Як вибрати кулер для процесора? Кращий кулер для процесора

39 0 Новини високих технологій

Система охолодження є однією з найважливіших частин кожного ігрового комп'ютера. Вона допомагає підтримувати низьку температуру процесора, забезпечуючи стабільність, надійність і ефективність його роботи. На жаль, в більшості збірок цьому аспекту часто не приділяють належної уваги. Користувачів зупиняє занадто висока вартість кулера, і вони віддають перевагу інвестувати в інші частини комп'ютерної системи. Дана стаття покликана допомогти тим, хто бажає розігнати свій процесор, створити безшумний ігровий ПК або просто додати його дизайну завершальні штрихи. Нижче наведено огляд кращих систем охолодження ЦПУ, серед яких обов'язково знайдеться та, яка гармонійно впишеться в системний блок будь-якого розміру.

Як вибрати кулер для процесора?

Системи охолодження ЦП бувають самих різних розмірів. Одні з них обмежені типами сокетів, а інші – доступним вільним простором. Тому перед тим як вибрати кулер для процесора, слід впевнитися в наявності достатнього вільного простору. Наприклад, двовентиляторний PHANTEKS PH-TC14PE має розміри 159 x 140 x 171 мм Такі параметри змушують виявляти обережність при здійсненні покупки, оскільки більшість корпусів midi-tower не мають для цього місця. Крім того, використання двох вентиляторів може бути проблематичним при висоті модулів оперативної пам'яті, що перевищує 40 мм.


При виборі кулера необхідно врахувати, що складання ігрового ПК або майнінг-ферми є складним процесом, що вимагає додаткових витрат. Проблема полягає в те, що ресурсномістке ЗА піддає чіпсет екстремальних навантажень, тому використання стандартних компонентів системи охолодження є неефективним. Неминуче підвищення температури і гучності стає серйозною проблемою. Таким чином, потрібно охолоджуючий пристрій, що забезпечує ефективне охолодження і відсутність шуму. Кулер для процесорів AMD або Intel їх повинен підтримувати низьку температуру навіть при розгоні. Виробник зазвичай вказує граничні навантаження ЦПУ в його специфікації, щоб споживач не запруджував його. Але такі обмеження не завжди виправдані – процесор часто здатний виконувати більше, ніж це передбачено нормами безпеки. Робота ЦПУ в режимі, що перевищує його номінальні параметри, і називається розгоном. Це дає можливість підвищити продуктивність системи за посильної навантаженні, але при цьому зростає і температура процесора. Більш високий нагрів приводить до порушення роботи комп'ютера. Для запобігання цього використовується система охолодження. Кулер розсіює тепло і забезпечує стабільну роботу комп'ютера.

Як вибрати кулер для процесора? Кращий кулер для процесора

Повітряне або водяне охолодження?

Існує два методи зниження температури процесора. Традиційно використовується повітряне охолодження, яке є досить недорогим. В сучасних кулерах в якості охолоджуючого агента також застосовується вода. У цьому випадку їх називають рідинними. Обидва методи відрізняються охолоджуючої здатністю і компонентами. Нижче наведено короткі характеристики кожного з них. При повітряному охолодженні в якості середовища розсіювання тепла використовується повітря. У системі даного типу не так багато компонентів, як в рідинною. Вона складається з радіатору та вентилятору, що приводить у рух повітря. Весь механізм передачі тепла контролюється тільки цими двома компонентами. Меншу кількість складових частин означає меншу вартість. Даний метод вважається ефективним, економічним і відносно простим.
З іншого боку, для підвищення ефективності кулерів для процесорів AMD і Intel була розроблена рідинна система охолодження. Справа в те, що вода володіє більшою теплопоглинальних здатністю, ніж повітря, і в гарячій середовищі вона працює краще. Саме тому вона краще повітряного охолодження. Крім того, в ній використовується більше компонентів. Система водяного охолодження включає радіатор, вентилятор, насос, резервуар і, звичайно, воду. Всі ці компоненти роблять кулер громіздким. В ідеальному робочому стані водяне охолодження більш ефективно, ніж повітряне. Але ніщо в цьому світі не дається дарма, і на даний момент більш висока продуктивність вимагає великих витрат. Рідинні системи коштують значно дорожче, а також мають ряд недоліків – встановлення кулера на процесор складна, і вони схильні до витоків. Водяне охолодження вигідно тільки в тому випадку, якщо:
 • використовується міні-збірка ATX і не подобається зовнішній вигляд низькопрофільних повітряних кулерів;
 • підвищується напруга на ЦПУ, щоб вичавити з нього максимальну продуктивність;
 • потрібно додатковий простір, що вивільняється при встановленні більш компактної системи.
 • В інших випадках слід обмежитися повітряними кулерами, тому що при помірному розгоні ця альтернатива забезпечує конкурентоспроможну продуктивність і температуру.
  Як вибрати кулер для процесора? Кращий кулер для процесора

