Що значить надкушене яблуко у Apple?

21 0 Новини високих технологій

1 квітня 1976 року Стів Джобс і Стів Возняк заснували Apple. Сьогодні, через 41 рік складно знайти людину, яка б про неї не чув. Компанія, що подарувала світу миша, трекпад і користувацький графічний інтерфейс, так до кінця і не розкрила таємниці походження свого логотипу – надкушеного яблука. Логотип Apple допоміг зробити бренд таким, який він є сьогодні. Сучасний користувач знає, як виглядає фірмовий знак компанії, а деякі навіть пам'ятають розфарбоване в кольори веселки яблуко, прикрашає сірий "Макінтош". Але коли мова заходить про те, чому у "Епл" надкушене яблуко - їх логотип, багато змушені зізнатися, що не знають правильної відповіді на це питання.


Що значить надкушене яблуко у Apple?

При чому тут яблуко?

Здається, що і зараз ніхто до кінця не розуміє, чому компанія була названа Apple. Навряд чи хтось асоціює комп'ютери з яблуком. Історія появи такого незвичайного символу бренду обросла міфами і легендами. Тому що влітку 1975 року Стів Джобс працював на яблучної фермі? Або вся справа в його любові до Beatles (їх студія звукозапису називалася Apple Records)? Або йому просто подобалися яблука сорту Макінтош.

З чого почалася історія логотипу

Мало хто знає, але в 1976 Apple мала інший логотип. На ньому був зображений Ньютон, відпочиваючий під яблучним деревом. Такий фірмовий знак виглядав зовсім не стильно і не підходив для використання його в маленьких розмірах. Якщо дивитися на інструкцію для Apple I (самого першого комп'ютера компанії), то можна побачити саме цей складний логотип.
Що значить надкушене яблуко у Apple?
Так чому у Apple надкушене яблуко - їх логотип? Відповідь на питання сягає корінням у 1976 рік, коли бренд тільки з'явився на світ. Кожен, хто хоч трохи цікавиться сучасними технологіями, знає, що Apple Стів заснували Джобс і Стів Возняк. Насправді ж у компанії було три, а не два, як прийнято вважати, засновника - Стів Джобс, Стів Возняк і менш відомий Рон Вейн. Останній відмовився від своєї частки в компанії менш ніж через два тижні після її створення. Зараз Рон зізнається, що й тоді бачив успішне майбутнє для молодої компанії, але не шкодує про свій вибір. І якби в нього була можливість змінити своє рішення - він вчинив би так само.


Що значить надкушене яблуко у Apple?
Причина відмови від 10% акції в перспективній компанії криється в негативному минулому досвіді Рона та його небажання ризикувати. В самому початку шляху Apple надійшло замовлення на 50 комп'ютерів. Для того щоб їх зібрати, потрібно було взяти в кредит 15000$. Уейн чув, що компанія-замовник відома труднощі з виплатами грошей постачальникам. Будучи вже немолодою (43 роки), Рон не хотів ризикувати, вступаючи в угоди з можливістю позбутися всього свого майна. На відміну від обох Стівів, у нього були власний будинок і автомобіль. Саме Рон Вейн на початку заснування компанії намалював перший фірмовий знак - зображення геніального Ісаака Ньютона читає книгу під яблунею.
Що значить надкушене яблуко у Apple?

Поява знаменитого логотипу

Логотип з'явився незадовго до випуску Apple II. Історія його виникнення почалася в квітні 1977 року. Стів Джобс звернувся до Робу Янову, немолодому дизайнеру Regis McKenna Advertising. Тоді дуже багато пророкували компанії провал, якщо вони залишать колишній логотип. Він був надто інтелектуальний і не підходив для зображення його в маленьких розмірах. За словами автора книги «Маленьке королівство: приватна історія Apple Computer» Майкла Морриц, Стів Джобс дійсно вважав, що логотип може бути однією з причин поганих продажів Apple I. Зацікавившись, Роб провів кілька днів, розглядаючи з різних ракурсів яблука, куплені в найближчому магазині. У підсумку дизайнер прийшов до висновку, що простота – запорука успіху, і намалював логотип у вигляді монохромного надкушеного яблука.

