Чому тече холодильник: причини поломки та ремонт

641 0 Новини високих технологій

Одним з найбільш потрібних елементів побутової техніки в будинку є холодильник. Він є в будь-якій квартирі, так як без нього нині жити практично неможливо. На жаль, як і будь-який інший предмет побутової техніки, холодильник може вийти з ладу або протекти (що не завжди одне і те ж). Так, це неприємно, але нічого страшного в цьому немає. Давайте розберемося, чому тече холодильник і як з цим боротися. Але для початку необхідно розуміти, як взагалі працює цей предмет побутової техніки.

Чому тече холодильник: причини поломки та ремонт

Пристрій холодильника

Ми не будемо торкатися технічних моментів (поглинання тепла при стиску холодоагенту), а опишемо лише принцип утворення води всередині холодильника. Справа в тому, що більшість продуктів, які люди кладуть у холодильну камеру, містять велику кількість вологи. Також при відкритті дверцят тепле вологе повітря потрапляє всередину. В результаті пари вологи при різкому зниженні температури конденсуються і осідають на стінках. Потім конденсат (вода) стікає по задній стінці (саме по задній, так як вона має найнижчу температуру, і на ній утворюється конденсат). Внизу холодильної камери є спеціальний отвір, куди потрапляє весь цей конденсат. Через нього вода виводиться назовні і надходить на випарник.


Випарник являє собою пластиковий контейнер, який зазвичай встановлюється на конденсатор (мотор із підрозділу, що наганяє холодоагент по системі). Конденсатор нагрівається, передає тепло випарника і вода, яка міститься у випарнику, поступово випаровується у приміщення. Подібний пристрій холодильника справедливо для всіх сучасних моделей. Навіть старі радянські прилади працюють за таким же принципом. З тих пір нічого не змінилося. Так, з'явилися технології типу No Frost, які перешкоджають утворенню інею в камерах, однак принцип видалення конденсату з камери і подальшого випаровування вологи залишився таким же і зовсім не змінився.
Чому тече холодильник: причини поломки та ремонт

Звідки витік?

Отже, якщо поломка холодильника має місце і під ним накопичується вода, то необхідно пройти по всьому ланцюжку відведення і випаровування конденсату. Десь обов'язково виявиться проблема. Зазначимо, що це суттєва проблема, яку можна вирішити самостійно. Майстри при цьому викликати найчастіше не потрібно, так як ніякої технічної поломки тут немає. Звичайно, в першу чергу необхідно визначити, звідки саме тече вода: з-під днища чи безпосередньо з камери. Якщо в холодильній камері є вода, то це означає, що утворений всередині конденсат не стікає через дренажну систему.

Протікання знизу

Якщо ви не розумієте, чому тече холодильник знизу, ще раз нагадаємо вам, що відведений конденсат накопичується на випарнику – пластиковому контейнері, який нагрівається від компресора. Протікання знизу говорить про те, що цей контейнер переповнений, зламаний, стоїть криво. В цьому випадку вода може текти тільки знизу, а всередині камер буде сухо. Для того щоб точно зрозуміти, чому тече холодильник знизу, необхідно розгорнути його і оглянути компресор. Зазвичай він знаходиться ззаду побутового приладу і розташовується знизу. До нього відкритий контейнер може примикати, встановлюватися або зверху, або впритул (все залежить від моделі). Багато контейнери (випарники) просто приклеюються до компресора, і коли клей відходить, то відходять і самі випарники, в результаті чого вода з дренажного отвору просто капає на підлогу. Звідси і виникає протікання. Також випарник може просто тріснути, і через тріщину вода буде стікати на підлогу.
Чому тече холодильник: причини поломки та ремонт
У деяких випадках вода під холодильником з'являється з-за того, що стікає у випарник конденсат банально не встигає випаровуватися. Це можливо в тому випадку, якщо холодильник забувають закрити чи відкривають занадто часто. Це веде до вступу великої кількості вологи в камеру, яка потім конденсується у великих обсягах. У цьому випадку досить просто зняти випарник (якщо він знімний) і спустошити його. Якщо він щільно приклеєний, то можна скористатися шприцом для відкачування з нього всієї води. До речі, переповнений контейнер для збору конденсату може свідчити про слабкому нагріванні компресора. У свою чергу, це говорить про втрату ефективності його роботи. Проте в даному випадку ви обов'язково помітите, що прилад став слабо холодити, наявність води на підлозі буде цікавити вас в останню чергу. У будь-якому випадку контейнер для конденсату (випарник) – це основна причина, по якій з-під холодильника тече вода. Інших варіантів бути не може. Інша справа, коли потік холодильник всередині.

