Що таке таймлапс - опис, особливості та рекомендації

10 0 Новини високих технологій

Що таке таймлапс? Це специфічна техніка, яка дозволяє балансувати між фотографією і відео. Вона існує вже кілька десятків років, але лише останнім часом їй стали приділяти підвищену увагу і записали в черговий модний тренд.

Що таке таймлапс - опис, особливості та рекомендації
Отже, розглянемо, що таке таймлапс у професійному середовищі. Цю техніку використовують у науці для зйомки, а разом з тим і вивчення дуже повільних процесів. Тут прикладами можуть бути цвітіння рослин, розвиток водного світу, вивчення космічний явищ і т. п. Якщо відповідати на питання, що таке таймлапс, мовою фотографа, то це цейтраферна або покадрова зйомка. По своїй суті, це ролик, що складається з безлічі знімків, які були зроблені з циклічним інтервалом і з однієї точки огляду. При цьому цикл може бути яким завгодно – від однієї секунди до декількох годин, в залежності від поставленої задачі та цілі.


Ми розібралися, що таке таймлапс, і тепер перейдемо від теорії до практики. Розглянемо критичні етапи даної техніки мистецтва, основні нюанси, особливості обладнання та інші не менше важливі питання.

Що потрібно для зйомки?

Перше, що нам знадобиться для таймлапсу, – камера. Причому, всупереч упередженням професіоналів, для цієї техніки зовсім не обов'язково мати в своєму арсеналі дорогущий девайс з масою всяких пристосувань. Звичайно, фахівці своєї справи будуть з піною у рота доводити, що для створення таймлапсів необхідні спеціальні аксесуари і камери преміум-класу. В принципі, вони мають рацію, але весь цей далеко не дешевий антураж лише полегшує процес зйомки і піднімає рівень якості картинки. Але якщо ви любитель або новачок, то можна оформити таймлапс і на айфоне.
Що таке таймлапс - опис, особливості та рекомендації
По суті, тут та ж ситуація, що і з простою фотографією. Хочете дивовижний пейзаж у 4К дозволі з фіксацією переливається світла – беріть дорогою «Кенон»/«Нікон», світлове обладнання і знімайте. Якщо вам досить рядового знімка у високому дозволі, щоб просто поділиться місцем ваших подій з друзями, то среднебюджетного цифрового гаджета вистачить позаочі. Так що для зйомки таймлапсу цілком згодиться будь-який цифровий фотоапарат. Єдине, що варто уточнити, що ваш девайс повинен вміти робити знімки з певним інтервалом.

Особливості зйомки

Деякі шанувальники таймлапсу стверджують, що зйомка повинна проводитися на 24 кадрах в секунду. Але насправді це не так. Тут треба враховувати кілька важливих моментів. Перше, це обладнання: такі скорострільні камери – велика рідкість на ринку фототехніки. Ну а друге, який сенс перетворювати специфічний таймлапс в практично повний аналог відео. Мета даної техніки зйомки – укласти тривалу і повноформатну процедуру зйомки в максимально короткий часовий проміжок. Тобто, наприклад, показати, як виростає рослина протягом місяця не в реальному часі, а за хвилину, або представити цілу добу міського життя за 15 секунд.

Функціонал

Одна з важливих складових цього процесу – пульт управління затвором. Таймлапс – техніка вибаглива і найменші струсу камери зведуть нанівець всі ваші зусилля: базова точка огляду буде зміщена, і ви отримаєте просто дергающееся зображення. Ідеальним варіантом тут стане тлумачний програмований пульт спеціально для таймлапсу (від Sony, Nikon, Canon та інших маститих виробників). В іншому випадку ви просто витратите багато часу даремно.
Що таке таймлапс - опис, особливості та рекомендації
Деякі девайси мають вбудований функціонал для цейтраферной зйомки або здатні працювати зі сторонніми програмами для таймлапсу. Наприклад, подібними можливостями володіють апарати бренду «Нікон» серії D200/300/700 і 7000. У цьому випадку делікатний процес перетворюється у натискання декількох клавіш і тільки. Один з варіантів, якщо ваш девайс позбавлений подібного функціоналу, – це установка аматорської прошивки на фотоапарат. У того ж «Кэнона» або «Никона» є безліч офіційних і аматорських форумів, де можна зустріти подібний софт. Єдине, що варто попередити, що установка таких прошивок може пошкодити камері, тому вибирати їх варто дуже уважно. Весь аматорських софт, пройшов модерацію фахівців компаній, що позначається спеціальними значками, тому незайвим буде звернути на цей момент особливу увагу.

Варіант з ПК

Ще один дуже ефективний метод зробити таймлапс – це підключити ваш апарат до лептопу або стаціонарного комп'ютера. За допомогою фірмових утиліт, начебто Canon EOS Utility, можна віддалено управляти фотокамерою з ПК. Тут також все залежить від технічної складової вашого девайса – є у нього така можливість чи ні.

Що таке таймлапс - опис, особливості та рекомендації
Якщо ж у вас руках відверто бюджетний гаджет, але зробити дуже таймлапс хочеться, то зневірятися не варто. При належному бажанні і терпінні можна нудно і клопітно клацати затвором камери в потрібний момент і пам'ятати про те, що мистецтво вимагає жертв.

