Програмування ігор - особливості, створення та рекомендації

644 0 Новини високих технологій

У скільки років ви почали грати? Раніше ніж ходити? І пам'ятайте - що таке NES, Sega і PS2? Тоді ви заслужили почесне звання геймера. Якщо ж відчуваєте потребу створити кращу MMO у світі - програмування ігор для вас. Ми не станемо перешкоджати і розповідати, як складно бути game-розробником. Уявімо, що ви вже достатньо мотивовані, знаєте про всіх перипетії і готові до багатогодинного писанню коду. Обговоримо питання, як це здійснити на практиці, з якими труднощами вам належить зіткнутися.

Програмування ігор - особливості, створення та рекомендації

Ідея – всьому початок

Ви знаєте, в чому головна помилка більшості рекламників? Вони надмірно креативні. У гонитві за оригінальністю маркетологи забувають про сам продукт і про те, що головне завдання - це донести покупцеві потрібність товару. Так і в геймдеве. Звичайно, гра повинна бути автентичною. Але також цікавою і затребуваною для широкого кола аудиторії.


Геймдев – зростаюча галузь ІТ-технологій, яка постійно потребує людей і свіжих ідей. Але є популярні напрямки, які гарантують, що гра буде куплена, скачана, встановлена, і окупляться всі витрати на її створення. Аналітичне агентство NewZoo склало рейтинг ігрових жанрів:
 • Action.
 • Shooter.
 • Racing, або гонки.
 • Life emulation.
 • Спортивні симулятори.
 • Коли ви визначилися в тематиці гри, виберіть клас. Який це буде game – браузерний, клієнтський, каузальний, консольний або онлайн. Від цього залежить наскільки довгим, складним і дорогим буде процес програмування і створення гри. На цьому етапі 999% юних розробників роблять помилку, беручись відразу за MMORPG. Починайте з малого і будьте готові, що ваш перший проект принесе тільки досвід.
  Програмування ігор - особливості, створення та рекомендації

  Горезвісний C++

  Другий крок – це вибір мови програмування для гри. Гуру геймдеву в один голос твердять, що розробка вимагає C++. Почасти вони маєте рацію. Це універсальна мова, якою користуються професіонали. На ньому пишуть код для Android і PC-games. Він багатоплатформовий і швидкий. Якщо ви освоїте його, залишилися Python або Ruby для вас будуть простими, як меню чорно-білої Nokia.

  Регалії цієї мови можна перераховувати нескінченно. Але щоб його вивчити, потрібен не один місяць, і не вірте книгах на кшталт «C++ за один день». Компіляція, складний і громіздкий синтаксис, архаїчні бібліотеки вам цього не дозволять. У підсумку ви втратите інтерес і закинете ідею програмування ігор. Тому зосередьтеся на освоєнні базових принципів ООП.

  Чим замінити C++?

  Вибирайте мови з простим синтаксисом і масою бібліотек. Для новачків - це Java.
 • Великий вибір підручників, онлайн-платформ для навчання, включаючи Codecademy, Coursera і JavaRush.
 • Мова гнучкий, модульний та розширюваний.
 • OpenJDLK, що означає безкоштовну і відкриту реалізацію мови.
 • Широкий набір інструментів, потужні IDE і кросплатформеність.
 • Як останній аргумент – Minecraft написаний саме на Java. Це універсальна мова, щоб почати програмування, створити гру, додаток або ПО. Також Java - серверний мова. Якщо ви розчаруєтеся або передумаєте йти стезею геймдеву, займетеся не менш прибутковою web-розробкою. Java-програміст – це одна з найбільш затребуваних професій. Знання, які ви отримаєте у процесі навчання, стануть в нагоді в будь-якому випадку.
  Програмування ігор - особливості, створення та рекомендації

  Збір команди

  Для створення вашої майбутньої геніальної гри вам потрібні помічники. В команду інді-розробників входить як мінімум два кодера і один дизайнер. Великі проекти налічують десятки співробітників:
 • керівник, він же генератор ідей;
 • проектувальник і сценарист;
 • програмісти;
 • спеціаліст по звуку;
 • люди для роботи з графікою;
 • тестувальники.
 • Чим більше у вас в команді людей, тим швидше буде просуватися процес. Бажано співробітники брати професіоналів. Але вони проваджені матеріальними інстинктами. Якщо у вас не комерційний проект і нічим платити зарплату, швидше за все, команда буде складатися з ентузіастів-аматорів. Але не варто впадати у відчай. Стів Джобс починав в гаражі, а його геніальний напарник Возняк складався в гуртку комп'ютерників-любителів.
  Програмування ігор - особливості, створення та рекомендації

