Підключення пральної машини до електромережі: правила безпеки і порядок робіт

208 0 Новини високих технологій

Після придбання автоматичної пральної машини однією з найважливіших умов її безпечної та якісної роботи є правильне підключення агрегату до живильної електричної мережі. У разі виходу з ладу прального агрегату виробник не зберігає право на її гарантійне обслуговування і ремонт. Про це зазначено в інструкції користувача, яку необхідно уважно вивчити і суворо дотримуватися. Дотримання правил безпеки та порядку роботи дозволить зробити підключення пральної машини до електромережі своїми руками будь рачительному господареві, знайомого з основами електротехніки. Якщо це питання представляє певну складність, то краще звернутися до фахівця, ніж піддавати своє здоров'я на небезпеку.


Загальні особливості підключення

Пральна машина є електричним приладом великої потужності. При роботі агрегату споживана потужність може досягати від одного до чотирьох кіловат. Тому при виборі відповідної моделі необхідно враховувати, якого перетину прокладені в квартирі електричні дроти. Від цього буде залежати безпечна експлуатація обладнання. Перевірку навантажувальної здатності електропроводки можна здійснити вимірюванням діаметру жили і матеріалу, з якого вона виготовлена. Потім за допомогою спеціальної таблиці потрібно визначити, яке обладнання в квартирі буде функціонувати нормально. Не можна робити підключення пральної машини до електромережі в наступних випадках:
 • електрична проводка і розетка не відповідають потужності прального агрегату;
 • використовувати подовжувач для з'єднання машини з мережею живлення;
 • одночасно підключати кілька пристроїв в одну розетку.
 • Дотримання цих вимог дозволить безпечно експлуатувати домашню помічницю.


  Вимоги до розеток

  Щоб уникнути виникнення пожежної небезпеки, підключення пральної машини до електромережі має здійснюватися через спеціальні роз'єми. Старі існуючі розетки в домашньому приміщенні дуже часто не розраховані на включення в мережу приладів великої потужності, що може призвести до їх перегріву і часто призводить до поломки пральної машини. З основних вимог, пред'являються до точки підключення прального агрегату, можна виділити:
 • Необхідно встановлювати розетку з контактом заземлення, розраховану на пропускання струму від 10 до 16 А.
 • Підключення пральної машини до електромережі: правила безпеки і порядок робіт
 • Бажано застосовувати спеціальні вологозахищені розетки IP65 де перше цифрове значення вказує на ступінь захисту від пилу, а друга цифра – захист від вологи.
 • Якщо не вдається встановити спеціальний автомат захисту, то застосовуються розетки з пристроєм захисного відключення (УЗО), яке вмонтовано всередину приладу.
 • Монтаж роз'єму необхідно проводити подалі від сантехнічного обладнання (ванна, пристрої водопостачання).
 • Розміщуватися розетка повинна на відстані 60 см від підлоги, щоб уникнути випадків затоплення контактів.
 • Не можна проводити встановлення розетки на зовнішню стіну будівлі, щоб уникнути впливу конденсату.
 • Не варто підключати техніку до наявної розетки, якщо вона за технічними параметрами не відповідає класу пральної машини. При встановленні машини в приміщенні з підвищеною вологістю необхідно враховувати ступінь захисту розеток.

  Прокладка кабелю для підключення прального агрегату

  У разі якщо домашня електрична мережа виконана проводами невідповідного перерізу і матеріалу, доведеться прокласти окрему лінію. При цьому необхідно враховувати наступні моменти:
 • витримати досить високі навантаження здатні мідні дроти з трьома жилами і перетином 25 мм;
 • кабель живлення повинен обов'язково мати одну жилу, яка буде підключатися до заземлення в електричному щитку;
 • підключення пральної машини до електромережі здійснюється тільки проводом, відповідає всім технічним параметрам моделі придбаного агрегату.
 • Щоб робота по прокладці кабелю була менш енергозатратною, в першу чергу слід визначитися з місцем установки розетки. При великому видаленні її від розподільного щита, доведеться проводити довгий ділянку штроблення. У стінах з м'якого матеріалу канал для кабелю легко зробити за допомогою молотка і зубила. Але от для роботи в приміщенні, де встановлені армовані бетонні перегородки, доведеться скористатися перфоратором і болгаркою. На першому етапі готується місце для установки розетки, а потім проводиться виготовлення каналу для проводки. Можливе також використання спеціальних декоративних плінтусів, які збережуть естетичний зовнішній вигляд кімнати та спростять процес прокладки кабелю. Якщо самостійно важко виконати роботи з підготовки живильної мережі, то краще зробити виклик електрика на дім, ціни на такі послуги залежать від довжини каналу прокладки кабелю.

