Датчик коленвала: ознаки несправності і способи діагностики

34 0 Новини високих технологій

У сучасних автомобілях роботою всіх виконавчих механізмів і систем управляє ЕБУ. Він отримує сигнали від численних датчиків, аналізує інформацію, подає керуючі команди на виконавчі пристрої. Подача палива в камери згоряння також здійснюється за допомогою декількох датчиків. Так, один з них – це датчик положення колінчастого валу. Давайте розглянемо, навіщо потрібен в автомобілі датчик коленвала, ознаки несправності його, причини поломок, а також методи діагностики даного елемента.

Функції ДПКВ

Для ефективної роботи ДВС паливна суміш повинна подаватися в камери згоряння в положенні поршня в нижній мертвій точці. Іскра, від якої бензин запалиться (коли все знаходиться в справному стані), подається у положенні ВМТ, після стиснення суміші поршнем. Щоб ЕБУ міг вчасно відправити керуючий сигнал на бензонасос, форсунки і систему запалювання, він повинен знати, в якому стані знаходиться колінчастий вал і, відповідно, поршні. Ознаки несправності датчика колінвала ВАЗ-2110 будуть пов'язані з несвоєчасністю уприскування, відсутністю іскри.
Датчик коленвала: ознаки несправності і способи діагностики
Саме ці дані датчик колінчастого вала і передає на ЕБУ. Цей елемент є не тільки електронний датчик. Для його роботи необхідно зубчасте колесо, в якому зубці розташовані в особливому порядку. Деяка їх послідовність може бути пропущена. Всі елементи в шатунно-поршневої групи пов'язані за допомогою шарнірів. Амплітуди їх можна легко розрахувати за допомогою математичних формул. Так, положення поршнів в нижній мертвій точці і верхній визначається за допомогою сигналів, які формує датчик і диск синхронізації – зубчасте колесо. Якщо ДПКВ вийде з ладу, то автомобіль буквально «осліпне». Пальне не буде подаватися в циліндри зовсім або це буде неефективно. Процес займання буде хаотичним.

Пристрій і принцип дії

Перш ніж розглянути ознаки несправності датчика колінвала, необхідно зрозуміти, як він влаштований і працює. Потрібно зауважити, що незалежно від конструкції і виробника принцип дії даних елементів простий і незмінний.
Датчик коленвала: ознаки несправності і способи діагностики
На колінчастому валу знаходиться спеціальний реперный або синхронізуючий диск з зубцями. ДПКВ закріплений на кронштейнах так, щоб його чутливий елемент знаходився строго перпендикулярно осі якої обертається вал. При цьому витримується відстань від зубчастого вінця – 1 мм. Декількох зубів на цьому диску немає – вони сточені. Скільки їх буде, залежить від типу прошивки в ЕБУ. Що стосується кількості зубів, то для більшості автомобілів випускають диски з 243036 48 і навіть 60 зубами.

Модифікації датчиків

Існують не тільки свої види синхронизаторных дисків, але і датчики різних конструкцій. Всього можна виділити три таких види. Це датчик на базі датчика Холла, індуктивні ДПКВ, а також елементи, що працюють на оптичному принципі.


Ознаки виходу з ладу

Тепер розглянемо ознаки несправності датчика колінвалу. Насправді їх не дуже багато. Це детонаційні звуки і детонація під навантаженням, при русі в гору на низьких обертах. Також можна відчути, що двигун працює не так рівно, як раніше – у нього немає стійкості. На холостих обертах можна помітити, що вони досить різко падають, а потім з величезною швидкістю кількість оборотів зростає. Нерідко автомобіль глухне на холостому ходу як у процесі руху, так і стоячи на світлофорі.
Датчик коленвала: ознаки несправності і способи діагностики
Також можна виділити і інші ознаки несправності датчика положення колінвала. Двигун не видає своєї повної потужності. Падіння оборотів можна спостерігати навіть без показань приладів. Потужність може падати або різко підніматися. При цьому для цього немає яких-небудь факторів. Нерідко можна спостерігати таку ситуацію, коли значно знизилася динаміка автомобіля. З'являються проблеми із запуском двигуна. Одним з найбільш відчутних і помітних ознак несправність датчика колінвала є неможливість запустити мотор зовсім. Це часто буває на сучасних автомобілях. В електронному блоці вже закладена інформація, завдяки якій двигун не заводиться при недостовірних сигналах від виконавчого елемента. Ще одна характерна ознака поломки ДПКВ – відсутність іскри, але не постійно, а періодично.
Датчик коленвала: ознаки несправності і способи діагностики
Природно, ці ознаки не завжди можуть говорити саме про проблеми з датчиком положення колінчастого валу. Наприклад, зниження потужності двигуна та його оборотів можуть вказувати на забитий паливний фільтр засмічений бензонасос. Щоб не сумніватися, що це ознаки несправності датчика положення колінвала ВАЗа, необхідно виконати діагностику елемента. Як це зробити? Існує кілька способів. Про це ми розповімо нижче.

