Як працювати з нівеліром: інструкція по застосуванню, пристрій та відгуки

438 0 Новини високих технологій

Будівельний інструмент для виконання вимірювальних операцій за останні роки зазнав істотні зміни. Традиційні рівні і рейки відходять на другий план, поступаючись місцем більш функціональним і технологічним електронним аналогам. Оптичні і лазерні прилади для визначення положення будівельних об'єктів забезпечують результати високої точності, при цьому виконуючи й складні математичні розрахунки на основі отриманих даних. І цілком логічно, що по мірі ускладнення приладів виникають питання про те, як працювати з нівеліром? Лікнеп для новачків, представлений нижче, дозволить освоїти базові правила застосування таких пристроїв. Незважаючи на їх фізичну ергономіку, процес експлуатації передбачає виконання цілого ряду процедур, від яких як раз і буде залежати коректність результату.


Як працювати з нівеліром: інструкція по застосуванню, пристрій та відгуки

Пристрій оптичних нівелірів

Основу приладу формує трегер – це металевий круг, положення якого фіксується трьома опорами з регулюючими елементами. Підйомні гвинти дозволяють оптимально розташовувати конструкцію на майданчику, мінімізуючи ризики відхилень. Також до складу приладу входить горизонтальний лімб, зорова труба, рівні циліндричної форми і компенсатор у вигляді магнітного або повітряного демпфера. Як правильно працювати з нівеліром цього типу? Спочатку виконується настройка за допомогою вищезазначених гвинтів, а сам завмер здійснюється через зорову трубу. Залежно від комплектації, оптичні пристрої можуть мати у наборі кілька лінз, що дозволяють виконувати вимірювання в різних умовах. Для корекції приладу по чіткості головна частина з оптикою також передбачає наявність регулюючих гвинтів, що знижують ризик отримання великої похибки. За допомогою такої оснастки можна визначати висоту конструкції, різниці в рівнях положення окремих об'єктів, фіксувати кути нахилу і т. д.


Пристрій лазерного нівеліра

Моделі такого роду не мають в складі зорової труби, що позбавляє користувача від самостійного визначення геометричних параметрів об'єкта. Робочу основу представляє лазерний випромінювач, що проектує промінь на цільову область. Конструкція передбачає наявність регулюючої фурнітури, але в даному випадку допуск похибки виключається, так як більшість моделей незалежно від положення можуть автоматично коректувати кут напрямку променя щодо горизонталі.
Як працювати з нівеліром: інструкція по застосуванню, пристрій та відгуки
Як працює лазерний нівелір? Підготовлений до операції прилад орієнтується оптикою на об'єкт, в результаті чого на поверхні відбивається точка, за якою можна оцінити висоту і зробити вимір. Така апаратура хороша тим, що знижує ризик допущення помилки людського фактора. Також до її достоїнств можна віднести широкий набір додаткових опцій, пов'язаних з обробкою отриманих відомостей.

Особливості ротаційних моделей

Це найбільш розвинених в технологічному відношенні прилади, призначені для виконання розмітки на будмайданчику. Ключовою особливістю таких моделей є наявність обертового детектора, в якому знаходяться два лазера. Вони можуть рухатися зі швидкістю близько 600 об./мін., проектуючи промінь в діапазоні 360°. Як працювати з нівеліром ротаційного типу? Техніка поводження з подібними приладами в цілому відповідає типовим лазерним апаратів, а різниця полягає лише в організації підсумкової розмітки. Тобто, якщо промінь у звичайних моделях дає інформацію про однією характеристикою, після чого його потрібно переміщати, то ротаційна техніка з однієї позиції дозволяє здійснювати комплексні розрахунки. Такий підхід особливо ефективний при установці вікон, виконанні обробки поверхонь та в інших операціях, де потрібна отримання даних про стан різних об'єктів в межах одного приміщення чи будмайданчика. Але на відкритій місцевості можуть виникати обмеження, пов'язані з дальністю відстані до цільового об'єкта.
Як працювати з нівеліром: інструкція по застосуванню, пристрій та відгуки

