Як дізнатися сокет материнської плати: інструкція

552 0 Новини високих технологій

При складанні або модернізації комп'ютера кожен користувач повинен знати, як дізнатися сокет материнської плати, адже без цієї інформації він просто не зможе підібрати правильний процесор, оперативну пам'ять і навіть відеокарту, адже її варто підбирати під можливості процесора. Деякі взагалі не знають, чому якийсь процесор підходить до материнської плати, а який-ні. Для цього і потрібен сокет – місце кріплення процесора на материнській платі комп'ютера. Позначається нумерація сокета цифрами.


Як дізнатися сокет материнської плати: інструкція

Як дізнатися сокет материнської плати?

Є різні способи дізнатися цю інформацію. Почнемо з найбільш простих і очевидних. Для цього нам знадобляться деякі інструмент і програми: хрестова викрутка, інструкція до материнської плати і процесора, програма Aida64 або Everest. Самий простий спосіб, як дізнатися сокет материнської плати, передбачає використання інструкції. Якщо коробка у вас збереглася (а вона повинна зберегтися, інакше без неї не буде гарантійного обслуговування), то візьміть її і в технічних характеристиках шукайте слово socket. Напроти цього слова буде стояти потрібне нам позначення. Також може бути вказана і лінійка процесорів, яка підходить до даного сокету. Втім, якщо в інструкції немає, то є й інші варіанти.

Дивимося сокет всередині корпусу

Беріть викрутку та знімайте кришку корпусу. Там ви відразу побачите материнську плату, на якій буде написано назву. Зайдіть на офіційний сайт виробника, знайдіть плату з такою ж назвою на його сайті і там дивіться технічні характеристики. Сокет буде вказуватися як одна з перших характеристик.


Як дізнатися сокет материнської плати: інструкція
Складно собі уявити, що на материнській платі не буде назви, але навіть якщо і так, все одно є спосіб, як дізнатися, який сокет на материнській платі. Але для цього доведеться відкрутити ще 4 зайвих болтика. Отже, припустимо, ви зняли кришку корпусу, але назву на платі не знайшли. Часто виробники вказують сокет біля місця кріплення процесора. Тому викруткою відкрутіть болти, що тримають вентилятор і радіатор охолодження. Сам процесор чіпати не треба – хай собі стоїть на місці. Біля нього буде вказано сокет. Запишіть його собі на папірець і вставити назад радіатор з вентилятором.

Як дізнатися сокет материнської плати через Aida64?

Є різні версії програми Aida64 включаючи платні і безкоштовні. Нам підійде найпростіша безкоштовна версія, яку можна завантажити з офіційного сайту. Але також можна знайти безкоштовну і повноцінну (зламану) версію на торрентах, хоча для нашої мети підійде навіть безкоштовна програма з урізаним функціоналом. Припустимо, програму Aida64 ви завантажили і встановили. Запускайте її і зліва в меню вибирайте розділ "Системна плата". Там відкриється нова гілка. У ній знову тисніть на "Системна плата", і програма покаже всю інформацію про материнській платі. Навпроти рядка "Число гнізд для ЦП" буде вказано значення "1", а поруч буде вказано сокет. Наприклад, там може бути значення "1 LGA1155", де цифра вказує на одне доступне гніздо, а "LGA1155" – це безпосередньо сам сокет.
Як дізнатися сокет материнської плати: інструкція

Використовуємо Everest

Замість Aida64 можна використовувати програму Everest. Але як дізнатися сокет материнської плати через Everest? Порядок дій буде приблизно той же, адже програма Everest мало чим відрізняється від Aida64 навіть інтерфейс ідентичний. Якщо не виходить з будь-якої причини знайти і встановити Aida64 то цілком можна використовувати Everest. Тут процедура відрізнятися не буде. Запускаєте програму і вибираєте в меню зліва розділ "Системна плата" – "Системна плата". У блоці "Фізична інформація про систему" буде рядок "Число гнізд для ЦП", навпроти якої завжди вказується сокет материнської плати. Ще більш простою є програма Cpu-z. Вона також вільно розповсюджується в Мережі. Завантажите її, запустіть і виберете графу package, там буде вказано сокет. Будь-яка з запропонованих програм точно визначить цю характеристику. Тепер ви знаєте, як дізнатися сокет материнської плати і зможете підібрати правильний центральний процесор замість старого. Звичайно, непогано було б написати поради щодо вибору процесора, але це тема окремої статті.

Що буде, якщо не враховувати сокет?

Сокет – це роз'єм на материнській платі, куди буде підключатися сам процесор. Перш ніж вибирати і встановлювати в роз'єм, важливо переконатися, що сам сокет підходить до материнської плати. Якщо навести просту аналогію, то на думку відразу приходить звичайна розетка і вилка: вони ідеально підходять один одному. А якщо в радянську розетку спробувати вставити євровилку, то вони не підійдуть один одному. Це ідеально описує ситуацію з сокетами материнської плати і процесора.
Як дізнатися сокет материнської плати: інструкція
І взагалі, сокети були створені не для того, щоб ускладнити процес складання комп'ютера. Вони дають можливість оновлювати систему, знімаючи старі і встановлюючи нові і потужні чіпи з тим же сокетом. Уявіть собі, що було б, якщо б процесор був просто припаяний до материнській платі (до речі, в деяких ноутбуках саме так). Нам би довелося міняти материнську плату повністю для заміни чіпа і навпаки.
Тому при виборі процесора (або материнської плати) назва сокета грає одну з найважливіших ролей. Багато користувачів не знають, що таке сокет материнської плати, і не надають цьому значення. На малюнку нижче показано, що буває, якщо намагатися "заштовхати" процесор в сокет материнської плати, який не відповідає сокету ЦП.
Як дізнатися сокет материнської плати: інструкція
Як бачите на фото, роз'єми процесора погнуті і складно сказати, чи можна їх відновити. В теорії, звичайно, можна, але ніяких гарантій, що після цього він буде працювати правильно, немає. Тому не рекомендується намагатися підключити процесор до материнської плати самостійно, не будучи впевненим на 100%-ої сумісності між ними. В іншому випадку ви просто зіпсуєте чіп процесора і, що менш ймовірно, материнську плату.

Якщо у вас ноутбук

Описані способи підходять для стаціонарних комп'ютерів, але як дізнатися сокет материнської плати ноутбука? У деяких лептопах дістатися до нутрощів дуже важко, тому спосіб "відкрутити кришку і подивитися модель материнської плати" не завжди підходить. Доречніше використовувати ті програми, мова про які йшла вище. Але при бажанні апгрейда системи варто переконатися, чи є взагалі така можливість. Адже в деяких моделях процесори припаяні до материнських плат, що економить цінний простір всередині корпусу ноутбука, але зате виключає можливість заміни чіпа. Дізнатися про це можна тільки на спеціалізованих форумах. Виробники таких тонкощів в характеристиках не вказують.

Популярі новини
Загрузка...