Новини високих технологій
» » ВАЗ-2110 генератор: опис, технічні характеристики, обслуговування та ремонт

ВАЗ-2110 генератор: опис, технічні характеристики, обслуговування та ремонт

22-01-2017, 21:31
1 846
Автомобільний генератор є обов'язковим елементом бортової мережі будь-якої сучасної машини, незалежно від типу двигуна і споживаного їм палива. Саме він забезпечує енергією всі системи і механізми, що споживають електричний струм. У цій статті ми розглянемо конструкцію, технічні характеристики і принцип дії генератора ВАЗ-2110. Крім того, ми поговоримо про його несправності, методи діагностики та способи усунення неполадок.

Як влаштований генератор

Конструктивно у ВАЗ-2110 генератор практично нічим не відрізняється від токовирабативающих пристроїв, якими обладнуються інші сучасні автомобілі. Він складається з: корпусу (передня і задня кришки); статора (сердечник з обмоткою); ротора (вал з обмоткою і струмознімальних кільцями); випрямного блоку (діодного моста); реле-регулятора напруги з вбудованими щітками; кожуха, що закриває випрямний блок.

Особливості конструкції

Сердечник статора має циліндричну форму. На нього за схемою «зірка» намотана трифазна обмотка, кінці якої виведені на випрямний блок. Статор зверху захищений корпусом, що складається з двох кришок, стягнутих між собою чотирма болтами. Всередині нього розташований якір. Він закріплений на двох кулькових підшипниках. Їх призначення – забезпечувати рівномірне обертання вала. У задній частині генератора розташований випрямний модуль, що складається з шести діодів, а також регулятор напруги з щіткотримач і щітками. З метою захисту ці елементи закриті сталевим кожухом.

Принцип роботи

Щоб генератор міг віддавати струм в навантаження, необхідно живити обмотку збудження. Це, власне, і відбувається, коли ми включаємо запалювання. Далі колінчастий вал працюючого двигуна змушує якір обертатися. В цей час в обмотці статора починає вироблятися електрику, яка віддається в бортову мережу.
В автомобілях ВАЗ-2110 генератор виробляє змінний струм, а всі споживачі розраховані на постійний. Для його перетворення застосовується випрямний діодний блок. Але і це не все. Справа в тому, що величина напруги, що виробляється генератором, постійно змінюється в залежності від кількості оборотів коленвала. Для її стабілізації використовується реле-регулятор напруги.

У підсумку на висновках пристрою ми має постійний електричний струм стабільного напруги.

Основні технічні характеристики

Зазвичай, у ВАЗ-2110 генератор має модифікацію 943701. Це пристрій володіє наступними технічними характеристиками: максимальний струм, А – 80; максимальна потужність, Вт – 1120; величина робочого напруги, В – 132 – 147; маса, кг – 49; передаточне число – 1:24.

Несправності генератора ВАЗ-2110

Тепер розглянемо поломки генератора «десятки», з якими автовласникам доводиться стикатися найчастіше. До них відносяться: неправильне натяг ременя приводу; знос підшипників; вихід з ладу випрямного блоку; несправність реле-регулятора напруги; обрив (замикання) обмоток ротора або статора. Розглянемо детально кожну з несправностей окремо.

Що не так з ременем

Ремінь генератора ВАЗ-2110 служить приводом для ротора пристрою. Він передає обертальний момент від колінчастого вала двигуна на шків якоря. Робота генератора безпосередньо залежить від його стану. Важливим моментом є натяг ременя. Якщо він натягнутий слабо, можливо прослизання шківа. З-за цього пристрій не зможе виробляти струм необхідних параметрів.

Ознакою ненатянутого ременя є характерний «свист», частіше проявляється в сиру погоду. Ці ж симптоми вказують і на його знос. Перенатяжение ременя перекошує вал ротора. Це сприяє прискореному зносу підшипників пристрою. Оптимальним вважається таке натяг ременя, при якому кожне з полів посередині між шківами можна максимально зрушити в бік протилежної максимум на 15 мм.

