Поетапна заміна підшипника задньої ступиці ВАЗ 2109 - опис, пристрій і рекомендації

34 0 Новини високих технологій

При заміні підшипників задніх маточин ВАЗ-2109 необхідно враховувати безліч факторів, які впливають на якість проведення робіт. Важливою умовою при ремонті є вибір якісних виробів. Під час роботи ви можете зіткнутися з безліччю неприємностей, їх потрібно правильно подолати. Якщо ви не розумієте нічого в конструкції автомобіля, то краще довірити проведення ремонту фахівцям на станції техобслуговування. Але, в будь-якому випадку, ви повинні вміти визначати несправність самостійно. Лише так недобросовісні механіки не зможуть розкрутити вас на дорогий ремонт.

Чому ламається підшипник?

Поетапна заміна підшипника задньої ступиці ВАЗ 2109 - опис, пристрій і рекомендації
На автомобілі ВАЗ-2109 задні колеса не обертаються, тому маточини жорстко закріплені на елементах підвіски. Підшипник дуже щільно запресовується в маточину, яка обертається на валу. Неприпустимо поява люфту в цій конструкції. Обертання колеса має відбуватися максимально плавно. Жодних хрускотів і заїдань не повинно бути.

Середній ресурс якісних маточинних підшипників близько 100000 км пробігу. Але термін експлуатації залежить від того, якими дорогами їздить автомобіль. Якщо експлуатація здійснюється на грунтових дорогах, по бруду і ямах, то знос елемента відбувається набагато швидше. Сильні удари по підвісці також виводять з ладу підшипник. Крім того, впливають природні причини зносу.

Як визначити несправність?

Перед заміною підшипника маточини заднього колеса ВАЗ-2109 бажано провести діагностику. Звичайно, ви помітите поломку буквально відразу ж. Дуже сильний виття і гудіння, що доносяться із задньої частини автомобіля, видають поломку підшипника. Причому цей звук посилюється при проходженні поворотів і збільшення швидкості руху.
Поетапна заміна підшипника задньої ступиці ВАЗ 2109 - опис, пристрій і рекомендації
Тому, якщо раптом ви помітили, що з'являється наростаючий звук при русі автомобіля, краще всього замінити несправний підшипник. Максимальної ефективності ремонту ви зможете домогтися, якщо встановити на обох задніх колесах нові механізми. Якщо є навіть найменший звук — відразу ж міняємо своїми руками підшипники задньої ступиці ВАЗ-2109. Для більш точної діагностики необхідно вивісити заднє колесо і швидко обертати його.

Якщо є сторонній шум, відчувається протидія обертанню, то прийшла пора заміни. Зупиніть колесо і розворушите його в поперечному напрямку. Якщо доносяться стуки, то це означає, що підшипник повністю зносився. Його необхідно змінювати, причому чим швидше, тим краще.

Стандартний набір інструментів для ремонту

Поетапна заміна підшипника задньої ступиці ВАЗ 2109 - опис, пристрій і рекомендації
Щоб виконати поетапну заміну підшипників задніх маточин ВАЗ-2109 максимально швидко, вам буде потрібно такий набір інструментів:
 • Молоток.
 • Невеликий брусок з дерева.
 • Плоскогубці.
 • Знімач для стопорних кілець. Якщо такого інструменту у вас немає, то можна скористатися плоскою викруткою і шилом.
 • Накидний ключ або торцева головка на "12".
 • Накидний ключ на "30" або головка з посиленим комірчиком. Затягування проводиться з дуже великим моментом, тому необхідно використовувати невеликий відрізок труби для полегшення робіт.
 • Це стандартний набір інструментів, які необхідно мати для зняття і установки підшипників задніх маточин на дев'ятках і аналогічних моделях ВАЗ.

  Спеціальний інструмент

  Поетапна заміна підшипника задньої ступиці ВАЗ 2109 - опис, пристрій і рекомендації
  Для того щоб зробити своїми руками заміну підшипників задніх маточин ВАЗ-2109 максимально швидко, вам знадобиться декілька інструментів:
 • Спеціальний знімач з трьома лапами для маточини заднього колеса.
 • Знімач з двома лапами для того, щоб демонтувати внутрішню обойму підшипника з осі.
 • Знімач для маточинних підшипників.
 • Обов'язково потрібно мати під рукою хороше гостре зубило і монтажну лопатку. Ці інструменти знадобляться при розбиранні сайту. Також вам буде потрібно наявність газового балончика.

  Які підшипники придбати?

  У продажу можна зустріти безліч виробників підшипників для задніх маточин автомобілів ВАЗ. Найбільш прийнятними варіантами є такі виробники:
 • SPZ (р. Саратов).
 • VBF (р. Вологда).
 • Ці елементи володіють найкращим співвідношенням якості та вартості. Небажано купувати підшипники, виготовлені в Самарі. У них досить погана слава, термін служби дуже маленький, а якість виробів низьке.
  Поетапна заміна підшипника задньої ступиці ВАЗ 2109 - опис, пристрій і рекомендації
  Купувати підшипники зарубіжних виробників також немає сенсу, так як ресурс у них трохи вище, ніж у перерахованих вище. А ось вартість виявляється істотно більше, ніж у вітчизняних аналогів.

