"Зума - це": опис гри та її копій

168 0 Новини високих технологій

Для покоління 00-х епоха мобільних ігор пройшла під егідою фармінг і доната, а більшість відомих, нехай і простакуватих проектів залишилися «за бортом». Серед останніх варто відзначити аркаду «Зума», яка стала прабатьком багатьох схожих втілень простої ідеї – вибивання кульок до того, як вони досягнуть критичної позначки. «Зума» – це простий геймплей, непогана графічна складова і безліч доповнень, зі специфічними бонусами, загрозами для геймера, обмеженнями і додатковими можливостями. В свій час «Зума» завоювала чималу популярність. Незважаючи на те, що від рівня до рівня специфіка гри змінювалася незначно, безпосередньо сам дух суперництва припав гравцям за смаком. Жива «Зума» досі? Знайдеться їй місце в Apple Store і Android маркеті?


Що таке «Зума»?

"Зума - це": опис гри та її копій
Найбільш відомим логотипом проекту залишається жаба - стилізоване пристрій для подавання кульок гравцеві, за допомогою яких і відбувається вибивання ліній у процесі геймплея. На відміну від схожих головоломок, класична «Зума» 2003-го року володіє набагато більш вражаючим переліком рівнів, з прихованими тунелями, переходами, різними бонусами і іншої специфікою. Багато хто звик грати в «Зуму» на мобільних пристроях, java-версія проекту у свій час була дуже популярна, проте спочатку ідею розробляли під PlayStation. Пізніше з'явився проект під Xbox, Mac, PC і мобільні платформи. Прототипом гри стала гра Ballistic, розроблена під «плойку» і «гейм-бій» в 1998 році.

Кілька слів про розробнику

За реалізацію проекту «Зума» взялася компанія PopCap Games, донька EA і досить відомий розробник казуальних і аркадних ігор на американському ринку. «Зума» і вийшло пізніше продовження «Зума Deluxe» - далеко не єдині успішні втілення ідей компанії. Розробник досі наповнює ринок новинками, в компанії більше 400 співробітників, і бренд не збирається залишати вибране терені. Оригінальна «Зума» вже втратила підтримку PopCap Games, але більш пізні видання, незважаючи на відсутність будь-яких доповнень до технічної частини гри і модифікацій, числяться в каталозі і по ним можна отримати консультацію.

Ігровий процес

"Зума - це": опис гри та її копій
Геймплей «Зуми» залишається незмінним незалежно від версії або сеттінгу. В основі лежить принцип руйнування лінії, поки перший сегмент, який не досяг критичної позначки. Снаряди подаються гравцеві через спеціальний механізм, що нагадує жабу. Кульки «Зуми» пофарбовані в різний колір і потрапляти снарядами слід в ту частину лінії, яка має аналогічний колір, в іншому випадку куля просто поповнить лінію і гравцеві доведеться вибивати вже новий сегмент. «Зума Deluxe» принесла кілька нововведень в проект. З моменту запуску гри в геймплеї з'явилися нові снаряди, руйнування яких дає гравцеві тимчасові бонуси. Наприклад, наступний снаряд буде райдужним і підійде до будь-якого сегменту, куля зможе зруйнувати всю лінію або користувач отримає додаткову спробу. Зума – це досить складна гра, незважаючи на те, що розробник позиціонує її як «казуальну». З кожним рівнем складність лінії зростає, з'являються додаткові рівні, в тому числі мости та підземелля, лінії суцільних квітів з'являються все рідше і в кінцевому підсумку користувач поступається перед постійним натиском. Грати можна у двох режимах. Перший, названий «пригодою», дозволяє проходити рівень за рівнем. «Рукавичка» створена для перевірки здібностей геймера. Тут єдиним показником успішності геймера залишається рахунок очок, а лінія просувається вперед постійно. Рівень для «рукавички» можна вибрати самостійно.

Сеттінг і стилістика

"Зума - це": опис гри та її копій
Оригінальна «Зума», як і гра «Зума Deluxe» ранніх версій, були виконані в стилі індіанців Майя і під враженням від міфології цього народу. Як сама жаба, так і кулі стилізовані орнаментом давніх жителів Південної Америки. Пізніше гра обзавелася не одним десятком клонів, так з'явилася «Зума» в стилі Стародавнього Єгипту, Китаю та Сходу. В компанії нічого не мають проти модернізації свого продукту геймерами і на нововведення дивляться скоріше позитивно, ніж негативно. З епохою розвитку інтернету з'явилися додаткові варіації, наприклад, «Зомбі Зума». Користуються популярністю також різного роду алюзії на відомих героїв, де замість звичної жаби сидить супергерой або певна відома особа.

Причина популярності

"Зума - це": опис гри та її копій
Незважаючи на те що «Зума» - це в загальному-то проста і одноманітна гра, вона як і раніше користується попитом серед гравців. Секрет такої любові і відданості фанатів вкрай простий – суперництво та відсутність будь-якого дисбалансу. Гравець в першу чергу бореться з собою. Якщо бути точніше, то зі своїм попереднім результатом, намагаючись перевершити попередній рекорд. Після того, як «Зума» перейшла в онлайн-простір, її популярність тільки зросла. Будучи вкрай невимогливою, вона досить часто стає головною забавою офісних співробітників і приваблює дітей, здебільшого яскравим дизайном і простим управлінням. Пізніше, з моменту появи клонів початкового проекту, наприклад, «Кульок Зуми», клуб фанатів поповнився. Тепер гравець може підібрати на власний смак потрібний сеттінг, складність, оскільки деякі проекти здаються просто неймовірно вимогливими до вправності користувача, і стилістику.

Luxor: «Зума» в Давньому Єгипті

"Зума - це": опис гри та її копій
Один з найбільш відомих клонів оригінальної «Зуми» - це «Луксор». Незважаючи на те, що розробник позиціонує себе як окрему компанію і, відповідно, самостійного розробника з власним проектом, не впізнати ту саму оригінальну задумку досить складно. Правда, варто відзначити і той факт, що «Луксор» оновлюється значно частіше і різного роду доповнень і новинок в ньому значно більше. Втім, з огляду на актуальне кількість клонів «Зуми», популяризація одного з них не здається дивною.