  Особливості пристрої захисного відключення

  Для підвищення безпеки роботи в схему підключення пральної машини до електромережі необхідно встановлювати пристрій захисного відключення. Цей пристрій призначений для відключення подачі струму, якщо з якихось причин сталася його витік.
  Конструктивно ПЗВ може бути поєднане з електричним автоматом відключення, а також виконуватися як окремий елемент ланцюга захисту. При установці пральної машини у ванній застосування пристрою є обов'язковим, так як це приміщення з підвищеною вологістю. На відміну від простих запобіжників плавкого типу, пристрій захисту призначений для багаторазового використання. Після його спрацьовування систему можна повернути в робочий стан, усунувши причину несправності.
  Підключення пральної машини до електромережі: правила безпеки і порядок робіт
  Конструктивно ПРИСТРІЙ складається з наступних вузлів:
 • трансформатора;
 • схеми розривання мережі;
 • механізму, що здійснює самостійне тестування;
 • електромагнітної відсічення;
 • корпусу приладу.
 • В схему електроживлення захисний пристрій включається перед автоматом. Робочий струм захисту повинен бути вище струму спрацювання автомата.

  Вхідний автомат мережі

  Також для підключення пральної машини до електромережі необхідно встановити в розподільному щиті автомат для захисту проводки і працюючого агрегату від короткого замикання. Розрахунок потужності цього пристрою провадиться в залежності від навантаження мережі, а також від діаметра проводки.

  Домашня електрична мережа зазвичай включає в себе автомат на 16 А, що є безпечним для підключення одночасно багатьох побутових приладів.
  Підключення пральної машини до електромережі: правила безпеки і порядок робіт
  Після обладнання електричного розподільного щита усіма необхідними системами захисту можна приступати до розгляду питання, як правильно підключити пральну машину до електромережі.

  Заземлення пральної машини

  Заземлення теж є одним з видів захисту пральної машини і людини від ураження електричним струмом. У багатоквартирних будинках старої споруди розетки не мали заземлюючого контакту. Тому встановлення сучасних пральних машин представляє деяку складність. Для якісної і безпечної роботи агрегату доведеться тягнути додатковий провід до розподільного електричного щита, який обов'язково має шину заземлення. Мешканцям приватного будинку можна влаштувати заземлення своїми руками. Для цих цілей потрібно:
 • Провід заземлення від розетки необхідно вивести до основи фундаменту будівлі.
 • Потім на глибину до двох метрів потрібно вбити в землю шматок арматури, шматок 30 см повинен стирчати назовні.
 • Провести якісну зачистку арматури і надійно примотати шматок дроту (можна приварити зварюванням).
 • Місце кріплення заземлюючого проводу добре ізолюють.
 • Після влаштування заземлення провід можна підключати до розетки. Не можна проводити заземлення шляхом приєднання проводу до водопровідних і газових труб, тим більше якщо пральна машина у ванній кімнаті. Таке з'єднання небезпечно як для самого господаря, так і для сусідів по будинку.

  Підключення машини через пристрій захисного відключення

  Для проведення робіт в електричному щиті потрібно зробити виклик електрика на дім. Ціна послуги залежить від наявності спеціального захисного обладнання. Самостійне проведення електромонтажних робіт в щитовій заборонено, так як, можливо, доведеться відключати загальне живлення мережі. Існує два варіанти підключення машини через УЗО:
 • Підключення через загальне пристрій захисту квартири. При такому способі пошкодження агрегату викличе повне відключення електрики в усьому приміщенні.
  Підключення пральної машини до електромережі: правила безпеки і порядок робіт
 • Включення в ланцюг пральної машини окремого пристрою захисного відключення. У цьому випадку, якщо відбудеться витік струму, то електричне живлення вимикається лише в ланцюзі агрегату.
 • При підключенні пральної машини через УЗО головним фактором є відповідність електричних параметрів захисту з споживаної потужністю агрегату.

