Що входить до складу системного програмного забезпечення

26 0 Новини високих технологій

Що таке апаратна частина ПК? Це мишка, монітор, процесор, відеокарта. Самі по собі перераховані пристрої не працюють. Щоб їх об'єднати і привести в дію, необхідно системне програмне забезпечення, або службовий софт. У нього входять компоненти, від яких залежить взаємодія комп'ютера, інших програм і людини.

Що входить до складу системного програмного забезпечення

Операційна система

Зайдіть в розділ «Мій комп'ютер» і перейдіть на диск C. Ви побачите теку з назвою Windows. В ній знаходиться ваша операційна система або ОС. Це – програмне забезпечення, завдяки якому користувач взаємодіє з процесором, оперативною пам'яттю та іншим комп'ютерним обладнанням. ОС входить до складу системного програмного забезпечення та є його базовою частиною. Являє собою набір програм, контролюючий апаратне забезпечення машини, запуск утиліт і додатків. ОС управляє підключеними пристроями введення/виводу і спільною роботою комп'ютера. Одним словом, це – міст, який з'єднує софт і залізо.
Що входить до складу системного програмного забезпечення

Види операційних систем

UNIX, Windows 98/XP/Vista або Mac OS – види операційних систем, що входять до складу системного програмного забезпечення. Це перше, що ви бачите при запуску комп'ютера і останні при його вимиканні. Але розрізняються не тільки ОС назвою та фірмою-виробником.


 • Операційні системи реального часу: FreeRTOS, KeilRTX і QNX на базі Unix. Використовуються в промисловості, для керування машинами, науковими приладами, автоматизованими конвеєрами. Відрізняються мінімальним користувальницьким інтерфейсом і відсутністю утиліт кінцевого користувача. Призначені для виконання процесів не в логічному, а реальному часі, тобто у кожного завдання є свій дедлайн.
 • Однокористувацький і однозадачные операційні системи: PALM, MS-DOS. Системи, в яких дозволяється одночасне виконання лише одного завдання для єдиного користувача. Цей вид ОС використовувався до 2009 року для наладоних комп'ютерів Palm.
 • Однокористувацькі багатозадачні ОС: Windows, MacOS. Входять до складу системного програмного забезпечення більшості сучасних комп'ютерів. Дозволяють одному користувачеві виконувати відразу кілька завдань на ПК або ноутбуці. Наприклад, працювати в текстовому редакторі і слухати музику одночасно.
 • Багатокористувацькі ОС: Linux, VMS. Дозволяють декільком користувачам одночасно використовувати ресурси одного комп'ютера без затримок у часу. Доступ надається з інших комп'ютерів або терміналів.
 • Мобільні операційні системи: Android, iOS. Істотно відрізняються від програмного софта для персональних комп'ютерів. У мобільних пристроїв немає мережевого кабелю. Тому система обмежена в енергоресурсах. У мобільних платформ інший користувальницький інтерфейс, так як управління здійснюється мишкою, а за допомогою сенсорного екрану. Також вони повинні підтримувати функцію мережевого зв'язку, GPRS Wi-Fi.
 • Що входить до складу системного програмного забезпечення

  Мережева операційна система Network OS

  Входить до складу системного програмного забезпечення серверів, брандмауери, маршрутизатори і інших мережевих девайсів. Використовується для клієнтських ПК, тому різниця між розподіленим і мережевий ОС не завжди помітна.

  Мережеві ОС виконують наступні функції:
 • обмін файлами і друком;
 • адміністрування облікових записів користувачів;
 • безпека даних.
 • Мережеві операційні системи поділяються на однорангові, без використання централізованого вузла зв'язку, та клієнт-серверні. До списку найбільш популярних Network OS відносять наступне програмне забезпечення:
 • Cumulus Networks – дистрибутив Linux;
 • Switch Light;
 • Open Network Linux;
 • PICA8 для комутаторів;
 • Dell Systems;
 • NX-OS – преміальна і високопродуктивна ОС, розроблена компанією Cisco.
 • Що входить до складу системного програмного забезпечення

  Операційна оболонка

  До складу системного програмного забезпечення ПК для робочого місця входить оболонка ОС. Це візуальне подання або інтерфейс для взаємодії з операційною системою. Є надбудовою з комплексу програм для операційної системи.
  Вся інформація в комп'ютері міститься у вигляді послідовності з 0 і 1. Оболонка потрібна для того, щоб навіть далекі від програмування люди могли взаємодіяти з машиною. Вона інтерпретує, тобто переводить команди операційної системи зрозумілий користувачеві вид. Буває двох типів:
 • Текстова оболонка або командний рядок. Її можна знайти через меню пуск. В полі з написом «Знайти програми та файли» ввести cmd.exe. і натиснути enter. Відкриється непривабливе вікно з чорним фоном і англійськими написами – це і є текстова операційна оболонка. Клікати по ній мишкою марно. Вона розуміє тільки спеціальні символи, скрипти і мови програмування.
 • Графічна оболонка. Це вікна, іконки, меню на вашому робочому столі, якими ви керуєте за допомогою покажчика комп'ютерної миші. Працювати з графічною оболонкою набагато простіше, тому вона є частиною більшості сучасних ОС.
 • Утиліти

  До складу системного програмного забезпечення належать програми, що відповідають за вирішення допоміжних завдань. Це спеціальний службовий софт. Коли операційна система не в змозі виконати якусь вузькоспеціалізовану роботу, наприклад, перевірку диска, включаються утиліти.

