кожна людина, то про Ubuntu, можливо, хтось почує вперше. Звичайно, про все у статті розповісти не вдасться, як-ніяк тема не про це, але пару аспектів торкнутися варто. Перше відмінність і, можливо, головне — це те, що в операційній системі Ubuntu відсутній реєстр. Ймовірно, багатьом це ні про що не говорить, але даний факт є позитивним. Адже кожен стикався з такою проблемою, що після довгого використання Windows вона починає гальмувати: процеси запускаються довго, центральний процесор не справляється з обробкою поставлених завдань і комп'ютер періодично зависає. Так ось, це все із-за засмічення реєстру. Тобто навіть якщо ви будете користуватися Ubuntu дуже довго, її продуктивність не буде падати.


Крім цього, на Ubuntu не існує вірусів, і немає необхідності захищати систему антивірусами. Все це позитивно позначається на роботі цієї ОС, і більшість людей саме тому зацікавлені тим, як відбувається установка Ubuntu поруч з Windows 10.

Перший етап: створення завантажувальної флешки

Перед розповіддю про те, як відбувається установка Ubuntu поруч з Windows 10 потрібно пояснити, як записати завантажувальну флешку з потрібною операційною системою. Тут все просто, однак багато хто на даному етапі заходять в глухий кут. В наш час програм, які дозволяють записати образ ОС, дуже багато, і всі вони гарні по-своєму, деякі дозволяють це зробити швидко і без глибоких знань в комп'ютерах, а інші навпаки. У статті піде мова про одній з таких програм, точніше про Rufus. Зараз ближче познайомимося з нею.

Запис флешки з допомогою Rufus

Запис завантажувальної флешки за допомогою програмного забезпечення Rufus можна вважати самою простою і швидкою. І якщо ви сумніваєтеся у своїх силах, то даний спосіб саме для вас. Дана програма знаходиться у відкритому доступі, і кожен може завантажити безкоштовно з офіційного сайту. Після завантаження установка не потрібно, можна відразу приступати до запису образу на флешку. Після відкриття перед вашими очима з'явиться інтерфейс програми. Як можна помітити, він дуже компактний, і це добре, адже він позбавлений від зайвої, нікому не потрібної інформації, і всі виконувані дії будуть вести лише до одного — до запису завантажувальної флешки.
Установка Ubuntu поруч з Windows 10: покрокова інструкція
Отже, флешка вставлена в комп'ютер, і ви готові починати процес. Для цього:
 • Визначаємо, який образ буде записаний. У правій нижній частині вікна програми знайдіть кнопку з піктограмою диска натисніть її. Відкриється провідник, в ньому прокладіть шлях до викачаного файлу, в даному випадку до Ubuntu, і натисніть ОК.
 • Визначаємо флешку. У вікні програми виберіть пункт «Пристрій», натисніть на нього, з'явиться випадаючий список, в ньому виберіть вашу флешку.
 • Визначаємо схему розділів і тип інтерфейсу системи. На даному кроці потрібно вибрати ваші показники. Якщо у вас MBR, то вибирайте його, якщо GPT — то його. Більш детально про це поговоримо трохи нижче.
 • Визначаємо файлову систему. У нашому випадку вибираємо FAT32 так як ми встановлюємо Linux-дистрибутив, якщо записувати треба було Windows, то вибрати варто було б NTFS.
 • Тепер натисніть старт і чекайте, поки флешка запишеться. Що стосується вибору схеми розділів і типу системного інтерфейсу, то тут все просто. Якщо установка Ubuntu поруч з Windows 10 на GPT диск відбувається, то в випадаючому списку виберіть саме цей пункт, якщо на MBR з UEFI BIOS або, відповідно, виберіть його. Але не думайте, що для кожного пункту інструкції будуть різні. Установка Ubuntu поруч з Windows 10 MBR нічим не відрізняється від GPT.

  Другий етап: початок установки

  На жаль, даний етап може істотно відрізнятися у різних користувачів, так як він безпосередньо залежить від типу системного інтерфейсу. Їх, як відомо, існує два види: і UEFI BIOS. У статті піде мова про кожного з них, і докладно буде розказано, як проходить установка Ubuntu поруч з Windows 10 на UEFI BIOS.

  Початок установки через BIOS

  BIOS, скоріше всього, встановлена у кожної другої людини, що читає цю статтю. В цілому вона вже вважається пережитком, саме UEFI прийшла на її зміну. Але так як людей з BIOS все ще багато, варто торкнутися і тему установки Ubuntu через неї.
  Після того як образ ОС був записаний на флешку, починається установка Ubuntu 1604 поруч з Windows 10. Для цього перезавантажте комп'ютер і під час його запуску натисніть клавішу Del або F2. Це призведе до того, що ви потрапите в BIOS комп'ютера. Тут нас цікавить лише одна вкладка. З допомогою стрілок направлення на клавіатурі перейдіть на вкладку BOOT. Саме в ній нам потрібно вибрати пріоритетний пристрій при запуску комп'ютера. Нам потрібно вибрати флешку. Важливо! На кожному комп'ютері BIOS може відрізнятися, і вибір пріоритетного пристрою може видозмінюватися, тому конкретики не буде.
  Установка Ubuntu поруч з Windows 10: покрокова інструкція
  Якщо у вас все погано з розумінням іноземної мови, то звертайте увагу на поля, де буде написано Hard, Disk і Priority. Навпроти цих полів буде написано найменування вашого жорсткого диска, найчастіше початок у нього SATA, саме SATA потрібно поміняти на USB Flash Card. Сподіваємося, таке абстрактне уявлення допоможе вам вибрати правильні настройки, але навіть якщо була зроблена помилка — не бійтеся, ні до чого поганого вона не призведе. Після вибору пріоритетного пристрою перейдіть в графу Exit і виберіть перший пункт - «Вихід із збереженням користувацьких налаштувань». Тепер ваш ПК перезавантажиться і запуститься інсталятор Ubuntu.