  Критерії вибору

  Якщо розглядати приклад ігрового ПК, то основним його компонентом є графічна карта, яка відчуває максимальний нагрів. Вона може генерувати в 2-3 рази більше тепла, ніж стандартний процесор, що становить небезпеку для всієї системи. У цьому випадку рідинний кулер володіє незаперечною перевагою перед повітряним охолодженням – у нього найкраще співвідношення продуктивності і ефективності, і він швидше знижує температуру.

  Однак у нього є проблема – витік води. Рідина в будь-який момент може просочитися, що спричинить за собою збій роботи комп'ютера. Хоча виробники сучасних систем охолодження до цього питання відноситься дуже серйозно, фактор ризику все ж залишається. Перед тим, як вибрати кулер для процесора, необхідно порівняти характеристики кращих моделей з урахуванням наступних факторів:
 • витрати повітря;
 • вартості;
 • рівня шуму;
 • температури.
 • Заміна системи охолодження

  В загальних рисах для заміни повітряного кулера необхідно виконати наступні дії:
 • Ідентифікувати тип сокета і вибрати систему охолодження.
 • Перед тим як зняти кулер з процесора, необхідно підготувати комп'ютер – відключити живлення і зняти кришку корпуса, від'єднати всі карти розширення і кабелі від материнської плати.
 • Демонтувати стару модель. Пристрої для сокетів LGA775 або LGA1366 кріпляться на 4-х стійках з плоскими головками, які слід провернути проти годинникової стрілки і обережно вийняти. Сокети AMD кріпляться за допомогою важеля, розташованого з одного боку радіатора, який необхідно провернути на 180 °. Після цього необхідно відключити кабель вентилятора і зняти кулер.
 • Накласти свіжу термопасту, попередньо видаливши залишки старої.
 • Встановити нову систему охолодження згідно інструкції до конкретної моделі.
 • Підключити живлення кулера процесора до 3 - або 4-пінового роз'єму на материнській платі.
 • Перевірити роботу та проконтролювати температурний режим за допомогою доданого або сторонніх утиліт.
 • Як вибрати кулер для процесора? Кращий кулер для процесора

  Вибір вентилятора

  Багато виробників систем повітряного охолодження центрального процесора, як правило, приділяють мало уваги вентилятору і не надають йому великого значення. Хоча більшість компаній випускає високопродуктивні кулери, які забезпечують гарний температурний режим, досягається це за допомогою дуже швидко обертаються і гучних вентиляторів. Число оборотів дійсно впливає на приплив повітря, але не обов'язково забезпечує достатній тиск. Одного швидкого обертання лопатей недостатньо. Потрібно вентилятор, який здатний штовхати повітря з більшою силою. Такі пристрої зазвичай називаються кулерами статичного тиску SP і спеціально призначені для переміщення повітря з більшою силою.
  Єдиний недолік вентилятора SP полягає в тому, що він, як правило, забезпечує менший потік повітря. Пристрої даного типу також можуть бути корисні для охолодження корпусу комп'ютера, всередині якого відведення тепла перешкоджає велика кількість проводів або відсіків з накопичувачами на жорстких магнітних дисках. В іншому випадку краще використовувати звичайні моделі. При плануванні заміни старого гучного дратівної кулера процесора, слід розглянути можливість заміни вентилятора, оскільки при цьому можна багато заощадити. Тому користувачі рекомендують перевірити його характеристики та визначити, чим його замінити. Крім того, багато хто навіть не підозрюють про те, що часто радіатор дозволяє розмістити другий вентилятор. Це дасть можливість знизити оберти і, відповідно, рівень шуму системи охолодження.

