Несправність подушки двигуна: ознаки, можливі причини та їх усунення

593 0 Новини високих технологій

Комфорт їзди багато в чому залежить не тільки від якості роботи підвіски, але і від гарній шумоізоляції. Але з часом в салон можуть проникати сторонні стуки і вібрації. Зазвичай це пов'язано з сайлентблоками важелів підвіски. Але сьогодні ми поговоримо про інше резинометаллическом елементі. Називається він подушка. Що таке подушка двигуна і які її ознаки несправності? Про це ми поговоримо в нашій сьогоднішній статті.

Характеристика

Що це за елемент? Задня і передня подушки двигуна являють собою резинометаллическое виріб – сайлентблок з елементами кріплення. Також його називають опорою ДВС. Обидві - передня і задня - подушки двигуна виконують єдину функцію – гасіння коливань, що виробляються двигуном.
Несправність подушки двигуна: ознаки, можливі причини та їх усунення
Мотор постійно працює під навантаженням. І навіть на холостих вібрації неминучі. Щоб їх нівелювати, передбачені сайлентблоки. За їх допомогою мотор з'єднується з кузовом. Передня і задня опора дозволяє знизити вібрацію двигуна на холостих обертах і в режимі підвищених навантажень.

Типи, розташування

Деталь кріпиться в декількох місцях. На двигун йде дві опори – права і передня. Також одна подушка може розміщуватися на КПП. Але може бути застосована й інша схема:
 • Права подушка знаходиться на лонжероне кузова автомобіля і кріпиться зверху.
 • Передня опора закріплюється до балки ДВС. Знаходиться внизу.
 • Задня подушка знаходиться на днищі або кріпиться до переднього підрамника (якщо такий є). Теж розташована внизу.
 • Несправність подушки двигуна: ознаки, можливі причини та їх усунення
  Сама опора може бути алюмінієвої або сталевий. Останній варіант найчастіше застосовується на недорогих автомобілях. Але який би тип і кількість їх не було, вихід з ладу хоча б однією з опор тягне за собою незворотні наслідки. Далі ми розглянемо основні ознаки несправності подушки двигуна.

  Як визначити поломку?

  З'ясувати це досить легко. Оскільки головне призначення опори – гасити коливання, то такий автомобіль відразу почне видавати підвищені вібрації. Вони будуть передаватися не тільки на кермо, але і поширюватися по всьому кузову. Причому не тільки на холостих, але і на підвищених оборотах (правда, характер вібрацій буде мінятися). Також удари будуть відчуватися на кулісі. При старті з місця і різкому гальмуванні ви почуєте характерне клацання або стуки в передній частині авто. При русі по нерівній дорозі, виникнуть удари, схожі на несправність підвіски.
  Несправність подушки двигуна: ознаки, можливі причини та їх усунення
  Таким чином, основні ознаки несправності подушки двигуна – це вібрація, з-за якої їзда на автомобілі стає некомфортною.