  Початок установки через UEFI

  В цілому установка Ubuntu поруч з Windows 10 UEFI BIOS нічим не відрізняється, лише етапи трохи різні. Вам також після запису завантажувальної флешки потрібно буде перезавантажити комп'ютер і увійти в BOOT Menu, тільки тепер UEFI. Для цього при завантаженні комп'ютера треба натиснути відповідну клавішу на кожному комп'ютері вона різна, залежить це від вашої материнської плати. Нижче буде представлена таблиця, яка наочно покаже, яку клавішу слід натискати.

  Виробник /пристрій  Клавіша для запуску UEFI  Материнська плата MSI  Del  Материнська плата Gigabyte  Del  Материнська плата Asus  Del  Материнська плата Intel  Del  Материнська плата AsRock  Del  Ноутбуки Asus  F2  Ноутбуки Acer  F2  Ноутбуки Dell  F2  Ноутбуки HP  Esc -> F10  Ноутбуки Lenovo  F2  Ноутбуки Packard Bell  F2  Ноутбуки Samsung  F2  Ноутбуки Sony Vaio  F2  Ноутбуки Toshiba  F2

  Установка Ubuntu поруч з Windows 10: покрокова інструкція
  Отже, ви перезапустили комп'ютер і натиснули відповідну клавішу, тепер перед вами відкрилося BOOT Menu, в ньому виберіть запуск флешки через UEFI — це пункт, де перед назвою флешці написано слово «UEFI». Після цього відкриється інсталятор Ubuntu.

  Вибір методу встановлення Ubuntu

  Установка Ubuntu поруч з Windows 10: покрокова інструкція
  Отже, після виконання вищевикладених інструкцій перед вами має відкритися grub menu, саме з нього ми вибираємо спосіб установки самої Ubuntu. Загалом є два варіанти: запустити операційну систему з флешки і після перевірки її на працездатність виконати установку або ж відразу приступити до установки. Вибирати тільки вам. Але варто відзначити, що якщо ви запустите ОС з флешки, то під час встановлення зможете користуватися програмами.

  Розмітка диска

  Після вибору методу установки операційної системи починається безпосередньо установка.
  Установка Ubuntu поруч з Windows 10: покрокова інструкція
  Алгоритм дій:
 • На першій сторінці вибираємо мову і натискаємо «Далі».
 • На другій сторінці потрібно вибрати, завантажувати оновлення під час установки чи ні. Тут за бажанням, але якщо не ставити галочку, що оновлення можна буде завантажити пізніше. А ось галочку навпроти встановлення стороннього ЗА краще поставити, щоб не було конфліктів з вашими пристроями і все функціонувало правильно після установки. Натискаємо «Далі».
 • Третім етапом буде вибір типу установки, так як у нас виробляється установка Ubuntu поруч з Windows 10 (на інший диск чи ні — все одно) вибираємо «Інший варіант» і натискаємо «Далі».
 • На цьому етапі нам потрібно зробити розмітку диска. Якщо до цього ви не залишали вільне місце під Ubuntu, то потрібно забрати шматок пам'яті від створених розділів. Найкраще забирати пам'ять з диска D, так як він не є системним на Windows 10. Для цього, орієнтуючись за розміром, знайдіть його в списку і натисніть ПКМ і в меню виберіть Resize/Move. У вікні, напроти рядка Free space following, вкажіть розмір забирається пам'яті, 50000 MiB цілком вистачить.
 • Далі потрібно від'єднаний розділ розбити на підрозділи. Для цього виділіть його та натисніть знак «+». У вікні, виберіть пам'ять під кореневий розділ і в випадаючому списку, навпроти «Використовувати як», виберіть «ext4», а навпаки «Точка монтування» - «/». Натисніть ОК.
 • Тепер створюємо розділ підкачки. Для цього виділяємо 4000 MiB пам'яті і в випадаючому списку вибираємо swap. Натискаємо ОК.
 • Далі вибираємо «Встановити зараз» і у вікні натискаємо «Продовжити».
 • На цьому етапі треба вибрати ваш часовий пояс.
 • На останньому етапі потрібно заповнити всі поля та натиснути «Продовжити».
 • Ось і все, установка почалася після її закінчення комп'ютер перезавантажиться і ви зможете вибрати, з якої операційної системи завантажитися, Ubuntu або Windows 10. Хочеться також нагадати, що установка Ubuntu поруч з Windows 10 на один диск або ж на різні нічим не відрізняється, просто при установці потрібно буде вибрати необхідний.