Основні види автоматів. Види електричних автоматів захисту

204 0 Новини високих технологій

Небезпека, яку таїть у собі ураження електричним струмом, відома кожному. Сюди ж можна додати нагрівання провідника, що виникає при нещільному контакті або короткому замиканні. Але без електроенергії людина вже давно не уявляє свого життя, а значить, потрібні способи приборкання цієї сили. З цією метою і були створені різні пристрої захисту, в тому числі і автомати, види яких ми сьогодні розглянемо.

Загальні характеристики автоматичних вимикачів

Автоматами називають пристрої, здатні в найкоротший проміжок часу розімкнути ланцюг у разі виникнення нагріву, короткого замикання або інших позаштатних ситуацій. При правильно підібраних параметрах пристрою можна не сумніватися, що воно зреагує на найменші перевищення норм і зніме напругу з лінії, захистивши тим самим не тільки самої людини, але і його майно.


Основні види автоматів. Види електричних автоматів захисту
Автоматичні вимикачі можуть розрізнятися по максимальним струмовим навантаженням, кількістю полюсів або принципом спрацювання. Кожен, хто стикався з подібним обладнанням, знає, що на його корпусі обов'язково проставлена маркування – В, С або D. Перший тип можна віднести до малопотужним пристроїв, в той час як останній частіше застосовується на виробництвах, де струмові навантаження значні. Для побутового використання вибирають тип з маркуванням С. Цифра, що стоїть після літери, є показником максимального струмового навантаження, за перевищення якої пристрій спрацює на відключення. Приміром, ВА з маркуванням С16 без проблем витримає 16 А, проте, якщо показник буде перевищений, розімкне ланцюг і зніме напруга.


Говорячи про види автоматів захисту електромережі, можна відзначити три основних:
 • ВА.
 • УЗО.
 • Дифавтомат.
 • Спробуємо розібрати їх більш детально, щоб зрозуміти призначення захисних пристроїв.

  Вимикач автоматичний: особливості, призначення

  Пристрій, здатний розімкнути ланцюг при короткому замиканні або перевантаження мережі (надлишок підключеного обладнання). Це основний вид автоматів, який має 2 контакту (вхід/вихід фази) і працює за принципом електромагніту, що складається з соленоїда і штока, а також пластини з біметалу. Виходить, що при нормальній струмового навантаженні розчіплювач працює в штатному режимі, однак при її перевищенні на соленоїді виштовхується шток. Він, у свою чергу, впирається в біметалічну пластину, яка і розмикає контакт.
  Основні види автоматів. Види електричних автоматів захисту
  Ці розчеплювача реагують не тільки на струмові перевантаження, але і на підвищення зовнішньої температури, тому погано протягнуті контакти можуть стати причиною періодичних спрацьовувань. Також добре вони справляються з аварійним відключенням у разі пожежі. Але більш цікавим видом електричних автоматів захисту можна назвати УЗО.

  Пристрої захисного відключення: відмінності від ВА

  Принцип роботи ПЗВ має зовсім інші функції. На корпусі є 4 контакту, 2 з яких призначені для входу/виходу фазного проводу, а 2 – для нульового. Такі пристрої працюють за принципом різниці потенціалів. При нормальній роботі ланцюга фаза з нулем врівноважені і УЗО функціонує в штатному режимі. Проте найменша витік струму створює дисбаланс, і пристрій автоматично відключається. Для захисту людини такий вид автоматів краще, ніж ВА.
  Основні види автоматів. Види електричних автоматів захисту
  Візьмемо для прикладу пробій фазного проводу на корпус будь-якого побутового приладу. Практично кожен знає, наскільки неприємні відчуття виникають при дотику до металу в подібному випадку. У цій ситуації варто людині доторкнутися до приладу, як УЗО відключить живлення, причому реакція пристрою набагато швидше, ніж у ВА. Проте такий вид автоматів не рятує від короткого замикання – він просто не реагує на КЗ, продовжуючи працювати. Для тих, хто хоче розібратися в роботі УЗО докладніше нижче представлений короткий відеоролик.

  Відео по темі "Пристрій захисного відключення"

  Основні види автоматів. Види електричних автоматів захисту
  Слід зазначити, що обидва види автоматів захисту, описані вище і виконують зовсім різні функції, оптимально встановлювати в парі. А можливо обійтися одним пристроєм? Так запросто.

  Дифавтомат: що він собою являє, як працює?

  Досить часто люди не хочуть зв'язуватися з зайвою комутацією в розподільній шафі, а іноді просто не вистачає місця для встановлення всіх систем захисту, які планувалися. Адже, якщо розібратися, на ДІН-рейку УЗО займає 2 модульних місця плюс автоматичний вимикач – разом 3. А якщо груп енергозабезпечення кілька, до того ж необхідно змонтувати вступної розчепитель, встановити прилад обліку електроенергії? Виходить, що доведеться відмовлятися від будь-яких пристроїв захисту? Зовсім необов'язково. Замість УЗО і ВА встановлюється дифавтомат, який поєднує в собі функції обох приладів.
  Основні види автоматів. Види електричних автоматів захисту
  Такий пристрій здатне спрацювати на перевищення струмового навантаження, коротке замикання або витік в ланцюзі. За розміром воно схоже з ПЗВ (на 2 місця), а іноді і з ВА, яке займає один модуль. Часто саме цей фактор стає вирішальним при виборі обладнання, однак у диференціального автомата теж є свої мінуси. Вартість її вище, ніж у ВА або пристрої захисного відключення, а при відмові однієї з частин купувати його доведеться повністю, в той час як розчіплювач можна поміняти окремо. Серед фахівців ходить безліч суперечок, що краще – окрема захист або поєднана? Судячи за статистикою, прихильників дифавтоматов і їх супротивників приблизно однакову кількість. При вирішенні цього питання слід виходити з можливості установки. І якщо вибрано диференціальний автомат, не слід економити на придбанні. Краще купити якісне брендове пристрій, що періодично міняти дешеві.
  Основні види автоматів. Види електричних автоматів захисту

  На закінчення

  Захист електромережі необхідна, з цим погодиться кожен, хто стикався з подібним питанням. Але мало просто придбати перше-ліпше пристрій і підключити його. Потрібно ретельно прорахувати всі необхідні параметри, зважити всі за і проти щодо того чи іншого виду автоматів і тільки після цього робити вибір. Асортимент захисного обладнання домашньої електричної мережі досить широкий, а значить, і рішення буде непростим. Однак лише усвідомлений, продуманий і правильно зроблений вибір допоможе захистити життя і здоров'я близьких, а також збереження майна.

  Популярі новини
  Загрузка...