  Підготовка диздока

  Що таке диздок, кому і навіщо він потрібен? Це докладний документ з описом процесу розробки та програмування гри. Допомагає спланувати кожен етап і уникнути помилок. Пов'язує воєдино всі аспекти геймдеву. Складається з письмових описів, рисунків, графіків, діаграм. А також списків інформації, що належать до кожного сегменту розробки. Визначає набір функцій ігри і їх взаємозв'язок. В дизайн-документі строго обмовляються терміни. У кожного етапу повинен бути свій дедлайн. Обов'язково прораховується бюджет. Це допоможе уникнути позапланових витрат і перевірити, чи зможете ви потягнути створення гри. Якщо власних коштів не вистачає, то дизайн-документ допоможе знайти спонсорів і переконати їх дати грошей на розробку.

  Як скласти ефективний GDD:
 • Прописати концептуальний огляд гри, тезово визначити головні продають ідеї та особливості геймплея.
 • Виділити основні характеристики та функції, тобто що гра дає геймеру.
 • Позначити всі ігрові елементи, або фічі.
 • Кожен, хто вирішить прочитати ваш GDD, повинен зрозуміти, про що і навіщо ця гра.
  Програмування ігор - особливості, створення та рекомендації

  Вибір середовища розробки

  Для створення гри потрібен движок. Це кодова база, набір засобів та інструментів розробки. Якщо ви чає написати движок своїми силами, залиште цю затію. Процес буде невиправдано довгим, і десь на середині ви забудете, заради чого всі почали. Тому пропонуємо вибрати для себе оптимальний движок.
 • Unity 3D
 • Універсальний движок для створення 3D і 2D ігор. Найкраще підходить для новачків і невеликих груп розробників з обмеженими ресурсами. Які переваги:
 • низький поріг входження, вам не потрібно бути архипрограммистом, щоб почати роботу;
 • охоплює 24 платформи, включаючи Android і iOS;
 • безліч графічних редакторів, що дозволяє створювати елементи ігор без програмування.
 • На Unity зроблені такі ігри, як Hearthstone: Heroes of Warcraft, Wasteland 2 і Assassin's Creed: Identity. Також на офіційному сайті викладена велика веб-бібліотека, є Unity Connect – це спеціальний майданчик для спілкування. Вартість двигуна становить 35$ в місяць або Pro-тариф за 125 $. Початківцям інді-розробників доступна free-версія. Включає всі основні функції, бета-версії і оновлення.
 • Unreal Engine 4
 • Ще один безкоштовний інструмент для створення та програмування гри. Але якщо ваш проект буде успішним і прибуток від його реалізації перевищить 3000$, потрібно буде сплатити винагороду в розмірі 5%. Поріг входження вище, ніж у Unity3D. Двигун розрахований на середній рівень геймдеву.
 • Torque 3D.
 • Багатоплатформовий безкоштовний движок з відкритим вихідним кодом. Спочатку був зібраний для шутера Tribes 2. Torque 3D містить PhysX, графічний редактор, який підтримує відкритий формат COLLADA в якості інтерфейсу до програмного забезпечення для створення 3D-контенту. Вибирайте один із запропонованих движків і приступайте до game-розробці. Але що якщо ми вам скажемо, що писати код не потрібно?
  Програмування ігор - особливості, створення та рекомендації

  Game Maker - програма для програмування ігор

  Це ігровий конструктор за принципом WYSIWYG інтерфейс drag-and-drop від компанії YoYoGames. Дозволяє створити 2D-гру для мобільних платформ Android, iOS, а також для Windows, Mac і Ubuntu. При цьому не вимагає спеціальної підготовки і поглиблених знань програмування. В Game Maker є свій язик під назвою GML. Але його використання опціонально, і зробити гру можна не написавши і строчки коду.
  Ложка дьогтю – це ціна конструктора. Є тільки пробна версія на 30 днів. За щомісячне використання компанія просить 2499 €. Софт підходить тільки для 2D-ігор або примітивної 3D-графіки. На Game Maker можна зібрати горизонтально прокручивающийся шутер, головоломку платформер і просту РПГ.
  Програмування ігор - особливості, створення та рекомендації

  Висновок

  Отже, ви надихнулися ідеєю зайнятися геймдевом. В такому випадку починайте з малого, не хапайтеся за складні проекти. Вчіть мови, познайомтеся з написанням сценаріїв, вони вам знадобляться для роботи з движками. Оцініть створення ігор без програмування, щоб познайомитися з базовими принципами геймплея. Освоївши графіку, анімацію, архітектуру ігри, скачайте Unity3D та починайте роботу в конструкторі. Реалізувавши кілька платформних проектів, починайте створювати RPG, RPS і вже потім мережеві MMO.