Материнська плата Asus M2N: опис, характеристики і відгуки

55 0 Новини високих технологій

Компанія Asus продовжує випускати непогані моделі материнських плат. Деякі з них відносяться до бюджетного сегменту, деякі є дуже дорогими і зазвичай спрямовані на підтримку геймерской периферії. Але не можна забувати і про таких моделях, які давно були випущені в обіг, але навіть зараз мешкають в деяких ПК. Мова йде про Asus M2N.

Загальна інформація

Цю модель варто віднести до бюджетних рішень компанії. Ще в 2007 році вона виділялася своєю вартістю – 70-80 доларів. Плата функціонує на чіпі NVIDIA nForce 430 MCP. Спочатку його розробка була пов'язана з інтегрованим ядром GeForce 61506100 і розрахована на їх спільну роботу. Сам чіп ставився до цілої серії nForce4. Його вже в 2007 році оснастили різними технологіями, наприклад, підтримкою High Definition Audio. Хоча спочатку припускали, що він буде працювати окремо, пізніше вирішили впровадити його в одночіпові моделі материнок. Таке рішення було викликано слабкою продуктивністю чіпа як окремого організму.
Материнська плата Asus M2N: опис, характеристики і відгуки

Поставка

Плата Asus M2N поставлялася в звичайній коробці. Вона була пофарбована в чорний колір, хоча на ній і красувалися деякі графічні деталі, все ж не приваблювала покупця. Спереду вказувалася модель материнської плати, також були описані коротко технології, які вона підтримує. Нижче йшла інформація про підтримуваних моделях процесорів.

Коробка, до речі, була низької якості, але в той час виробники не мали такої величезної конкуренції, як зараз, тому сильно багато часу приділяти упаковці не було сенсу, як і додаткових коштів. Бюджетна материнка Asus M2N комплектувалася відповідно. Всередині знаходилася сама плата. Також було два диски: один з драйверами, інший з програмним забезпеченням. Була інструкція по установці і керівництво для покупця англійською мовою. З додаткових аксесуарів варто відзначити три шлейфа: для FDD, UltraDMA і Serial ATA. Також поставлявся кабель живлення, був доступний коннектор, і додатково йшла в комплекті заглушка.

Зовнішність

Дивлячись на нинішні моделі материнських плат, ця виглядає дуже незграбною, громіздкою і має купу недоліків. Текстоліт виконаний в гірчичному кольорі, досить кидком і не дуже привабливому. Сама плата зібрана невдало. Враховуючи, що пройшло вже 10 років, таке положення речей не дивно. За цей час компанії, навчаючись на своїх помилках, проаналізували все, і материнські плати стали випускати більш якісними, функціональними і корисними.
Материнська плата Asus M2N: опис, характеристики і відгуки
Тоді ж Asus M2N отримала незрозуміле розташування роз'ємів живлення, які опинилися посередині плати. Слоти ОПЕРАТИВНОЇ пам'яті були розміщені дуже близько один до одного, що, звичайно, відображалось не тільки на зручність їх встановлення, але і на обігріві. Справа в тому, що при роботі двоканального режиму пластинки знаходилися поруч, тим самим ускладнюючи їх охолодження.

Слот для IDE розташований добре, шлейф легко вкласти в корпусі, але якщо системний блок не сильно великий, то краще шлейф встановлювати заздалегідь, так як на місці це робити буде незручно. А ось слот для FDD зараз ніде не знайдеш, так як він раніше використовувався для приводу дискет. Але на той момент він знайшов місце на платі в нижній частині, що не досить зручно при підключенні. Біля місця для установки чіпсета є невеликий радіатор з алюмінію. Сам чіп NVIDIA nForce 430 MCP може коректно працювати в парі з чотирма портами Serial ATA-300 які, до речі, можна об'єднати. Крім того підтримує 10 портів USB 2.0 і Parallel ATA. Також на платі розміщений мережевий контролер на гігабіт і кодек HAD з шістьма каналами.
Інтерфейсна панель перевантажена: на ній є роз'єм для миші і клавіатури, які зараз вже рідко зустрічаються, так як ці девайси частіше мають кабель USB. Тут же є три аудіопорти для шестиканального звуку. Тут же доступно чотири слоти USB і роз'єм для підключення інтернету.

Особливості

Материнська плата Asus M2N поставляється в декількох модифікаціях. Дана модель йде в парі з M2N DH. Головна відмінність – наявність в останньої плати модуля Wi-Fi, який можна встановити в порти.
Материнська плата Asus M2N: опис, характеристики і відгуки
Для охолодження можна підключити відразу три вентилятора: один повинен мати чотири контакту, інші два – по три. Є місце для корпусних кулеров. Однією з особливостей цієї моделі вважається наявність версії BIOS, яка зараз помітно застаріла, але тоді відрізнялася відмінним розгінним потенціалом і моніторингом. У підсумку оверклокінг показав непогані результати, але про них трохи пізніше. Як вже говорилося раніше, на коробці вказана підтримка певних процесорів від AMD. Серед них є варіанти Athlon 64 X2 Athlo 64 FX, Athlon 64 і Sempron. Системна шина працює на частоті 2 ГГц. Пам'ять використовується за нинішніми мірками застаріла DDR2. Двоканальний режим ОЗП підтримує обсяг до 8 Гб.


