Види комп'ютерів - опис, особливості, характеристики і цікаві факти

4826 0 Новини високих технологій

Кожен більш-менш досвідчений користувач знає, що є різні види комп'ютерів. Зокрема, їх можна розділити на стаціонарні комп'ютери, неттопи, моноблоки, ноутбуки, нетбуки, планшетні комп'ютери і навіть КПК, хоча ці поступово зникають з ринку і поступаються своє місце планшетів і смартфонів. Давайте визначимо, які види комп'ютерів існують, і в чому полягають їх основні відмінності.

Персональний комп'ютер

Види комп'ютерів - опис, особливості, характеристики і цікаві факти
Це класичний варіант сучасного ПК, який складається з системного блоку і монітора. Миша, клавіатура, колонки підключаються до самого блоку. Умовно такі системи підрозділяють на офісні, домашні, ігрові. Звичайно, такий розподіл дуже неточно, тому потрібно спробувати в цьому розібратися детальніше.

Офісні комп'ютери

Скласти документ, відредагувати файл, вести бухгалтерську звітність – приблизно такі види робіт виконує комп'ютер в офісі, тому і комплектуючі його повинні бути відповідні. Для офісів підбирають найдешевші і слабкі системи, які годяться лише для роботи з офісними програмами. Втім, якщо в компанії займаються кресленням в програмах типу Autocad, то в офісах можуть використовуватися більш потужні системи.


Домашні

При виборі ПК для дому користувачі намагаються вибирати як можна більш просунуті системи і потужні комплектуючі, хороші монітори. Більшість не бажає купувати процесори з інтегрованими відеокартами, а віддає перевагу дискретним картками. Домашній комп'ютер повинен вміти не тільки відтворювати фільми і відкривати документи, але навіть ігри. Така система також повинна комплектуватися великим монітором – проводити час за таким комп'ютером вдома набагато приємніше.

Ігрові

Це самі потужні системи з величезним об'ємом оперативної пам'яті, дуже потужним центральним процесором і дорогий відеокартою. Такі екземпляри можуть мати водяне охолодження (а не звичайне повітряний), так як комплектуючі подібних системи швидко нагріваються до високих температур. В деяких варіантах використовується кілька потужних відеокарт, які завдяки технологіям Crossfire і SLI працюють спільно. Також в таких системах обов'язково встановлюють нові типи дисків (SSD), які забезпечують більш високу швидкість доступу до даних. Більше того, для них навіть застосовуються спеціальні види екранів. Комп'ютери для гри оснащують класними моніторами з широкою діагоналлю і мінімальним часом відгуку пікселів. Самим інноваційним на сьогоднішній день є модель Samsung CHG90 GLED з діагоналлю 49 дюймів і унікальною здатністю 3840x1080.

Що стосується обсягу ОПЕРАТИВНОЇ пам'яті, то в ігрових системах може застосовуватися 16 або навіть 32 Гб оперативної пам'яті, але і це не межа. Також в ігровому персональному комп'ютері види пам'яті повинні бути самими сучасними. Сьогодні це DDR4. І все це стосується тільки персональних комп'ютерів. Види платформ при цьому можуть використовуватися різні. Вони можуть бути виконані на базі компонентів AMD, Intel, Nvidia, Radeon, а іноді можливе їх поєднання між собою.

