Системний блок - це що таке?

157 0 Новини високих технологій

Головне місце у всій комп'ютерній системі, не рахуючи монітора, належить системного блоку, в якому, по суті, і розташовується вся основна начинка у вигляді «залізних» компонентів. Що таке системний блок комп'ютера, як він влаштований і яких буває різновидів, зараз і буде розглянуто. Окремо буде сказано про «системник» для любителів сучасних комп'ютерних ігор і мультимедіа.

Системний блок: це що таке?

Для початку варто звернути увагу на трактування, пропоновані більшістю словників та інших ресурсів. У самому загальному розумінні системний блок – це і є комп'ютер, вірніше, його основна частина, якщо не брати в розрахунок монітор. Саме в ньому зосереджені всі основні «залізні» компоненти комп'ютерної системи. І саме до нього підключаються всі периферійні (зовнішні) пристрою.

Системний блок - це що таке?
Самі блоки за типом пристрою, форм-фактору і розмірами можна розділити на кілька основних типів, про що буде сказано окремо.

Зовнішній вид

А поки подивимося на зовнішній вигляд. При першому погляді на корпус, якщо не вдаватися у внутрішнє пристрій, відразу ж можна помітити, що на передній панелі є кілька основних елементів, які присутні на будь-якому «системнику». Це – кнопка включення/виключення живлення, кнопка перезавантаження (Reset), світлодіодні індикатори в різній кількості (індикатор звертання до жорсткого диска є завжди), слоти під установку знімних вінчестерів і пристроїв CD/DVD-ROM. Раніше можна було зустріти ще і пристрої FDD, але зараз гнучкі носії (дискети не використовуються.
Системний блок - це що таке?
Іноді також може бути кілька USB-портів, а в деяких випадках можна помітити навіть аудіовиходи. Ззаду через сітку можна помітити встановлені кулери (вентилятори охолодження), роз'єм для підключення блоку живлення і монітора, а на стінці материнської плати – всі інші гнізда, кількість яких залежить від типів встановлених пристроїв (відео, мережа, звук, принтер тощо). Крім того, можуть бути присутніми знизу спеціальні шасі для зручності переміщення блоку з місця на місце (для вертикальних моделей).

Основні типи системних блоків

Як вже зрозуміло, системний блок – це корпус зі всією вбудованою в нього начинкою. Але розташування елементів усередині нього безпосередньо залежить від його типу. На сьогоднішній день можна зустріти блоки горизонтального (Desktop) і вертикального (Tower) типу. Окремо виділяють моноблоки, в яких і сам монітор «системник» виконані у вигляді монолітної конструкції.

Системний блок - це що таке?
Десктопні блоки з'явилися раніше і зараз використовуються в дуже старих моделях комп'ютерів, або в суперсучасних. Вони класифікуються за чотирма типами:
 • розміри 533 х 419 х 152 мм – Desktop;
 • розміри 406 х 406 х 152 мм – FootPrint;
 • розміри 406 х 406 х 101 мм – SlimLine;
 • розміри 381 х 352 х 75 мм – UltraSlimLine.
 • Системний блок - це що таке?
  Але найбільше поширення отримали все-таки «вежі». За типом, форм-фактору та розміру їх поділяють наступним чином:
 • MiniTower – розміри 178 х 432 х 432 мм;
 • MidiTower – розміри 183 х 432 х 490 мм;
 • BigTower – розміри 190 х 482 х 820 мм;
 • SuperFullTower – великі пропорції, ніж у BigTower, і MicroTower – менші розміри, ніж у MiniTower.
 • Законно виникає питання про те, з чим пов'язаний такий розкид в розмірах. Все залежить від того, яке саме обладнання можна встановити в такий корпус. Крім того, тут ще багато залежить від типу і форми материнської плати, відеокарти і безлічі інших чинників.

  Форм-фактор ATX

  Тепер подивимося, який системний блок сьогодні є найпопулярнішим. Звичайно ж, це корпус, виконані у форм-факторі ATX, який є різновидом вертикальних конструкцій.
  Системний блок - це що таке?
  По суті, конструкцію можна визначити як певний універсальний стандарт, застосовуваний до розмірів материнських плат, формою і розташуванням певних роз'ємів, геометричним розмірам корпусу, положенням кріплення блоку електроживлення і його електричних характеристик і т. д.