  Робота утиліт повністю сфокусована на інфраструктурі комп'ютера. Службові програми відповідають за дисковий простір, оперативну пам'ять і обладнання. Це – протилежність прикладного ПО. Утиліти не запускають музику, не відкривають фотографії та не орієнтовані на користувача. Більшість з них виконує високотехнологічні завдання і розраховані на людей з передовим рівнем комп'ютерних знань.
  Що входить до складу системного програмного забезпечення

  Види і функції утиліт

  Передвстановлені утиліти входять до складу системного програмного забезпечення. Вони не завантажуються в пам'ять разом з ОС. Тільки в міру необхідності або самим користувачем. Список запущених утиліт видно у вікні «Диспетчер завдань».
  Встановлені за промовчанням утиліти знаходяться на жорсткому диску і виконують наступні функції:
 • архівування та стиснення файлів;
 • дефрагментація дисків, очищення та пошук проблем;
 • менеджер дискового простору;
 • діагностика комп'ютерного обладнання;
 • робота з додатками, їх видалення та перевстановлення;
 • захист безпеки;
 • очищення реєстру;
 • резервне копіювання і відновлення;
 • управління програмами автозавантаження;
 • мережеві утиліти для налаштування інтернету та з'єднання.
 • Додаткове програмне забезпечення

  Крім утиліт, які входять до складу системного програмного забезпечення ПК, є додатковий сервісний софт. Він завантажується і встановлюється зі сторонніх ресурсів. Істотно розширює можливості операційної системи і полегшує роботу з файлами:
 • Антивірус – це обов'язкова додаткова утиліта. Звичайно, корпорація Microsort запевняє, що користувачів Windows захищає системний Windows Defender. Але на практиці хваленого антивіруса недостатньо. Під час тестування в лабораторіях AV-TEST Defender від «Майкрософт» пропустив 20% загроз. Тому для повної безпеки потрібно встановити Avast, AVG або інший потрібний пакет програм.
 • CCleaner – корисна і безкоштовна утиліта із зрозумілим новачкові інтерфейсом. Призначена для очищення реєстру, кеша, роботи з додатками.
 • До складу програмного забезпечення входять системні браузери. У Windows – це сумно відомий Internet Explorer або Edge, Safari в Mac OS. Але їх завжди можна замінити на Firefox, Opera і Google. Досить завантажити інсталяційний файл з офіційного сайту та у налаштуваннях замінити браузер за замовчуванням.
 • Драйвера

  Це програмне забезпечення, за допомогою якого операційна система і інший софт отримують доступ до заліза комп'ютера. У кожного пристрою є свій драйвер. Деякі система встановлює самостійно, без участі користувача. Наприклад, драйвера для мишок, клавіатур, веб-камер з технологією «Постав і грай». Принтери, сканери, відеокарти вимагають окремої установки драйверів, які зазвичай йдуть в заводській комплектації пристрою. Для звукової карти, процесора і інших системних елементів установчі драйвера записуються виробником материнської плати на окремому диску. Входять до складу системного програмного забезпечення драйвери необхідно оновлювати. Можна встановити автоматичні установки оновлень з допомогою DriverPack або Driver Booster. Але, якщо драйвер вийшов з ладу тільки на одному пристрої, то швидше це зробити вручну.
  Що входить до складу системного програмного забезпечення

  Вбудовані програми

  У комп'ютерів, телефонів і цифрових пристроїв є базова система вводу-виводу для апаратної налаштування. Є набором мікропрограм або прошивкою з простим інтерфейсом. Найвідоміше вбудоване ПЗ – це BIOS. Знаходиться BIOS на материнській платі на спеціальному чіпі. Потрапити в нього можна під час запуску комп'ютера, натиснувши клавішу F1. Програма містить все низькорівневі налаштування машини та інструкції завантаження. Без неї ПК не буде знати, як йому працювати.

  СУБД

  До складу загального системного програмного забезпечення входять СУБД. Це набір програм, що забезпечують взаємодію між кінцевим користувачем, іншими програмами та базою даних для збору і обробки інформації. СУБД складається з трьох елементів:
 • Фізична база даних: набір файлів з даними.
 • Підсистема зберігання: програмне забезпечення, яке забезпечує доступ і зміна вмісту бази даних.
 • Схема бази даних: специфікація логічної структури даних, що зберігаються в базі.
 • СУБД потрібні, щоб зберігати інформацію. Простий приклад – набір документів на робочому комп'ютері. Щоб не створювати хаос з відеозаписів, фотографій, упереміш з книгами, користувач сортує і впорядковує всі документи по папках. Завдяки цьому, він може швидко знайти потрібний файл у будь-який час.
  Що входить до складу системного програмного забезпечення
  Аналогічно описаній файлової системи зберігання даних, СУБД, але набагато ефективніше. Функції системи управління БД:
 • оптимізація та запобігання дублювання інформації;
 • швидкий пошук даних;
 • безпека та конфіденційність інформації, за допомогою обмеженого допуску;
 • резервне копіювання і відновлення;
 • цілісність і узгодженість структури даних;
 • опис даних.
 • Існують різні типи систем управління, від яких залежить спосіб взаємодії користувача з інформацією. Також є багатокористувацький менеджери БД і однокористувацький або десктопні. Отже, що ж входить до складу системного програмного забезпечення? Архіватори, Bios, антивіруси, тобто службовий софт, який забезпечує роботу всієї комп'ютерної системи. Умовно перераховані компоненти діляться на три групи. Перша – це базове ПЗ, яке включає операційні системи, утиліти, драйвери і оболонка. Друга – прошивка комп'ютера або цифрового пристрою. Остання група – це проміжне програмне забезпечення, що складається з систем управління базами даних.