Внутрішня протікання

Як ви вже знаєте, конденсат накопичується на задній стінці камери і потім через дренажний отвір тече у випарник. Це отвір може банально засмітитися, і тоді вода не зможе пройти через нього. Отже, сам контейнер для збору конденсату буде порожній, і звідти банально нічому буде випаровуватися.
Чому тече холодильник: причини поломки та ремонт
Якщо цей отвір засмітиться (туди може потрапити листочок петрушки, наприклад), то вода буде стікати в саму камеру. У результаті в самому низу холодильного відсіку буде калюжа, яка з часом стане настільки великий, що просто піде через край. Що робити в цьому випадку? В першу чергу необхідно знайти дренажний отвір – шукайте його на задній стінці (попередньо всі продукти необхідно вийняти). Знайшли? Подивіться візуально, нічого не заважає вільному току води до нього? Якщо є якась перешкода, то його обов'язково треба прибрати. Якщо все чисто, то є ймовірність внутрішнього засмічення. Це означає, що всю трубку необхідно прочистити. Зробити це можна з допомогою напору води. Можна просто залити туди воду з чайника і подивитися, витече вона ззаду в контейнер для конденсату. Такий потік може зрушити з місця засмічення, який не зміг зрушити конденсат. Все-таки він стікає в піддон невеликими краплями, а не могутнім натиском.
Якщо не вдається пробити засмічення з допомогою струму води, то можна спробувати вирішити його за допомогою довгої дроту. Найчастіше це допомагає вирішити дану проблему.
Чому тече холодильник: причини поломки та ремонт

Засмічення в дренажному отворі морозильної камери

В морозилках сучасних холодильників також є отвори, через які зайва вода відводиться на випарник. Однак тут є складність, так як це отвір знаходиться в самому корпусі пристрою, тому його почистити стандартним чином не вдасться. В цьому випадку доведеться викликати майстра.

Неефективна робота компресора

Чому тече холодильник: причини поломки та ремонт
Однією з причин, чому тече холодильник, може стати компресор, який відслужив свій термін і вже втратив колишню ефективність. Це пристрій, який створює тиск усередині системи і ганяє холодоагент по замкнутому колу. Цей холодоагент звужується на одній ділянці і поглинає при цьому тепло і розширюється на іншому, що сприяє виділенню теплоти. Однак якщо компресор буде працювати неефективно, то тиск у системі буде низьким. Отже, холодоагент не зможе поглинати велику кількість теплоти і підтримувати негативну температуру в морозильній камері. Лід в морозилці з часом може танути інтенсивніше, що, можливо, буде помітно не відразу. Це призведе до інтенсивного скупчення конденсату у випарнику, і він може навіть переливатися через край. В результаті холодильник потече. Причиною цьому стане як раз неефективна робота компресора. Без спеціальних знань самостійно відремонтувати компресор не вийде. Його необхідно здавати в ремонт. Купувати новий – це не завжди раціональне рішення, так як цей елемент є найдорожчим у всій системі, і його ціна може досягати 70-80% вартості нового холодильника.

Витік фреону

Якщо з системи випливає фреон, то компресор ганяє замість нього повітря. Природно, повітря не володіє властивістю поглинання тепла при стисканні, тому ефективність охолодження буде падати по мірі того, як маса холодоагенту в системі буде зменшуватися. З часом холоду не буде вистачати, лід почне танути і інтенсивно стікати в контейнер. Той переповниться, що призведе до утворення калюжі. Тому вода під холодильником може стати індикатором несправності компресора і витоку фреону.

Старий ущільнювач

Чому тече холодильник: причини поломки та ремонт
Ущільнювач на дверцятах холодильника не дає повітрю проникати всередину. Він же дозволяє тримати холод всередині камери. Якщо в якомусь місці ущільнювач нещільно прилягати, то через отвір в холодильну (або морозильну) камеру може потрапляти тепле повітря з приміщення. Так як його температура буде вище, то це призведе до утворення конденсату, з-за чого тече задня стінка холодильника. В результаті утворюється у великих обсягах конденсат не буде встигати випаровуватися, і це обов'язково призведе до утворення калюжі на підлозі. В цьому випадку по всьому периметру необхідно перевірити ущільнювач, і якщо вдасться знайти слабке місце, то його доведеться замінити. На щастя, він не є дорогим, тому покупка нового сильно не вдарить по кишені. У всякому випадку це вийде дешевше, ніж якщо б поломка холодильника полягала в несправності компресора.

Коричнева рідина

До речі, в деяких випадках з холодильника тече коричнева рідина. На це скаржаться багато користувачів, помилково приймаючи бруд за іржу. Це може означати, що конденсат по дорозі збирає різну бруд. Іржі, на яку натякає коричневий колір, бути не може, так як іржавіти банально нема чому: утворюється конденсат на пластикових стінках і стікає по пластикових трубках в контейнер, а вони іржавіти не можуть.

Висновок

Тепер ви знаєте, чому з холодильника може витікати вода. Причини можуть бути найрізноманітнішими, тому подібна проблема вимагає комплексної діагностики. Для початку перевірте очевидні речі, а якщо виявите, що зі збором і випаровуванням конденсату все нормально, то викликайте майстра. Проблема може бути в технічній частині.