Підшипники

Несправний підшипник генератора ВАЗ-2110 нескладно розпізнати за видаваному ним звуку. Зазвичай він гуде, або шелестить. Цей звук – ознака зносу пристрою. Передній підшипник генератора ВАЗ-2110 запресований в «сідлі» кришки. Витягти його звідти неможливо, так як він завальцован. Змінюється він разом з передньою кришкою. Задній підшипник набитий на вал якоря і підтримується кришкою. Його заміна можлива при наявності спеціального знімача.

Випрямний модуль

Випрямний модуль призначений для перетворення змінного струму в постійний. Його основу складають шість кремнієвих діодів (вентилів): три позитивних і три негативних. Вони розташовані на двох підковоподібних пластинах. Для згладжування стрибків напруги висновки позитивних і негативних діодів з'єднані через конденсатор ємністю 22 мкФ.
Як перевірити генератор на ВАЗ-2110 на предмет працездатності випрямного блоку своїми руками? Для цього знадобиться звичайний тестер автомобільний або контрольна лампа. Суть перевірки побудована на здатності діодів пропускати струм тільки в одному напрямку. Несправний вентиль або взагалі не пропускає струм, або ж пропускає в обидві сторони. Отже, для початку потрібно зняти кожух випрямного блоку. Далі під'єднуємо перший провід контрольної лампи до висновку «B+» генератора, а другий до маси пристрою. При справному блоці горіти лампа не повинна. Якщо ж вона горить, у випрямлячі сталося замикання, і його необхідно замінити.
Не полінуйтеся перевірити і конденсатор. Увімкніть тестер в режим омметра (1-10 МОм) і заміряйте його опір. У справного конденсатора спочатку воно повинно прийняти мінімальне значення, а потім поступово збільшуватися. Якщо цього не відбувається, замініть конденсатор.

Регулятор напруги

Регулятор виконує функцію своєрідного стабілізатора. Завдяки йому напруга бортової мережі машини однаково, незалежно від кількості обертів працюючого двигуна. По суті, регулятор – це реле, що замикає і який розмикає ланцюг. Відбувається це так. Напруга впало нижче визначеного показника, або піднялося вище норми – реле відключила від мережі генератор. Напруга досягла потрібного діапазону – регулятор підключив пристрій.
У реле генератора ВАЗ-2110 немає ніяких електромеханічних елементів. Воно побудоване на напівпровідниках. Крім цього, його конструкція включає і щіткотримач із щітками. Відремонтувати регулятор своїми силами практично неможливо. Його простіше замінити новим. Перевірка працездатності реле займає не більше п'яти хвилин. Та й розбирати тут нічого не потрібно. Порядок діагностики наступний. Запускаємо двигун, прогріваємо його до робочої температури. Включаємо фари ближнього світла і вентилятор печі. За допомогою тестера, включеного в режимі вольтметра, заміряємо величину напруги на клемах акумуляторної батареї. Напруга не повинна виходити за межі 132 – 147 В. Якщо ж воно вище або нижче – несправне реле. Несправним вважається регулятор, якщо його щітки мають пошкодження або надмірний знос. Мінімальна довжина щіток – 5 мм.

Обрив (замикання) в обмотках

У ВАЗ-2110 генератор може вийти з ладу внаслідок обриву (замикання) обмоток ротора або статора. Подібна несправність не обіцяє нічого хорошого, так як її усунути своїми силами практично неможливо. Тут потрібно або перемотування обмоток, або ж заміна несправного елемента (ротора або статора). Перед тим як перевірити генератор на ВАЗ-2110 його потрібно зняти з автомобіля і розібрати. Почнемо зі статора. Беремо тестер, включаємо його в режим омметра і заміряємо опір між кожним висновком обмотки і корпусом. У справного статора воно повинно прагнути до нескінченності. Якщо ж прилад показує менше 50 КОм – в обмотці має місце коротке замикання.
ВАЗ-2110 генератор: опис, технічні характеристики, обслуговування та ремонт
Переходимо до ротора. Тут необхідно заміряти опір між контактними (струмознімальних) кільцями. Воно повинно бути в межах декількох Ом. Якщо опір близько до нуля – витки обмотки замкнуті. Якщо ж прилад видає занадто великі показники – можливий обрив.