  Підготовка до проведення ремонту

  Спочатку потрібно зафіксувати автомобіль на рівному майданчику. Обов'язково встановіть під передніми колесами упори, які не дозволять машині скотитися. Далі виконайте такі дії:

 • Зніміть захисний ковпачок.
 • За допомогою плоскої викрутки або зубила вирівняйте стопорний буртик, який знаходиться на гайці.
 • З допомогою воротка і головки на "30" або ж накидного ключа необхідно зірвати ступичную гайку.
 • Зірвіть болти кріплення колеса.
 • Підніміть ремонтовану сторону за допомогою домкрата, поставте під машину надійну опору і зніміть колесо.
 • На цьому підготовку можна вважати завершеною. Далі потрібно повністю розібрати весь сайт.

  Підготовка до зняття маточини

  Потрібно знати особливості конструкції механізму, перш ніж робити заміну ступичного підшипника заднього ВАЗ-2109. Схема маточини на дев'ятках і аналогічних моделях майже однакова.
  Поетапна заміна підшипника задньої ступиці ВАЗ 2109 - опис, пристрій і рекомендації
  Подальші дії по демонтажу:
 • За допомогою ключа на "12" необхідно викрутити напрямні шпильки.
 • Дуже часто барабан прикипає, тому доведеться його збивати. Робити це потрібно тільки за допомогою гумового молотка або дерев'яного бруска. Але це крайній захід, спочатку потрібно спробувати простий спосіб — закрутіть напрямні в сусідні отвори. Якщо в них ціла різьблення, то гальмівний барабан буде поступово відходити від маточини.
 • Розбирати гальмівний механізм не потрібно, достатньо лише викрутити ступичную гайку і зняти шайбу, розташовану під нею.
 • Зняття маточини

  Здійснити заміну заднього підшипника ВАЗ-2109 і зняття маточини досить проблематично, так як потрібно використовувати спеціальний інструмент. Для того щоб демонтувати маточину, можна використовувати один із трьох способів:
 • Іноді вона знімається легко, зробити це можна руками. Для цього необхідно підтягнути маточину на себе, використовуючи монтування або колесо.
 • Якщо ж перший спосіб не допоміг, то можна використовувати два болта завдовжки близько 15-20 див. вони Закручуються в отвори для кріплення колеса до тих пір, поки не почне рухатися маточина.
 • Найзручніший спосіб — це використання спеціального знімача з трьома лапами.
 • Також можна прикрутити на маточину зворотною стороною гальмівний барабан або колесо. В цьому випадку значно більше зусилля буде впливати на задню ступицю. Вам пощастить, якщо підшипник виявиться повністю в маточині. Але дуже часто внутрішня обойма залишається на валу. Якщо це сталося, то необхідно знімати повністю колодки і за допомогою зубила вибивати з посадкового місця обойму. Потім, коли з'явиться простір для установки знімача, необхідно зафіксувати його і провести демонтаж.

  Установка нового підшипника

  Поетапна заміна підшипника задньої ступиці ВАЗ 2109 - опис, пристрій і рекомендації
  Старий підшипник необхідно просто вибити за допомогою молотка і оправки. Але обов'язково зніміть стопорні кільця. Повторно використовувати старий підшипник не можна, тому можна піддати його будь-яких навантажень, в тому числі і ударів. Але ось запресовування потрібно робити правильно. Для цього використовується один з наступних способів:
 • Рекомендується встановлювати підшипник за допомогою спеціального знімача. В цьому випадку він буде входити у внутрішній отвір маточини дуже плавно і за рахунок цього збільшиться його ресурс. Замість знімача можна використовувати хороші лещата.
 • Можна трохи прогріти маточину за допомогою газового балончика. Бажано одночасно з цим покласти на кілька годин сам підшипник в морозильну камеру. Але не можна дуже сильно прогрівати маточину, вистачить двох хвилин. В іншому випадку при установці нового підшипника станеться розплавлення гумових сальников.
 • Якщо не допомагає жоден з цих варіантів, то можна просто забити підшипник за допомогою молотка і відповідної приставки. Бажано наносити удари тільки по зовнішній обоймі, так як вона більш міцна. Не можна допускати перекосу, в іншому випадку при черговому ремонті дістати підшипник буде дуже складно.
 • Після установки нового підшипника можна збирати весь сайт. Останній затягується гайка на маточині за допомогою ключа на "30". Не забудьте про шайбу, яка знаходиться під нею. На цьому можна завершити заміну підшипника задньої ступиці ВАЗ-2109. Обов'язково перевірте, щоб колесо оберталося без заїдань і зусиль.