  Пристрій системного блоку

  Тепер кілька слів про те, як влаштовані блоки будь-якого типу. Основними елементами тут виступають блоки живлення, кулери, материнські плати, жорсткі диски. З харчуванням і охолодженням, думається, все зрозуміло.
  Системний блок - це що таке?
  Для вінчестерів використовуються спеціальні конструкції, іноді звані кишенями, в які вони вставляються і фіксуються гвинтами. Але материнська плата є найбільш значущим елементом, оскільки саме до неї підключається все інше «залізо» (вінчестери і дисководи для оптичних носіїв в тому числі). На материнській платі встановлюються процесори, планки оперативної пам'яті, графічні, звукові і мережеві адаптери. Також тут є спеціальні слоти та роз'єми для підключення клавіатури, миші, зовнішніх пристроїв на зразок принтерів, модемів, ігрових компонентів, модулів бездротового зв'язку, знімних носіїв інформації через відповідні порти, спеціалізованих засобів телеметрії і будь-якого іншого обладнання, що випускається для сучасних комп'ютерних систем.


  Підключення основних елементів комп'ютера

  Тепер подивимося, як підключити системний блок до харчування і монітора, а також приєднати до нього самі необхідні компоненти.
  Системний блок - це що таке?
  Для живлення на задній стінці є стандартне гніздо, в який вставляється шнур блоку живлення. Що ж стосується підключення обладнання, воно, як уже говорилося здійснюється виключно через материнську плату. Для цього використовуються слоти, в які можна вставити пристрою або, як у випадку з жорсткими дисками або оптичні дисководи, з'єднання здійснюється за допомогою універсальних шлейфів. Для моніторів можуть використовуватися гнізда інтегрованого або дискретного відеоадаптера, які теж розташовані на материнській платі. А ось для процесорів є роз'єми, звані сокетами.
  Що цікаво, будь-роз'єм, шлейф або слот відповідає певному стандарту підключення, що виключає можливість підключення несумісного пристрою до системної плати. Наприклад, встановити відеокарту в слот для звукового адаптера не вийде.

  Ігрові та мультимедійні системні блоки

  Окремо варто подивитися, що являє собою ігровий системний блок. Як правило, ігровими такі блоки називають виключно через потужної конфігурації, хоча зараз їх можна відрізнити за нетривиальному виконанням корпусу, колірній гамі, наявності підсвічування і т. д. Фантазії у виробників явно бракує.
  Системний блок - це що таке?
  Що ж стосується конфігурації, ігровий системний блок – це комплект мало не самих сучасних «залізних» пристроїв, включаючи потужні процесори, графічні прискорювачі і вбудовувані системи, великі обсяги оперативної пам'яті і т. д. Материнські плати, як правило, на відміну від стандартних моделей, мають специфічні роз'єми для приєднання додаткових елементів керування, на зразок джойстиків, рульових систем для гонок і багато чого іншого. Але ось, як вважається, як пристрій для зберігання інформації в обов'язковому порядку повинні використовуватися SSD-накопичувачі, які володіють більш високою швидкістю зчитування та запису на них інформації. А питання встановлення дискретних графічних адаптерів і планок оперативної пам'яті останнього покоління і моніторів з діагоналлю близько 24 дюймів не обговорюється взагалі, адже без цього добитися нормальної продуктивності і деталізації в сучасних комп'ютерних іграх з їх підвищеними вимогами до «заліза» буде просто неможливо. Дещо нижчі вимоги до систем, розрахованим на роботу з мультимедіа. Для графіки і відео буде потрібно хороший монітор і відеокарта, для обробки звуку – відповідна аудіосистема (бажано зовнішнього типу) і т. д.

  Підсумки

  Така класифікація та стандартне пристрій сучасних «системників». Тут не розглядалися моноблочні комп'ютери, оскільки коштують вони досить дорого, що поки є перешкодою для їх масового розповсюдження. До того ж, дістатися до основних «залізних» компонентів в них набагато складніше, якщо порівняти такий процес навіть з ноутбуками.