Гуде блок живлення: причини та способи усунення. Чи можна відремонтувати самостійно?

324 0 Новини високих технологій

Дуже багато користувачів комп'ютера стикаються з такою проблемою, коли блок живлення гуде. Причини, чому таке відбувається, можуть бути різні, починаючи від запилення і закінчуючи апаратної поломкою. У сьогоднішній статті ми докладно розглянемо всі найбільш часто зустрічаються причини, за якими виникає гул, а також способи усунення несправностей.

Пил

Отже, перша і найпоширеніша причина, чому гуде блок живлення – пил. Всередині корпуса блока живлення дуже часто накопичується пил, яка не тільки викликає гул, але ще й погіршує ефективність роботи і може призвести до сумних наслідків. Особливо часто ця проблема поширена на тих блоках харчування, які встановлюються в нижню частину системного блоку.


Гуде блок живлення: причини та способи усунення. Чи можна відремонтувати самостійно?
Пил може викликати гудіння? Дуже просто. Пил постійно скупчується всередині корпусу, особливо навколо вентилятора охолодження, тим самим ускладнюючи його роботу. Таким чином, при включенні кулеру необхідно якийсь час, щоб набрати потрібну швидкість обертання, і поки він цього не зробить, гул буде продовжуватися. Ось так от, із-за пилу блок живлення і гуде. Що робити в цьому випадку і як можна виправити проблему? Тут, загалом, нічого складного немає, необхідно зняти сам блок живлення, попередньо запам'ятавши, як і куди підключені дроти, відкрутити гвинти корпусу, зняти його, і гарненько все вичистити від пилу. Складного нічого немає, так що цілком можна обійтися без допомоги сервісного центру.

Сильний знос

Наступна причина, за якою гуде блок живлення – сильний знос пристрою. Потрібно розуміти, що блок живлення, як і багато інші комплектуючі, починає значно гірше працювати при тривалому використанні. Якщо говорити по-простому, то у пристрої, якому вже понад, наприклад, 5 років, можуть виникати різні проблеми, з-за яких знижується рівень ефективної роботи, падає ККД, з'являється гудіння, сторонній шум, тріск, клацання і багато іншого.


Гуде блок живлення: причини та способи усунення. Чи можна відремонтувати самостійно?
Що потрібно зробити в цій ситуації? Можна, звичайно, провести "глобальний" ремонт блоку живлення, перепаяв всі конденсатори, резистори, контролери і т. д., але буде в цьому сенс? Деякі запчастини коштують досить дорого, а якщо ще користувач не має досвіду в пайку, то, крім грошей за матеріали, доведеться заплатити гарну суму за роботу майстра. У підсумку самим простим і найбільш оптимальним виходом буде покупка нового блоку живлення, особливо якщо старому вже досить багато років.

Вібрація

Ще одна причина, через яку гуде блок живлення – вібрації. Деякі користувачі при установці БЖ люблять не до кінця закручувати фіксуючі болти або ж закручують їх з невеликим зміщенням. Результат подібних дій наступний: блок живлення, будучи погано зафіксований на своєму місці, починає злегка бовтатися і утворювати коливання. Ці вібрації дуже легко передаються на вентилятор охолодження, який, у свою чергу, починає не зовсім рівномірно обертатися і утворює настирливе гудіння.
Гуде блок живлення: причини та способи усунення. Чи можна відремонтувати самостійно?
Виправити проблему в даному випадку також можна самостійно, без походу в сервісний центр. Все, що потрібно зробити – взяти викрутку та добре закріпити БП на своєму місці, щоб він не бовтався.

Напруга

Четверта причина, чому гуде блок живлення комп'ютера – недостатнє напруги для коректної роботи. Загалом-то, тут все досить просто. При запуску комп'ютера на блок живлення подається напруга, необхідне для його правильної роботи. Коли напруга в електричній мережі низьке і відбувається його недолік, БЖ все ж запускає комп'ютер, але вже з набагато більшими зусиллями. Як "побічний ефект", при подібних ситуаціях дуже часто можна чути клацання, потріскування, дзвін, гудіння, "свист" та інші звуки.
Гуде блок живлення: причини та способи усунення. Чи можна відремонтувати самостійно?
Боротися з цією проблемою можна, загалом-то, одним шляхом: купити додому джерело безперебійного живлення або ж випрямляч напруги. Саме через ці пристрої і потрібно підключати комп'ютер, щоб при запусках не було проблем з низькою напругою, та система запускалася правильно, без всяких гудений, потріскувань і т. д.