Райдужне яблуко

Що значить надкушене яблуко у Apple?
Джобсу ідея припала до смаку, проте він наполягав на тому, щоб логотип був кольоровим, незважаючи на всі спроби керівника рекламної компанії відрадити його з-за занадто великих витрат на друкарню. До речі, всі нападки зловмисників компанії, які стверджують, що Янів запозичив ідею кольорового логотипу у відомого веселкового прапора, не мають під собою жодних підстав – символ секс-меншин став використовуватися співтовариством тільки в 1979 році. Проте є думка, що саме схожість прапорів стала причиною зміни кольору логотипу в 1998 році. Надкушене яблуко стало таким, яким замислювалося спочатку – монохромним. "Для різнокольорових смуг на першому логотипі теж була практична причина: Apple II був першим персональним комп'ютером, який міг відтворювати на моніторі кольорові зображення", - пояснив Янів.

Найдорожчий логотип

Стів Джобс відповідав за більшу частину роботи при створенні логотипу. Складність полягала в тому, щоб надрукувати його в декількох кольорах, розташованих поруч один з одним. Чотири відомі в той час технології кольорового друку в кілька етапів залишали ризик того, що шари можуть бути зміщені і будуть накладатися один на одного. Янів запропонував розділити шари тонкими чорними лініями. Це вирішило б проблему і здешевило друк. Проте Стів Джобс твердо вирішив - логотип повинен бути без смуг. З цієї причини Майкл М. з Apple Скотт називав його «самим біса дорогим логотипом з коли-небудь створених».
Примітно, що за свою легендарну роботу Роб Янів не отримав ні копійки. «Навіть листівки не надіслали», - розповідав він в одному з інтерв'ю. Стіву Джобсу вдалося налагодити чудові стосунки з головним маркетологом Кремнієвої долини, і він дозволив розвивається користуватися послугами своїх підлеглих безкоштовно.

Надкушене яблуко Apple

За словами Линзмейера, Роб Янів почав з чорного силуету яблука на білому фоні, але відчував, що чогось не вистачає. Гра слів, що Apple раніше використовувала в рекламі для Apple I, підказала Янову, що треба вкусити яблуко («bite» з англійської перекладається як «вкусити» і вимовляється як комп'ютерне «байт»). «Надкушене яблуко означає, що логотип також більше не нагадує помідор, вишню або який-небудь інший фрукт», - сказав Янів. Білл Келлі, також працює в Regis McKenna Advertising, пам'ятає іншу історію. Він каже, що надкушене яблуко - символ спокуси і придбання знань (відсилання на біблійне дерево пізнання). Натяк на те, як сучасні технології допомагають людству швидше вчитися і розвиватися, але в той же час роблячи його все більш залежним від них.

Алан Тьюринг надихнув Apple?

У 1954 році комп'ютерний вчений і блискучий математик Алан Тьюринг помер після того, як вкусив яблуко з ціанідом. Довгий час вважалося, що це самогубство, можливо, із-за хімічної кастрації, яку британський уряд нав'язав йому після визнання у сексуальних стосунках з чоловіком. Хоча зараз передбачається, що самогубство Тюрінга не було навмисним. Він часто недбало ставився до своїх експериментів і цілком міг випадково вдихнути ціанід або покласти яблуко в калюжу ціаніду.
Що значить надкушене яблуко у Apple?
Що б не сталося, надкушене яблуко знайшли у ліжку Тюрінга. Два десятиліття потому два хлопця стали робити комп'ютери у своєму гаражі. Вони знали про внесок Тюрінга в програмування і комп'ютерні науки і вирішили вшанувати його пам'ять. І світ отримав знаковий логотип. За словами дизайнера, який створив логотип Роба Янова, ця красива історія не відноситься до дійсності. «Це всього лише чудова міська легенда», - сказав він в 2009 році. Інші теорії - відсилання до першої жінки Єві, укусившей заборонений плід або відкриття сили тяжіння Ньютона - також помилкові. Однак коли актор Стівен Фрай якось запитав свого хорошого друга Стіва Джобса про те, чи мав знаменитий логотип ставлення до яблуку Тюрінга, Джобс відповів: «Боже, ми б хотіли, щоб це було так».

Що значить надкушене яблуко у Apple?

Справжня причина народження такого незвичайного фірмового знака залишається таємницею навіть для співробітників Apple. З іншого боку, така велика кількість легенд навколо цього додає загадковості історії виникнення логотипу, дозволяючи кожному користувачеві інтерпретувати її по-своєму.
Що значить надкушене яблуко у Apple?
За словами співробітника компанії Apple Жан-Луї Гасье, саме в цьому і є його пишність: «У нашому логотипі відображені одночасно пристрасть і безлад, розум і надія. Про кращому ми не могли і мріяти». Сьогодні вже ніхто не сміє заперечувати, що запам'ятовується і простий на перший погляд значок зіграв найважливішу роль у розвитку бренду.