Як використовувати Putty: команди і корисні функції

738 0 Новини високих технологій

PuTTY – це SSH-клієнт з відкритим кодом. Протокол SSH (Secure Shell), що використовується для безпечного підключення до віддалених серверів. Фактично PuTTY являє собою термінал для з'єднання з сервером і подальшого управління. Крім SSH, PuTTY підтримує ряд інших мережевих протоколів: SCP, Telnet, rlogin і raw socket. PuTTY спочатку був розроблений для Microsoft Windows, але згодом портований на різні операційні системи. Для ефективної роботи з терміналом слід знати ряд PuTTY-команд.


Початок роботи з PuTTY

PuTTY досить простий у використанні, на відміну від інших клієнтів, які потребують тривалої інсталяції. Робота з PuTTY починається з завантаження інсталяційного файлу на комп'ютері під керуванням Windows. Рекомендується завантажити з офіційного сайту останню версію файлу putty.exe. Після збереження слід запустити файл putty.exe і натиснути Next. На наступному етапі потрібно встановити прапорець Create a desktop icon for Putty і знову вибрати Next. Після цього натискаємо Install, щоб завершити процес установки. Запустимо PuTTY клацанням по значку на робочому столі. При запуску буде відкрита сторінка конфігурації. На ній необхідно вказати наступні деталі:
 • У полі Host Name or IP address необхідно ввести IP-адресу сервера, до якого ви хочете підключитися, або його доменне ім'я у форматі server.yourdomain.com (домен верхнього рівня може бути будь-яким).
 • У полі Port потрібно вказати 22. Це стандартний порт для протоколу SSH.
 • В якості типу підключення ( Connection type) слід вибрати SSH.
 • Як використовувати Putty: команди і корисні функції
  Після цього необхідно натиснути Open. З'явиться вікно попередження про безпеку, у ньому потрібно вказати, що ви довіряєте сервера, до якого збираєтеся підключитися. Дана ситуація є нормою при першому підключенні до нового сервера, просто натисніть Yes.


  Відобразиться вікно терміналу, в якому вам буде запропоновано ввести логін і пароль для доступу до серверу. Укажіть своє ім'я користувача і натисніть Enter. Набираючи пароль, ви можете помітити, що символи не відображаються у вікні терміналу. Це не повинно приводити вас в замішання, так як робиться в цілях безпеки. Введіть пароль і натисніть Enter. У якщо все виконано правильно, термінал повинен сигналізувати про успішний вхід в систему. Тепер у вікні терміналу можна вводити команди Linux-сервера, викачувати і завантажувати файли на сервер. Іноді відбувається так, що в вікні PuTTY не вводяться команди. Причиною цього, швидше за все, є неправильно зазначені дані для підключення до сервера – IP-адреса, порт, тип підключення, або логін та пароль. У цьому випадку у вікні терміналу нічого набрати не можна. Необхідно перезапустити програму і ще раз перевірити введені дані.

  30 корисних команд SSH в PuTTY

  Основною областю застосування PuTTY, як вже було сказано, є управління серверами під ОС Linux комп'ютерів на базі ОС Windows. Нижче ми зібрали для PuTTY список команд, які регулярно використовуються при управлінні серверами. Перша група команд дозволяє здійснювати навігацію по серверу.
  Як використовувати Putty: команди і корисні функції
  1. Як дізнатися, в якому каталозі на сервері ви в даний момент знаходитесь: pwd Команда pwd показує шлях до поточної директорії. 2. Перейти у вказаний каталог: cd Команда cd використовується для навігації в задану теку на сервері. Приклад: cd /home (переміщує вас в директорію /home). 3. Залишитися в поточному каталозі: cd . Використовуючи дану команду, ви сигналізуєте сервера, що хочете залишитися в тому ж каталозі, в якому знаходитеся в даний момент. Як правило, дана команда використовується в комбінації з іншими, щоб вказати, що вони повинні бути виконані в поточному каталозі.
  4. Перейти на один рівень вгору: cd Дана команда дозволяє піднятися на один рівень щодо поточного каталогу. 5. Повернутись в попередній каталог: cd – Вказана команда повертає вас в той каталог, з якого ви перейшли в поточний. 6. Перейти у домашній каталог: cd ~ Команда дозволяє переміститися в директорію /home (основну робочу папку користувача Linux). 7. Перейти в кореневий каталог: cd / Вищенаведена команда здійснює перехід в корінь диска.