Розгін

Повернемося до оверклокінгу. Завдяки «Біоса» плату можливо покращити, хоча і незначно. У підсумку тактова частота FSB отримує до 400 МГц. Також підвищується і робоча частота пам'яті. Змінити множник процесора також стало можливим, а частота шини може зрости від 100 до 150 МГц. Можна відрегулювати і напруга живлення «серця» процесора з 12 до 125 Ст. Також тут можна поліпшити частоту шини, єдине, що не вистачає значення 600 МГц, а так можливо прискоритися до 1 ГГц. Розрядність шини також змінювана до 16 біт.

Підсумок

Перш ніж ми розглянемо ще парочку модифікацій цієї плати, варто підвести підсумки. Asus M2N характеристики свого часу отримала відмінні. Як не крути, вона показала хороший запас продуктивності, який дозволяв придбати пристрої для гарної системи. «БІОС» отримав достатню кількість налаштувань, які регулювали б параметри.
Материнська плата Asus M2N: опис, характеристики і відгуки
Єдине, з-за того, що перевалити позначку тактової частоти шини за 215 МГц не вдається, на потужний розгін всієї системи розраховувати не доводиться. Зараз такий варіант природно не підійде завзятим геймерам або просто тим, хто хоче стабільний ПК. Але на той момент материнська плата виділялася відмінним набором слотів і роз'ємів, хоча і засмучувало відсутність COM-порту. Помітна була серед конкурентів доступною вартістю при непоганих характеристиках.

Відгуки

Покупці також залишилися задоволені. У деяких плата пропрацювала стабільно всі 10 років свого існування. Хоча температура залежить і від системи охолодження, все ж сама плата не сильно перегрівається і показує стабільні значення нагріву. З ужитку вона вийшла з багатьох причин. Але найчастіше користувачі нарікали на відсутність оновлених портів для системи, адже з'являлися потужні відеокарти, нові типи ОЗП і т. д.
Материнська плата Asus M2N: опис, характеристики і відгуки
Головним недоліком більшість все-таки виділив звукову карту. Вбудована видає жахливий звук, тому доводилося відразу після придбання плати докуповувати ще й щось типу Creative Audigy.

Модифікації

Як вже говорилося раніше, материнська плата Asus M2N має кілька модифікацій. Вони відрізняються один від одного не тільки вартістю, але наявністю або відсутністю роз'ємів, підтримкою процесорів, форм-фактором і т. д. Крім того, один варіант плати отримав хороші відгуки, а інший різко негативні. З чим це пов'язано, важко пояснити, але навіть серед практично ідентичних моделей є суперництво. Так, однією дуже схожою модифікацією вважається Asus M2N-MX. Головною її відмінністю є наявність вбудованого графічного адаптера NVIDIA GeForce 6100. Ця версія отримала COM-порт, але стало менше роз'ємів для ОЗП, що в підсумку призвело до максимального об'єму пам'яті 4 Гб. Зменшилася і кількість слотів для PCI-E X1: з двох до одного. А також для PCI – з трьох до двох. З'явився роз'єм D-SUB. А форм-фактор плати став microATX. В цілому це все основні відмінності. Але ось відгуки ця модифікація отримала трохи гірше. В принципі, така модель для багатьох стала відмінним варіантом по вартості. Плата звичайна для повсякденного користування. Вона не підійде під ігровий ПК, так і в нинішній час взагалі навряд чи стане вдалим придбанням.
Материнська плата Asus M2N: опис, характеристики і відгуки
Також спостерігалися значні перегріви поста МПР. Процесор тут підтримувався максимальній версії до Athlon 64 X25600+, що, звичайно, через пару років стало незручним. У деяких моделях почали відмовляти порти, проблема исправляемая після придбання PCI розширювача, але все одно неприємна. З часом користувачі знайшли, як зробити материнку більш функціональною і корисною. Так, стали вибирати певні фірми охолоджувальних систем, купувати спеціальні планки ОЗУ, а також встановлювати енергоємний ЦПУ. І якщо такий апгрейд був виправданий, то зараз цей варіант стане дорогим, а за ті гроші, що ви витратите на поліпшення старої материнки, можливо зібрати новий непоганий ПК.

Інші варіанти

Крім усього іншого, покупцеві була доступна непогана версія Asus M2N-E. В ній був інтегрований чіп nForce 570 Ultra. Незважаючи на досить стабільну продуктивність, не вистачило все-таки цієї моделі FireWire-контролера і другого мережевого адаптера. Також виявився невеликим і діапазон регулювання напруги, що сильно вплинуло на ефективність розгону. У підсумку цей варіант не показав себе ніяк. Він такий же, як і попередні моделі: стабільний, простий і дешевий.
Материнська плата Asus M2N: опис, характеристики і відгуки
А ось в модифікації ASUS M2N-VM DVI оновився новий чіпсет, і покупцеві представилася можливість придбання плати на NVIDIA GeForce 7050PV/nForce 630a. Ця модель також виділилася прийнятною вартістю, непоганим відеоприскорювачем, хорошим потенціалом розгону. Також, незважаючи на відсутність ТБ і HDMI виходів, FireWire, інтерфейс отримав аж 10 роз'ємів USB, слоти для DVI-D і HDCP і хорошу звукову карту.

Висновки

У загальному і цілому, кожна модель серії Asus M2N вийшла непоганою. Вони не відзначаються чимось особливим, але є стабільними платами, які мають тривалий термін служби, у деяких модифікаціях непоганий вбудований відеоприскорювач і можливість розгону системи. Інша справа те, що ця модель вже давно не популярна серед покупців, і навряд чи зараз хтось стане купувати, так як з усіма сучасними адаптерами і прискорювачами з цієї материнкою каші не звариш.