Як перевірити ДПКВ на працездатність?

Для тестування датчиків положення колінчастого валу є кілька простих способів. Деякі з них не дають належної інформації, тому ефективніше використовувати тільки два методи – вони дають максимально точні результати. Якщо з'явилися ознаки несправності датчика колінвала 2110 то першим ділом доведеться демонтувати цей елемент. Для цього потрібно знати, де він знаходиться.

Де знаходиться ДПКВ?

Знайти датчик можна на кришці масляного насоса. Також разом з демонтажем безпосередньо датчика фахівці рекомендують демонтувати і зубчастий диск. Нерідко на ньому можуть бути пошкодження, які провокують різні ознаки несправності датчика положення колінвала.
Датчик коленвала: ознаки несправності і способи діагностики
Після демонтажу слід за допомогою візуального огляду шукати пошкодження на корпусі, а також перевірити стан контактів і колодки. Якщо ДПКВ брудний, тоді його промивають спиртом. Якщо поломка не виявилася, тоді елемент діагностують більш ретельно.

Спосіб №1

Суть методу зводиться до виміру опору обмотки цього елемента. Якщо вдалося виявити ознаки несправності датчика колінвала ВАЗа, а омметр показує опір в 550-750 Ом, то елемент знаходиться в робочому стані і поломку потрібно шукати в інших місцях. Перед перевіркою краще звернутися до інструкції – виробник точно вказує опір датчика. Якщо ж після виміру показники відрізняються, то рекомендується замінити елемент, так як він несправний.

Спосіб №2

За допомогою даного способу можна набагато точніше визначити, в якому стані знаходиться компонент. Для діагностики знадобиться вольтметр – краще використовувати цифрове пристрій. Його можна придбати на будь-якому радіоринку. Також знадобиться мегомметр, прилад для виміру індуктивності і трансформатор – краще підібрати мережевий. Щоб отримати максимально точні показники, діагностику слід здійснювати в температурному діапазоні від 20 до 22 градусів. Спочатку заміряють індуктивність обмотки ДПКВ вимірювачем індуктивності. Якщо елемент справний, то прилад покаже від 200 до 400 МГц. Ознаки несправності датчика колінвала 2114 в даному випадку вказують, що проблеми в чомусь іншому. За допомогою мегомметра здійснюють діагностику ізоляції. Якщо рівні напруги становлять понад 500 В, то показник ізоляції не перевищить 20 МОм.
Датчик коленвала: ознаки несправності і способи діагностики
Трансформатор знадобиться тоді, коли в ході перевірки шків випадково намагнитится. Після аналізу результатів можна робити висновок про те, дійсно спостерігалися ознаки несправності датчика колінвала ВАЗ-2114 або ж поломку потрібно шукати в інших місцях.

Перевіряємо ДПКВ осцилографом

Цей метод недоступний в гаражі, але за допомогою нього можна не тільки визначити значення, але і подивитися, як формуються сигнали. Це дасть повну інформацію про те, в якому стані знаходиться елемент і як він працює. Краще проводити таку діагностику, коли мотор запущений. Але можна і перевіряти демонтований датчик.

Отже, як перевірити елемент на справність? Нам знадобиться цифровий осцилограф і для роботи з ним. Знятий датчик перевіряють наступним чином. Якщо з'явилися ознаки несправності датчика колінвала ВАЗ-2110 то щупи приладу з'єднують з висновками котушки на ньому. Потім запускають ПО. Після цього будь-яким механічним предметом треба помахати перед датчиком.
Датчик коленвала: ознаки несправності і способи діагностики
При справному елементі на екрані буде формуватися осцилограма, побудована на базі інформації від датчика. Якщо компонент знаходиться в робочому стані, то він зафіксує металевий предмет. Але точний діагноз можна поставити тільки після діагностики на працюючому моторі. Далі можна приймати рішення про заміну. Ремонту ця деталь не підлягає.

Як замінити ДПКВ?

Заміна здійснюється дуже просто. Якщо компонент був знятий для перевірки, то на його місце встановлюють новий. Перед монтажем бажано ретельно очистити місце установки. Далі необхідно закрутити болт. При цьому краще використовувати динамометричний ключ і строго контролювати момент затяжки болта. Момент затягування повинен бути не більше 8-12 Нм. Потім важливо проконтролювати, щоб відстань від чутливої частини датчика до диска синхронізації було не більше одного міліметра.

На закінчення

Якщо з'явилися ознаки несправності датчика колінвала ВАЗ-2114 то обов'язково потрібно перевірити його. Це нескладно. Існують доступні методи діагностики – почати перевірку можна з найпростіших способів. А якщо справа не в датчику, то треба пошукати несправності в інших системах.