Загальні рекомендації по використанню приладів

Перед тим як приступити до основним робочим заходів, слід продумати заходи по забезпеченню безпеки приладу. В першу чергу корпус повинен мати захист від води, бруду, пилу і фізичних ударів. Як правило, конструкція будівельних нівелірів має багаторівневу пиловологозахисні ізоляцію, але цього може бути недостатньо. Приміром, під сильним дощем не можна використовувати без додаткової оболонки навіть моделі з класом захисту вище IP54. Це ж стосується і загрози прямих сонячних променів. Тимчасовий перегрів обладнання, може, і не виведе його з ладу, але цілком позначиться на точності вимірювань. Як працювати з нівеліром, якщо на вулиці мороз або спекотна погода і поверхневе укриття не допоможе? Спочатку варто упевнитися, що апарат в принципі придатний для експлуатації при тому чи іншому температурному режимі. Як правило, моделі від великих виробників можна використовувати при середньому діапазоні -10 до 25 °С. Але і в цьому разі необхідно дотримуватися певних правил експлуатації. Наприклад, оптичні моделі чутливі до перепадів температур. Після виконання заміру апарат слід занести в тепле приміщення і відігрівати в комплектному футлярі хвилин 30.

Що потрібно для роботи?

Для забезпечення правильної позиції пристрої слід використовувати штатив. Без нього можна обійтися в приміщенні з рівною основою, але якщо справа стосується роботи на будмайданчику на голому ґрунті, то регульована оснащення зайвою не буде. Але і в приміщенні без спеціальних несучих пристосувань працювати з приладом буде незручно. Для таких цілей передбачаються ергономічні власники. Їх можна кріпити до стін, підлогових покриттів і навіть до стелі.
Як працювати з нівеліром: інструкція по застосуванню, пристрій та відгуки
Буде потрібно і спеціальна рейка. Її шкала дозволить на цільовий поверхні позначити поділу, за яким будуть фіксуватися потрібні свідчення. Як працювати з нівеліром та рейкою? Традиційні методи передбачають, що в процесі будуть брати участь двоє – один безпосередньо відповідає за фіксацію даних, а другий утримує рейку. Однак останні моделі лазерних електронних приладів автоматично обробляють дані, враховуючи спеціальні штрих-коди рейок. У цьому випадку від користувача потрібно лише активувати відповідну функцію і правильно встановити положення шкали.

Експлуатація оптичних приладів

Як вже говорилося, починається робота з установки зорової труби. Головне завдання на цьому етапі – домогтися граничної чіткості зображення об'єкта. Регулювання виконується за допомогою гвинтів, а коректність оцінюється по виду через окуляр.
Як працювати з нівеліром: інструкція по застосуванню, пристрій та відгуки
Подальші роботи, в відміну від лазерних моделей, виконуються удвох. Один робочий перпендикулярно землі встановлює рейку, а другий знімає показання, використовуючи зображення оптичного нівеліра. Як працювати з ним, щоб і в ході операції коректність даних не знижувалася? По-перше, багато чого буде залежати від надійності положення приладу. Тому особливу увагу спочатку приділяється стабільності фіксації ніжок. По-друге, професійні геодезисти використовують ватерпасы. Це пристрої з бульбашкових рівнями, завдяки яким змінюється і позиція штатива, і положення нівеліра. Коли прилад буде готовий до роботи, приціл труби наводиться на поділки рейки. Потім залишається лише зафіксувати показання в технічному журналі.

Як працювати з нівеліром лазерного типу?