Немає мастила на вентиляторі

Наступна причина в списку, чому гуде блок живлення – вентилятор охолодження. Напевно, мало хто взагалі замислюється про те, що за кожним кулером в комп'ютері необхідно ретельно доглядати. Особливо це стосується тих вентиляторів, які виконують "відповідальну роботу" – охолоджують процесор і "нутрощі" блоку живлення. В даному випадку нас цікавить саме другий варіант.
Гуде блок живлення: причини та способи усунення. Чи можна відремонтувати самостійно?
Якщо не доглядати і не стежити за кулером БЖ, то він з часом стане дуже шумно працювати і буде викликати гудіння. Яким чином? Все досить просто. Щоб вентилятор якомога краще обертався, на заводі при його виготовленні вісь і підшипник дуже ретельно змащують спеціальними засобами або маслами. Чим довше блок живлення знаходиться у використанні і чим сильніше на нього припадає навантаження, тим більше обертається вентилятор і витрачається змазка. В результаті, коли її на підшипнику і осі практично немає, починають з'являтися різні сторонні звуки, в тому числі і гул.
Гуде блок живлення: причини та способи усунення. Чи можна відремонтувати самостійно?
Що ж можна зробити в даному випадку, коли гуде вентилятор в блоці живлення комп'ютера? Змастити його! І хоча завдання на перший погляд здається сложноватой, не варто її боятися, оскільки тут все, в принципі, реально, будь з цим впорається будинку. Ось що потрібно зробити:
 • Для початку необхідно видалити з комп'ютера блок живлення.
 • Далі, слід відкрутити гвинти корпусу і зняти його.
 • Тепер, коли є доступ до вентилятора, його потрібно від'єднати.
 • Перш ніж змащувати кулер, було б непогано почистити його від бруду, щоб у процесі та не потрапила куди не слід.
 • Наступний крок – мастило кулера. Потрібно акуратно зняти наклейку в центральній частині вентилятора і витягнути заглушку в середині.
 • Коли заглушка буде видалено, можна зробити мастило. Краще всього для цих цілей використовувати силіконове масло, оскільки воно має хорошу в'язкість і розрахована на дуже тривалий період роботи. Якщо такого під рукою немає, то цілком згодиться і звичайне масло, яке продається в магазинах. Можна також спробувати використовувати що-небудь з машинних масел, особливо синтетичних. Кількість необхідного масла для змащування, як правило, становить 2-4 краплі.
 • Як тільки процес змащення завершиться, можна буде приступити до складання. Спершу необхідно поставити на місце кришку, потім прикріпити зверху наклейку, встановити вентилятор назад на своє місце, зібрати блок живлення, повернути його в системний блок і т. д.
 • Витрачений ресурс вентилятора охолодження

  Передостання причина, чому гуде блок живлення – скінчився ресурс вентилятора охолодження. Так, як би хто добре не доглядав за кулером БЖ, але рано чи пізно його робочий цикл підійде до кінця. І справа тут навіть не в тому, що хтось робив мастило кулера, а хто-ні, просто сам підшипник "стирається" від постійного тертя і виходить з ладу. Якщо регулярно змазувати кулер, то можна серйозно пролити життя підшипника, але лише до пори до часу.

  Гуде блок живлення: причини та способи усунення. Чи можна відремонтувати самостійно?
  Що можна зробити в даній ситуації? Ну, загалом, тут варіантів не дуже багато, а точніше, один – купити новий кулер потрібного розміру і виконати заміну.

  Апаратні проблеми

  Ну і остання проблема, чому блок живлення може гудіти – проблеми в апаратній частині, наприклад, з трансформатором, ШІМ-контролером, конденсаторами, термісторами, регуляторами і т. д. Щоб точно визначити, який елемент викликає гул, потрібно дуже ретельно проводити огляд і перевіряти всі можливі деталі.
  Гуде блок живлення: причини та способи усунення. Чи можна відремонтувати самостійно?
  В домашніх умовах, на жаль, провести подібні перевірки і виявити проблемний елемент практично нереально, особливо без спеціального обладнання, так що краще всього звертатися в спеціалізований центр по ремонту.

  Популярі новини
  Загрузка...