  Великий кулер для процесора: як вибрати?

  В останні роки з'явилося безліч систем охолодження ЦПУ великого розміру, але дійсно гарними можна назвати лише деякі з них. І це, насамперед, Noctua NH-D15 Cryorig R1 Ultimate і PHANTEKS PH-TC14PE. У них краще на ринку співвідношення ціни і продуктивності. В температурних тестах ці моделі на голову перевершують великі кулери моноблоків і невеликі 120-мм одновентиляторные системи охолодження. Всі три пристрої поставляються з власної PMW-регулюванням кулера процесора і тихими вентиляторами, які можуть створювати гарний сумарний статичний тиск. З них найбільш гучним є Noctua NH-D15 гучність якого становить 2460 дБ без адаптера. При установці останнього цей показник знижується до 1920 дБ, і найгучнішим стає Cryorig (23 дБ при максимальній швидкості обертання 1300 об/хв). Це непогано, а відмінна продуктивність не вимагає граничних обертів кулера процесора при перегляді інтернет-сайтів потокового відео.
  Як вибрати кулер для процесора? Кращий кулер для процесора
  Дані системи охолодження ЦПУ мають деякі відмінності, але їх не так багато. Крім незначної різниці в гучності роботи вентиляторів, всі вони працюють з температурами, различающимися на 1-3 градуси, але це залежить від конкретної конфігурації комп'ютера. Так що все зводиться до естетики і розмірами. Хоча Noctua є фаворитом багатьох ентузіастів і геймерів, виглядає ця модель не дуже привабливо. NH-D15 випускається тільки одного кольору, і цей колір – коричневий. Що стосується кулера Cryorig R1 Ultimate, то він поставляється в стильному чорному виконанні з чорними алюмінієвими радіаторами. Нарешті, Phanteks PH-TC14PE проводиться в біло-чорно-синьо - червоно-білому варіантах, як мінімум пропонуючи більшу різноманітність. Переваги зазначених моделей стають очевидними, наприклад, на тлі кулера Zalman CNPS10X-Performa. Його 120-мм вентилятор на повній швидкості 2000 об/хв. виробляє шум гучністю 587 дБ. PWM-управління кулером процесора дозволяє знизити оберти до 1350 об/хв., але це не дуже допомагає. Гучність знижується тільки до 448 дБ. Таким чином, кулер Zalman CNPS10X-Performa здатний продемонструвати відмінну продуктивність, але ціною занадто гучної роботи комплектного вентилятора. Заміна останнього може істотно підвищити загальні характеристики моделі.