  Перегляд вмісту папок

  Нижче приведені команди програмі PuTTY, що дозволяють віддалено переглядати вміст каталогів на сервері.
  Як використовувати Putty: команди і корисні функції
  8. Показати всі папки та файли в поточному каталозі: ls Використання команди ls в папці дозволяє відобразити всі її вміст. Приклад: ls /home (відображає вміст домашнього каталогу користувача). 9. Відобразити всі файли і папки в каталозі, включаючи приховані: ls –a 10. Показати всі файли і папки з зазначенням їх розміру: ls –h 11. Рекурсивно відобразити всі підкаталогів поточного каталогу: ls –r 12. Показати вміст папки, упорядкований за розміром: ls -is 13. Відобразити всі папки в каталозі з докладними властивостями: ls -alh

  Копіювання файлів і папок

  У цьому розділі представлений список команд PuTTY, що дозволяють здійснювати копіювання файлів і папок.
  Як використовувати Putty: команди і корисні функції
  14. Копіювати файл: cp Для того щоб створити копію файлу, використовуйте команду cp. Синтаксис команди наступний: cp[файл] [путь для копирования]. Приклад: cp filename.php /home/filename.php 15. Копіювати папку з усіма що знаходяться в ній файлами: cp –r Дана команда рекурсивно копіює папку зі всіх вкладених вмістом. 16. Копіювати і перейменовувати файл: cp filename.php /home/filename2.php

  Переміщення файлів і папок

  У Putty команди, наведені нижче, дозволяють переносити файли з папки в папку. 17. Перемістити файл: mv Команда mv служить для переміщення файлів. Синтаксис команди: mv[файл] [путь для перемещения]. Приклад: mv page.php /home/page.php. 18. Перемістити і перейменувати файл: mv page.php /home/newpage.php 19. Перемістити файл до каталогу рівнем вище: mv[имя файла] Приклад: mv index.html/

  Створення файлів і папок з використанням PuTTY-команд

  Наступна група команд застосовується для створення нових файлів і каталогів на сервері. 20. Створити теку: mkdir Приклад: mkdir new-folder 21. Створити файл: touch Команда touch дозволяє створювати порожні текстові файли з різними розширеннями. Приклад: touch index.php

  Створення та розпакування архівів

  Як використовувати Putty: команди і корисні функції
  Корисними будуть при роботі з PuTTY і команди запуску резервного копіювання/деархивации файлів. 22. Стиснути папку в ZIP-архів: zip -r[имя_папки.zip] [имя_папки] Приклад: zip -r newfolder.zip newfolder 23. Розпакувати ZIP-архів: unzip Приклад: unzip newfolder.zip 24. Стиснути папки в архів TAR: tar -czvf[имя_папки.tar.gz] [имя_папки] Приклад: tar -czvf wp-content.tar.gz wp-content 25. Розпакувати архів TAR: tar -xvf Приклад: tar -xvf wp-content.tar.gz

  Видалення файлів і папок

  26. Видалити файл: rm Для того щоб видалити файл на сервері, використовуйте команду rm. Приклад: rm index.php 27. Видалити всі файли в каталозі: rm * Ця команда очищає вказаний каталог від містяться в ньому файлів. Приклад: rm * /home/folder 28. Видалити папку: rmdir Приклад: rmdir /home/folder

  Зміна прав доступу до файлу/папки

  Як використовувати Putty: команди і корисні функції
  Нарешті, особливою є в PuTTY команда chmod, яка відповідає за права доступу до файлів і папок. Вона дозволяє встановити права на читання, запис і виконання файлу або папки.
  Синтаксис команди наступний: chmod[опции] [права] [имя_файла] Наприклад: 29. Змінити права доступу до папки: chmod 754 newfolder 30. Змінити права доступу до папки та всіх файлів в ній: chmod -R 754 newfolder Розберемося, що означають цифри в синтаксисі команди. Існує три групи, які можуть мати права доступу до файлів та каталогів у Linux:
 • власник файлу;
 • група власника файлу;
 • все решта.
 • При цьому вони можуть мати наступні права на роботу з файлом, позначаються цифрами:
 • право на читання (4);
 • право на запис (2);
 • право на виконання (1);
 • немає доступу (0).
 • Три цифри, наприклад, 754 послідовно задають права доступу для власника файлу (перша цифра), групи (друга цифра) і всіх інших (третя цифра). Кожна з цифр є сумою прав на читання, запис і виконання. Так, у наведеному прикладі цифра 7 дає власнику файлу права і на читання, і на запис, та на виконання ( 4 + 2 + 1 = 7). Цифра 5 дає групі право на читання і на виконання ( 4 + 1 = 5), а цифра 4 дає всім іншим право тільки на читання (4). За аналогічною формулою можна створювати будь-які комбінації прав в залежності від ваших потреб.

  Висновок

  На закінчення наведемо список декількох корисних функцій, які допоможуть спростити роботу з PuTTY:
 • Вставити скопійований з стороннього джерела команду у вікно терміналу PuTTY натисніть Shift+Insert.
 • Швидко видалити надруковану команду можна натисканням Ctrl+U.
 • Перервати виконання поточного запущеної команди можна, натиснувши Ctrl+C.
 • Очистити вікно терміналу від результатів виконання попередніх команд – Ctrl+L.
 • Даний матеріал являє собою короткий огляд по роботі з клієнтом терміналу PuTTY. Для отримання більш детальної інформації по командам програмі PuTTY скористайтесь довідником команд Unix/Linux.

  Популярі новини
  Загрузка...