Способи стиснення тексту: приклади

564 0 Новини високих технологій

Уроки російської мови і літератури в школі дуже захоплюючі, але зустрічаються і певні складнощі. Одна з них – це написання викладу. Нам в даному завданні необхідно вкоротити розповідь вчителя або наявну інформацію без втрати основної думки. Саме тому ми сьогодні розглянемо можливі способи стиснення тексту і закріпимо отримані знання на конкретних прикладах. Обов'язково дивіться їх, вони вам допоможуть розібратися з методом. Ми візьмемо елементарні приклади для ознайомлення.

Способи стиснення тексту: приклади
Перед тим як ми розглянемо способи стиснення тексту, необхідно розуміти, що бездумно видаляти його частини (речення й абзаци) не можна. Треба вникнути, зрозуміти основну думку. Найкраще розділити весь текст на смислові блоки, кожен озаглавити, спираючись на отриманий план, продовжити роботу.


Виняток

Способи стиснення тексту дуже різноманітні. Пропозиції можна об'єднувати, вкорочувати, спрощувати, але першим ділом ми хочемо звернути увагу на такий спосіб, як виняток.
Способи стиснення тексту: приклади
Це не говорить про те, що можна просто взяти і викинути занадто довге речення, немає, його можна помітно скоротити з допомогою виключення деяких слів. Що можна викинути з вихідного тексту без втрати сенсу? Ось вам невеликий перелік:
 • синоніми;
 • повтори;
 • однорідні члени речення;
 • фрагмент, що не несе смислового навантаження;
 • пропозиції з описами і міркуваннями.
 • Уважно перечитуйте початкове пропозицію і вийшло. Друге повинне бути компактним, але без шкоди змістом. Для щоб було більш зрозуміло, наводимо приклад.


  "На ялинці висіли неймовірної краси кулі, гірлянди, цукерки, вона переливалася різними кольорами: жовтим, червоним, синім, зеленим". Ми привели спеціально дуже простий приклад для тренування. Спробуйте самостійно застосувати способи стиснення тексту, а точніше, виключення та узагальнення. Ми отримаємо: "На ялинці висіло багато іграшок, які переливалися різними квітами". Сенс не втратили, але пропозиція в рази коротше споконвічного.

  Узагальнення

  Для того щоб отримати високий бал на іспиті, просто необхідно знати способи стиснення тексту викладу. Зараз ми переходимо до другого – узагальнення. Ми в минулому прикладі вже вдавалися до цього способу, коли замінили назви різних ялинкових прикрас одним словом «іграшки». Ми узагальнили кілька незначних частин. Як треба діяти? Ми знаходимо подібні складні пропозиції, виокремлює в них однорідне і знаходимо мовну форму, якою їх можна замінити. "На лузі росли кульбаби, жовтці, ромашки, маки, тюльпани і дзвіночки". Яким одним словом можна замінити це нескінченне перерахування? Звичайно, "квіти". Ми отримуємо компактне речення: "На лузі, ростуть різні квіти".
  Способи стиснення тексту: приклади
  Способи стиснення тексту викладу різноманітні, але найчастіше використовують саме узагальнення. Що ми ще можемо об'єднати? Якщо в тексті кілька речень поспіль оповідають про одне й те ж, то можна зробити одне складне речення.

  Спрощення

  Ми розглянули деякі способи стиснення тексту з прикладами, але не приділили уваги спрощення. Це дуже важливий інструмент в роботі подібного роду. Приступимо!
  Способи стиснення тексту: приклади
  Ми можемо спростити складне і довге речення, тобто розбити на прості. Звичайно, цей прийом потрібно використовувати спільно з іншими. Практично будь складнопідрядне речення можна замінити простим. Не забуваємо про цю особливість. Перевіримо?
  "Я вже ліг у ліжко, коли останні сонячні промені повільно йшли за дахи будинків". Отримуємо "Я ліг у постіль на заході". Ще приклад: "Мама сьогодні встала рано, щоб встигнути підготувати святковий торт на мій день народження". Отримуємо "Мама встала рано, щоб спекти торт". Ще можна використовувати прийом перекладу прямої мови в непряму або формулювання основної думки тексту своїми словами.

  Прийоми

  Для того щоб скоротити текст, часто звертають увагу на деякі прийоми. Отже, виділимо основні способи стиснення тексту, щоб було простіше запам'ятати:
 • заміна;
 • виняток;
 • злиття.
 • Що ми можемо замінити: однорідні члени, фрагменти тексту, складнопідрядні речення простими, діалог непрямою мовою. Виключаємо все те, що не несе смислового навантаження: повтори, синоніми, пропозиції з описом або міркуванням. Злиття підлягають однотипні речення, якщо в них йдеться про одне й те ж.

  Техніка стиснення

  Спочатку ми уважно читаємо текст і ділимо на смислові блоки, так ми складаємо план, на який і будемо спиратися при написанні викладу.
  Способи стиснення тексту: приклади
  Виділяємо головну думку. Шукаємо «непотрібні» фрагменти тексту, які можна відразу ж прибрати. Спрощуємо складні, великі фрази і пропозиції. Застосовуємо всі методи і інструменти для стиснення, які були наведені в даній статті. Не забудьте замінити пряму мову на непряму, так обсяг тексту значно зменшиться.

  Популярі новини
  Загрузка...