Блок живлення з регулюванням напруги: технічні характеристики

445 0 Новини високих технологій

Початківці радіоаматори часто виготовляють блоки живлення з регулюванням напруги. Це дуже потрібний прилад, так як без нього не зможе працювати апаратура. Але потрібно враховувати, що для роботи техніки може знадобитися різна напруга – від 15 до 30 Ст. І не хочеться кожен раз робити новий блок живлення, мотати трансформатори. Адже набагато простіше зробити один, але універсальний, який можна використовувати в будь-саморобки.

Блок живлення персонального комп'ютера

Блок живлення з регулюванням напруги: технічні характеристики
У тому випадку, якщо у вас є блок живлення від настільного ПК, можна скористатися ним. Для цього потрібно виконати такі маніпуляції:
 • Зніміть верхню кришку.
 • Далі, використовуючи паяльник, приберіть всі зайві дроти. Потрібно залишити за 1-2 проводи кожного кольору.
 • З'єднайте зелений провід (він в джгуті один такий) з чорним (корпусом). Можна просто встановити перемичку на платі.
 • Щоб зробити блок живлення з регулюванням напруги своїми руками, необхідно провести виміри на кожному висновку.
 • Підключіть дроти до відповідних гнізд або до перемикача.
 • Такий блок живлення дозволяє отримати кілька напруг – 3 3В, 5В, 12В. Цього цілком достатньо для повноцінної роботи більшості приладів. Навіть для зарядки мобільних телефонів можна використовувати такий блок.


  Найпростіший спосіб

  Простіше за все виявиться зробити блок живлення зі ступінчастим регулюванням напруги на виході. Напевно ви не раз бачили такі. На них є перемикач на кілька положень, кожне з яких відповідає певному значенню напруги. Чи надійно це? В якості лабораторного блоку живлення з регулюванням напруги такий пристрій може працювати недовго.
  Блок живлення з регулюванням напруги: технічні характеристики
  Причина – дуже маленький струм на виході, і підключити потужне навантаження навряд чи вийде. Навіть погонний метр світлодіодної стрічки буде світитися з малою яскравістю. Щоб не використовувати в самодєлках великі тумблери або перемикачі, можна на передній панелі приладу встановити кілька гнізд. У них будуть вставлятися штекери. Головне, правильно підписати всі гнізда, щоб не спалити апаратуру.


  Як зробити трансформатор

  Щоб створити такий блок, потрібно самостійно виготовити трансформатор – перемотати вторинну обмотку. І обов'язково зробіть розрахунок напруги на один виток. Для цього можна поступити наступним чином:
 • Повністю знімаєте вторинну обмотку, якщо вона є.
 • Намотуєте 10 витків дроту і збираєте магнітопровід трансформатора.
 • Включаєте трансформатор в мережу і проводьте вимірювання напруги на вторинній обмотці.
 • Наприклад, ви з'ясували, що з 10 витків можна зняти 1 Ст. Отже, вам буде потрібно намотати для напруги на виході в 30 У рівному 300 витків. А що якщо вам потрібно кілька значень напруг? Для цього зробіть відводи від відповідних витків.

  Випрямляч

  Блок живлення з регулюванням напруги: технічні характеристики
  Випрямляч – це частина блоку живлення, яка дозволяє перетворити змінну напругу в постійне. Виготовляється він із напівпровідникових діодів. Існує кілька типів схем включення:
 • Однополупериодная – застосовується лише один напівпровідник. Дуже низька ефективність. Схема може використовуватися для живлення апаратури нетривалий час. Крім того, у конструкцій такого типу високий рівень перешкод.
 • Двухполупериодная – застосовується два діода. Ефективність трохи вище, ніж у попередньої, але далека від ідеалу.
 • Подвоєння напруги – складається з конденсаторів і діодів. Дозволяє збільшити напругу, але сила струму при цьому зменшується.
 • Мостова – містить у собі чотири напівпровідника. Ефективність у схеми дуже висока, тому вона використовується майже у всіх приладах.
 • Потрібно зазначити, що існують різні мостові складання. Не потрібно звірятися зі схемою і з'єднувати діоди – досить на прилад подати змінну напругу, а з нього зняти постійне.

  Блок фільтрів і стабілізації

  Саме так можна назвати частина схеми, в якій встановлюються електролітичні конденсатори, резистори та дроселі. Останні дозволяють позбавитися від можливої появи струмів високої частоти. Конденсатор необхідний для того, щоб прибрати в постійному струмі змінну складову. Якщо ви виготовляєте лабораторний блок живлення з регулюванням напруги і струму, то потрібно подбати про те, щоб на виході всі параметри були стабільні. Як це зробити?
  Блок живлення з регулюванням напруги: технічні характеристики
  Для цього застосовуються стабілітрони – це пристрої, які вирівнюють значення напруги. Причому існують прилади напівпровідникові та вакуумні. У будь-якому випадку при перевищенні напруги надлишки його перетворюються в тепло. Тому необхідно забезпечувати гарне охолодження приладу. Можна навіть встановити вентилятор для охолодження. Для того щоб конденсатор після відключення швидше розряджався, на виході встановлюється постійний резистор.

  Блок регулювання напруги

  Виготовити такий пристрій можна на транзисторах або спеціальних збірках. Дуже часто в радіоаматорський практиці використовуються вироби типу LM317T. Для того щоб зробити пристрій на його основі, потрібно мати наступні деталі:
 • Безпосередньо збірку LM317T.
 • Діодний міст (або 4 однакових діода).
 • Два електролітичні конденсатори – 1000 і 100 мкФ. Напруга не менше 50 Ст.
 • Постійне опір 200 Ом.
 • Змінний резистор 68 кОм.
 • Змінний резистор призначений для коригування вихідної напруги. Якщо у вас є цифрові прилади – вольтметр і амперметр, то можна встановити їх на виході блоку живлення. Врахуйте, що останній включається в розрив проводу (наприклад, плюсового). А вольтметр з'єднується з плюсом і мінусом. Після остаточної збірки можна не робити градуювання на передній панелі.
  Блок живлення з регулюванням напруги: технічні характеристики
  Трансформатор для конструкції можна запозичити від будь-якої побутової техніки. Бажано, щоб потужність у нього була достатньою. Непогані результати показує трансформатор ТВК або ТВЗ (вихідний кадрової розгортки і звуку лампових телевізорів відповідно). Первинна обмотка у них розрахована на підключення до побутової мережі 220 В. Цілком можливо, що вторинну доведеться перемотати. Бажано використовувати дріт з максимальним перерізом. Це дозволить видати більший струм, як наслідок – вийде підключити без особливих проблем будь-яку апаратуру.