  Причини

  Чому так відбувається? Існує кілька причин, за яких передня і задня подушка двигуна виходить з ладу:
 • Неповна робота підвіски. Часто власники іномарок, в гонитві за кращою керованістю і зовнішнім виглядом, встановлюють більш жорсткі амортизатори і диски з низькопрофільною гумою. Так, ці доробки дають значний ефект. Але для ям така схема не призначена. В результаті колесо і амортизатор не повністю гасять коливання. Вони передаються на інші елементи підвіски – важелі, кульові, а також на опору двигуна. Страждає і сам кузов. При зміні характеристик підвіски, слід бути вкрай акуратним на нерівностях.
 • Тип двигуна. На моторах з V-образним розташуванням циліндрів, вібрація двигуна на холостих обертах виникає раніше, ніж на рядних агрегатах. Найменше схильні до несправностей 4-циліндрові рядні двигуни. Вони мають найкращий баланс і розподіл ваги. При роботі КШМ, такий мотор видає мінімум сторонніх вібрацій. Відповідно, подушка практично не завантажена.
  Несправність подушки двигуна: ознаки, можливі причини та їх усунення
 • Манера їзди. Від цього параметра залежить багато чого, в тому числі і стан задніх і передніх подушок двигуна. Як це позначається на практиці? Величезні навантаження опора терпить при різких розгонах і гальмуваннях. Тут не доводиться нічого пояснювати – це елементарні закони фізики. При зсуві центру ваги, на опору покладається колосальне навантаження. І чим сильніше був старт і гальмування, тим менше буде ресурс сайлентблока.
 • Стан дороги. Навіть при акуратній їзді, ознаки несправності подушки двигуна будуть виникати, якщо ви часто їздите по поганих дорогах. Тут страждає не тільки опора, а й усі елементи підвіски. Якщо є можливість об'їхати цю ділянку, краще зробити це. Так ви збережете цілісність ходової частини і опор двигуна.
 • Природний знос. На якому пробігу проявляються перші ознаки несправності подушки двигуна? Зазвичай цей резинометаллический елемент досить міцний. При помірній експлуатації заміна подушок вимагається лише до 200 тисячам кілометрів. У деяких автомобілістів опори служать десятиліттями. Але крім механічних навантажень, подушка піддається і температурних перепадів. У підсумку гума «дубіє», втрачаючи свою еластичність. Це і є основною причиною виходу з ладу даного елемента. В результаті сайлентблок починає тріскатися і розшаровуватися. З'являється сторонній шум в двигуні і вібрації.
 • Сторонні рідини

  Це ще один фактор, який впливає на ресурс опори. Але про нього мало хто згадує. Раніше ми говорили про таке поняття, як «мийка двигуна». Так ось, саме ця операція дозволяє істотно продовжити термін служби опори.
  Несправність подушки двигуна: ознаки, можливі причини та їх усунення
  Справа в тому, що при тривалій експлуатації, мотор починає покриватися олійними потьоками. Вони осідають скрізь – на елементах запалювання, блок циліндрів, КПП і, звичайно ж, на подушках. Як відомо, масло і гума – поняття несумісні. При попаданні мастила на поверхню опори, остання починає втрачати еластичність. У підсумку істотно скорочується ресурс сайлентблока. Те ж саме стосується і інших рідин – тосола, рідини, бензину. Їх потрапляння на поверхню опори вкрай небажано. Проводячи регулярну мийку двигуна, можна не тільки продовжити життя опорі, але і вчасно діагностувати несправність її, а також інших елементів і навісного обладнання.

  Як замінити? Готуємо інструменти

  Єдиний вихід при підвищених вібраціях – це установка нової опори. Вона не ремонтується і змінюється повністю. Для цього вам потрібен такий набір інструментів:
 • Набір головок і накидних ключів.
 • Нові подушки.
 • Мастило «рідкий ключ».
 • Роботи краще виконувати на ямі або підйомнику. При відсутності таких, використовуємо домкрат і упори.

  Приступаємо до роботи

  Отже, вивішуємо передню частину кузова і ставимо під мотор страхувальний брус (оскільки агрегат буде висіти практично в повітрі). Злегка приспускаем кузов, щоб мотор ліг на брусок. Відкручуємо кріплення, що йдуть на лонжерон.
  Несправність подушки двигуна: ознаки, можливі причини та їх усунення
  Далі прибираємо болти кріплення опори до рами. Їх краще підписати, щоб не відчувати проблем з установкою. Далі знімаємо старі подушки і аналогічним чином встановлюємо нові. Жодних знімачів і особливих інструментів використовувати не потрібно. Однак діаметр болтових з'єднань може відрізнятися в залежності від типу і марки автомобіля.

  Корисні поради

  При встановленні нових опор нанесіть на різьбу невеликий шар герметика. Так ви уникнете несанкціоноване відкручування болтів в ході експлуатації і захистіть різьблення від бруду та корозії. Міняти опори рекомендується комплектом, щоб повторно не проводити ремонт найближчим часом. Слідкуйте і за моментом затяжки. На автомобілях ВАЗ «десятого» сімейства передня і права опора затягується з зусиллям 54-70 Нм. Додаткова задня – 90-120 Нм. На цьому процедуру заміни подушок можна вважати закінченою і приступати до повсякденної експлуатації.