  Кращий кулер середнього розміру

  За відгуками користувачів, одними з найбільш популярних систем охолодження даного типу є Hyper 212 Evo і Cryorig H7. Обидва кулера досить невеликого розміру. За продуктивності вони без праці перевершать будь-яку стандартну систему охолодження, що поставляється з чіпами i5 або Ryzen, але у них є деякі відмінності. Насамперед, це зовнішній вигляд і дизайн. З одного боку, є стильний Cryorig H7 з його чорно-білим вентилятором і дуже надійним радіатором. Але можна вибрати і набагато більш вишукану збірку з напівпрозорими чорними лопатями. Крім зовнішнього дизайну моделі розрізняються за продуктивністю і ціною. Перш за все, обидва кулера для процесорів Intel і AMD забезпечують однаково оптимальний температурний режим, але шумлять по-різному. Hyper 212 Evo – стара модель і страждає через це. Вона орієнтована на високу продуктивність, по цьому параметру перевершуючи комплектні кулери, але відстає за рівнем гучності роботи вентилятора з 36 дБ проти 25 дБ у H7. Очевидно, що в ході проектування цьому аспекту не було приділено належної уваги і, судячи з багаторічного виробництва, не буде приділятися надалі. Звичайно, завжди можна замінити вентилятор на набагато більш тихий, але тоді вже краще купити H7.
  Як вибрати кулер для процесора? Кращий кулер для процесора
  Отже, чому Hyper 212 входить в число рекомендованих моделей, якщо H7 працює так само і звучить тихіше? Судячи з річним змін ціни, вартість H7 ніколи не опускалася нижче 30$. На відміну від Hyper 212 ціна якого неодноразово падала нижче цієї позначки і навіть нижче 20$. Таким чином, незважаючи на гучний вентилятор, Hyper 212 має право вважатися вигідним придбанням, оскільки він не тільки добре виконує свою роботу, але і є найбільш дешевою заміною комплектної системи охолодження. Кулер для процесора Deepcool Gammaxx 400 – бюджетний варіант з однією вежею радіатора замість двох у базового дизайну. Він відмінно справляється з нормальними навантаженнями, але для розгону не рекомендується, оскільки при швидкостях руху вентилятора, що перевищують 700 об/хв., стає чути дратівливий шум.

  Кращі низькопрофільні моделі

  Останньою категорією рекомендованих користувачами ефективних повітряних систем охолодження процесора є кулери невеликого розміру. Кращі з них – Noctua NH-L9i і be quiet! Shadow Rock LP. Обидві моделі перевершують по продуктивності комплектні пристрої, в той же час займає дуже мало місця. Вони можуть легко вписатися в будь-яку збірку mini-АТС. Максимальна висота Noctua NH-L9i з 92-мм вентилятором дорівнює 37 мм. Shadow Rock LP поставляється з 120-мм пропелером, а його товщина профілю становить 50 мм. Обидві моделі забезпечують достатній зазор з ОЗП і не повинні спустошити гаманець, оскільки досить дешеві. Обидві моделі виконують свою роботу щодо відведення тепла з незначним шумом. Рівень гучності вентилятора NH-L9i не перевищує 236 дБА при 2500 об/хв. без адаптера і 148 дБ при 1600 об/хв. з перехідником. Shadow Rock LP розганяє свій пропелер до швидкості 1600 об/хв. Рівень гучності кулера при цьому становить 20 дБА. Хоча на папері Noctua виглядає добре, модель поступається конкуренту за рівнем шуму. Щоб зрівнятися з суперником, швидкість кулера на процесорі не повинна перевищувати 1600 об/хв. Крім того, не варто забувати про 92-мм вентилятору. Розмір є причиною більш високої температури чіпсету на низьких швидкостях обертання, тому користувачі рекомендую вибрати Noctua NH-L9i тільки у випадку, якщо необхідно мати дуже тихий кулер. Для процесора більш стабільною системою охолодження є Shadow Rock LP. Обидва пристрої в рівній мірі претендують на звання кращого низькопрофільного кулера, але спільним у них є те, що вони набагато уступають рідинним моделям моноблочних систем.
  Як вибрати кулер для процесора? Кращий кулер для процесора