Неттопи

Цей вид комп'ютерів відрізняється своєю компактністю. Неттопи призначаються для роботи, погано підходять для домашнього використання і абсолютно не підходять для ігор. А взагалі, термін "Неттоп" ввела компанія Intel при демонстрації своїх нових процесорів Intel Atom, які, як вважали представники фірми, повинні стати основою і базою для створення неттопів.
Види комп'ютерів - опис, особливості, характеристики і цікаві факти
Якщо провести аналогію, то такий вид комп'ютера являє собою стаціонарний аналог ноутбука або нетбука. Ці комп'ютери мають традиційні монітори, мишку і клавіатуру, а ось вживаний системний блок настільки малий, що він легко кріпиться за задню панель монітора. В результаті величезна коробка відсутня, що дозволяє економити місце. Неттопи – це дуже слабкі комп'ютери, які оснащуються бюджетним "залізом". За рахунок низької продуктивності комплектуючих вони дуже слабо нагрівається, що дає можливість помістити їх в невелику коробку без ефективного охолодження. Цю коробку акуратно кріплять за монітор. За рахунок застосування слабких комплектуючих подібні системи є дуже дешевими, тому їх часто купують для використання в офісах. Вони дають можливість користувачам працювати з офісними програмами, браузерами тощо Очікувати від них високої продуктивності точно не варто. Їх основне завдання – забезпечити можливість роботи персоналу і при цьому заощадити бюджет компанії. З нею вони справляються відмінно. Хорошими прикладами реалізації таких видів комп'ютерів є наступні моделі: ASUS Eee Box, Acer AspireRevo AR1600. Ці системи створені на базі чіпа Intel Atom і відеокарти Nvidia. Зазначимо, що хоча неттопи і є зручним рішенням для офісів, вони практично не прижилися. Найчастіше навіть у невеликих компаніях для потреб персоналу набувають дешеві стаціонарні комп'ютери з класичними системними блоками.

Моноблоки

Цей вид комп'ютерів дуже нагадує неттоп, тільки в даному випадку в єдиному корпусі знаходиться екран, комплектуючі, колонки, веб-камера, мікрофон. Подібний комп'ютер є ергономічним, займає мало місця (як мінімум, немає незграбного системного блоку), виглядає естетично. Також він більш транспортабельний, ніж звичайний стаціонарний ПК.
Види комп'ютерів - опис, особливості, характеристики і цікаві факти
Втім, є і недоліки подібного пристрою. Як мінімум, його складніше ремонтувати і модернізувати. А якщо всередині щось зламається, то замінити і тим більше відремонтувати комплектуючий буде дуже складно. Якщо моноблок буде не на гарантії, то послугу ремонту доведеться оплачувати самостійно, і це буде коштувати дорожче порівняно з ремонтом класичного стаціонарного комп'ютера. Враховуючи той факт, що подібні комп'ютери найчастіше купують для дому, в них останнім часом стали вбудовувати TV-тюнери, які дають змогу переглядати телевізор. Тобто такий девайс поєднує в собі комп'ютер і телевізор, що зручно. Більш просунуті комп'ютери оснащуються сенсорними дисплеями, що дозволяє виключити клавіатуру і мишку. Популярністю користуються відомі моноблоки від Apple, правда, вони є надзвичайно дорогими. До речі, саме ціна – це основний недолік подібних систем. При високій вартості в них використовуються слабкі комплектуючі, які якщо і забезпечують високу продуктивність, лише при виконанні шаблонних завдань. В ігри на таких комп'ютерах не пограєш.

Планшетні комп'ютери

Види комп'ютерів - опис, особливості, характеристики і цікаві факти
Планшети сьогодні є дуже популярними і активно продаються в відповідних магазинах. Спочатку вважалося, що вони будуть використовуватися як робочий інструмент, хоча насправді користувачі їх купують в якості мультимедійних пристроїв. На планшетах зручно сидіти в соціальних мережах, інтернеті, переглядати фільми, читати книги. Може здатися, що сучасний планшет являє собою зменшений моноблок, але, насправді, це не так. В моноблоці є можливість реалізувати повітряне охолодження, встановивши вентилятори. У планшеті такої можливості немає, тому тут апріорі використовуються слабке "залізо". І хоча сучасні мобільні процесори є потужними, вони все одно поступаються за продуктивністю повноцінним.