  Захист від стрибків напруги

  В інструкції користувача виробники вказують напруга живлення агрегату з урахуванням відхилення від номіналу (220 В +/-10 %). Відхилення значення напруги від цього показника становить загрозу експлуатованої побутової техніки. Деякі моделі сучасних агрегатів забезпечені вбудованою системою захисту від перепадів напруги, так як при падінні живлення до 180 В обладнання перестає працювати. Щоб гарантовано захистити агрегат від падіння напруги, необхідно додатково встановлювати стабілізатор напруги. При низькому напрузі мотору агрегату мало пускової потужності, і він працює в режимі пускових струмів. Це призводить до того, що двигун не може подолати пусковий момент, що загрожує виходом з ладу. Також згубно для двигуна висока напруга. Тому в будинках, де існує нестабільність електричної мережі, потрібно подбати про встановлення стабілізатора напруги.

  Особливості підключення пральної машини на кухні

  Сучасні дизайнери пропонують обладнати кухонне приміщення квартири різної вбудованою побутовою технікою. Тому поряд з посудомийними агрегатами, холодильниками і різними духовками дуже сучасно і красиво виглядає вбудована пральна машина на кухні.
  Підключення пральної машини до електромережі: правила безпеки і порядок робіт
  У багатоквартирних житлових будинках на кухні встановлюється спеціальна розетка для подачі живлення на електричну плиту. Але часто в будинках використовуються газові плити, тому підключення вбудованих пральних машин до електромережі можна зробити до розетки для плит. Процес підключення пральної машини буде полягати в деякій переробці лінії живлення для прального агрегату. Вбудовані розетки на кухні здатні витримати додаткове навантаження пральної машини. Необхідно трижильним кабелем провести підведення до місця установки агрегату. Роботи по прокладці кабелю можна виконати штроблением стіни, але можна і використовувати спеціальні короби, які не зіпсують зовнішній вигляд приміщення і будуть служити надійним захистом кабелю. Після прокладки кабелю потрібно обов'язково встановити пристрій захисного відключення, а також автоматичного вимикання. З'єднати дві розетки, причому харчування вбудованої пральної машини на кухні необхідно розмістити на відстані, зручному для підключення агрегату. Захисні пристрої можна заховати в спеціальних розподільних коробках.

  Підключення пральної машини у ванній

  Ванна кімната класифікується як приміщення з підвищеною вологістю, тому до електричної проводки в неї пред'являються особливі вимоги. Ймовірність ураження електрострумом в такому приміщенні підвищується дуже значно, тим більше, що люди часто перебувають у ванній в роздягненому вигляді.
  Підключення пральної машини до електромережі: правила безпеки і порядок робіт
  Розетку в небезпечному приміщенні краще винести в коридор. Але якщо не виходить така компоновка, то необхідно встановлювати вологозахищені розетки з кришкою ступенем захисту не нижче IP44.
  Підключення пральної машини до електромережі: правила безпеки і порядок робіт
  Проводу електропроводки не можна укладати в металеві рукави або труби. Всі розподільні щитки і вимикачі повинні бути винесені за межі приміщення. Захист від ураження електричним струмом у ванній кімнаті повинна забезпечуватися заземленням і пристроєм захисного відключення. При виконанні заземлення можна використовувати водопровідні труби, так як попадання напруги електромережі на ці елементи несе загрозу життю самому власнику приміщення, а також сусідам по будинку. Для влаштування заземлення необхідно провести окремий провід до електричного розподільного щита. Діаметр заземлювальної жили повинен бути не менше перерізу електричного дроту в квартирі. Пристрій захисного відключення потрібно монтувати в розподільному щиті. Пам'ятайте, що до питання підключення пральної машини до електричної мережі необхідно поставитися з повною відповідальністю і увагою. Пристрій всіх заходів захисту від ураження електричним струмом збереже життя здоров'я членів сім'ї та сусідів, а також продовжить термін безаварійної експлуатації пральної машини.

  Популярі новини
  Загрузка...