  Водяне охолодження

  В даний час кращим кулер для процесора даного типу для моноблочних систем є H110i Corsair. Ця модель може обладнуватися двома 140-мм вентиляторами, і з-за цього перевершує багатьох конкурентів. Кулер здатний зберігати температуру стабільної навіть при розгоні до високих напруг. Крім того, коштує він всього 120$. Corsair LINK – програма для кулера процесора, яка дозволяє відслідковувати і контролювати його параметри. До них відносяться швидкості обертання вентилятора і насоса, температури нагріву, колір RGB-підсвічування ін. Користувачі рекомендують залишити налаштування управління кулером процесора в прийнятій за замовчуванням конфігурації, оскільки вона забезпечує кращий баланс продуктивності і мінімальний рівень шуму. Найбільшою проблемою рідинних систем охолодження компактних комп'ютерів є їх розмір. Як зняти кулер до процесора, так і встановити його складно. Наявність подвійного 140-мм радіатора означає, що він не поміститься в кожному корпусі, особливо в Slim, оскільки рідинні системи охолодження займають багато місця. Користувачі, яким потрібна установка кулера на процесор в обмежених умовах, мають 2 альтернативи, продуктивність яких в рівній мірі висока, але поступається H110i. Це моделі H100i і H60. Перша з них являє собою подвійний 120-мм радіатор, тому вона займає трохи менше місця. Друга є найменшою, т. к. обладнана всього одним 120-мм вентилятором. Вона добре справляється із завданням зниження температури процесора, займає мало місця і коштує всього близько 60$. Деякі користувачі переконані в тому, що економічно виправдані тільки системи водяного охолодження «все в одному». Однак це не так, оскільки кожен може придбати вживаний рідинний кулер за низькою ціною. Особливо якщо його вартість не перевищує 30$. Нарешті, всі рідинні кулери компактних ПК мають загальну проблему, і це – шум. Рівень гучності роботи всіх 3-х варіантів Corsair Liquid становить 35 дБ, і його частково створює радіатор. Таким чином, відмінно справляючись з підтриманням прийнятного температурного режиму процесора, система рідинного охолодження також вносить свій вклад в загальний шум від ПК. Можна самостійно встановити хороший SP-вентилятор, зменшити гучність і перетворити модель в кращий водяній кулер.
  Як вибрати кулер для процесора? Кращий кулер для процесора

  Заміна вентилятора

  Користувачам, які хочуть модернізувати комплектний кулер для процесора Intel або AMD, власники рекомендують розглянути варіанти Noctua NF-F12 і NF-A14. Перший є 120-мм моделлю, яка забезпечує потік повітря 92 м 3 /ч при статичному тиску 261 мм і низькому рівні шуму, що дорівнює 23 дБ. З адаптером швидкість падає до 73 м 3 /ч, а гучність знижується до 18 дБ зі статичним тиском 183 мм. Таким чином, модель ідеально підходять для заміни дратівливо гучного 120-мм вентилятора. Що стосується NF-A14 то він є 140-мм версією, і забезпечує 143 м 3 /ч з більш високим, але все ще низьким для його продуктивності шумом (24 дБ), і статичним тиском (208 мм) без адаптера. Використання останнього забезпечує падіння швидкості до 114 м 3 /ч, а рівень гучності знижується до 185 дБ разом з тиском (151 мм). Дійсно, високий статичний тиск і низький шум – вагомі причини, щоб замінити стандартний 140-мм вентилятор. Noctua NF, можливо, не самий кращий кулер для процесора, але він вражає результатами. За відгуками власників, їх єдиною претензією до моделі є відмова компанії використовувати кольори, відмінні від варіацій світло-коричневого. Їх би купило більше людей, якби не було такого обмеження, оскільки багато вибирають компоненти, що поєднуються за кольором з усієї ігровою платформою. В якості альтернативи можна купити промислову версію чорного кольору з невеликою кількістю коричневого, але її специфікації сильно відрізняються. Вона працює на швидкості 2000 об/хв. і з рівнем шуму 31 дБ, що робить її набагато голосніше, хоча швидкість потоку повітря підвищується до 170 м 3 /год, що дійсно дуже багато. Також необхідно враховувати, що всі вентилятори Noctua мають 5-річну гарантію.

  Висновок

  Пошук гарної системи охолодження процесора має велике значення, тому що це дійсно одна з найважливіших частин комп'ютера. Після поновлення вона буде старанно працювати і надовго стане однією з небагатьох речей, які не потребують модернізації.