Заміна генератора ВАЗ-2110 своїми руками

У деяких випадках ремонтувати генератор недоцільно. Ресурс пристрою, заявлений заводом-виробником, становить 140 тис. км пробігу. Якщо ви зіткнулися з серйозною несправністю токовирабативающего пристрою у своїй «десятці», прикиньте, в яку суму вам обійдеться його ремонт, і порівняйте її з вартістю нового генератора. А коштує він не так і дорого – близько п'яти тисяч рублів. Але за ці п'ять тисяч ви отримаєте новий пристрій з гарантією, при правильній експлуатації якого ваш автомобіль без проблем проїздить кілька років. Заміна генератора ВАЗ-2110 може бути здійснена власноруч. Все, що для цього потрібно – це оглядова яма, ключі на «10» і на «13». Яма потрібна для того, щоб було зручніше підібратися до кріплення пристрою. Порядок заміни наступний. Автомобіль встановлюємо на оглядову яму, фіксуємо, і знімаємо захист двигуна. Відключаємо мінусову клему акумулятора. Від'єднуємо від генератора провід, що живить обмотку збудження ротора (на роз'ємі). Ключем " на 10» відкручуємо гайку кріплення проводів виведення «B+». Знімаємо дроти. Відпускаємо регулювальний гвинт і відвертаємо фіксуючу гайку. Знімаємо ремінь приводу. Послаблюємо нижнє кріплення генератора ВАЗ-2110 (з ями), відкрутивши гайку ключем на «13». Виймаємо болт кріплення. Знімаємо пристрій (зручніше знизу). Установка генератора ВАЗ-2110 проводиться в зворотному порядку. Після заміни не забудьте правильно натягнути ремінь і підключити дроти.

Кілька корисних порад, які дозволять продовжити термін служби генератора

Щоб генератор вашої «десятки» служив довго і не підносив неприємних сюрпризів, скористайтеся наступними радами. Не рідше одного разу на місяць перевіряйте стан ременя приводу пристрою і його натяг. При виявленні його пошкодження негайно прийміть заходи по його заміні. Звертайте увагу на звук роботи генератора. Якщо ви почуєте характерний для вийшли з ладу підшипників гул, замініть їх самостійно, або звернутися для цього в сервіс. Не підключайте до бортової мережі автомобіля електроприлади, які споживають струм, величина якого більше, ніж струм, що виробляється генератором. Якщо на панелі приладів постійно горить сигнальна лампа, яка вказує на відсутність зарядки акумуляторної батареї, перевірте регулятор напруги. У разі виходу з ладу замініть його. Не допускайте попадання на генератор води. Вона може спровокувати коротке замикання.
Цікаво по темі
Як вибрати і одягнути ремінь на пральну машину? Коли необхідна його заміна?
Як вибрати і одягнути ремінь на пральну машину? Коли необхідна його заміна?
Сучасна пральна машина - це пристрій, що має велике значення в кожному будинку. Апарат має складну будову, де всі комплектуючі взаємопов'язані між
Як вибрати контролер для сонячних батарей? Контролер для сонячної батареї своїми руками
Як вибрати контролер для сонячних батарей? Контролер для сонячної батареї своїми руками
Стаття присвячена контролерам для сонячних батарей. Розглянуто нюанси вибору даного пристрою, а також рекомендації щодо його самостійного
Автомат захисту двигуна: цілі і призначення
Автомат захисту двигуна: цілі і призначення
В електричних ланцюгах застосовуються захисні вимикачі автоматичного принципу дії. Вони відсікають двигуни при перевищенні струму, обриві ланцюга або
Температурне реле: схема, принцип дії, призначення
Температурне реле: схема, принцип дії, призначення
Відомо багато схем, як температурне реле підключається до приладів. Раніше їх доводилося збирати своїми руками. Зараз на ринку можна вибрати
Як користуватися мультиметром DT 832: інструкція, характеристики і відгуки
Як користуватися мультиметром DT 832: інструкція, характеристики і відгуки
Кожному домашньому майстрові важливо знати, як користуватися мультиметром DT 832 оскільки він вкрай необхідний у побуті. Більшість відгуків про