Ноутбуки

Ці портативні персональні комп'ютери є у більшості громадян. Це один із самих практичних видів ПК, який користується великою популярністю. На ринку представлено безліч моделей від різних виробників.
Види комп'ютерів - опис, особливості, характеристики і цікаві факти
Особливістю ноутбука є його портативний корпус, який ділиться на дві частини: в одній частині знаходяться комплектуючі (це може бути як потужне "залізо", так і бюджетне), в іншій – екран. Причому, вид екранів комп'ютера може бути будь-який: з IPS, PVA, TN, MVA матрицею, з великими або вузькими кутами огляду і т. д. Що стосується комплектуючих, то тут теж є простір для вибору. Для роботи або навчання можна підібрати слабкий ноутбук з бюджетним "залізом", а для ігор деякі виробники створюють досить дорогі ігрові платформи з ефективним охолодженням і потужними комплектуючими. Відмінністю ноутбука від моноблока або неттопа є не тільки його фізичне виконання, а й автономна робота. Завдяки використанню акумулятора ноутбук можна експлуатувати на вулиці, в кафе, в інституті. Правда, сучасні моделі здатні працювати без підзарядки протягом трьох-чотирьох годин, але і це вже непогано. Деякі автономні ноутбуки при низькому параметрі яскравості здатні протриматися 15 годин. До речі, ноутбуки на заході (та й у нас теж) називають лептопами (laptop). Вони мають певні переваги перед стаціонарними комп'ютерами у вигляді класичних систем, моноблоків і навіть неттопів:
 • Невелика вага.
 • Компактність і можливість трансформації.
 • Автономність.
 • При цьому ноутбуки володіють тими ж можливостями, що і звичайні стаціонарні моделі. Вони оснащуються адаптерами для прийому сигналу Wi-Fi, веб-камерою, клавіатурою (вбудованою в корпус). В якості мишки служить тачпад, хоча через USB-інтерфейс можна підключити повноцінну мишку. На даний момент більшість виробників випускають ноутбуки. Великою популярністю користуються продукти брендів Samsung, Acer, Asus, Lenovo. Ці компанії пропонують досить великий вибір ноутбуків в середньому ціновому діапазоні. Такі виробники як MSI представляють ноутбуки високої цінової категорії. Вони спеціалізуються на реалізації ігрових платформ з ефективними системами охолодження і кращим "залізом". Природно, будь-якого виду інформацію комп'ютер з продуктивними комплектуючими зможе обробити. І те, що він розроблявся для ігор, ще не означає, що працювати на ньому не можна.

  Нетбуки

  Види комп'ютерів - опис, особливості, характеристики і цікаві факти
  Як тільки ноутбуки стали дуже популярними, деякі виробники зробили сміливий крок у бік зменшення і без того компактних пристроїв. В результаті з'явилися нетбуки – зменшені аналоги ноутбуків, які володіли 10-дюймовими дисплеями (найчастіше діагональ екрану була саме такою). Складно сказати, які види робіт виконує комп'ютер такого типу. Швидше за все, вони призначалися для виходу в інтернет, роботи з офісними додатками, хоча "залізо" їх було настільки слабким, що запускати пару-трійку зайвих процесів не вдавалося. Зазвичай в нетбуках використовувалися процесори Intel Atom, які раніше компанія Intel виготовляла для неттопів, вони знайшли своє застосування і в нетбуках. І хоча такі моделі були компактними і дуже легкими, вони дуже швидко зникли з ринку із-за низького попиту. Сьогодні знайти нетбук в магазині складно, так як продавати їх нерентабельно. Всі воліють користуватися класичними ноутбуками, незважаючи на те, що вони більше і важче.

  Смартфони або КПК

  Види комп'ютерів - опис, особливості, характеристики і цікаві факти
  Раніше КПК (кишеньковий персональний комп'ютер) були у одиниць. Однак цей гаджет не прижився, так як незабаром після його появи звичайні мобільні телефони трансформувалися в смартфони. Вони вдосконалювалися, стали доступними за ціною, тому необхідність в КПК повністю зникла. По своєму пристрою смартфони дуже близькі до планшетних комп'ютерів і відрізняються від них тільки меншим екраном і наявністю слотів для sim-карт, що дозволяє здійснювати дзвінки.

  На закінчення

  Персональний комп'ютер та його види постійно змінюється. Не виключено, що в найближчому майбутньому з'явиться якийсь новий тип ПК, який зробить революцію в області цифрових технологій. Рано чи пізно це обов'язково відбудеться, адже з кожним роком комплектуючі стають більш потужними і продуктивними.