Прилад також фіксується за допомогою штатива або спеціальних тримачів. Переконавшись в надійності установки, можна починати робочі заходи. Після натискання на спеціальну кнопку на цільову поверхню подається промінь. Лінії можуть проектуватися по горизонтальній або вертикальній площині, а деякі моделі також передбачають можливість перехресного випромінювання. Після цього апарат автоматично знімає показання з підготовленою рейки з поділками. Якщо планується розмітка на великих відстанях, то не обійтися без спеціального приймача, який буде окремо фіксувати положення променя. Як навчитися працювати нівеліром, доповненим таким пристроєм? Основні операції також бере на себе автоматика. Операторові потрібно лише відслідковувати показання на дисплеї приймача, який може фіксувати положення точок на відстанях порядку 80-100 м. В момент реєстрації променя пристрій дасть відповідний сигнал і виведе на екран отримані відомості, які заносяться в журнал.
Як працювати з нівеліром: інструкція по застосуванню, пристрій та відгуки

Технічне обслуговування приладів

Найбільш вимогливі до догляду оптичні пристрої. Тому після кожного сеансу застосування необхідно протирати окуляри, лінзи та поверхні зорової труби. Найменше забруднення може позначитися на точності відображення даних. Наприклад, фірма «Кондтрол» має широку лінійку пристроїв такого типу, рекомендуючи також регулярно виконувати перевірку. У відгуках до даної продукції часто зустрічаються критика, в якій зазначається, що не працює чіткість на нівеліри «Сокиа». Причини зниження якості зображення моделей цієї серії можуть полягати і в запиленні оптики, і в конструкційних порушення. Наприклад, якщо ті ж лінзи були встановлені нещільно. У цьому випадку слід провести перевірочні процедури, використовуючи білий аркуш паперу. Він розташовується на заздалегідь відомому відстані біля розмічувальної рейки. Корекція оптичної оснащення проводиться до тих пір, поки результати вимірів не співпадуть з заздалегідь відомими фактичними даними.

Відгуки про моделі оптичного типу

Основна аудиторія користувачів таких нівелірів – професійні будівельники та геодезисти, чітко розуміють принципи робочого процесу. За їх словами, оптичні пристрої за умови грамотного використання можуть забезпечити точність з похибкою 02 мм. Але головне їх достоїнство полягає в гнучкості організації процедури виміру. Оператор може по ходу виконання процедури вносити тонкі налаштування в залежності від умов експлуатації. Наприклад, як працювати з нівеліром на будівництві, якщо заважає погода чи мають місце перешкоди іншого роду? Саме ручний процес регулювання з поправкою на ті чи інші обставини в таких ситуаціях буде вигідніше. Користувач може зміщувати апарат, не відволікаючись на програмну установку, оперативно фіксуючи дані.

Відгуки про нівелірах з лазером

Власники такої техніки на перший план ставлять зручність, високу швидкість обробки даних і багатофункціональність. Як працювати з нівеліром цього типу новачкові? Досить просто – потрібно лише розмістити апарат в оптимальній для вимірювання точці і запустити обчислювальну програму. Далі будуть автоматично зняті показання з місця вимірювання. Причому таким обладнанням користуються і недосвідчені домашні майстри, і професіонали, яких приваблює наявність додаткових опцій – наприклад, можливості комплексних і серійних розрахунків по заданих функцій.
Як працювати з нівеліром: інструкція по застосуванню, пристрій та відгуки

Висновок

Прихід вимірювального обладнання нового покоління, безумовно, змінив сам принцип організації розмічального процесу. У чому нововведення полегшило завдання будівельників, інженерів і геодезистів, але серед непрофесіоналів цілком логічно виникають питання про те, як користуватися нівеліром? Особливості експлуатації оптичних і лазерних приладів пов'язані з більш високою відповідальністю підготовчих заходів. На користувача лягає цілий комплекс регулюючих операцій, а від налаштування безпосередньо залежить точність результатів вимірювання. Це в меншому ступені відноситься до лазерних моделей, тому їх в першу чергу рекомендують для побутового застосування. Оптичні ж пристрої відрізняються складністю не тільки в плані налаштування, але і безпосередньо на етапі робочого процесу.