Що таке тосол і навіщо він потрібен? Охолоджуюча рідина для автомобіля

11 0 Новини високих технологій

Практично кожен більш-менш досвідчений водій знає, що таке тосол. Не знають цього або дівчини, або початківці водії, які за кермом перебувають недовго. Однак рано чи пізно доведеться зрозуміти, що це за рідина така. Це необхідно знати, адже навіть в інструкції до автомобіля, яка призначена для власника, зазначений рекомендований рівень тосолу в системі. Передбачається, що цей рівень повинен контролювати власник.

Що таке тосол і навіщо він потрібен? Охолоджуюча рідина для автомобіля

Що таке тосол? І яка його роль?

Тосол – це назва охолоджуючої рідини (він же - антифриз), яка використовується в системі охолодження двигуна. Основне призначення цієї рідини – відвід тепла від двигуна. Справа в тому, що двигун при роботі дуже сильно нагрівається, і в разі перегріву його деталі можуть вийти з ладу. Тосол циркулює по системі мотора, забирає тепло від двигуна, переносить його в радіатор, де швидко охолоджується зустрічними потоками вітру. Далі вже охолоджений тосол знову надходить до двигуна і знову забирає його тепло.

З цим завданням може впоратися звичайна вода влітку, але взимку вона може замерзнути. Її замерзання призведе до утворення льоду і його розширення. В результаті труби, в яких циркулює вода, можуть лопнути. А ось антифриз або тосол не замерзають через спеціальних добавок у складі. Отже, вони можуть використовуватися навіть взимку. Такі охолоджуючі рідини є в кожному автомобілі – без них робота двигуна внутрішнього згоряння неможлива. Проте варто уточнити, що тосол – це стара назва даної рідини. Сьогодні використовується термін "антифриз". За суті, це одне і те ж, просто люди називають його по-різному.
Що таке тосол і навіщо він потрібен? Охолоджуюча рідина для автомобіля

Властивості тосола

Тосол здатний забезпечити ефективний відвід тепла взимку і влітку завдяки своїм властивостям:
 • Він не замерзає навіть при негативних температурах.
 • Не піниться.
 • Не кипить при спеці і високих температурах двигуна (понад 100 градусів).
 • Не вступає в хімічні реакції з матеріалами, з якими контактує в системі охолодження.
 • Невибагливий до умов експлуатації та зберігання.
 • Має високу теплоємність і теплопровідність.
 • Все це дозволяє експлуатувати тосол при будь-яких температурах повітря на вулиці. Зазначимо, що тосол не повинен замерзати при низьких і закипати при високих температурах, однак деякі водії скаржаться на те, що в розширювальному бачку закипає тосол, і це позначається на тиску всередині системи і зростанні температури двигуна. Закипання можливо в тому випадку, якщо власник сильно розбавив охолоджуючу рідину водою. Так іноді роблять, коли рівень рідини спадає, що може свідчити про протікання. У деяких випадках закипання може статися через неробочого вентилятора охолодження. У разі закипання тосола його необхідно замінити на новий. На щастя, даний продукт є недорогим.

  Що таке тосол і навіщо він потрібен? Охолоджуюча рідина для автомобіля

  Як поміняти тосол?

  Протягом всього терміну служби охолоджуюча рідина змінює свої властивості: запас лужності знижується, схильність до піноутворення зростає, збільшується хімічна взаємодія з металами (може виникати корозія). Вважається, що міняти тосол необхідно один раз протягом трьох років або через 60 тисяч кілометрів пробігу. Також варто враховувати, що, якщо тосол раніше був розбавлений водою або замість нього взагалі використовувалася тільки вода, то на стінках елементів охолоджуючої системи обов'язково буде утворюватися накип. Якщо накип буде мати товщину 1.2-2 мм, то ефективність охолодження знизиться. Також експерти стверджують, що це підвищить витрата бензину приблизно на 8-10%. Тому перед заміною необхідно промивати двигун з використанням спеціальних засобів для запобігання утворення накипу.
  Замінити тосол простіше простого – під капотом передбачені спеціальні отвори для зливу і затоплення охолоджуючої рідини. Для початку необхідно злити. В нижній частині двигуна є отвір, через яке здійснюється злив. Його необхідно відкрутити і почекати пару хвилин (поки вся рідина стече). В залежності від моделі мотора цей отвір може перебувати в різних місцях, тому вказувати точне його місцезнаходження немає сенсу. У будь-якому випадку в інструкції до автомобіля повинно бути вказано місце, через яке здійснюється злив. Також там зазначено місце, куди заливати тосол необхідно. Але це і так інтуїтивно зрозуміло.
  Що таке тосол і навіщо він потрібен? Охолоджуюча рідина для автомобіля
  Після зливу старого тосола необхідно залити новий. Під капотом автомобіля ви побачите розширювальний бачок для тосолу. Часто на ньому є відмітка, яка показує, до якого рівня необхідно заливати тосол. Ставите лійку в бачок і заливаєте тосол до позначки. Якщо її немає, необхідно залити розширювальний бачок до середини. Вважається, що це оптимальний рівень. Якщо залити рідину понад норми, в процесі циркуляції по системі вона буде нагріватися до температури 80-110 градусів. При цьому тосол буде розширюватися, в результаті чого він зможе просочитися через кришку і залити все під капотом. І хоча в цьому нічого страшного немає, це досить неприємно. Тому не потрібно дуже старатися і переливати необхідний рівень.