Інструменти

Перед тим як зробити таймлапс, обов'язково подбайте про важливому інструментарії. В першу чергу, це штатив. Останній повинен бути якісним, і тут скупість ніяк не доречна. Тому як, якщо камера зміститься хоча б на міліметр-інший, наслідки будуть критичними для вашого ролика.
Що таке таймлапс - опис, особливості та рекомендації
Крім того, варто з особливою увагою поставитися до вибору карти пам'яті. Покадрову зйомку високої якості виконують, як правило, у форматі RAW, а він досить ємний. Навіть сотня кадрів в такому вигляді займе багато місця на вашій карті пам'яті. Також незайвим буде звернути увагу на швидкість читання і запису зовнішнього носія. Чим вище ці параметри, тим краще.

Особливості процесу

Ну і, напевно, самий головний інструмент, який вам може знадобитися під час зйомки – це терпіння, особливо якщо ви збираєтеся творити мистецтво за межами вашого затишного гніздечка. Тут потрібно врахувати багато факторів, де найважливішим, мабуть, стане погода. Взимку і пізньою осінню перешкодити зйомці можуть вітри, снігопади, дощі та інші кліматичні неприємності.
Обов'язково подстрахуйте свій девайс навісом або взагалі влаштуйте йому пристойні апартаменти, начебто шпаківні для птахів, тільки з камерою всередині. Також подбайте про додаткових акумуляторних батареях, якщо справа буде відбуватися холодною зимою, бо заряд останніх тане на очах при мінусовій температурі.

Приступаємо до зйомки

Почнемо з простого. Ставимо ваш девайс на штатив і дуже надійно закріплюємо – перше на стійку, а друге на землю. Далі необхідно відключити всю автоматику і перевести налаштування експозиції на ручне управління. В обов'язковому порядку вимкніть автофокус, тому як під час тривалої зйомки апарат може втратити вибраний об'єкт і сфокусуватися на чомусь більш важливому» для нього. В результаті ви отримаєте стрибки на підсумковому ролику.
Що таке таймлапс - опис, особливості та рекомендації
Також відключіть всі стабілізатори картинки – штатив наш стабілізатор, а все інше буде заважати. Фахівці рекомендують відключити автоматичне налаштування балансу білого, а саму зйомку вести тільки у форматі RAW. Останній дозволяє попрацювати над помилками, якщо такі були в процесі роботи. JPG, BMP і інші базові формати нададуть вам все як є, і якусь обробку доведеться виконувати в потужних специфічних редакторах як Adobe After Effects, та й то не факт, що вона пройде як треба.

Перші знімки

Коли камера міцно закріплена на штативі, а сам він твердо стоїть на поверхні, то можна зробити кілька пробних кадрів, щоб переконається в тому, що місце огляду обрано належним чином. Далі необхідно визначитися з інтервалом таймлапсу. Тут які-небудь рекомендації складно давати, бо як факторів, що впливають на частоту кадрів, дуже багато. Все залежить від сцени і кліматичних умов. Якщо експозицією є природа, одним з елементів якої – хмари, то інтервал повинен бути мінімальним, щоб повітряні потоки не сіпалися. У випадку з містом (життя за добу) можна виставити максимальну розкадрування: тут нас цікавить більше зміна дня і ночі, ніж переходи якихось конкретних погодних явищ. Приклади нехай і спрощені, але суть повинна бути зрозуміла. Також ще раз слід зауважити, що не варто робити занадто коротких інтервалів. Все-таки ми знімаємо таймлапс, а не черговий відеоряд, так і ніяка карта пам'яті не подужає таку частоту кадрів у форматі RAW за такий великий проміжок часу. Крім того, варто врахувати, що якщо зйомка проходить в умовах поганої освітленості, то значення інтервалу має бути як мінімум в два рази більше показника витримки. Тобто при інтервалі в 4 секунди витримка не повинна перевищувати позначку в 2 секунди.

Монтаж

Це останній етап у цьому процесі. Тут нам потрібно з усіх одержаних кадрів зробити відеоряд. Якщо є необхідність, то можна обробити фото в будь-якому тлумачному редакторі: виконати цветокоррекцию, попрацювати з експозицією і т. п. Причому всі зміни повинні мати хвильовий ефект, тобто щоб сусідні кадри візуально не відрізнялися один від одного. Якщо на одному зображенні ви занадто сильно збільшили яскравість або перемудрили з балансом білого, то на підсумковому ролику це буде кидатися в очі.
Що таке таймлапс - опис, особливості та рекомендації
Після обробки всіх знімків можна переходити до монтажу відеоряду. Інструментів для цього дуже багато. Окремо варто позначити вищезгаданий Adobe After Effects. Утиліта вважається еталоном у своєму сегменті і користується завидною популярністю як у професійній, так і любительського середовищі. Софт дозволяє з достатньою легкістю поєднати всі ваші кадри, наклавши при цьому практично будь-які ефекти, починаючи з музичного супроводу і закінчуючи якимись дизайнерськими «фішками».

Підводячи підсумок

Створення таймлапс-роликів – не найскладніша процедура, як може здатися на перший погляд. Новачкам достатньо буде обзавестися нормальної цифровою камерою, штативом і терпінням, а професіоналам просто вибрати вдалий вигляд і творити диво з допомогою високотехнологічної та дорогої техніки. Даний тренд досить швидко набирає обертів і стає все більш популярним, причому у всіх верствах населення. Таймлапсом цікавляться студенти, професійні блогери, репортери і пенсіонери, так що було б бажання, а результат не змусить себе чекати.