  З водою та іншими антифризом

  Актуальне питання. Можна змішувати тосол з водою? Не рекомендується. Справа в тому, що за замовчуванням охолоджуюча рідина має поріг замерзання – 40 градусів нижче нуля. При змішуванні її з водою цей поріг падає, і тосол з водою вже може замерзати при -30 градусах. Це можливо в тому випадку, якщо на 2 частини концентрату додати 3 частини води. Якщо розвести засіб з водою в пропорції 1:2 температура замерзання становитиме -20 градусів. Отже, змішувати тосол з водою можна, але не рекомендується.
  Що таке тосол і навіщо він потрібен? Охолоджуюча рідина для автомобіля

  Кольори

  Колір ніяк не впливає на фізичні параметри продукту. Навіть безбарвні антифризи ефективно працюють, а барвники в них додають, щоб водіям було простіше розрізняти різні типи охолоджуючих рідин. Однак не існує жорсткої стандартизації, яка б застосовувалася до кольору тосола, тому сьогодні багато виробників (наприклад, Volkswagen) фарбують антифризи в кольори, які вважатиме потрібними.
  Що стосується змішування між собою антифризів різних кольорів і марок, то це теж не рекомендується, хоча активно практикується багатьма водіями. Справа в тому, що в різних марках антифризу можуть міститися різні присадки. Вони можуть погано "ладити" між собою, з-за чого деякі з них будуть випадати в осад. Так, робочі параметри рідини поміняються, і в результаті ефективність охолодження впаде.

  Підробки на ринку

  Як і моторні масла, антифризи також активно підробляють. Одним з перших індикаторів підробки є етикетка. Якщо вона приклеєна слабо, криво, або просто виготовлена з неякісної папери, або на ній погано надрукован текст, то це в першу чергу говорить про підробку. Також на каністрі можуть бути видні шви від спайки, а пластик може бути неякісним. Сама ж підробка може цілком ефективно виробляти охолодження двигуна, однак жодних гарантій немає. Швидше за все, характеристики тосола підробленого будуть гірше порівняно з оригіналом. Як мінімум він буде замерзати при температурах або -20 -25 градусів. Можливо навіть закипання такого тосола, що призведе до зростання температури двигуна і підвищення тиску всередині системи. В такому випадку не виключені серйозні поломки.
  Що таке тосол і навіщо він потрібен? Охолоджуюча рідина для автомобіля

  Можна перевірити якість?

  На жаль, самостійно не можна перевірити якість охолоджуючої рідини при покупці. Воно буде помітно через час і невеликий пробіг. Вже після першої тисячі кілометрів можна подивитися на стан рідини в розширювальному бачку, і якщо вона буде пінитися, то це означає, що тосол був поганим. Його бажано замінити на новий, адже невідомо, що туди намішали виробники.

  Де купувати?

  Купувати тосол потрібно в місці, де вам дадуть відповідь на всі питання і претензії, якщо такі виникнуть. Магазин, де ви купуєте тосол, повинен гарантувати якість продукту. Не варто купувати охолоджуючу рідину на ринках автозапчастин, адже там продавці можуть підсунути що завгодно. До того ж вони не видають чеків, тому ймовірність купити підробку в такому місці вкрай висока. Ні в якому разі не можна купувати даний продукт у продавців, репутацію яких не впевнені. Краще трохи переплатити, але купити дійсно хороший продукт. В іншому випадку невелика економія пари десятків рублів може вилитися в дорогий ремонт двигуна або охолоджуючої системи.
  Що таке тосол і навіщо він потрібен? Охолоджуюча рідина для автомобіля

  Висновок

  Тепер ви знаєте, що таке тосол і яка його роль у системі двигуна внутрішнього згоряння. Це складний розчин, який можна приготувати в гаражних умовах. При виробництві тосола здійснюється контроль за рідиною на всій стадії виготовлення, і виготовити його може тільки велика компанія з солідними виробничими потужностями і сировинною базою. Жоден сучасний двигун не обходиться без антифризу, і в тому випадку, якщо в розширювальному бачку або в системі в цілому його не виявиться з будь-якої причини (протікання, наприклад), то двигун сильно перегріється і, ймовірно, повністю вийде з ладу. В результаті його доведеться везти в СТО на капітальний ремонт. Враховуючи, що таке тосол і наскільки він важливий для мотора, варто стежити за рівнем охолоджуючої рідини в бачку і використовувати тільки якісний, надійний продукт.